Použitie zbrane-tréning - je náboj v komore skutočná výhoda?

Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Naboj v komore nevidim ako eso v rukave ktore prebije vsetko. Je to pri taseni o jeden technologicky krok menej, zo stresu mozes obtiahnut dost nestastne a vzprieci sa ti naboj a podobne. Verim tomu ze ked to ma clovek natrenovane, tak sa mu to nestane, ale z mojho pohladu je jednoduchsie vytasit a uz sa sustredovat na mierenie, ako tasit a obtahovat, a chytit si dobry uchop a mierit. Rad robim veci jednoduchsie.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mhm, vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.

Na zvazenie je napr. aj to ze len jeden z velkeho mnozstva drzitelov/nositelov zbrani sa raz v zivote dostane do situacie ked ju bude musiet pouzit, ale zato takmer kazdemu sa skor ci neskor stane pripad nechceneho vystrelu (niektorym aj viackrat), bez ohladu na to nakolko trenovany a skuseny strelec to je. Niekto to prizna otvorene, niekto to bude zatlkat, ale vsetci to vedia. Ale este som nepocul o 'nahodnom vystrele' z neobtiahnutej zbrane...

A z tych nevyhod je to napr. aj moznost zneuzitia zbrane nepovolanou osobou (ci uz malym deckom, alebo napr. zlodejom). Podla mna je daleko vacsia sanca ze v beznom zivote clovek natrafi na vreckoveho zlodejicka, nez na odbornika na zbrane a puzdra. Puzdro s poistkou ma svoje nevyhody (kto uz z neho skusal tasit so skrehnutymi prstami vie o com hovorim, rovnako ako napr. pripad poranenej ruky alebo potreba vytiahnut zbran slabou rukou), a puzdro bez poistky je zasa prilis 'dostupne' - priklad - clovek skloneny naklada do auta igelitky s nakupom, poza neho chodia ludia, a jeden z nich - povedzme roztraseny fetak si vsimne ze cloveku na opasku visi zbran a zozadu mu ju vytiahne. Ak je naboj v komore, staci mu stlacit spust... Ak naboj v komore nie je, nez to zisti, a nez sa mu podari natiahnut zaver, clovek ziskava cas na to aby proti nemu zakrocil, atd.

Vsetko ale zalezi od spominanej miery prijatelneho rizika, okolnosti a suvislosti. Nic nebrani cloveku ktory ide vecer opustenym parkom nemat zbran neobtiahnutu v puzdre, ale mat ju v ruke vo vrecku bundy obtiahnutu s nabojom v komore... (psychicky a vnimanim sa v takej situacii pravdepodobne tiez prepne zo 'zelenej' na 'oranzovu'). Na nacvicenych navykoch to nic nemeni - ak sa clovek nauci pri taseni automaticky obtahovat, moze to robit vzdy, ale ked uz raz zbran drzi v ruke vo vrecku tak logicky nebude citit potrebu ju v pripade nutnosti pouzitia obtahovat... atd.

Kazdopadne vsetko ma svoje za a proti, a kazdy ma ine potreby a pocit ohrozenia v tej ktorej situacii, dolezite je prisposobit svoj trening a pripravu sam sebe.


Gunslinger
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa polucias »

pekne si to napísal, do bodky súhlasím :!:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 15:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Gunslinger napísal:ale zato takmer kazdemu sa skor ci neskor stane pripad nechceneho vystrelu
Hovori sa to, ale je to ozaj pravda? Su nejake podklady?
Kazdy rozumny strelec si uvedomuje, ze aj jemu sa to moze stat. Ale kolkym % sa to ozaj stane, to ja osobne netusim.
Gunslinger napísal:Ale este som nepocul o 'nahodnom vystrele' z neobtiahnutej zbrane...
Vravi sa, ze vacsina ND padne z vybitej zbrane. Obtiahnuta-neobtiahnuta :)
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 15:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tango: Podla mna neobtiahnuta zbran (zbran ktora v komore nema naboj) vystrelit nema ako. Ten problem co spominas je pri ludoch co si myslia ze v komore naboj nemaju, a pritom ho tam maju... (pretoze tu zbran niekedy predtym obtiahli a zabudli na to, alebo si to nevsimli, alebo ... alebo ...).

S tym 'pozeranim do komory prstom' je to velmi rozumne a uplne s tebou suhlasim, ja som si sice tiez dlhe roky myslel ze staci parkrat obtiahnut zaver a dat 'ranu istoty', ale nedavno som zistil naozaj treba aj fyzicky pozriet a najlepsie prstom skontrolovat. Ja sam som mal dva 'nahodaky' (pevne verim ze uz ma dalsi necaka, ale radsej si zaklopem :wink:, jeden z kratkej / Glocka, uz hodne davno ked som so strelbou len zacinal, a druhy len teraz nedavno - z dlhej - OAcka - dostrielal som, vyhodil zasobnik, parkrat zacykloval zaverom (do komory som nevidel lebo som mal nahodeny lapac nabojnic), a 'cvakol' som (ta tzv. 'rana istoty' od ktorej sa tazko odnauca) s puskou namierenou do zeme par metrov pred seba. Lenze namiesto 'click' sa ozvalo 'buuuuum' (esteze som nedal dole sluchadla, lebo rana z 308my s kompikom nie je bez 'usi' ziadna slast). Ako som potom zistil, vytahovac mi odlomil kusok z okraja nabojnice - ten za ktory zvycajne taha nabojnicu von, cize pri obtahovani naboj nevytahovalo a zostaval stale v komore...

To ze 'bubnaky' su velmi dobrou volbou pre sebaobrannu zbran som sam napisal len nedavno v inom threade, cize urcite ich nezatracujem, tu ale preberame 'naboj v komore', cize samonabijacie zbrane.

K tomu taseniu, myslim ze vacsina odbornikov by sa zhodla ze tasenie za napr. 1.2s ktore je konzistentne za kazdych okolnosti je pre sebaobrannu strelbu urcite dolelzitejsie a lepsie nez tasenie za napr. 0.7s, ktore sa ale podari len niekedy (toboz ak ma niekedy za nasledok zle uchopenie a pod.).

No a k tym 0.5s, vies, toto je vec jesitnosti a chvalenkarstva medzi IPSC strelcami vseobecne (teraz hovorim o 'standardnom' IPSC taseni). Na svete existuju niektori fakt neskutocne rychli strelci (napr. to co dokaze taky Miculek s revolverom je az neuveritelne), a su/boli medzi nimi aj taki ktori boli za to plateni (cital som aj o americkych strelcoch co dostavali 100,000 nabojov ktore museli za rok vystrielat, a nerobili nic ineho, len aby potom so svojou rychlostou propagovali tu ktoru znacku). A strelcov ktori po dlhodobom treningu dokazu dat povedzme 0.7s najdes relativne dost, lenze aj ked pozries na najrychlejsich strelcov sveta v historii, boli medzi nimi tusim len dvaja alebo traja ktorym sa podarilo dostat na 0.5s, cize ak by si dokazal dat 0.5s zo skryteho, bol by si novym svetovym sampionom a unikatom, ktory by sa mohol zivit len exhibiciami :wink:

Preto nam odpusti ten skepticizmus, verim tomu ze aj ty si certovsky rychly, pisem o tom len aby si rozumel tej nedovere voci 0.5s


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 3 months

Príspevok od používateľa gewehr »

hmm, ja som si vzdy myslel, ze zbran sa "taha" zasadne vtedy, ked je nutne/neodvratne jej pouzitie (teda ked sa uz neda inak). Do tohto konceptu mi nejake "vystrasenie" obtiahnutim nezapada, nehovoriac o tom, ze vdaka degradacii pudu sebazachovy cez filmy predovsetkym US proveniencie nevystrasi dnes obtiahntutie zbrane ani male dieta. Take "aha Anča, ja mám nožík" je skor vymyslom ako realitou :? Tym nikomu neberiem aby si nemyslel ze to moze fungovat a nebranim mu ani v prakticje realizacii tejto feature :wink:

P.S.: inak mal som dost problem niektorych ludi presvedcit, ze G17 je naozaj zbran a nie plastova atrapa, a nejedna sa o produkt cinskej/vietnamskej trznice (bol by som zvedavy na reakciu na nejaky plastovy slim subkompakt :) ), takze vela stastia az s nim niekto bude robit na grazla bububu resp. aha Anča... :lol:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

trochu sa to zvrháva na staršiu tému "namerané časy tasenia..."

Tango trochu ťa doplním- ak si pozorne sledoval rekonštrukciu úteku Polgáriho- tak preživší bachar opisoval ako natiahol a cvak.
Fígeľ bol vtom, že bol tam gigantický stres a druhá vec- mal zaistenú zbraň.

Taktiež sa potvrdila poruchovosť vtedajších služ.zbraní ZVJS a tiež starého streliva.

No a ešte kratúčko k BUM:

nemal by si spochybňovať hrozbu zbraňou , či jej obtiahnutie pred osobou.
Asi nevieš, čo tvrdíš- lebo skúsenosti na ulici hovoria, že psychologický efekt tam je. Dôležitú rolu hrá čítanie situácie a útočníka.
Je mi jasné, že rozzúrený útočník alebo zviera potrebuje napr.strelou naživo pocítiť tvoj úmysel brániť sa. Tam ide o čas.
Ale drvivá väčšina možných situácií- prebehne odstrašujúcim účinkom ozbrojeného obrancu.

Veľa krát som sa dostal do situácie, že som v civile musel v ruke držať zbraň. A na čele som nemal napísané, že som policajt.

Správnym vyhodnotením situácie a psychologickým vplývaním na osobu (vždy nejde o útočníka) nemuselo dojsť k použitiu zbrane.

Žijem a pracujem v BA a nemám pocit, že som v Bronxe
Som len ostražitý a všímavý. (sebe a mojej rodine vštepujem- "Kto je pripravený- neni prekvapený)

Nikto tu nerozsúdi - či náboj IN ale nie. Je to každého súkromná vec.

Každý držiteľ a "použiteľ" zbrane si zodpovie svoje konanie sám za seba, keď na to príde.

Ale mám taký súkromný dojem, že niektorí tunajší pištolníci by sa nevyhli trestnoprávnym následkom za vybočenie z medzí NO.

Niektorí si proste musia vyvetrať tie americké filmy z hlavy :wink:
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

ten zbytok prispevku, uplne si zatratil napr. vsetky bubnaky ktore su svojou spolahlivostou niekedy najlepsiou volbou obrannej zbrane, zbran je pripravena k okamzitej strelbe, je blbuvzdorna, je to najlepsia volba obrannej zbrane pre zeny napr. nemusi nic natahovat keby mala zavadu, stresovat, strielat rovno z vrecka atd. A to zena je zvycajne zranitelnejsia ako muz. atd atd.


plne suhlasim a praktizujem - ale aj tak sledujem prekáračku v laufe či bez. (ked mam pištol (20% času) pri sebe tak v laufe a zaistená - PM Makarov)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

je dobré nechávať doma vždy odpočívať jeden zásobník prázdny a po mesiaci to vystriedať.

Na nosenie ti stačí mať napáskovaných 14 kusov- poprípade strunu vymeniť ak je staršia. (aj ocel sa zvykne unaviť)

Ked som mal 75ku- struny mi to robili. Dal som nové a praktikoval vyššieuvedené a 7 rokov žiadna zádržka NIKDY a NIKDE!
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

tango napísal:...ja spust netaham ani ked ju vybijem a odlozim, naco.... stale pozrem prstom do sachty a komory, stale, stale, stale...
Velmi dobry system podla mna.
Ved preto som ho aj od teba odkukal (Dakujem! :wink:), ked som hladal nahradu na klasicku "ranu istoty". Pri tom neustalom vybijani zbrane som mal coraz silnejsi pocit, ze sa to stlacenie spuste stava viac a viac automatickym a nechcene 'bum' je len otazkou (kratkeho) casu.
Teraz mimo strelby taham za spust len zriedkavo a vzdy pri plnom vedomi. Aj na konci IPSC stejdzu si tu ranu istoty plne uvedomujem, nerobim ju roboticky ako vela sutaziacich. A to radsej nehovorim o pohlade do komory a sachty :roll:

Ale to uz sme trocha OT, sorry.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 15:44, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tango: Opat sa dostavame k uplne zbytocnemu natahovaniu sa :lol: Prilis casto si veci vztahujes na seba, prosim uvedom si ze ja zvycajne pisem v suvislosti s temou prispevku a v kontexte ludi ktori o tom diskutuju.

Ak preberame naboj v komore u samonabijacich kratkych zbrani, to co napisem sa nevztahuje na derringery alebo bubnaky. Ak napisem:

myslim ze vacsina odbornikov by sa zhodla ze tasenie za napr. 1.2s ktore je konzistentne za kazdych okolnosti je pre sebaobrannu strelbu urcite dolelzitejsie a lepsie nez tasenie za napr. 0.7s, ktore sa ale podari len niekedy (toboz ak ma niekedy za nasledok zle uchopenie a pod.)

neznamena to ze TY nedokazes konzistentne tasit za 0.7s, rovnako to neznamena ze presadzujem aby UBOK/UOU/UHCP/... nenosili naboj v komore, a pod. Tu sa proste bavime o beznych ludoch, nositeloch zbrani, ktori sa do 'sebaobrannej' situacie mozno dostanu raz za zivot (a pravdepodobne nikdy), a ak sa aj do takej situacie dostanu, da sa cakat ze pravdepodobne nebudu mat zbran v stehennom puzdre ani pod IDPA vestickou, pravdepodobne nebudu sami, pravdepodobne bude ich pozornost odvedena na nieco ine - telefonovanie a pod., a co je najpodstatnejsie - pravdepodobne proti nim pachos nepobezi z 15 metrov a nebude nad hlavou mavat nozom, alebo strielat na nich z kalasnikova... Ak si bezny clovek, a niekto ta chce okradnut, alebo ta okradne tak ze si to ani nevsimnes, alebo ak to chce robit natlakom musi sa ti najskor nejako povyhrazat a tu penazenku si od teba pod nejakou hrozbou vypytat... Ak si bezny clovek a niekto ti chce ublizit, pichne ti hrdzavy srobovak do oblicky zozadu vtedy ked to najmenej cakas... atd. Ale situacia kde by robilo par desatin sekundy pri taseni rozdiel medzi zivotom a smrtou sa bezneho cloveka zvycajne netyka (na rozdiel od teba).

Pozri, myslim ze nie som sam kto si tu na fore ceni tvoje nazory, rady a pripomienky - prave preto ze mas trochu inu perspektivu a za sebou extremny trening a mnozstvo skusenosti. Len si prosim uvedom ten rozdiel - ludia co tu diskutuju zvycajne nenosia uniformu a nemaju kazdu chvilu do cinenia so seriovymi vrahmi a inymi pachosmi. Ked mas na sebe uniformu alebo si 'v ciernom', tak na teba zautoci ozaj len pachos co ti chce ublizit a je to jasna 'sebaobranna' situacia. Ale ked sa k beznemu cloveku priblizi podozrive individuum v naprostej vacsine pripadov to bude bezdomovec co si chce vypytat par drobnych alebo cigaretu, a v ramci NO/KN by clovek len tazko vysvetloval preco do neho vysypal cely zasobnik...

Cize nevysvetli si to zle, len proste tuna neexistuje nejaka univerzalna pravda ktora by sa vztahovala na vsetkych, a platila by vo vsetkych situaciach.

Peace :wink: :-)


Gunslinger

P.S.: Mimochodom, ja napriklad nemozem nosit naboj v komore uz len preto ze zvycajne nenosim zbran v beznych puzdrach co napevno prekryvaju spust, cize nema vyznam ma presviedcat (a sam dobre viem ze naboj v komore by bol 'efektivnejsi'), ale proste kazdy mame svoje dovody a svoje sposoby.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

ako som napísal- každý strelec a držitel zbrane je zodpovedný za svoje konanie.

Absolútne súhlasím, že ak nastane situácia v podmienkach NO- použitie zbrane má zelenú

Len treba rozlišovať situácie, ktoré človeka postretnú pri výkone povolania- policajti, pracovníci SBS či iné bezpeč.zložky od situácií, ktoré možu nastať hocikde na ulici u bežného občana( 98 % fóristov)

Napríklad pracovník SBS, ktorému sa v praxi pritrafil prepad dodávky a úspešne ho zvládol- len ťažko može dúfať, že sa mu situácia zopakuje, ked si pojde v sobotu cez volno nakúpiť do Tesca. Ten incident sa týkal jeho povolania. S jeho osobou to nemá nič spoločné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"