Možno proti maloletému konať v nutnej obrane?

vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

No to je zaujimave lebo podla mojich informacii NO sa moze pouzit iba voci svojpravnej a trestne zodpovednej osobe. Takze utok trebars dietata je mozne odvracat iba KN. Samozrejme, ze je vec dokazovania ci v danej situacii to bolo mozne jednoznacne urcit z pohladu braniaceho sa. S takymito informaciami som isiel na skusku, takze som trosku z toho zmateny, kedze nie je to ani rok ...
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

To znamena ze malolety je KN? A co mladistvy? Je to uz NO? Alebo treba najprv pytat obciansky? A ake nebezpevenstvo v zmysle § 24 odvracias? Nebezpecenstvo smrti alebo ublizenia na zdravi?

Utok cloveka je je raz utok cloveka a spada pod NO. V KN odvracias nebezpecenstvo. Panzer tu niekde popisoval priblizne postoje OCTK v pripadoch utoku mladistveho (a mladistvych).
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

OffT: Skvela nekromancia :D
OnT: Ako budes urcovat ci je utocnik svojpravny a trestne zodpovedny? Budes si pytat obciansky a zdravotnu kartu?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

by ma fakt zaujimalo, odkial mas tie svoje informacie.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...kedy konečne budú môcť učitelia oprávnene využívať inštitút nutnej obrany?
http://www.pis.sk/clanok/8047/na_agresi ... policajtov
http://www.pis.sk/clanok/8049/policajti ... h_skolakov
...ešte včera v citáciách pána Ďžobaníka to boli rómski žiaci, dnes sú to už "maloleté osoby vo veku 9-14 rokov" :!: :?:
:oops:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vanto, mňa na rozdiel od Luka ani príliš nezaujíma, odkiaľ máš tie informácie. Píšeš hlúposti a ak ich nemáš z vlastnej hlavy, tak dobre vyhreš toho, kto ti také "informácie" podal. Ale pre pokoj v tvojej duši ti rád zacitujem Trestný zákon a keď tam nájdeš formuláciu, ktorá by azda korešpondovala s tými tvojimi "informáciami", podám si hneď zajtra žiadosť, aby mi na PF UK vrátili školné.
:D

§ 24
Krajná núdza

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.
(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

§ 25
Nutná obrana

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.
(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.
(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.
(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Tieto paragrafy su mi zname. Tieto informacie mam od byvaleho kriminalistu a tiez od jeho manzelky ktora pracuje na prokurature. V ramci skusok na zbrojny preukaz som s nim konzultoval nejake veci a vravel mi taketo veci, ze napriklad o nutnu obranu sa nejedna ak to nie je trestne zodpovedna osoba. Paragraf nato nemam a to ze sa to nepise v tychto dvoch paragrafoch snad neznamena ze sa to da jednoznacne povedat nie? Pytam sa preto lebo chcem mat v tom jasno. Skusim zistit od neho presnejsie na co sa vtedy odvolaval.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Už to tu odznelo niekoľkokrát, tak len zopakujem: Trestná zodpovednosť útočníka je irelevantná keď sa jedná o NO/KN. Keby to bolo inak, bolo by to podľa mňa podchytené v týchto paragrafoch.
vanto napísal:Tieto informacie mam od byvaleho kriminalistu a tiez od jeho manzelky ktora pracuje na prokurature.
Boh nás ochraňuj pred takýmito kriminalistami a prokurátormi! :roll: Určite sa ich ešte raz spýtaj, možno to mysleli inak a celé je to nedorozumenie.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

davaj pozor ma slova, aby si nesklzol na uroven zbrani strielajucich jednotlivymi davkami, ci ako to opakoval navrhovatel. ja som tam nikde necital, ze to ma od prokuratora, ale od zeny, ktora pracuje na prokurature.
Na sude pracuje okrem sudcov x - krat viac nesudcov, ale vsetci ti ludia pracuju na sude. V nemocnici pracuje x - krat viac ludi ako tam pracuje doktorov, ale vsetci pracuju v nemocnici. Aj v pol. pracuje x -krat viac ludi ako pol...tov, teda aspon na riadiacich organoch ustrednych.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Áno, to je mi jasné. Tým prokurátorom som nemyslel manželku toho kriminalistu, ale prokurátora vo všeobecnosti. Más ale pravdu, že v kontexte to vyznelo tak ako si tomu rozumel aj ty, mal som to lepšie špecifikovať.
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 19 Nov 2013, 20:28, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

neprictna osoba je stale osoba, nie? aj ked by bola v stave nepricetnosti trestnopravne nie zodpovedna, stale svojim konanim moze ohrozit chraneny vztah, na co ja mozem adekvatne zareagovat nutnou obranou.

to ci bola osoba v danom momente pre nedostatok veku alebo psychickej sposobilosti trestnopravne nie zodpovedna je pre mna ako obrancu podla mna uplne irelevantne.
ostatne tak ako uz bolo napisane vyssie.
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 19 Nov 2013, 20:28, upravené celkom 1 krát.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Myslím, že nie. Je tam jeden podstatný rozdiel medzi KN a NO: "Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak ...".

Ja to chápem tak, že ak na teba útočí zviera, a ty máš možnosť napríklad utiecť, ale miesto toho strielaš, tak ti nemusia KN uznať. Pri NO nič také nie je, čiže ak na teba niekto útočí a ty sa namiesto úteku brániš, nemalo by to zabrániť uznaniu NO. Ak správne chápem, pri NO nemáš "duty to retreat", pri KN áno.

No a ak by bola obrana proti útoku nepríčetnej osoby KN, nie NO, tak by si sa až vtedy mohol brániť, keby už nebola iná možnosť, takže sme zas pri tom, že by si musel zisťovať príčetnosť útočníka.
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Tak to mam len 2 moznosti - zdvorilo vyzvem utocnika, nech sa preukaze svojim certifikatom na hlavu, aby som sa mohol pokusit o utek....alebo pozrem, ci mu kvape pena z papule.

Mne sa paci ta cast o tom, ako nepricetna osoba nie je trestnopravne zodpovedna. Dajme tomu, ze to ma nejaku logiku ale skor by som chcel vediet z cisteho zaujmu, ako sa posudzuje osoba s velmi nizkym IQ. Alebo jednoduchsie definovane - defaultne, cely zivot sa sprava skor ako opica/trvalo si neuvedomuje, ze kona protizakonne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"