Kupa starsej zbrane

peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 16 years 10 months

Kupa starsej zbrane

Príspevok od používateľa peto543 »

ahojte
aky je postup pri kupe starsej zbrane, na inzerat?
normal poziadam o nakupne povolenie a to dam vyplnit povodnemu majitelovi alebo ako? on zbran odhlasi na svojom obvodnom PZ a ja ju prihlasim na svoje, musime tam ist spolocne? a co v pripade ze kazdy sme z opacneho kuta SR ? diks :oops:
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Ak ste z rovnakeho okresu, tak NP nepotrebujes, 500Sk kolok ale ano. Zbran prepisu priamo na policii.
Ak ste z roznych okresov, tak potrebujes NP a pojdes s predavajucim na policiu, kde je jeho zbran evidovana. Dalej to ide tak, ako keby si to kupoval v obchode, teda ostane ti jedna cast NP s ktorou ides s kupenou zbranou na svoju policiu a tam ti vydaju preukaz zbrane a zbran zaeviduju.
Pokial by si kupovat zbran kat. C, tak NP netreba, ale postup je rovnaky.
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa peto543 »

aha dakujem...takze ak je z ineho okresu , musim ja k nemu pricestovat a spolocne to odhlasime, potom si ju ja u seba nahlasim ...to som potreboval vediet :wink:
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

tak tak
Simoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Simoo »

A je potrebná aj niaka kúpno-predajná zmluva ktorú si medzi sebou spíšu predavujúci/kupujúci? Zaujímajú sa to na polícií? Ide o kúpu staršej zbrane evidovanú v rovnakom okrese.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

naco by ti bola kupno-predajna zmluva?
zmluva sluzi ako prostriedok explicitne prejavenej vole, pricom na prepis zbrane tu volu musis rovnako prejavit, takze nemoze byt pochyb.
Simoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Simoo »

No veď práve preto sa pýtam aby som bol múdrejší :wink:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zbraň je vec vcelku nezanedbateľnej ceny a má aj určité špecifiká, pre ktoré by som ja pri kúpe/predaji v každom prípade spísal zmluvu. Aj pri predaji použitej veci existuje určitá záruka, predávajúci ručí za stav a vlastnosti - a práve to by malo byť predmetom zmluvy. Rovnako by mala byť v zmluve uvedená doba - dátum a čas, kedy zbraň zmenila majiteľa. Ono by bolo veľmi nepríjemné, keby sa nový majiteľ odrazu dozvedel, že strely, nájdené na krajne nevhodnom mieste, pasujú do jeho búchačky, a nemohol dokladovať, že v onom čase nebol ešte jej vlastníkom. A v takom prípade hodina môže hrať tiež svoju závažnú rolu... Rovnako stav zbrane, opotrebovanie, poškodenie, vymenené súčiastky, množstvo vystrelenej munície - ak je to na papieri, ľahšie sa potom riešia prípadné nezhody. Dobré účty robia dobrých priateľov... ale práve s takzvanými "priateľmi" sa niekedy spravia najhoršie obchody! :roll:
Simoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Simoo »

No presne takéto niečo som spisoval pri kúpe ojazdeného auta, preto ma to napadlo sa opýtať či to platí aj u zbrane. Nemáte niekto vzor podobnej kúpno-predajnej zmluvy?
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

U ZBRANE SOM JA ZMLUVU NEROBIL,IBA NA AUTO, ALE AK, TAK TAKTO NEJAKO BY TO MOHLO BYŤ, LEN TO TROCHEN UPRAVIŤ:



Kúpna zmluva
uzavretá podľa § 409 a nasl. Obchodného zákonníka


1. Predavajúci:


2. Kupujúci:








I.
Úvodné ustanovenia

Predávajúci je výlučným vlastníkom osobného motorového vozidla značky .................., r.v. ............, výrobné číslo motora....................., číslo k arosérie............................, farba-..........................., evidenčné číslo vozidla ....................... .

Predávajúci je ......... vlastníkom predmetného osobného motorového vozidla, ktoré nadobudol na základe kúpnej zmluvy od .................................. .

II.
Predmet zmluvy

Predmetom tejto kúpnej zmluvy je osobné motorové vozidlo špecifikované v čl. I tejto kúpnej zmluvy.

Predávajúci sa zaväzuje odovzdať kupujúcemu predmet kúpy spolu s osvedčením o evidencii vozidla séria ..................., technický preukaz séria .............................., osvedčenie o kontrole technického stavu vozidla séria .......................... a dva kľúčeod osobného motorového vozidla podľa ustanovení tejto zmluvy.

Kupujúci sa zaväzuje predmet zmluvy spolu s osvedčením o evidencii vozidla, technickým preukazom, osvedčením o kontrole technického stavu vozidla a dvoma kľúčmi prevziať a zaplatiť dohodnutú kúpnu cenu špecifikovanú v čl. III. Tejto zmluvy.

III.
Kúpna cena

Zmluvné strany dohodou určili kúpnu cenu predmetu zmluvy podľa bosu I tejto kúpnej zmluvy vo výške .................(slovom: ).

Celá kúpna cena bude zaplatená v hotovosti pri podpise tejto kúpnej zmluvy

Podpisom tejto kúpnej zmluvy predávajúci potvrdzuje prevzatie celej kúpnej ceny od kupujúceho vo výške .................................. (slovom).

IV.
Vlastnícke právo

Predávajúcitouto zmluvou prevádza svoje vlastnícke právo k predmetu zmluvy špecifikovaného v článku I tejto kúpnej zmluvy na kupujúceho, ktorý ho nadobúda do svojho výlučného vlastníctva.

Vlastnícke právo k predmetu zmluvy prechádza na kupujúceho úplným zaplatením dohodnutej kúpnej ceny špecifikovanej v čl. III tejto kúpnej zmluvy.

Nebezpečenstvo náhodnej skazy a náhodného zhoršenia predmetu zmluvy prechádza na kupujúceho odovzdaním predmetu zmluvy.

V.Ostatné dojednania
Predávajúci vyhlasuje, že na predmete kúpy neviaznu žiadne ťarchy ani iné právne povinnosti, ktoré by bránili kupujúcemu v užívaní predmetu zmluvy.

Predávajúci ďalej vyhlasuje, že pravdivo a úplne oboznámil kupujúceho so stavom predmetu zmluvy. Ku dňu podpisu tejto zmluvy je stav najazdených kilometrov na predmete zmluvy....................... . Predávajúci vyhlasuje, že prístrojový panel nebol porušený ani menený. Že vozidlo je vo veľmi dobrom stave a nevykazuje žiadne znaky, resp. nánznaky korózie.

Kupujúci vyhlasuje, že sa so stavom predmetného vozidla oboznámil, tento stav je mu známy, zodpovedá bežnému opotrebeniu a predmet zmluvy v tomto stave bez výhrad preberá.

VI.
Záverečné ustanovenia

Všetky práva a povinnosti zmluvných strán ako aj otázky neupravené touto zmluvou sa spravujú príslušnými ustanoveniami zákona č. 513/ 1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.

Táto zmluva bola vyhotovená vo dvoch rovnopisoch, po jednom rovnopise pre každú zo zmluvných strán.

Zmluvné strany prehlasujú, že obsah tejto zmluvy sa zhoduje so súhlasným, slobodným a vážnymi prejavmi ich skutočnej vôle a že zmluvu neuzavreli v tiesni ani za nápadne nevýhodných podmienok. Zmluvné srany si zmluvu prečítali, jej obsahu porozumeli, na znak súhlasu ju vlastnoručne podpísali.

V ...................... dňa .......................



........................................ ........................................
predávajúci kupujúci
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Keď si prejdeš stránky tohto webu/topicu, nájdeš tam aj vzor nejakej zmluvy, stačí preložiť do slovenčiny... http://www.strelectvi.cz/forum/nakup-pr ... 69-20.html :)
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Zajtra idem kupovat zbran "mimo okres" od jedneho chlapika a neviem ci treba kupno-predajnu zmluvu. Na policii to asi netreba, tam staci iba NP+ZP, ale aj tak. Ked predavate medzi sebou zbran, riesite to?
Simoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Simoo »

Keď som predával tak si chlapík doniesol zmluvu. No a keď som zase kupoval tak som to vôbec neriešil a ani predávajúci. Je to o dohode. A policajti to nevyžadujú.
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

2 Kapo
Zjednodusene. Obchodny zakonnik upravuje vztahy medzi podnikatelmi (pravnickymi osobami, pravnickou osobou a podnikajucou fyzickou osobou, podnikajucimi fyzickymi osobami). Pokial sa zbran predava medzi podnikajucou fyzickou osobou inej nepodnikajucej fyzickej osobe, alebo medzi nepodnikajucimi fyzickymi osobami navzajom (co je asi tento pripad), ich vztahy sa riadia Obcianskym zakonnikom, pokial sa v zmluve explicitne nedohodnu inak. Takze tato zmluva nebude to prave. Su tam rozdiely v sposobe odstupenia od kupnej zmluvy, ...
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Vždy treba zmluvu. Policajti ju síce nevyžadujú, ale ako budeš riešiť prípadnú reklamáciu, resp. zľavu z kúpnej ceny ak zistíš po čase skrytú vadu na zbrani? Nie je nič ťažšie, ako dokazovať na súde, že si nebol na vadu upozornený. Druhá strana totiž bude tvrdiť opak.

Takže dobrá zmluva, je dobrá zmluva. Pre obe strany.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"