Ako prežiť

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Hlava, len to nepustaj z hlavy :D

Otazka do plena, ake rizika nesiem pri kontakte s mrtvolou ? Ako je to napr s morom ?

Thx.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Záleží od doby úmrtia, za čerstva viacmenej hoci čo, ale pôvodca moru prežíva vo vlhku - tj aj na tlejúcej mŕtvole aj niekoľko mesiacov. Plus čím ďalej, tým viac patogénov sa tam uchytáva a množí, z toho dostaneš minimálne riadne zažívacie problémy...a to nerátam primárne dávenie z toho smradu :twisted:
Hepatitída tu už bola, HIV - 15 dní, týfus - kým na nej žijú vši...ale cca tie 2 týždne väčšina infekčných chorôb na ktoré dotyčný trpel.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

predpokladám, že väčšina z vás sa bude chcieť vyhýbať mŕtvolám ako čert svätenej vode, obzvlášť ak pôjde o mŕtvoly politikov :)
samozrejme, že výnimkou je looting - oberanie padlých spoluobčanov o to, čím aj po smrti môžu preživším pomôcť, tiež odstránenie tiel od zdrojov pitnej vody a iným okolnostiam, kedy sa mŕtvolám nevyhneme.
Pravidlom pri každej vychádzke bude nosenie lekárničky, v ktorej by sa bezpochyby mali nachádzať latexové rukavice - ale nie tie tenké biele! aspoň tmavošedé alebo fialové - tie chirurgické, odolnejšie.
Pokiaľ niekto obľubuje napuchnuté kadávre, tak aj nejaké to rúško na tvár, ale radšej masku a niečo na dezinfekciu - minimálne alkohol.
Každopádne, najúčinnejšia je prevencia, nepodstupovať riziko, ktorému sa môžeme vyhnúť - nejsť k tomu nebožtíkovi, nechodiť do pôvodne zaľudnených miest, nenavštevovať masové hroby...

pravé kiahne = 885 dní, 20%-50% nakazených pravými kiahňami zomiera.
tuberkulóza = 255 dní - 1/5 nakazených TBC bez liečby zomiera,
za ideálnych podmienok - tými asi slovenská zima nebude, taktiež ložisko patogénu je mŕtvola nakazená onou chorobou. Rovnako záleží aj od kmeňu,..niektoré sú odolnejšie, prispôsobivejšie, takže tých faktorov je nespočetne veľa. Každopádne platí, čím dlhšie dokáže patogén prežiť vo voľnom prostredí, tým nebezpečnejší je pre človeka.
Ďalšími kritériami je spôsob prenosu, či sa prenáša kvapôčkami, krvou, ostatnými telesnými tekutinami, ústne, priamim kontaktom, z matky na dieťa (pôrod, dojčenie), pohlavne...
Rovnako treba dávať pozor aj na zvieracie choroby prenosné na človeka - sneť slezinná (antrax), prasací mor, králičí mor.., niektoré môžu človeka zabiť priamo, alebo nepriamo, ak zabijú zver ako zdroj potravy.
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 132
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa fakestring »

2weird2die,

trochu to upresni - "prave kiahne 885 dni, tuberkuloza 255.." - v akom prostredi ? Napr. vo vode, alebo..? V mrtvom tele asi nie..
Naposledy upravil/-a fakestring v 09 Mar 2011, 19:03, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

hneď podtým je, že v ideálnom prostredí - najskôr asi vlhké prostredie, mŕtvola, exkrementy...
Pathogens: Potency: For example, the smallpox virus (variola virus) can survive outside the human body for approximately 885 days. It is also one of the most deadly pathogenic viruses, as it kills between 20-50% of the people it infects. The tuberculosis bacterium kills 1 in 5 of the people it infects, but only survives 244 days outside of its host. zdroj wikipedia

smallpox - nie osípky, ale kiahne, tam som v preklade spravil chybu, mea culpa. celosvetovo sú pravé kiahne prakticky vyhubené od roku 1979. ale človek si nemôže byť nikdy istý, čo sa z nejakého laboratória dostane von.
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 132
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa fakestring »

jasne, ok,

len som si nevedel predstavit, zeby mrtvola vydrzala niekde vonku za vplyvu beznych poveternostnych podmienok, ako horucava, dazd... po 855 dni. To by zrejme uz zostali len vybielene kosti... Ale niekde v jaskyni, alebo v hrobe, v dvojmetrovej hlbke... Takze, pri exhumacii treba davat pozor aj po dvoch rokoch od pohrebu..
ALKAJ
prispievateľ
Príspevky: 410
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa ALKAJ »

Takze, pri exhumacii treba davat pozor aj po dvoch rokoch od pohrebu..
Pri hroboch sa udáva čas tlenia min. 10 rokov.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Vcelku zaujímavé, bych povedal, že treba zarámovať na dvere svojho bunkru :twisted: ........: 12 pravidiel survivalu


http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/ ... rvivalu-12

http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/ ... rvivalu-22
7) Užijte si survivalovou cestu
Může se to zdát neintuitivní, ale i v těch nejhorších situacích si survivalisti najdou způsob jak si užít, jak si hrát a smát se. Survival může být únavný a čekání je umění. Elder se začal smát když ho napadlo, že by ho někdo mohl vidět v sukni jak slézá skály. I když se Callahanova loď potápěla, tak se smál a svíral nůž v zubech jako pirát. A Viktor Frankl nařídil některým svým společníkům v Osvětimi, u kterých hrozilo, že se vzdají naděje, aby mysleli každý den na jednu legrační věc.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Pozrel som si austrálsky film THE ROVER, kde prvá veta vo filme znela nasledovne "
desať rokov po kolapse
Totálny austrálsky zapadákov, kde vidno že postupne prestal platiť zákon a každý ma po ruke zbraň a nikto sa nestará o svoje okolie, o svoje domy, budovy sú zbavené okien alebo sú zakryté....

mne ztoho celkom svietil ten postupný prechod z civilizácie do anarchie, niečo také nastávalo zrejme aj po odchode rímskej ríše z provincií... Ukázal som aj manželke, lebo keď som kecal so synom o "konci sveta" tak ona si to predstavila vždy tak že padne atomka alebo meteorit a bude po všetkom (pritom som jej zakaždým vysvetľoval že nech tomu tak nerozumie, malo by to byť zrejme niečo zákernejšie a postupnejšie).

Nie je to americká klasika s dialógmi, akciami a efektmi.... ak by som chcel niečo také tak si vyberiem iný film :D

https://www.youtube.com/watch?v=ChM2icbWo9w
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"