Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

nechcem zachadzat hlbsie, nemam pravnicke vzdelanie, o tomto by sa dalo diskutovat pri pive, ale poukazujm na fakt, ze v nasej spolocnosti sa obranca boji, resp. 3x si rozmysli ci sa bude branit lebo riskuje neprijemne nasledky. a pachatel si toho vedomy je nepriamo motivovany. takto sa kriminality spolocnost nezbavi. mozno to niekomu vyhovuje, "nech sa plebs medzi sebou jb, nebude mat cas rozmyslat nad dolezitejsimi vecami..."
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jedei, nič v zlom, ale snažím sa ti demonštrovať, že také zlé, ako si napísal, to zas nie je a ty si aj túto moju snahu vysvetlíš ako potvrdenie tvojej domnienky, že veru je. Tomu sa hovorí márna snaha...
:twisted:
Takže ešte inak to skúsim. Hádam to nebude márne. Situácia, o ktorej hovoríš, môže reálne nastať v niektorých krajinách, Veľkou Britániou ako odstrašujúcim príkladom počnúc. A práve pri tej komparácii by si videl, že u nás to nie je také zlé. To nie je dôvod, aby sme sa teraz chlácholili, lebo zmeniť sa to rýchlo môže aj u nás. Dokonca si dovolím tvrdiť, že by sa ani nemusela nejako radikálne novelizovať legislatíva, stačili by posuny v rozhodovacej praxi súdov.
:!:
Ak ti mám čo najzrozumiteľnejšie odpovedať na otázku, ako to vyzerá u nás a kde sme, tak je dobré si uvedomiť, že máš celý rad krajín, kde máš zakázaný ešte aj kaser a ak ho použiješ, ba či i len nosíš, máš na krku prúser. A máš celý rad krajín, kde ak sa fyzickému útoku budeš brániť hoci aj holými rukami, ale útočníkovi ublížiš, môžeš mať opäť na krku prúser (lebo de facto si tam požiadavku proporcionality vysvetľujú úplne zvrátene). Toto je ten typ právnej kultúry, kde - ak by som mal byť sarkastický - máš v podstate iba právo byť obeťou. A kriminálnici to, samozrejme, vedia a zariadia sa podľa toho, Teraz to ako laik porovnaj s našou právnou úpravou, s našou praxou a prídeš zrejme k trocha odlišným záverom, než si tu formuloval v predošlých postoch.
:wink:
Samozrejme, nechcem tvrdiť, že u nás je to úplná "selanka". Máme tu chlapov z praxe, ktorí by k tomu tiež vedeli povedať svoje... A pokiaľ ide o môj názor, ako som ho teraz naznačil (a dávnejšie na WF aj rozviedol), mohol by som písať traktáty, prečo za vhodnejšiu považujem severoamerickú koncepciu, kde páchateľ/útočník nesie zodpovednosť za (všetky) následky, na obrancu a jeho konanie sa spravidla nahliada zhovievavejšie a hranica medzi oprávnenou obranou a excesom je posunutá o kus ďalej. Ale podstatné je čosi iné - že na tom nie sme ani zďaleka tak zle ako napríklad Briti, alebo hoci aj Francúzi, Nemci, Švédi... ba naopak, že sme na tom relatívne dobre, pokým sa Slováci a Česi môžu brániť, na tento účel si môžu zabezpečiť celý rad prostriedkov, ba môžu držať a dokonca nosiť strelné zbrane (čo je v kontexte EÚ už v podstate rarita). Rozumieme si už, však?
:?:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Imho podmienky NO mame u nas dobre. V com silne zaostavame je vymozitelnost prava a velmi nizka dovera v policiu. A ked sa pozrieme kto dnes derie lavice vo vazbe, je uplne opravnene policii a justicii nedoverovat. Lenze to je snehova gula. Posmeluje to pachatelov, znacne to komplikuje objasnovanie, mnohi su radsej slepi a hluchi nez aby sli vypovedat, aj ako obete. A ked uz sa odhodlaju, tak ich najma v menej zavaznych veciach budu mnohi policajti este odhovarat a odradovat. Pritom informacie su to najcennejsie a policajt by mal cloveku naopak dakovat, ze prisiel a poskytol ich.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Odborna literatura zhodne uvadza, ze voci vyprovokovanemu utoku nie je mozne konat v NO. Pokial provokacia nema povahu protipravneho utoku, v NO voci provokacii konať nemožno. Ak ma provokacia povahu protipravneho utoku, NO je pripustna.

Moj nazor je, ze aj voci slovnym utokom je pripustna "fyzicka" nutna obrana. Toto su vsak skor raritne situacie a NO by nemala mat povahu fyzickeho utoku, aby nedoslo k zjavne neprimeranej obrane (intenzivny exces). Pokial vsak napr. niekto pacha TC ohovarania, alebo vyzradenia utajovanej skutocnosti, podla mna je mozne zasiahnut napr. tak, ze sa pachatelovi vytrhne z ruky megafon alebo znefunkcni aparatura, osoba, ktora ide nieco vyzradzat moze byt obmedzena na osobnej slobode uzamknutim v miestnosti, zablokovanim vozidla a pod. V tejto suvislosti mozno pripomenut, ze aj priestupkove pravo pozna institut NO a v NO mozno zakonnym sposobom konat aj voci pristupkom, nie len TC. Priestupkove pravo ma vsak mierne odchylky.

Este k tym unikajucim pachatelom. V tychto pripadoch je najdolezitejsie, ci utok stale trva. Ak pachatel nieco ukradne, utok na vlastnicke pravo trva, pokial sa pachatel veci nezmocni. Zmocnenie sa veci vsak neznamena, ze pachatel uz drzi ukradnutu vec v ruke, alebo si ju dal do vrecka. Voci takemuto pachatelovi mozno konat v NO, aj ho bezprostredne po kradezi prenasledovat a nasledne po chyteni konat v NO. Ak je pachatel na uteku, utok stale trva. Tu je dolezite slovo bezprostredne, pretoze uz nie je mozne prenasledovat pachatela tak, ze ho niekto spozna alebo sa zisti jeho identita a nasledne ho niekdo odchyti vecer pred krcmou alebo mu vykopne dvere na byte. Samozrejme, NO je potrebne prisposobit povahe utoku a ohrozenym zaujmom. Uvedeneho zlodeja kabelky alebo penazenky podla mna nemozno na uteku zastrelit. NO sice pripustna je, ale v tomto pripade by strelba znamenala zjavne neprimeranu obranu. Ina situacia moze nastat, ak si pachatel chce ukradnutu vec uchranit nasilim alebo ide o lupez. Aspon takto to vidim ja.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

dantes napísal:... Uvedeneho zlodeja kabelky alebo penazenky podla mna nemozno na uteku zastrelit. NO sice pripustna je, ale v tomto pripade by strelba znamenala zjavne neprimeranu obranu. ...
Ak by si ale vedel, ze v tej prave kradnutej kabelke je plnefunkcna devina ... ?
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Jack napísal:Rozumieme si už, však? :?:
Ale jasne ze si rozumieme. Ked sa budeme porovnavat s UK, Francuzskom, Nemeckom, Svedskom tak sme na tom lepsie. Zrejme aj ked sa porovname s niektorymi statmi USA. A teraz prichadza otazka: Co brani tomu aby nasa legislativa bola na tom este lepsie ako je? Da sa porovnavat s horsimi, s lepsimi. Ale ja porovnavam skutocnost a idealny stav. Ono ako to maju v UK alebo hocikde inde mi moze byt ukradnute ked tam nezijem. Zalezi mi na tom ako to mame u nas.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jedei, úplne legitímna otázka. Len ukradnuté ti to byť nemôže, aj keď tam nežiješ, lebo ako by povedal básnik, nikto nie je ostrovom samým pre seba. A tak, slovami básnika, aj tebe zvoní hrana... Práve v tej komparácii nájdeš aj odpoveď na tvoju otázku. Svet - jeho väčšina - sa v tejto oblasti uberá určitým smerom. A ten smer je opačný než ten, ktorým by si sa (v tejto oblasti) rád vydal ty. Ale poteším ťa, neznamená to, že by bola chyba v tebe.
:lol:
Vieš čo je celkom zábavné? Že ak tú otázku vezmeme ako výzvu, tak v podstate chýba "len" politická vôľa. Tvorbu legislatívy v tejto oblasti máme z veľkej časti ešte stále v našich rukách. Problém je, že ak by sme sa vydali smerom, ktorý naznačuješ, aktivizovali by sa také kruhy, ktoré by to chceli zhatiť. Ale fakt, že posúvať sa správnym smerom, nie je ani v roku 2020 ešte celkom sci-fi, dokazujú aj bratia Česi. Všetka česť, akú podporu politických špičiek tam dokázali získať pre správnu vec organizácie ako LEX, Liga LIBE a ďalšie. A samozrejme, široká verejnosť. U nás? Organizácie ako LT reagujú zatiaľ v podstate len ad hoc a my môžeme byť vďační, že aspoň to, lebo sú tu organizácie početnejšie, vplyvnejšie, disponujúce oveľa väčšími prostriedkami i kontaktmi, ktoré nie sú poriadne schopné ani toho. Hoci aj im zvoní hrana (a zas ten John Donne).
:twisted:
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Jack, tak ako mne zvoni hrana, tak isto zvoni kazdemu jednemu z nas...
To ze by mi nemala byt ukradnuta situacia v UK iba ukazuje, aky "nezavisly" stat sme...
"Ale poteším ťa, neznamená to, že by bola chyba v tebe." :lol: no to si ma potesil :lol: nejak si z toho vyvodzujem ze chyba je vo svete, presnejsie v EU :lol:
... "v podstate chýba "len" politická vôľa"....ano mala to byt recnicka otazka. toto je tragedia. pretoze stacila len politicka vola, ked sa po revolucii prijal zakon o zbraniach a strelive a nikto s tym nemal problem. 30r tu ludia maju zbrane a zrazu je to obrovsky problem...to myslis vazne ze problemom je "ze by sa aktivizovali kruhy ktore by to chceli zhatit? " ako to ze v cechach to problem nebol?
co sa tyka organizacii na slovensku, mali by spojit sily v nejakom jednotnom celku.
Na zdravie.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

spojit sily....na slovaci je okolo 150k drzitelov zp.Kolki z nich sa unuvali obetovat mizernych 10e na clenske a prihlasit sa do legis telum aj s rodinami?Desatina?A kolki z nich su ochotni obetovat cast svojho blahobytu,aby sa znizila nasa zavislost na unii?
Keby sa do legisu prihlasili vsetci drzitelia zp,plus s minimalne dvomi dalsimi clenmi rodiny,bola by to sila ktorou by lt uz mohol operovat a aj politici by sa k tomu poctu ludi museli stavat vrucnejsi.Takto si z tych par ludi robia akurat prdel.
Ani som sa tu uz nechcel vyjadrovat,aby som zas nenasral dakeho moda a ten mi zas nedal ban.Ale ak tento moj prispevok nakopne aspon dvoch dalsich,co sa do lt prihlasia,tak to ma zmysel.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Čo tam členské... ale čo to zúfalé zháňanie zopár stoviek podporovateľov pri predkladaní rôznych pripomienok?! A to je potreba len zopár kliknutí myšou... :roll:
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

No,zaplatit to clenske je uplna sranda oproti podaniu pripomienky.Cloveka moc nekamaratiaceho sa s pc to celkom znechuti,kym sa mu to podari.A potom mazat tie spravy zo slovlexu o novych predpisoch.....Ale clovek zas aspon vidi,akymi hovadinami sa ti nasi ''zamestnanci'' v parlamente zaoberaju a kolko prazdnej slamy tam namlatia.Tie pripomienky by sa mohli podporovat nejako jednoduhsie.Napriklad vytvorit stranku kde by bola pripomienka a jednoduchym kliknutim na nejaky znak,plus vypisanim svojho mena(aby sa to dalo overit) by sa ta pripomienka podporila.Takto ma kazdy ktoreho som ziadal aby sa zaregistroval na slovlexe poslal do prdele.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

MudMax, veď práve o to ide! Aby sa to (podpora pripomienok na SlovLexe) čo najviac prekomplikovalo a odradilo ľudí. Poznám viac ľudí, ktorí to chceli podporiť, aaale... nakoniec nepodporili. :evil:
A k tým počtom členov LT: zrejme si to možno aj desaťnásobne nadhodnotil - predpokladám, že tak asi stotina (držiteľov ZP)... :(
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Stačí si spomenúť, aká obrovská, ťažko predstaviteľná suma padla na údajnú "digitalizáciu" štátnej správy. :roll:

Na pobavenie (...či skôr nasranie?!) :arrow: https://ec.europa.eu/digital-single-mar ... n-slovakia
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Lovec: mam dilemu ci sa smiat alebo plakat.....:lol:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Vráťte sa, prosím, k téme.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"