Legalny predaj surovej hlavne?

friendly_turing

Legalny predaj surovej hlavne?

Príspevok od používateľa friendly_turing »

Na inzertnom portali som narazil na zaujimavu ponuku. Ponuka znela "Malorazkova hlaven" Dost ma to zaskocilo, kedze hlaven je hlavna cast zbrane a niekto ju predava len tak bez papierov a hocikomu. Tak som napisal dotycnemu panovi mail a on mi tvrdil, ze to je uplne legalne. Ja som si tymto tvrdenim nie az tak isty. Tak sa Vas teda preto pytam. Je legalne predavat hlaven s vyvrtom bez nabojovej komory bez serioveho cisla, bez skusobnych znaciek legalne? A je legalne takuto "surovu" hlaven predavat hocikomu, aj osobe bez ZP?
Naposledy upravil/-a friendly_turing v 20 Jan 2011, 16:59, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

no neviem o tom zeby si na vzduchovku kalibru 5,5 mm potreboval ZP alebo som nieco prehliadol ??
friendly_turing

Príspevok od používateľa friendly_turing »

Pan mi hovoril, ze je to kaliber .22 cize malorazka....


Aby som bol presnejsi ked boli inzeraty starsie tak mal napisane "predam malorazkovu hlaven" (asi zmenil nazov po mojich mailoch)
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Je to na bazoši nie?
friendly_turing

Príspevok od používateľa friendly_turing »

Tu je aj mailova komunikacia: Cervene su jeho odpovede

Je to surova hlaven to znamena ze nema urobenu komoru a neda sa snej vystrelit ostry projektyl.A v tejto uprave to nieje hlavne cast zbrane a netreba vyrobne cislo ani skusobne znacky.Je to polotovar ktory sa moze predavat aj osobam bez zbojneho preukazu.

> ------------ Pôvodná správa ------------
> Od: <xxx@gmail.com>
> Predmet: Bazos.sk - odpoved na inzerat 6326514 - Malorazkova hlaven.
> Dátum: 20.1.2011 13:10:36
> ----------------------------------------
>
> Ja byt Vami tak urcite nepredavam na internete taketo veci. Viete, ze je to
> nelegalne? Je to hlavna cast zbrane a na tej musia byt seriove cisla a skusobne
> znacky. A to nehovorim o tom, ze sa moze predat iba osobam so zbrojnym
> preukazom!!! Takze by som Vam poradil stiahnut tieto inzeraty co najskor lebo sa
> kludne moze stat, ze Vam na dvere zaklope policia. A za takuto tresnu cinnost
> hrozi az 8 rokov vazenia.
>
> xxx - Email bol odoslan zo serveru Bazos.sk.



Neviem nie som pravnik. Ale hlaven je hlavna cast zbrane teda podla dole citovaneho (v zakone nie je uvadzane ci ma mat hlaven nabojovu komoru). Takze si myslim, ze kludne Vas moze niekto natriet a bude z toho problem...


§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov
1) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) zbraňou prenosné zariadenie, ktoré vystreľuje, je konštruované alebo môže byť upravené tak, aby vystreľovalo strelu, a ktorého princípom funkcie je okamžité uvoľnenie energie pri výstrele; za zbraň sa považuje aj jej hlavná časť, súčasť zbrane, replika zbrane a napodobenina zbrane,

b) hlavnou časťou zbrane hlaveň, nábojová komora, vložná hlaveň, valec revolvera, záver, ktoré sú ako oddelené predmety zahrnuté do kategórie zbraní, na ktoré sú alebo majú byť namontované,

c) súčasťou zbrane prvok alebo náhradný diel osobitne skonštruovaný pre zbraň a podstatný pre jej funkciu vrátane hlavne, rámu, tela, záveru, puzdra záveru alebo valca revolvera, závorníka a akéhokoľvek zariadenia určeného alebo upraveného na tlmenie zvuku vyvolaného výstrelom zo zbrane

Dobry den pan xxx a stale sme u pojmu hlaven toto nieje v zmysle Vami citovaneho zakona hlaven.Toto je polotovar hlavne v zmysle citovaneho zakona sa predpoklada ze hlaven je plne funkcna a da sa s nej strielat ved k tomu je urcena.Ale z mojej hlavne sa strielat neda bez navstevy u zbrojara ktory prevedie odborny zasah do surovej hlavne, spravy tam nabojovu komoru a potom nasledne uz je to funkcna hlaven na ktoru by mal narazic cislo a poslat na vykonanie tlakovej skusky ale to je uz mimo mojej kompetencie.Za to ze sa to takto uroby uz je zodpovedny zbrojar alebo odborna dielna v ktorej sa uprava vykonavala a nie ja.Ja predavam iba polotovar a je na kazdom aby dodrziaval zakon,to si myslim ja.A neberte to tak ze sa chcem silou mocou s Vami skriepit je to iba moj nazor.

Ja ani netvrdim, ze sa skriepite. Ja som Vas iba upozornil, ze Vase konanie moze byt/je tresne. To uz je na Vas ako sa rozhodnete....ak ste si na 100% isty, ze je to tak ako hovorite tak to kludne predavajte. Len ja by som to nerobil :)

Ale hovorim...nie som si celkom isty a na vyber jednotlivych pasazi zakona teraz nemam cas ...ale casom sa na to pozriem. Podla mna ak ma ten Vas "polotovar" vyvrt, tak to hlaven bez pochyby je. Ze uz pri hlavni nie je aj nabojova komora je vec druha....Tiez som si povedal svoj nazor (mozno nie je spravny). Pokladal som za potrebne Vas na to upozornit az sa nedostanete kvoli jednej rurke do basy na 3 az 8 rokov.... Takze vela zdaru pri predaji
Naposledy upravil/-a friendly_turing v 21 Jan 2011, 08:02, upravené celkom 1 krát.
friendly_turing

Príspevok od používateľa friendly_turing »

BALISTIK napísal:Je to na bazoši nie?
Ano je to na bazosi...
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

a) hlaveň je časť zbrane, v ktorej sa energia premieňa na pohybovú energiu strely a ktorej súčasťou je nábojová komora; vodiaca časť vývrtu hlavne vedie strelu požadovaným smerom a spôsobom,
b) nábojová komora je priestor v zadnej časti hlavne tvarovo zodpovedajúci danému náboju; pri revolveroch je nábojovou komorou každý otvor valca,

mne sa argumentacia toho chlapa zda logicka a v poriadku. to ze to po slovensky volame hlaven, neznamena, ze to zodpoveda zakonom vymedzenemu pojmu hlavne, v zmysle technickych atributov. ak to nemzno nainstalovat do zbrane, nemozno z toho vystrelit, tak to podla mna nezodpoveda definicii hlavne v zmysle ustanoveni zakona.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1439
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Hlavnovina je len kus trubky.
Hlaveň si bežne legálne kúpiš aj bez ZP. Stačí zakúpiť znehodnotenú zbraň, alebo perkusnú, a máš tam aj kus hlavne. :lol:

Takže tak.
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa sano2 »

Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Do komunikacie by sa mohol zapojit priamo pan co to predava,mam pocit ze je aj webforista!
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Pisal som mu pred 2 dnami a informoval sa o moznosti dlhsej hlavne na Glocka.
Povedal mi, ze je puskar len bohuzial nema na vytvorenie kompletnej hlavne s komorou potrebne vybavenie.
Tak snad ked je puskar vie co robi?
friendly_turing

Príspevok od používateľa friendly_turing »

@LUKE tak tu mame presnu definiciu hlavne a vypada, ze je to legalne a ten pan mal pravdu. Ale aj tak sa mi to nezda koser. Podla mna je "trubka" s vyvrtom hlaven :D Ale co zakon nezakazuje to povoluje....

@BALISTIK Uz to bude asi zbytocne je to vyriesene, nazor toho pana mas prakticky hore cervenymi pismenami.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

pokial neni komora je to bez akej kolvek evidencie, problem je v kratkozrakosti zakona, doteraz sa predpokladalo ze tieto veci budu puskarskym matrosom cele to dava priestor na rozne veci.... v kazdom pripade jednanie predavajuceho je legalne, ale ....
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Dobrodruh-cital som nemboj,ja len tak ci sa nepripojí :twisted:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"