Sušené mäso - Beef Jerky a sušenie potravín všeobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 2 months

Sušené mäso - Beef Jerky a sušenie potravín všeobecne

Príspevok od používateľa aris »

Kde na Slovensku zozeniem Beef Jerky?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

na slovensku beef jerky nekupis, ale nie je problem ju kupit zo zahranicia.
treba vsak brat do uvahy, ze beef jerky je delikatesa a tak je nastavena aj cena. takze rozmyslat o tom ako o zdroji energie sa mne osobne zda trochu scestne pri surovine, kde sa bavime o 40€ za kilo.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

podotykam ze americke Beef Jerky je grc oproti juhoafrickemu Biltongu...

princip rovnaky, chut 100x lepsia

da sa to vyrabat aj doma, nie je to ziadna veda
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

na us jerky a biltong si asi mozes nechat zajst chut. som raz volal na colnicu, ze ako je to s dovozom jedla a ze absolutne nie.
ja som jerky objednaval odtialto.
http://www.buybeefjerkyonline.com/catalog/index.php
Tomas22
občasný prispievateľ
Príspevky: 18
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Tomas22 »

chlapci nechcem sa hadat...ale keby som ich neobjednaval tak nepisem..
http://www.beefjerky.sk/ Je to spolahlivy zdroj a poslu ti to domou. Ale mas pravdu s tou cenou za kilo. Len ty toho nepotrebujes kilo....A tie druhe som fakt nevedel zohnat...preto tie beefjerky.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

luke; ked budes silno dobry ... tak 30.juna sa vraciam z JAR a nejaky fajny biltong z antilopy ti prinesiem :)

k tej cene asi tolko... ze po vysuseni ti klesne hmotnost masa asi na 30-40% , a pouziva sa na to fajna svieckova, ktoru mas v Tescu za 27e /kg... tak pocitaj
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

roman: budem silno dobry, uz sa tesim, len poprosim vakuuovo balene. asi sa to inak ani nepredava, ale v dobe tvojho navratu sa akurat nebudem zdrziavat doma, aby sa tomu nic nestalo (napr. ze dostanes chut).

co sa tyka ceny, tak na tej sa zhodneme, neviem ako ty, ale pre mna je maso za 30€/kg celkom delikatesa a nevhodne na nudzovy batoh, mozno jednorazovo, ale vediet, ze mam kilo svieckovej v batohu, ktory mozno nikdy neotvorim by mi nedalo zit.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Tomas22 napísal:chlapci nechcem sa hadat...ale keby som ich neobjednaval tak nepisem..
http://www.beefjerky.sk/ Je to spolahlivy zdroj a poslu ti to domou. Ale mas pravdu s tou cenou za kilo. Len ty toho nepotrebujes kilo....A tie druhe som fakt nevedel zohnat...preto tie beefjerky.

Potvrdzujem, dodali to síce trochu opozdene, ale vopred sa ospravedlnili za meškanie.

Chuť beef jerkov ma dokonale dostala! Objednal som štyri sáčky po 24 g a s dvoma kamarátmi sme to spráskali za pár minút. 8) Mäso je úplne chudé, len cena je dosť mastná :? . Na nete som však našiel hafo receptov a tak sa idem pustiť do výroby vlastných jerkov. Najskôr vyskúšam klasiku zo zadného hovädzieho prípadne roštenky, neskôr pridám aj morčacie a kuracie.
Používateľov profilový obrázok
-Tommasino-
prispievateľ
Príspevky: 230
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa -Tommasino- »

Panzer, porom proreferuj ako je na tom chuťovo to "domáce"...
Aj ja som sa nad tym zamyšlal ... Ale radšej som objednal ešte nejake to origoš :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

miro2851 napísal:skúste sa pozrieť do hypernovy, neviem či to majú všade, ale v PP to majú určite, možno to vyjde odtiaľ lacnejšie ako platiť poštovné
Neviem ako v Hypernove, tam veľmi nechodím, ale v KE je päť predajných miest ( http://www.beefjerky.sk/predajne-miesta/ ). Zajtra sa skočím pozrieť, aké majú ceny.
luke napísal:objednavam si sample of da panzer jerky!
Nekrič hop, kým ti nepreskočí! :D Ešte sám neviem, ako sa mi podaria. Mäso mám odblanené, všetko mastnô som obrezal (a že ho bolo hodne, kua) a teraz som to dal na pár chvíľ do mrazničky, aby sa mi to lepšie krájalo na tenké kúsky. Worcester, sójovka, cesnak, šalotka, soľ a mleté čierne korenie už mám pripravené, takže to už len nakrájať, napacovať, do rána odležať a zajtra hajde s tým na desať hodín do teplovzdušnej rúry. 8)
-Tommasino- napísal:Panzer, porom proreferuj ako je na tom chuťovo to "domáce"...
Poreferujem. Len aby mi to hneď na prvý krát vyšlo :? . Nepodarilo sa mi totiž kúpiť najlepšie mäso. Ono v Kauflande o ôsmej večer už bohvieaký výber nie je... :roll:


BTW: Zopár dobrých receptov a postupov v blízkom jazyku:
http://forum.osvalech.cz/viewtopic.php? ... 4c7dcfc7a9
http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=26300
http://scalex.bloguje.cz/76423-susene-maso.php
http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.ph ... 7&start=30
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Panzer, na zaciatok treba dat ruru na nejaky cas na 90 stupnov, aby sa zabili mikroby v mase, potom znizis na susiacu teplotu. A treba si pod to podlozit plech na pecenie, lebo ti z masa pri suseni odkvapka marinada, v rure sa to na spodku pripecie a dost blbo sa to potom cisti. Ten plech umyjes lahsie. Viem o com hovorim, cistil som ruru ako debil :D
A este. Ked som susil, tak som to priebezne kontroloval. Uz to malo tuhost blizku tej ako som si predstavoval, vravel som si ze este trochu, este trochu (chcel som take tuhsie) a zrazu to bolo skokom tvrde ako skala :) Je pravda, ze si to potom natiahlo vzdusnu vlhkost a trochu to zmaklo, ale bolo to ine ako z obchodu. Ale nie zle.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to Vlado999


Presne tak. Mal som to cca hodinu na 90°C, potom som to stlmil na cca 55°. Plech som tam pre istotu strčil, ale nekvapkalo nič, pretože som každý kúsok mäsa po vybratí z pacu osušil papierovou utierkou.

Ad dĺžka sušenia
Zatiaľ to nechám odporúčaných 10 hodín a uvidím, ako to bude vyzerať. na nete som čítal, že niektorí to sušia aj 20 hodín.

Takto to vyzeralo na začiatku sušenia

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
-Tommasino-
prispievateľ
Príspevky: 230
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa -Tommasino- »

Mňam :twisted:
To tvoje jerky ma presvedčilo aby som sa na to podujal aj ja, len sušenie v rúre 10-20hodín ?
Keby som to dal radšej do sušičky na ovocie, tam sa toho zmestí podstatne viac, vďaka možnosti rozloženia na tzv. poschodia a podľa mňa tá teplota čo z nej sála je tiež cca 50-60°C. Len pri tej sušičke sa obávam, že z toho bude moc tiecť šťava a zasviní ju to kompletne. Umýva sa to ovela tažšie ako nejaká rúra...
Ozaj akú marinádu si nakoniec zvolil? Lebo z tvojich linkov (za ktoré ďakujem :wink: ) som vyčítal viacero nápadov a neviem sa rozhodnúť.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ako skuseny susic si dovolim zopar praktickych poznamok:

ad 1 ; na kvalite masa neodrbavat, idealna je svieckova, potom falosna svieckova, potom nizka rostenka a az potom ostatne druhy hovadzieho masa

ad 2 ; moj recept obsahuje len drveny koriander a balsamikovy ocot, ostatne ingrediencie som po case experimentovania vynechal

ad 3 ; idealne je maso susit volne, len v papierovej krabici pocas teplych suchych letnych dni, staci maly ventilator z PC a nejaka sietka aby tam neliezli muchy. Ak nie je zrovna leto, da sa pouzit aj susicka na ovocie, treba vsak maso nakrajat na co mozno najrovnomernejsie platky, nech sa nestane, ze jeden je este mokry a druhy uz ako papier. Pri pouziti susicky treba vo finalnej faze kazdu polhodinku kostovat, ci to uz nie je prilis ususene. Mne vacsinou nakoniec neostane nic, lebo vsetko zozeriem este pocas susenia :)

zopar hintov najde aj google, staci dat " Biltong recipe"

dobru chut
Tomas22
občasný prispievateľ
Príspevky: 18
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Tomas22 »

Som rad panzer ze chutili. Mne to tiez chuti a hlavne nezaberie to vela miesta ked ides niekam na vylet alebo tak. Nad tou domacou vyrobou sme tiez rozmyslali, ale rizkovat ze nezabijes vsetko a potom nieco chytis nas odradilo. A hlavene aj ten cas. Takze radsej objednavame.

A potom este klasicke MRE. Ale to uz nechuti tak dobre ako toto:)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"