Ekonomika

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Snoopee napísal:a nechápem prečo si myslíte, že banky sú nejake inštitúcie, ktoré musia byť garantované,
suhlasim s tebou, ale potom nech nas stat nenuti banky pouzivat!
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

matuš:
dnešný svet nás núti mať účet. Ale kolko tam nechám, je moja vec, to toho mi nik nekecá
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Ano, do momentu nez bankstri nepresedia ilegalitu hotovosti alebo vymenneho obchodu.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

A neplati uz, ze transakcia nad urcitu vysku musi ist bezhotovostne?
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

pozri zákon 394/2012 o obmedzení hotovostných platieb

(1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.

sankcie:
priestupok do 10 000 €, správny delikt do 150 000 €

edit: Rudo, prišlo to 19.12.2012 ako predčasný vianočný darček, s účinnosťou od 1.1.2013 ako novoročné predsavzatie, ktoré je tak obchádzané
Naposledy upravil/-a 2weird2die v 24 Máj 2013, 21:19, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

A toto kedy prislo ? Viem len, ze ked sa toto nasadzovalo v Grecku, tak bolo okolo toho dost velky rozruch a u nas nic ? Vlada rysaveho Hajzla si len tak presadi co chce ? Ochrancovia ludskych prav vedia prskat, len ked sa ciganom alebo "mensinam" klepne po prstoch alebo udeli "otcovska" od nemensinovej spolocnosti ?
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

neviem ako vám, ale mne toto pravidlo život nijak nekomplikuje.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Zatial nie, ale salamova metoda funguje, dneska za zavedie pravidlo, zajtra sa posunie hranica a pozajtra hotovostne platby nemusia existovat vobec. Pristup - mna sa to netyka, je mi to jedno - je dost kratkozraky.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

aka je prosim pekne vymozitelnost a kontrolovatelnost takehoto ustanovenia ?
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Jednoducho kontrola účtovníctva u podnikatela a to znamena tiez,ze platba za jednu vec v hodnote nad 5000 nemoze byt rozdlena na 5 platieb po tisic.. u fo nepodnikatelov,napr pri kupe domu nemoze byt kupna cena nad 15k a zaroven uhrada cash,ale tu je mozbost kontroli minimalna,resp. len ak ta niekto uda. Sorry za upravu,pisane z mobilu.
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

v sučasnosti je už europa inde. Pred par rokmi, keby si Baroso povedal, že sa hotovost nahradí elektronickými peniazmi, tak mu to prejde. Teraz je EU plná ostrovov odporu - UK, SWE, CZE, GRE, .... aj v "poslušných" štátoch rastie podpora frakcií s negatívnym vzťahom k dalšej integrácii.
Zrušenie hotovosti nie je na programe a podla mna 50 rokov nebude. Samotné pravidlo 5000€ bolo zavedené na kontrolu pred daňovymi unikmi, preto bolo odargumentované a schválené. A preto som aj napísal, že mi nevadí a moj život nejak neohrozuje.

Skor čakám seriozny problem s nikdy nekončiacim sa zadlžovaním. To sa proste nedá dlhodobo ustáť. Politici plánujú deficit na úrovni 3% (povolené ermom, tak je to asi OK, haha), napokon sa podarí deficit na 4-5%. Toto ked sa opakuje 10 rokov, sme na 40-50%. Tzn. že do 15 rokov máme dlh ako ESP, ITA, GRE. To už ale aj tieto štáty budú niekde inde, a my s nimi, v prdeli.

Extra by som nešetril, inak ako krach/inflacia sa z toho vyklučkovať nedá.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Kludne ma oprav ak sa mylim, ale deficit moze byt aj 4-5%, ak by HDP rastlo povedzme o 5-7%, co vsak s utlmujucimi extenzivnymi zdrojmi rastu (povacsinou PZI) a neexistujucou znalostnou ekonomikou nie je v blizkej i dalekej buducnost realne.
skuki
občasný prispievateľ
Príspevky: 99
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa skuki »

HDP môže rásť aj o 7% ale to nezvýši príjmy štátu o 7% HDP. Príjmy štátu sú cca 30% z celkového HDP Slovenska. Čiže rast by musel byť pri deficite 4% HDP asi 12%. Tým pádom by ale ďalší rozpočtový rok nebol žiaden deficit, samozrejme pri rovnakých výdavkoch.
Používateľov profilový obrázok
ricinr
častý prispievateľ
Príspevky: 776
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa ricinr »

Vie mi niekto vysvetliť ako mohol štát dať do zákona povinnosť občanovi, použiť súkromnú firmu(banku) pri predaju svojho majetku?
Nu3a
prispievateľ
Príspevky: 135
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa Nu3a »

Obmedzenie hotovostnych platieb, neohlasenie vycestovania na viac ako 90 dni (priestupok), vyvlastnenie v rukach statu (planovane), povinnost dokladovania pôvodu materiálu a práce odvedenej na stavbe (planovane), no pekne sa nam to zbiera... Aj keby boli tieto zakony prijimane s dobrym umyslom, su tu ovela zavaznejsie veci na riesenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"