GRAND POWER P9M

duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

Nakolko tu 99% prispevkov nehovori o GP P9M, tak ja jeden pridam, bola by to skvela buchacka ak by ten polygon bol tvrdochromovy, takze to co treba na spekance je tvrdochrom, a ten tato pistol nena. Takze ak cez to budete pustat fmj, je to skvela zbran! Spekancov som cez to pustil tak 500 a hlaven sa uz nedala vycistit do zrkadlova bo bola riadne chytena. Takze ak to chcete na naboj vz.82 tak na to zabudnite.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

Na stranke GP sa pise "Polygonálna hlaveň zabezpečuje dlhú životnosť zbrane i pri použití štandardnej strely Makarov zo spekaného kovu.".
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Vzhľadom, k faktu že som jedným z mála šťastných majiteľov zbrane :lol: , skúsim niečo doplniť. Zbraní bolo vyrobených približne len 50 ks a dotlač sa vraj nechystá... Pokúsim sa zamerať na praktické postrehy a tiež porovnanie s Pi vz. 82 (aj keď to možno nie je ideálne porovnanie a nižšie sa aj pokúsim zdôvodniť prečo):

1) Veľkosť zbrane a použité strelivo dávajú aj laikovi tušiť pozoruhodne príjemnú streľbu. Môžem potvrdiť, že streľba z P9M je bez debaty kultivovanejšia a príjemnejšia ako z Pi vz. 82. Pri streľbe ruky nelietajú toľko hore a obrazec mieridiel dám po výstrele dokopy rýchlejšie. Dvojrany vychádzajú vcelku dobre, chod spúšte by mohol byť trochu kratší, inak spúšť je hladká, bez prepadov a príjemná. Pi vz. 82 má spúšť pocitovo podobnú (opäť by mohla byť kratšia ale v oboch prípadoch to nie je nič hrozné).

2) Presnosť je veľmi slušná, na 25m z P9M nastrieľam určite lepšie ako z Pi vz. 82, jednoducho príjemnejšie sadne do dlane, má o nejakých 6 mm dlhšiu hlaveň a hmotnosť prázdnej zbrane je o nejakých 30g vyššia čo asi nie je rozhodujúce, ale pokiaľ sa tieto veci sa na streľbe podpíšu, tak len pozitívne. Do P9M sa dá nasúkať o 3 kúsky viac ako do 82-ky, takže hmotnosť a kapacita zase opäť trochu vzrastie. Osobne som presvedčený, že príjemný úchop P9M a čitateľnejšie mieridlá sa podieľajú na jej presnosti asi najviac.

3) Spoľahlivosť je neporovnateľne vyššia ako u Pi vz. 82. Doteraz vystrelených cca 1500 nábojov vrátane spekancov a nemal som ani jednu zádržku. U Pi vz. 82 je vzpriečený náboj, vypadávajúci, alebo zaseknutý zásobník a množstvo iných závad zbrane niečím s čím sa musí celkom prirodzene rátať.

4) Pravdepodobne silnejšie laborácie streliva vz. 82 mi po asi 1000 ranách rozbili lúčik, čo výrobca v rámci záruky vyriešil výmenou lúčika a nahradením vratnej pružiny za silnejšiu. Odvtedy všetko OK, lúčik vizuálne nevykazuje opotrebenia, všetko nasvedčuje tomu, že už dlhodobo prežije. Nová vratná pružina je teraz trochu dlhšia ako jej vodítko, čo pri nasadzovaní záveru na rám pištole trochu znepríjemňuje zloženie, ale nie je to nič také, čo by sa nedalo za pár sekúnd zvládnuť. Pri použití silnejšej pružiny sa už aj tak pohodový spätný ráz ešte viac „umravnil“.

5) Celkový dojem zo zbrane mám veľmi pozitívny a to napriek problému s rozbitým lúčikom (treba tiež chápať aj to že sa jedná o sériu cca 50 ks zbraní a teda nebol priestor postupne vychytať všetky muchy).

6) Zrovnanie s Pi. vz 82 možno nie je tým najlepším, nakoľko som presvedčený, že 82-ka je dosť nešťastná zbraň, pričom nechápem ako s ňou mohla byť vyzbrojená armáda a polícia. Mnou napísané vety teda vyznievajú možno príliš v prospech P9M, ale chcem podotknúť, že väčšina zbraní, ktoré mi prešli rukou (a to nezávisle od kalibru) by dopadla v porovnaní s Pi vz. 82 rovnako. Pre zrovnanie som sa rozhodol len z dôvodu použitia zhodného streliva a teda priblíženia zbrane tým ľuďom, ktorí majú skúsenosť s Pi. Vz. 82. Náboj 9 Makarov je strelivom, ktoré pri maximálnom balistickom výkone umožňuje ešte použitie dynamického záveru, čo znižuje náklady na výrobu zbrane. V Pi vz. 82 sú očividne použité dosť nekvalitné materiály, čo sa pri takomto hraničnom strelive podpisuje na jej spoľahlivosti. Úplne iná situácia je u konštrukčne totožnej zbrane CZ 83 ale v kalibri 7,65 Browning, kde sa jedná o veľmi podarenú zbraň (sám ju vlastním a som nadmieru spokojný, pričom napr. za ospevovaný Walther PPK by som ju rozhodne nevymenil). Takže osobne mi z toho jednoznačne plynie, že každá ráž si zaslúži svoj rozmer zbrane, hmotnosť zbrane, dĺžku hlavne a kvalitu použitých materiálov, aby sa dalo hovoriť o dobrej zbrani. To sa týka ako .22 Short, tak . 44 Magnum. Odhliadnúc od počiatočných problémov z lúčikom, je P9M v tomto ohľade očividne o moc slušnejšie zvládnutá.

7) Záver: keby som mal v kategórii zbraní do 500 € známkovať ako v škole, tak P9M je za 1- a Pi vz. 82 za 3-.
Naposledy upravil/-a floyd v 10 Jún 2014, 12:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
zandar
prispievateľ
Príspevky: 111
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa zandar »

ked das s p9m 20 kartonov nabojov vz. 82 napis znova ;) ja si myslim, ze p9m je OK, no pri tiskom noseni, skôr schovam cz82 a v sucasnost,i pri dostupnych dieloch cz82, je to na to co potrebujeme NO-1 :D no vymenim cz82 za p9m ;)
Používateľov profilový obrázok
Kuro
expert
Príspevky: 421
Registered for: 20 years 9 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kuro »

Rám Mk12 bol vystrúhaný okrem iného práve vdaka existencii P9M a používaniu náboja Vz82. doraz na plastový lučík nahradil doraz na ocelovu platničku, celková tuhost plastového rámu stúpla tak o 150%.
zároven sme spravili pre P9M záver s záklzom o 8 mm dlhším, čo eliminuje kopanec ešte viac :-)
a pre tých, čo potrebuju niečo menšie, čo nevidieť bude v ponuku K9M čo bude vlastne P11Mk12 s dynamickým záverom na náboj Vz82...
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa pif paf »

OT:
A bude P11Mk12 aj na 9 Browning?
OT:
Používateľov profilový obrázok
Kuro
expert
Príspevky: 421
Registered for: 20 years 9 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kuro »

ano. ma to označenie K380
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

Tuto pistol som mal ale som ju aj predal, pretoze som badal rychle opotrebovavanie hlavne pri strelbe nabojov vz.82, ako to bude s tou vylepsenou verziou? Zaujima ma, odolnost hlavne tam bude ta ista ako u predchadzajucich modelov ? Aka je vlastne zivotnost hlavne tohoto modelu pri pouziti naboja vz.82 ?
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Zabudol som dopísať, že čo sa týka prebíjaného streliva, presnosť s olovenými strelami je u P9M viac než OK, aj keď má polygonálnu hlaveň. Aspoň ja som proti klasickým celoplášťom nepostrehol zmeny v presnosti. Olovom sa nezanáša, takže som spokojný.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Zbraň mám momentálne doplnenú o svetlovodné mieridlá a tiež mám kompletne vymeneny rám a vrat. pružinu. Spúšť mám poladenú priamo z Grand Poweru (má niečo málo pod 2 kg), pričom charakteristika spúšte je veľmi príjemná, aj keď na môj vkus, by si ešte k dokonalosti zaslúžila trochu kratší reset. Ale keďže sa nejedná o terčový špeciál, spúšť je bez debaty nadpriemerne dobrá. Momentálne je so zbraňou radosť strieľať a teda som spokojný Každopádne som zvedavý, na dlhodobé používanie.
vincop@gmail.com
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 2 months

Príspevok od používateľa vincop@gmail.com »

Nazdar páni.

A kedy bude tá K9M ?

Píšem sem, lebo v tejto časti už nikto dlho nebol a nechcem, aby sa na 9x18 zabudlo.
Ja mám LP9M MK12. V ruke mi sedí neskutočne dobre. Streľba na presnosť na vzdialenosti viac ako 25 je úžasná - dlhšia hlaveň. Tej vďačí za iné schopnosti aj náboj vz.82. Prestrelí aj hrubú dosku - žiadny odraz. Najprv som strieľal len spekance, teraz skôr pomedené ZVS a SB. Ale to aj preto, že som ju pri akčnejšej streľbe spekancami rozbil - vyrazilo poistky a záver preletel dozadu - vďaka konštruktérom za takéto poistky. Akurát som musel navštíviť predajňu GP, kde mi to za 5 minút urobili. Len sa bojím, že ak prídem ešte raz s touto poruchou, zoberiem si prilbu a chránič chrbta, aby ma to tak nebolelo. Inak poškodenie hlavne spekancami nepripúšťam - nemám RTG oči. Chybou týchto nábojov je asi viac to, že neporovnateľne viac špinia. Strieľam aj P1 aj K100, ale tak zamazaný bežec na zásobníku ako na LP9M som tam ešte nemal. O nánosoch v odvádzacích žliabkoch ani nehovorím. To treba po 100 ranách vydriapať kefkou. Inak v tej L verzii je tak vyvážená, že spätný ráz je dostatočne eliminovaný. Podľa mňa hladká streľba. Konštrukčne má za mňa len jeden zádrheľ - úderník sa vysunie aj vtedy, ak záver nie je ešte dostatočne uzatvorený. Neviem, či som to správne technicky popísal, ale iné moje GP toto nemajú. Na také vychutnávanie si mierenky je táto zbraň fantastická.
Napísať odpoveď

Návrat na "Grand Power"