Vyskakovacie nože a nosenie noža vo všeobecnosti

inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Nemam problem s nosenim noza, mam ho pri sebe v podstate stale, chcel som skor aby tuto vec uviedol niekto znaly na spravnu mieru. Okrem uz spominaneho paragrafu som tiez nikde nenasiel nieco, co by nosenie nozov nejako upravovalo. Osobne mam v tom uplne jasno, ale je tu kopa ludi, ktori v tom jasno nemaju. To iste plati aj v inych threadoch, kde sa rozoberaju "obranne" a "utocne" zbrane, plynovky, spreje atd. Tam sa vyskutuje dost vela nebezpecnych a zavadzajucich informacii. Chyba tu nejaky admin, ktory by tieto veci sledoval a snazil by sa, aby bolo toto forum zdrojom informacii a nie niecim inym. Moje forum to ale nie je, preto je mi to jedno, zacalo to tu ale celkom dobre a drzim palce, aby to neskoncilo ako ostatne slovenske fora, hadam okrem fora na grandpower.eu.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

MarekZ
uvediem príklad/vlastná skúsenosť/ : chodil som na súdy so zbraňou,pred detekčným rámom som policajtovi povedal,že mám u seba legálne držanú zbraň,pomaly som ju vybral s puzdrom na pult pri detek.ráme,zaktiež som vybral nôž /viktorinox Hercules/ všetko ostalo u policajtov.Nikdy sa mi nestalo,aby som bol podrobený otázkám typu:načo vám je ten nôž a pod.V naších končinách nie je nôž pokladaný za "zbraň hromadného ničenia" tak ako v UK ..... a tak k tomu pristupujú aj ochránci zákona...
inspiring_stonebraker

Príspevok od používateľa inspiring_stonebraker »

electron napísal:MarekZ
uvediem príklad/vlastná skúsenosť/ : chodil som na súdy so zbraňou,pred detekčným rámom som policajtovi povedal,že mám u seba legálne držanú zbraň,pomaly som ju vybral s puzdrom na pult pri detek.ráme,zaktiež som vybral nôž /viktorinox Hercules/ všetko ostalo u policajtov.Nikdy sa mi nestalo,aby som bol podrobený otázkám typu:načo vám je ten nôž a pod.V naších končinách nie je nôž pokladaný za "zbraň hromadného ničenia" tak ako v UK ..... a tak k tomu pristupujú aj ochránci zákona...
nieco take com potreboval pocut :), furt mam pocit ze pri osobnej prehliadke (ktora pochybujem ze ba sa stala, ale co ak) by sa nieco pookazilo... Dik moc.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

dingo27 napísal:Sú povolené na SVK vyskakovačky, alebo nie ?
...pre občana nášho štátu platí, že čo nie je zakázané, je dovolené. Vzhľadom na to, že okrem Vladom citovaného § zákona o priestupkoch zrejme nikde inde nie sú žiadne nože ani iné chladné zbrane spomenuté, je nadobudnutie do vlastníctva, držanie a nosenie nožov legálne. Pre uplatnenie spomenutého § je rozhodujúca (tiež to tu už bolo spomenuté) práve "...možnosť...usúdiť, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím". Pri skrytom nosení vreckových nožov (vo vrecku, uzatvorenom púzdre na opasku a pod.) takéto "hrozba násilím" vôbec neprichádza do úvahy. Preto sú aj v § príkladom vymenované chladné zbrane s pevnou čepeľou, ktorých skryté nosenie je ťažšie realizovateľné, sú viditeľné na prvý pohľad a pre niekoho sa môžu spájať s pojmami ako je ohrozenie, útok a násilie. Pre ne je však hneď aj vymenované, kedy sa ich nosenie s hrozbou spájať nemá - súčasť kroja (škótskeho, sikhského), športové aktivity (šerm, poľovníctvo, rybárstvo, ale aj turistika) a tak ďalej.
Takže: ak nepôjdeš s vyskakovačkou v ruke pomedzi ľudí po korze a nebudeš verejne predvádzať, ako obratne s ňou vieš zaobchádzať - môžeš ich mať trebárs aj celú zbierku!
inspiring_moser

Príspevok od používateľa inspiring_moser »

Igrlik - velmi pekne si to napisal. Ako by si pracoval a zaroven nepracoval v statnej sprave ... :wink:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

co by na taku vyskakovacku asi povedali kuklaci na diskoteke pri razii?
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 17 years

Príspevok od používateľa miro1 »

skusenosti nemam, ale určite by ju zhabali...je to zbran...a predstavuje nebezpečenstvo...či by ju potom nasledne vratili...to asi hej...po čase by ti došla pozvanka že maš na policii nejaky svoj majetok...ale človek nikdy nevie...a možno by sa tvoj krasny nož stratil vo vrecku nejakeho policajta...

a ak by došlo na to prehladavanie...pre istotu im hned povedz že maš nož...
Používateľov profilový obrázok
pogi
občasný prispievateľ
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 17 years

Príspevok od používateľa pogi »

Ludia neviete nieje nosenie chladnych zbraní neako obmedzené (akoze veková hranica lebo nad 18 nemam :lol: no a noz mam asi od 3 ci 4roch :lol: preto som sa do nozov zalubil ale nevete ??? :lol:
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

A co tak teleskop vecer po meste. Alebo hocikedy. To snad je v poriadku...
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

dingo27 napísal:Sú povolené na SVK vyskakovačky, alebo nie ?
Právnik odpovedá: :lol:

Nože s čepeľou vymršťovanou pružinou (vyskakovačky) nie sú u nás zakázané, takže ich kúpa a nosenie je právne v poriadku.

Čo sa týka v tejto téme toľko diskutovaného ustanovenia § 47 ods. 1 písm. h) zák. č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, tak tento zakazuje, ako to už niekto správne poznamenal, len viditeľné nosenie chladných zbraní za súčasného splnenia podmienky, že zo správania sa osoby alebo z okolností prípadu možno usudzovať, že sa tieto majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.

Inými slovami ak si na verejnosti a máš nôž vo vrecku, dýku v puzdre na opasku, mačetu v púzdre na chrbte - žiaden problém. Nôž v ruke podnapitej osoby na autobusovej stanici, mačeta v ruke v priestoroch banky, vyskakovačka v ruke na štadióne v sektore druhej strany v spojení s krikom "Na nich!"- problém. Teda problém jednak priestupkový, a v prípade, ak dôjde k napadnutiu chladnou zbraňou alebo jej hrozbou aj trestnoprávny.
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Panzer, super. Dikes. :wink:
inspiring_goodall

Príspevok od používateľa inspiring_goodall »

Nosil som pri sebe vyskakovačku, čepeľ asi 6cm. Jedného pekného večera keď som sedel aj kamarátom na pivečku tak tam nabehlo zopár kukláčov. Na výzvu či ma niekto zbraň, som sa prihlásil (pre istotu keby ma prehľadávali) aby som nemal náhodou nejaký problém. Hneď ma opreli o stenu, prehľadali, musel som vybrať všetko z vačkov, skontrolovali občiansky atď. Skončilo to tak že som si posedel na polícii asi tak tri hodiny kvôli tomu 6cm nožíku. Povedali, že som sa dopustil priestupku, spísali so mnou nejakú zápisnicu, dali mi papier že mi zobrali ten nôž a poslali ma domov s tým, že aby som to už nenosil. Toť moja skúsenosť s nosením noža.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ooops, až teraz vidím, akú kravinu som pred chvíľou napísal! Fakt riadnu. Ty si mal vyskakovačku? Tak tú by ti ani predať nemali. Neviem, ako je to ošetrené, ale s jej nosením je u nás už pár rokov problém.

--- upravené autorom :lol: ---
inspiring_goodall

Príspevok od používateľa inspiring_goodall »

Pred tým som nosil motýlika a tam bola o niečo dlhšia čepeľ, len ten bol zbytočne dlhý, ťažší a tlačil ma vo vrecku. Tiež som s ním nevedel nejak extra narábať. Tá vyskakovačka mala aj takú mini Led baterku čo bolo praktické keď u nás v baraku nešlo na chodbe svetlo a ja som potreboval trafiť kľúč do zámku. Neviem čo by mi povedali na toho motýlika. Predsa len 6cm čepeľ na úplne smiešnom noži a motýlik je dosť rozdiel.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jo, príliš fundovanú odpoveď ti asi nedám, ale viem, že bol nejaký problém s vyskakovačkami. V niektorých krajinách EÚ sú zakázané úplne. U nás to bolo nejak tak, že dovozca (dováža do SR viacero značiek) mi dva-tri roky dozadu vravel, že vyskakovačky pred časom prestali dovážať, lebo je u nás zakázané ich nosiť. Lenže ak to neboli len kecy, tak neviem ako je ten zákaz ošetrený. Neviem, že také niečo by bolo v zákone.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"