Laser: Cerveny vs zeleny

Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Laser: Cerveny vs zeleny

Príspevok od používateľa Michal1 »

Nakolko sa nam uvolnil zakon o zbraniach, rozmyslam nad pouzitim laseru na 58cku.
Najlepsie nejaku kombinaciu vykonnej lampy a laseru.
2in1. :lol:

Mate niekto skusenosti s lasermi a ktory by ste doporucili, vyrobca, cerveny ci zeleny, vykonnost ... .

Nasiel som celkom fajn ponuku, no len neviem ci by to bolo vhodne:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12617

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5027

Popripade:

http://www.chinavasion.com/product_info ... rch-light/
Naposledy upravil/-a Michal1 v 19 Aug 2010, 12:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Heh, tango, to je trosku ina cenova hladina (cca 80-100krat viac) i ked DBAL/AN-PEQ/G su trieda sama o sebe (a lutujem ze som tu moju PEQ15 clone nezobral aj v kombinacii so zelenym, oh well...)

Michal, tieto co si nalinkoval by mali byt oki - pozri si hodnotenia uzivatelov na DX na vybratie toho konkretneho. Za tu cenu sa neda cakat ze dlho vydrzi (toboz na 58me), ale aspon sa s tym pohras a vyskusas.

Inak, len o cosi drahsie uz kupis aj "hybridny" (zeleny/cerveny, pre pripad ze by bol ten zeleny v noci prilis silny alebo si nechcel aby zeleny luc bolo v noci vidiet), pozri napr. NcStar za cca 90 dolacov:
Obrázok

Z tych serioznejsich sa da pozriet napr. na LaserMax Uni-Green (malicky, je to vlastne akoby predlzenie weaver listy, hodne vydrzi, atd.) ale uz tomu zodpoveda aj cena (cca 300 dolcov)
Obrázok

Len tak mimochodom, ten LaserMax cerveny vo vodiacej tycke Glocku napriek pulzovaniu za letneho slnecneho dna vonku nevidim viac nez na 2-3 metre (podla podmienok sa niekedy da vidiet aj cca do 5-8m, ale treba sa snazit). Za zamraceneho dna alebo navecer uz nie je problem ani na 15-20m, a potme samozrejme aj dalej.

Ja osobne by som privital keby sa konecne objavil nejaky zeleny s nastavitelnym vykonom, aby sa dal pouzit aj cez den aj v noci (/nebolo vidiet luc), a mal nastavitelny fokus/disperzny filter, aby bol pouzitelny aj na osvetlenie. Disperzne filtre uz sice na trhu su, ale v kombinacii so silnejsim laserom je to recept ako sebe alebo niekomu inemu vazne poskodit oci... :roll:

Inak, zeleny kludne staci aj 5mw alebo i menej (stale bude vyborne viditelny cez den i v noci), ale i tak treba stale davat pozor na odrazy (oci sa s nim daju poskodit ozaj rychlo). Mam aj tusim cca 300mw verziu s ktorou sa da zapalit cigareta, ale ta je nepouzitelna skoro na nic (mozno tak ako krasne viditelne hviezdo-ukazovatko s dosahom cez 50km... :lol: Ten by vypalil oci momentovo (pripadne zapalil zaclonu, poskodil displej, vypaloval cierne bodky na stenach, atd. (priklad toho ze menej je niekedy viac... :shock: :roll: :lol:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tango: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ad 1: To bolo nieco diametralne odlisneho (na nejaky laser by som uver nebral)

Ad 2: Samozrejme ze lasery su hlavne na hranie, ale su situacie ked mozu byt uzitocne (napr. ked mieris pachosovi co ma pred sebou rukojemnika pod nos, aspon vidis ci sa ti trasu ruky... :wink: Inak, som prekvapeny ako presny je ten LaserMax vo vodiacej tycke (do 5m je to max +/- 1cm)


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

:shock: Heh, tak to radsej dufam ze nikdy nebudem na opacnej strane (ako rukojemnik) kym budes ty cistit miestnost... :lol:

Inak, 'lucom do oka' to nem-dobry napad (podvedome by pachos asi stlacil spust). Bezpecne su len Class 1 lasery (hacik je ze cinania kludne nalepia Class 1 aj na 500mw...). Vacsina obycajnych ukazovatok (zvycajne okolo 1mw) uz su Class 2 (pri zasvieteni do oka sa ocakava podvedomy 'zmuriaci' reflex, ale pokial clovek hned nezavrie oko/viecko, uz moze dojst k poskodeniu). Ale vela cinskych laserov zasahuje aj do Class III (tam na poskodenie staci aj odraz, i ked odraz od matnych povrchov ako napr. papier a pod. by nemal uskodit, ale spoliehat sa na to... :roll:

Inak, zvycajne to nie je okamzite ako si vacsina ludi mysli, a aj ak clovek dostane priamy 'zasah do oka' casto len na chvilu uvidi velku ciernu skvrnu ktora po chvilke zmizne (fyziologia oka aj pri poskodeni dokaze mozog 'oklamat'), ale to je na dlhsiu debatu ktora s tymto nesuvisi.

Kazdopadne s lasermi treba radsej opatrne (oci ma clovek len dve, a 'mieriace' oko je zvycajne len jedno, a bolo by skoda si ho poskodit kvoli blbostiam).


A mhm, LaserMax podla mna nema chybu, jedine na co treba dat pozor je aby 'prepinac' nezostal zatlaceny alebo sa nejakym divnym sposobom nezatlacil v puzdre ci v trezore (tie baterie sa dost tazko zhanaju).


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tak tak :wink:

Aspon v skratke teda par vseobecnych bodov pre ludi co po novelizacii zvazuju nahodit na zbran laser:

1. Laser skombinovany s baterkou ma vyhody aj nevyhody (napr. spolocna bateria/zdroj moze byt vyhodou i nevyhodou - podla vyuzitia a okolnosti)

2. Cez den je zeleny daleko lepsie viditelny nez cerveny (v noci ale zvycajne je vidiet okrem bodky aj zeleny luc), novsie verzie uz su menej energeticky narocne, ale stale maju vyssiu spotrebu nez cervene, atd.

3. Laser nemusi byt len bodka, zameriavace typu PEQ a pod. maju nasaditelne generatory obrazcov (pattern generators), jednoducho sa daju prehodit ci zhodit, a mozu vytvarat rozne obrazce - napr. bodku v kruhu, kriz, trojuholnik, T-cko, a pod., pricom takto su daleko lepsie viditelne nez malicka bodka samotna.

4. Existuju tiez difuzne nasady/filtre ktore rozptyluju laserove svetlo takze laser potom sluzi ako 'baterka', pricom silnejsie zelene lasery dokazu pekne osvietit okolie ci terc aj niekolko sto metrov daleko (pre taketo pouzitie ale treba dat doraz na kvalitu laseru/filtra kvoli bezpecnosti / nahodneho zasvietenia do oci).

5. Pre bezneho cloveka co ma laser povedzme na obrannej zbrani je jeho vyuzitie hlavne v troch rovinach: 1. psychologickom (dlhorocne skusenosti zo statov preukazuju ze laser samotny ma na mnohych utocnikov odstrasujuci vplyv) 2. presnost strelby (napr. v rukojemnickej situacii - za predpokladu ze uzivatel s nim ma natrenovane) 3. pri strelbe ked na mieridla nevidiet - v noci, od pasu a pod., pripadne nudzovom pouziti zbrane niekym inym (napr. majitel zbrane je zraneny a zbran chce pouzit jeho manzelka alebo niekto iny, kto ale ma so strelbou cez mieridla minimalne ci ziadne skusenosti). K tomu bodu 1. - psychologia - pozor na situacie s povedzme dvoma utocnikmi - bezne by clovek mieril medzi nich, ak by ale mieril s laserom na jedneho z nich, ten druhy by si (naivne) mohol mysliet ze ohrozeny nie je, atd. Vyuzitie laserov pre military/LEO sa tyka predovsetkym infra laserov (viditelnych len cez nocne videnie), kde umoznuju lepsiu identifikaciu/rozdelenie tercov, ucinnejsiu/rychlejsiu strelbu, atd.

6. Nastrelenie - na kratkych zbraniach staci nastrelit priamo na bodku (rozdiel v zasahoch na kratku vzdialenost povedzme do 20m v kombinacii s inherentnou ne-presnostou streliva je minimalny), na dlhych zbraniach sa zvycajne nastreluje kopirujuc os hlavne (ak je os hlavne povedzme 5cm vlavo od osi laseru, nastreluje sa rovnako 5cm vedla - aby sa dal pouzit aj na vacsie vzdialenosti - a to sa potom berie do uvahy aj pri strelbe). Samozrejme pri strelbe na vacsie vzdialenosti treba zvazit aj balistiku/balisticku krivku toho ktoreho konkretneho kalibru (takto sa da vypocitat a pouzit aj 'idealne prekrizenie', kde by sa povedzme laser s balistikou presne prekryval povedzme na 90m, a vo vzdialenostiach od 5 do 150m by mal len minimalne vyskove aj stranove odchylky). Kvoli viditelnosti bodky (ktora sa sice podla prevedenia/zaostrenia moze so vzdialenostou zvacsovat) sa ale na vacsie vzdialenosti na strelbu laser pouziva malokedy (vynimkou je ale napr. spominane infra/NVG pouzitie).

7. Bezpecnost a spolahlivost - ako je spomenute hore, laser moze sposobit poskodenie oci (ci uz vlastnych alebo inych), navyse technologia dobry trening nenahradi cize spoliehat sa na laser (hlavne ak je Made in China) sa nemusi vyplatit, a samozrejme Murphyho zakonmi vsetko co sa pokazit moze sa casto pokazi v tej najnevhodnejsej chvili (alebo dojdu baterie, alebo ... alebo ... :roll: :lol:

Kazdopadne laser podla mna moze byt uzitocna pomocka/doplnok (napr. pri treningu ne-strhavania spuste, alebo ako sucast zbrane na sebaobranu), a som rad ze nasa legislativa uz umoznuje jeho pouzitie.


Safe shooting,

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5230
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Gunslinger napísal:......... nasaditelne generatory obrazcov (pattern generators), jednoducho sa daju prehodit ci zhodit, a mozu vytvarat rozne obrazce - napr. bodku v kruhu, kriz, trojuholnik, T-cko, a pod........
OT: "Predator triangle style" rulezzzz :twisted: :lol: :lol: :lol:
sorry, musel som. :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Jo jo, este ten stealth ubor a mohol by si ist do Nemecka vylikvidovat tu populaciu radioaktivnych diviakov a zarobit majland... :wink: :twisted:

Inak, trojuholnik bol aj moj favorit (mieris ako so starymi nemeckymi puskohladmi - na rychlu strelbu pouzijes cely a na presnu len spicku), ale kdesi som stratil tie krytky na PEQa a uz mam opat len bodku (a nahradne origos krytky som nasiel na nete po cca 100 eciek... ufff... :roll: Airsoftove su po 15 dolcov, mozno ich skusim ale obavam sa ze tie budu rozmazane/nepresne/nakrivo/...

Oh well, tiez sorry za OT :-)


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tango - heh telepatia - odpisali sme narovnako a tiez ma napadol lovec + tie diviaky... :lol:

To co si hodil je ale iny system - ten manik dal tri laserove diody spolu (a z tej poslednej fotky ma az mrazi - chlapik by asi mal zajst na vysetrenie do nejakeho ustavu... a rovno si zobrat pyzamo... :shock: :roll:


Gunslinger
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 17 Jan 2011, 21:16, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5230
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Este jeden jemny OT (ak velmi,tak zmazat).....trosku sa prave obavam,co s vykonnejsimi lasermi mozu napachat nejaky pologramotnejsi ludkovia. Vieme vsetci,ze takych beha po globuse dost vela. V case mody beznych laserovych ukazovatok zvykli sem-tam zasrani z auta svietit po ludoch a pod. Nedajboh,ze sa takemu blbeckovi dostane nieco skutocne vykonnejsie do paprc (aj nevedomky, cinsky laser class I., ale "nahodou" bude mat x-sto mW), nieco s tym vyparati, nahodou sa to rozmazne v debilmediach a dovidenia lasery. Aby sa stav nevratil k zakazu laserov, alebo ak nie este k horsiemu...... :roll:

(guns.&tango, diky za tipy, "nezabudnem" na vas oboch.... :twisted: )
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Na tu akciovu cenu na ten S&B teda mozem asi zabudnut, vsak? :roll: :lol: Ay carramba, musime si ta udobrit - inak, nemysleli sme to v zlom a kludne by sme sa pridali - zavolame aj Ridley Scotta a natocime 'Predators in Fatherland' :wink:

K teme/tomu co si spominal - 'par' pripadov uz sa vyskytlo (oficialne zdokumentovanych je minimalne 500...), civilne aj vojenske lietadla - vid napr.:

http://www.theinsider.org/news/article.asp?id=872

http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?Lo ... =ADA465917

a ak by clovek nemal hlboko do vrecka, da sa ist aj do niekolkostowattovych alebo roznych chemickych s ktorymi mozes uz aj pekne rezat...

Inak, az to napadne nejakeho extremistu/insurgenta, da sa cakat ze to v 'sandboxe' zacne byt dost neprijemne (ani silny infralaser cez den volnym okom neuvidia, na vykrytie celeho spektra by museli nosit na okuliaroch hodne hrube filtre, da sa to robit z velkej dialky a samozrejme Taliban nezaujimaju nejake zenevske/U.N. konvencie o neetickosti oslepovania nepriatela...)

Oh well (trochu odbocujeme i ked s temou to suvisi)


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Efektny minitest :wink: :
http://gunwriter.wordpress.com/2011/01/ ... omment-533

Celkom dobry namet na zaujimavy komplexnejsi test.



Obrázok
inspiring_bartik

Príspevok od používateľa inspiring_bartik »

Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Zda sa mi to, alebo AROW robi reklamu na vsetkych laser vedenych temach?

PS tie lasery su uplne nahovno, lebo sa po par vystreloch vyzlecu z montaze a nohovoriac o tom, ze nie su vhodne na kratku zbran a nedrzia nastrel na dlhej!
inspiring_lalande

Príspevok od používateľa inspiring_lalande »

Tak dnes mi došiel domov NcSTAR green, svieti to to svina, uvidím ako to bude držať nástrel.

Obrázok
By maclos at 2011-12-22

Obrázok
By maclos at 2011-12-22

Obrázok
By maclos at 2011-12-22

Obrázok
By maclos at 2011-12-22

Obrázok
By maclos at 2011-12-22

Obrázok
By maclos at 2011-12-22
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"