Príprava: Spojenectvá, klany

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Pri určitých typoch SHTF situácií ani ten panelák v meste nemusí byť vyslovene zlým útočiskom. Samozrejme, záleží na skladbe obyvateľov a vzťahoch medzi nimi.
:wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Jack: nedávaj mi láskavo falošné nádeje, som pripravený zomrieť so cťou a okamžite po prepuknutí krízy :lol:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Neboj, sme drsní borci a určite prežijeme aspoň dovtedy, kým vydržia potraviny v chladničke.
:wink:
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

hmm, ako tak nad tym rozmyslam... aj tak s chat, usadlosti, vidieckych sidel a pod. bude nutne chodit pre zasoby ktore sa nedaju dopestovat do mesta - take baterie, pohonne latky, lieky, ale aj naradie, municia,... Takze z tohto hladiska byt niekde na poschodi nemusi byt zly... Podla toho aka situacia vznikne.
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

bytovka okrem ineho v pripade dlhodobych vypadkov energii a vody nesie rizika.. voda, odpad, teplo.. riesenia zlozitejsie ako v dome
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

nikitaxxxxx napísal:hmm, ako tak nad tym rozmyslam... aj tak s chat, usadlosti, vidieckych sidel a pod. bude nutne chodit pre zasoby ktore sa nedaju dopestovat do mesta - take baterie, pohonne latky, lieky, ale aj naradie, municia,... Takze z tohto hladiska byt niekde na poschodi nemusi byt zly... Podla toho aka situacia vznikne.
Len v tom byte pekne vydrž. Nech sa na vidieku netlačíme.... :lol:



Inak môj odhad, že všetky zásoby PHM, bateriek, potravín a munície zmiznú v meste behom pár desiatok hodín. 8)
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

ja som momentalne tiez z vidieka. Ale ak by nastala taka situacia, ze by nic nefungovalo a kazdy by bol odkazany na seba - samozrejme ze z obchodov vsetko pomizne. Ale v obciach su tak 1-2 obchody, ale v meste su sklady, ktore este nikoho nenapadlo navstivit, opustene sukromne obchodiky o ktorych vedia len najblizsi susedia, pripadne bohate vilky ktorych majitelia sa do nich uz nevratia, logisticke sklady na okrajoch miest ktorych mreze zatial odolali a pod. Proste vacsie sance zohnat potrebne veci ktore sa minu alebo ich nie je mozne zohnat na vidieku... Aj ked pre zasoby by som urcite isiel az po urcitom case ked budem vediet ako sa situacia vyvija a urcite nie sam.
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

Este sa musim doplnit - dufam ze z mojho prispevku nevyplyva ze by som bol zastancom nejakeho rabovania, rozbijania, drancovania a pod. Len som vseobecne podotkol ze zasoby su v meste ovela vacsie ako v obciach. :wink:
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

Just in time.

Môj názor je, že zásob v meste je oveľa menej ako si myslíš.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Mam nazor ako Aris.
V meste je na km stvorcovy viac obyvatelov. V pripade nudze by bol maly obchodik niekde na sidlisku okamzite prazdny. Zasobovanie v supermarketoch by sa zrutilo+v supermarketoch je vaecsia anonymita takze rabovanie by zacalo takmer okamzite.
Najlepsie je sa pytat pamatnikov na podobne udalosti. Napr. v roku 68 ked prisli rusaci. Obyvatelstvo v obave pred konfliktom okamzite vykupilo uplne vsetko a ludia sa stahovali k pribuznym na vidiek.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

nikitaxxxxx napísal:... Len som vseobecne podotkol ze zasoby su v meste ovela vacsie ako v obciach. :wink:
To je len tvoj dojem. Nie fakt.
Je však pravdou, že to má budiť ten dojem. Ale väčšina obchodákov nemá žiaden sklad. Priamo z kamiona sa to naváža do regálov.
Preto je pre nich nevyhnutná spolahlivá logistika. Dnes kamiony v chode slúžia ako sklady. V noci, keď, mesto spí sa vykladá, prekladá, dokladá, aby keď prišiel zákazník, bolo všetko plné.
Ak prestane fungovať logistika a doprava, tak obchody sú vypredané behom dvoch dní. Ani nebude treba rabovať.
Ak chodíte nakupovať na Vianoce, tak min. taký nával by vznikol.
Len Vianoce sú dlhodobo očakávané, a vyrába a prepravuje sa asi 3X tolko, ako v bežný deň.

Takže ak sa minú zásoby na vidieku, tak cesta do mesta bude pravdepodobne hodne dobrodružný výlet.
Dokonca ani v tých vilkách nebude nič dôležité k prežitiu.

Je mi ale jasné, že ani ten vidiek dnes nie je už to čo býval. Takmer nik už nechová. Dáka zeleninka a ovocné stromy sa najde. Aj keď väčšinou len tujky , betónové a kované ploty a pokosené trávniky.

Tam je ale oveľa väčšia šanca poskromne a dôstojne sa pokúsiť dáko prežiť.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Kapo k tomu vidieku by som rad podotkol:
Vidiek je dnes uz prezlecene mesto. Byvam v novovybudovanej stvrti na dedine. Obyvatelia vaecsinou z mesta dlhorocne zijuci v panelaku. Zahrada mala a len na okrasu vybavenie ziadne -- v garazi len auto, byke max. lyze a kurcule ziadne naradie. Ked uz maju krb tak len minimum dreva. Z 50 domov v pripade nudze sa pojde 45 hned past lebo nemaju ani mrazak. Studnu ma mozno tretina. Vsetko mlady ludia vaecsinou bez technickej zrucnosti zatlct kliniec. Dorazila ma suseda ked som jej rozpraval ze si pri jej plote zasadim kukuricu len tak na varenie pre deti. Otazka - ked tu kukuricu posadis to sa musi sadit kazdy rok, alebo to uz porastie samo?

Zato starousadlicka stvrt je na tom lepsie. Sliepky skoro v kazdom dome, sem tam prasiatko, zasoby dreva, poniektory aj uhlia tak na jednu zimu z casov pred plynom. Solidne vybavenie naradim, pripadne nejaky ten stavebny material. A co je hlavne utuzene vztahy, kazdy sa pozna z kazdym.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Veru, nie je vidiek ako vidiek. V takej Záhorskej Bystrici alebo na Čiernej Vode by podmienky na prežitie SHTF boli asi podobne mizerné ako v paneláku uprostred Petržalky. Vo väčšine dedín v širšom okolí BA by to tiež nebolo zrovna terno. A to vzhľadom na rôzne faktory, vrátane rastúcej anonymity a z nej rezultujúcej absencie súdržnosti a spolupatričnosti, ktorá bola kedysi pre rurálne komunity taká charakteristická.
:?
Debata, či je počas SHTF lepšie zostať v meste, alebo utiecť na vidiek, je trochu ošemetná v tom, že univerzálna odpoveď asi nejestvuje. Sú len riešenia konkrétnych prípadov/scenárov. Ale súhlasím, že v prevažnej časti týchto prípadov by bolo lepšie opustiť mesto. A to aj preventívne, hneď ako sa situácia začne viditeľne mršiť. Zvlášť, za predpokladu, že je kam sa stiahnuť (vlastná chalupa, chata, príbuzní, atď.).
:arrow:
Horšie je to s tými zásobami. Pokiaľ ide o potraviny, najviac ich nenájdeme ani v meste ani na dedine, ale v lese. A vôbec tým nemyslím iba divinu, alebo také tie klasické lesné plody ako černice, čučoriedky, jahôdky. Tie sú fajn ako zdroj vitamínov a cukrov, ale celoročne sa na nich nedá prežívať. Pochybujem však, že ľudia si odrazu zmyslia, že napríklad žalude sa dajú zomlieť na múku a pôjdu ich do lesa húfne vyzbierať. Pritom na produktoch z takej múky naši predkovia často vydržali aj niekoľko rokov. Liečivé byliny ani nespomínam...
:lol:
S tými obchodmi je to tiež ošemetné. Možno by boli prázdne už za pár hodín, možno by však zostali plné aj niekoľko týždňov. Opäť záleží najmä na charaktere a dynamike konkrétneho WTSHTF, keďže pod túto skratku sa môže schovať prakticky hocičo. Inak by ľudia reagovali v prípade pandémie (von by moc nevyliezali), inak v prípade rozsiahleho black-outu (išli by okamžite rabovať). V každom prípade, potraviny by boli vyrabované takmer* vždy ako prvé.

*To "takmer" je tam preto, lebo si stačí spomenúť, čo sa dialo vlani v Londýne. Tam si dav potraviny moc nevšímal a raboval hlavne elektroniku a rôzny luxusnejší tovar. A pritom tie nepokoje sa pokojne schovajú pod skratku WTSHTF.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

brat Čiernu vodu ako dedinu - to ma pobavilo :lol:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Aj mna.

Ale aj tak je dosť zbytočné riešiť, čo by keby. Lebo najlepšie bude vo väčšine prípadoch ostať na svojom stanovisku, kde to dobre poznáme.Máme tam svojich známych a aspoň aké také zázemie.
Aj keď má koza vždy pocit, že tá susedova tráva je chutnejšia. Tak aj človek v biede bude mať pocit, že snáď niekde za troma kopcami je krásne nestrážené políčko, plný obchodík, či plná opustená čerpačka, či čerstvá perníková chalúpka.... 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"