Diskusia k energiam a ich uspore

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..

Suhlasili by ste s vybudovanim dalsej atomovej elektrarne na Slovensku ? (za pouzitia modernych relativne bezpecnych technologii, atd.)

Ano
97
81%
Nie
17
14%
Je mi to jedno
6
5%
 
Celkom hlasov: 120

Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

chlapci ako to je napr. s takou veternou elektrarnou?
cital som, ze vyroba veternej elektrarne zhltne viac energie ako ju tato potom pocas svojej zivotnosti vyrobi.

dalsi problem su poziare a ich uhasitelnost
Obrázok

plus dalsie problemy
http://www.theresilientearth.com/?q=con ... and-deadly
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Rudo »

Najdrahšia elektrina je z jadrovky (ak nerátame "zelené formy"). Je to najdrahšia elektráreň a tak isto má veľkú vnútornú spotrebu. Toto nám hovorili na škole, nemám dôvod neveriť.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

ja zase rozmyslam, preco sa vo vacsej miere nevyuziva energia zo Zeme?

napr. pri KE je zdroj termalnej energie, ktory by dokazal vykurovat mesto a zrejme aj vyrabat nejake tie MWh. Ale nic sa s tym nerobi. Preco? Lebo ho kupil SPP a ten to obrazne povedane zavrel do suflika. A to je zle. Tam by som bol kludne za "zasah statu" do vlastnictva a urcil povinnost vyuzivat taketo zdroje.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Slovensko mohlo byť geotermálnou veľmocou v strede európy. len sme (s prepáčením) vysraní, lebo cena jedného vrtu sa v závislosti od lokality šplhá rádovo do mil €. Pre obavy z neúspešnosti projektu sa do toho málokto púšťa. U nás pri dedine bol v rokoch 1993-94 realizovaný vrt s teplotou vody 63°C (pri hlbšom vŕátaní to mohlo byť viac) a výdatnosť v litroch teraz neviem špecifikovať. Nenašiel sa investor, vrt zapečatili, THE END.
mimochodom, http://www.minzp.sk/oblasti/geologia/in ... oviny.html
momentálne dosť frčí biomasa.. ale stále máme čo doháňať, rovnako aj s bioplynom.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa miro285 »

@bum

Palivové termočlánky sú veľmi drahé, takže sa bežne nepoužívajú. Možno raz v budúcnosti sa ale budú. Existuje na papieri aj výroba elektriny spaľovaním tých palivových článkov, ale to je ďaleko..

@Rudo

Vezmi si, že tepelné elektrárne spália denne stovky ton uhlia a ich účinnosť sa pohybuje približne na 30-35%, ostatok ide do vzduchu vo forme CO2, za ktoré treba platiť jednak emisné poplatky, jednak stojí niečo uhlie, takisto výstavba samotnej elektrárne. Atómky majú síce tiež účinnosť asi len 30%, ale neprodukujú žiadnu CO2, takže ja by som bral radšej ďalšie JE, ako pokusy s fotovoltaickými článkami, ktoré elektrinu zbytočne predražujú a nie z nich žiaden osoh.

Pre porovnanie, 1 kWh elektriny zo súčasných zdrojov elektriny stojí 6 korún, 1 kWh elektriny zo slnečnej elektrárne stojí 11 korún. Neviem ako ty, ale ja by som radšej kupoval elektrinu za 6 korún :-)


@aris


Pre veterné elektrárne je potreba vhodné poveternostné podmienky, čiže zhruba vietor o rýchlosti ak si dobre pamätám okolo 12 m/s. Ich hlavná nevýhoda je to, že ide o nerovnomerný zdroj energie, keďže vietor nemá vhodné "parametre" celý deň, podobne ako slnko nesvieti celý deň, čo je prípad fotovoltaiky. Za ďalšie, robí to rámus, podobne ako fotovoltaika to spôsobuje zmeny v ekosystéme, navyše to porcuje dosť veľké množstvo vtákov..

Oblasť košickej kotliny, konkrétne Ďurkov je čo sa týka potenciálu najbohatšia oblasť vo východnej Európe. Sú tam 3 vrty, ale je to uzravreté. Vlastníkom je SPP, ako hovoríš. Teplota prameňa je tuším 120°C, v trochu väčšej hĺbke až 145°C a ročne by sa z toho dalo vyrobiť 40 GWh elektriny, denne to je cca 100 MWh, čo je asi kotol vo Vojanoch. Pri súčasnej cene elektriny by sa na tom dalo zarobiť asi 20 000€ denne. Je pravda že jeden vrt stojí neviem či 5, alebo 20 miliónov korún, ale náklady by sa do pár rokov isto vrátili a keďže to vlastní SPP, tak oni o peniaze núdzu nemajú..

Biomasa je pomerne dobrý zdroj, je ho dostatok, hlavná nevýhoda je ale jej nízka výhrevnosť..

Tu sme ale proste na Slovensku, my radšej budeme draho kupovať, ako by sme mali mať niečo vlastné a predávať to...
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

:D
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 10 Feb 2012, 18:21, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

stým geotermálnym zdrojom, ak sa dobre pamätám, ochladenú vodu treba stlačiť nazad, inak môže robiť problém. Ani životnosť technického zariadenia nemôže byť bohvieaká. Stále sa mi javia výhodnejšie malé vodné elektrárne.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

A hlavne ked sa geotermalny vrt kvalitne pos*** tak su z otho zas len velke problemy.

Inac k tej biomase... je to sice super zdroj, ale tiez to nie je idealne ako to vsetci v mediach tvrdia. Problem jedna je, ze zatial na svk je biomasy zatial "tak akurat", ale je docela mozne ze sa coskoro stane presne to co na zapade kde bol az privelky boom co malo za nasledok narast ceny drevin tak hore, ze sa to uz vlastne vobec neoplaca. Dalsi problem biomasy je presne to iste co s repkou a trstinami na vyrabanie biopaliv... predrazuje ceny potravin kedze miesto obilia pestuju farmari hento.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa skemro »

pani, mam zakernu otazku a ani stricek GOOGLE mi nepomohol.
Predava sa boiler z priamim zohrievanim na plyn,ktory ma zaroven v sebe vymenik (hada) na solar?
No mal by mat 200-300 Litrou. Nasiel som daco dakde v Kanade, ale cena ze skorej kupim auto.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa miro285 »

Priznám sa, že som o niečom takom nepočul, ale môže to byť niečo také?

http://www.atmos.uk.com/product_group.a ... 0200130004

Nemalo by to byť ani také drahé ako auto, atmos navyše predáva aj na Slovensku..
inspiring_ellis

Príspevok od používateľa inspiring_ellis »

skemro napísal: Predava sa boiler z priamim zohrievanim na plyn,ktory ma zaroven v sebe vymenik (hada) na solar?
No mal by mat 200-300 Litrou..
Ja mam Attack 500AS napojene na peletove kachle...

http://www.attack-predaj.sk/e-shop/acti ... ciou.xhtml
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa skemro »

prave to , vsetko su to akumulacne nadoby a ja vlastne zhanam boiler z priamim spalovanim plynu
a musi mat, najlepsie pri dne hada (trubkovy ci iny vymennik)
A to chcem asi vela, kombinacia solar-elektrika je vsade,aj akumulacne nadrze no toto nie.
akurat som mi kamos poslal link http://www.quadroflex.sk/u/_system/pros ... comete.pdf
Len skoda ze toho hada ma hore, mne by sa hodil pri spodu, aby som nim mohol prihrievat a nie kurit.
friendly_shirley

Príspevok od používateľa friendly_shirley »

Pri čítaní o atom. elektrarniach ma napadla jedna vec. Sú niektoré SHIT scenáre, pri ktorých sa ráta s tým, že prestane fungovať všetko na elek. energiu. Myslite, že vodné čerpadla v atom.elektrárnim, ktoré zabezpečujú chladenie reaktora sú nejak extra zabezpečené? Regulačné tyče sa dajú /dúfam teda/ obsluhovat aj ručne, ale ako potom odstavený reaktor ochladit na teplotu, pri ktorej už nebude nič hrozit? Vo Fukušime zlyhalo hned niekoľko záložních systémov chladenia a vieme ako to dopadlo.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

ako myslis, ze prestane fungovat vsetko na elektrinu? Myslis nejaky elektromagneticky vyboj, ktory znici elektricke obvody?
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

rastott asi myslel napr. napr. silnu solarnu burku, ktora by mala za nasledok dlhodoby vypadok prudu - poskod. el vedenia, obvody...
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"