Wing Tsun, Kraw Maga a iné kurzy sebaobrany

infallible_nash

Príspevok od používateľa infallible_nash »

podla mna su sporty ako box, thajsky box lepsie na sebaobranu ako wt. ak clovek maka a na kazdom treningu da nejaky sparring tak mu to da viac ako wt techniky, ktore su mozno ucinne ale malokedy sa praktizuju v realnych podmienkach (i ked jasne, su vynimky:))

mal som moznost zapasit s viacerymi wt-ckarmi (8-10 stupen), nebolo tazke ich hodit na zem a upacit/uskrtit a to prameni podla mna hlavne z toho, ze trenuju ale akosi malo to skusaju. v podstate ani nie je mozne vymysliet system, ktory by dokazal zabranit skusenemu judistovi alebo zapasnikovi spravit takedown alebo sa vyrovnat thajskemu boxerovi v clinchi. proste ten styl si kladie latku prilis vysoko. navyse v MMA je velmi malo ludi ktori vyuzivaju hoc aj malo technik z WT.

nechcem tym zhadzovat KM alebo WT, len si myslim ze full contact sparring je efektivnejsi a nauci sa techniky lepsie vykonavat. i ked lepsie trenovat WT ako nic, to je jasne:)

idealna kombinacia je podla mna MMA + nejaky obranny system ako KM, WT, Systema

BJJ, judo a zapasenie su super, dostat sa do dominantnej pozicie nie je problem kedze malokto trenuje boj na zemi, ale co v pripadoch viac utocnikov pripadne noz..

a este mi napadlo, ze dost podcenovany je slzotvorny sprej, to by som poradil niekomu skor ako prihlasit sa na BU (ak by sa chcel len branit)
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

sTrom: Ide o to ako sa nato pozrieš. Sám som sa venoval thai boxu. Ak by to chcel niekto trénovať len pre sebaobranu tak to by bolo dosť plytvanie časom a hlavne energiou. Wt a Km je stavené výlučne na sebaobranu a thai box je viac menej šport v ktorom pokiaľ nemáš za sebou dlhodobejší a tvrdý tréning ktorý je zameraný hlavne aj na kondíciu a s ocelenie tela, je ti to na nič, vonkoncom nie na obranu alebo na súťaženie.
Píšeš, že si zložil cvičenca wt bez problémov. Dve veci si treba ale uvedomiť.
1)Je rozdiel keď má npr. čierny pás v karate slušný, tichý chlapec od susedou a nejaký namakaný agresívny jedinec. Takže by som neprikladal až taký veľký význam tomu kto aký stupeň má a ako ľahko ho niekto zložil.
2)Pokiaľ si tých spomenutých Wtčkárov zložil pri spáringu je treba si uvedomiť, že vo wt sa dá účinne brániť len splním nasadením pričom sa údery vedu na dosť nebezpečné miesta. S toho vyplýva, že pokiaľ si to skúšal so známymi a oni ti nechceli skutočne vážne ublížiť tak je dosť nereálne sa v takom boji uplatniť s wt.
Pár tréningov wt som navštívil (len ako prizerajúci sa na známych) a keď som videl ako si na seba nahodili rôzne chrániče v rátanie prilby a začali sa drviť pochopil som o čo v tomto bojovom umení ide a pochopil som v čom je zásadný rozdiel medzi wt, km a inými boj. umením ako napr. thai box.
WT a pod. sa venuje boju na ulici bez pravidiel a pod psychickým tlakom bez potreby byť nejak fyzicky a kondičné zdatný (kondícia pri boji ktorý by nemal trvať dlhšie ako nejakých 5 sek. nieje tak potrebná.) preto je logické, že za napr. rok tréningu zameranom len na techniky eliminovania útočníka je pre sebaobranu viac vhodný ako napr. spomínaný thai box.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

myslim si, ze ci sa poriadne venujes wt, tb, km, tak sa stale vies relativne dobre obranit.
thai box nie je viac menej sport, len v jeho sportovej podobe boli odstranene niektore smrtiace techniky, kopy do genitalii, utoky na klby, ale stale je to pekne ucinne na obranu, boxovat, kopat, davat kolena, lakte a clinchovat vies stale. trening ti dava postreh, techniku, odhad vzdialenosti, takisto ako pri wt alebo km.
to ze robis tb, neznamena ze na ulici niekomu nemozes kopnut do rozkroku, alebo bodnut prst do oka.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Luke: Ja si zas myslím, že keď sa vykonáva nejaká činnosť ktorá má svoje zastúpenie v podobe klubov ktoré sa zúčastňujú v turnajoch tak sa to dá považovať za športovú činnosť. Viem dobre, že thai box je bojové umenie ale ešte som nepočul o žiadnom klube thai boxu ktorý by sa vyučoval ako sebaobrana na ulici.
Nevravím že by si sa sním neubránil ale vravím že pokiaľ by si to chcel LEN na ulicu ako obranu tak neviem či by ti to stálo za tie odbehané kilometre a hodiny a hodiny kondičných cvičení bo bez nich by tvoj úspech bol asi dosť mizivý. ( skús kopnúť polkruhový kop technikou ako sa má v tb do niekoho bez toho aby si mal patrične vymakané nohy s tréningu v tb) už som podobný pokus videl . :D
Kopnúť do rozkroku isteže môžeš pri boji na ulici. Rozdiel je len v tom kto kopne účinnejšie. Ten kto to pár krát alebo len raz v živote skúsil alebo ten čo to pravidelne trénuje aj s kadejakými výpadmi a zastavovacími kopmi atď.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

netrenujem to len na ulicu, trenujem to pre radost, preto ze ma to bavi ale zaroven myslim, ze aj do poulicnej bitky sa ti schopnost rozdavat udery hodi.
ze je wt ucinnejsie, lebo ma nebezpecnejsie techniky? kolko ludi mozes v poulicnej bitke zabit/zmrzacit, aby si z toho mal kriminal?
sice som sa na ulici bit este nemusel, ale pocuval som, ze to je hlavne o psychike, a vtedy nepotrebujes odbehane kilometre, staci ti low kik, jab, direkt, hak a moze byt po bitke.

to s akym vysledkom kopnes roundkick zavisi do znacnej miery od toho ci mu dobre trafis telo, alebo nartom trafis laket. v prvom pripade to bude v pohode, v druhom je to tak do placu.
ale roundkicky su pre slachovitych, ja som velky, gramblavy a tak vysoko nekopem, dobry kop na stehno tiez staci a je bezpecnejsi pre mna.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

luke: Ja som nepísal nebezpečnejšie techniky. Skôr to bolo myslené účinnejšie vzhľadom na to, že wt je v oproti dnešnému thai boxu viac stavaný na boj na ulici.
Presne ako píšeš. Je to o psychike keď na niečo príde. Ktorú si pri wt viac osvojuješ ako pri thai boxe ktorý sa vyučuje na boj v ringu v ktorom keď kapituluješ tak sa všetko končí na pokyn trénera alebo rozhodcu.
Tým ale samozrejme nechcem povedať, že cvičenec wt sa nezľakne nikoho. Je to individuálne.
Predstava, že nejakého agresívneho útočníka zložíš lowkickom a to ešte akl nemáš vypracované nohy , (čiže tie kilometre atd. ako som písal), je dosť naivná.
Čo sa týka otázky „“ kolko ludi mozes v poulicnej bitke zabit/zmrzacit, aby si z toho mal kriminal?““... a koľko ľudí môže zabiť/zmrzačit teba, aby s toho mali tvoji príbuzný funeral?
Hlavne keď útočníka len naštveš nejakým lowkickom . (nepleť si kvalitný lowkick na súpera v ringu ktorého zasiahneš do stojacej nohy v priebehu taktického boja a lowkick na agresívneho útočníka pod adrenalínom v pohybe )
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

pozeram, ze toto asi nevyriesime...

mimochodom, nejak mi unika suvislost medzi nabehanymi kilometrami a schopnostou dobre kopat.
jedine co mi napada je, ze s nabehanymi kilakmi obvykle narasta kondicka a moznost kopat viac, dlhsie, ale urcite by som si nezamienal behanie so sekanim kopov do vreca, potom by vsetci bezci boli asi dost nebezpecni s nohami.

ak si niekedy na sparringu dostal dobry lowkick na vonkajsiu stranu stehna, tak asi vies co to je za pocit, a myslim ze velmi nie je ani pritiahnute za vlasy ze by utocnika na ulici mohol aj zastavit. z mojho pohladu sa to bude kopat dost podobne ci uz v ringu, alebo na ulici, v oboch situaciach to je v pohybe.

raz mi jeden boxer hovoril, ze kupil jeden lowkick a tyzden poriadne nechodil, takze vyznam tejto techniky by som nepodcenoval, nehovoriac uz pri viacerych podarenych pokusoch na rovnake miesto.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

luke: No ak si už niekedy trénoval thai box v nejakom klube tak by ti tam mali vysvetliť, že behaním sa nohy stanu svalnatejšími rýchlejšími tvrdšími a odolnejšími. Bez toho je len také kopanie do vreca neefektívne. Síce niečo pochytíš ale nič moc. Raz som si len tak ťukal so známym ktorý hrával fotbal . On sa nevenoval žiadnemu bojovému umeniu. Ja som trénoval vtedy asi rok thai box. Vtedy mi došlo to čo ti teraz píšem. Po spáringu som mal oveľa viac dodrvené nohy ako on. Čo myslíš prečo?
Jasne že techniku som mal lepšiu ja ale jemu stačilo len zdvihnúť nohu a ja som sa bál zasadiť poriadny kop aby som si nedodrvil úplne nohu.
Ten low kick . Skús niekoho poprosiť nech na teba vybehne čo najagresívnejšie ( čiže vyskočí napr. s kolenom zdvihnutým k tebe a ty ho skús zasiahnuť lowkickom a pochopíš o čom píšem…(ja som to skúšal X krát a to už som mal za sebou viac ako 5 rokou tréningu a bolo to na nič. Tam sa uplatní už iná technika.)ako som už písal je to skôr kop používaný pri taktickom boji. Čiže oťukávky a lowkick na vonkajšiu stranu stehna nohy ktorá stoji, inak ten lowkick nemá účinok.
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Pani myslin ze tu, to asi nevyriesite co je na sebeobranu najlepsie.

Jeden poku som vsak nasiel: Kiai Master vs MMA
http://www.youtube.com/watch?v=gEDaCIDvj6I

A to bol uz iny majster, nie taky akeho najdes na stavbe :!:

Co ktomu dodat :?:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4841
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

janesk:
Futbalisti si ale popri tom behani aj neustale navzajom okopavaju nohy.
Takze ten znamy to podla vsetkeho nemal len z behania.
Nohy napr. takeho atleta-bezca by podla mna boli ovela menej odolne voci uderom a bolesti.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

yarco: Tak to by si sa divil. Veď už len logicky uvažujme, vytrénované nohy svalnaté zvyknuté na záťaž, musia byť zákonite odolnejšie proti úderom. Udri nejakého chlapíka čo ma vymakané telo do hrude
alebo nejakého „masliaka“ čo mu je šport veľká neznáma . Mimo to čo píšem sú veci odskúšané. Tiež som sa na začiatku venoval thai boxu len tak že som bezhlavo mlátil do vreca, až kým som to nezačal trénovať s kámošom ktorý sa tomu venoval kus viac na úrovni a vysvetlil mi ako sa veci majú.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

janesk napísal:yarco: Tak to by si sa divil. Veď už len logicky uvažujme, vytrénované nohy svalnaté zvyknuté na záťaž, musia byť zákonite odolnejšie proti úderom.
s tymto nemozem suhlasit, myslim si ze toto tvrdenie je cista fantazia.
clovek, ktory nie je zvyknuty dostavat, nevie ako sa proti tomu branit sa po 1-2 kopoch od trenovaneho cloveka posklada, mozno aj s odtrhnutym svalom, to ze je kulturista s obvodom stehna 100cm, alebo maratonsky sampion mu podla mna nijako nepomoze, respektive to jeho sval nerobi menej nachylnym na poskodenie alebo bolest.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Luke: Asi sme sa nepochopili. Skús čítať celé čo píšem. Ja nikde netvrdím, že kulturista alebo maratónec zdrží nejaký dobrý kop od trénovaného človeka. Ja som len chcel podotknúť, že v thai boxe sa tréning bez toho nezaobíde. Samozrejme pokiaľ to niekto nechce cvičiť len tak pre zábavu že vie kopnúť do vreca. Prečo väčšina thai boxerov má vyšľachované pevné nohy? No nepovedal by som , že len s kopania do vreca. Ale najlepšie bude ak sa na toto popýtate priamo v klube thai boxu (aj moje informácie pramenia tiež stade) alebo si zožeň knihu o thaiboxe neviem presne vydanie(mal som ju požičanú ) ale aj tam bolo písané aké je dôležité behanie a načo okrem kondície je nevyhnutné. Ja dobre chápem, že stvrdzovacie cvičenia sú v thaiboxe nutné ako aj zvykanie si na údery pri spáringu ale nevravte mi že beh a vypracovanie nôh nieje dôležité a neprispieva k odolnosti a tvrdosti.

Yarco: pokiaľ viem tak fotbalisti majú chrániče. Hlavne na holeni by som povedal a tú mal tvrdú ako skala .Ja som dobrý polrok stvrdzoval kopaním do pieskového vreca a dreveného kola.Tak si myslím, že kus viac som bol obkopávaný ako nejaký fotbalista. Ja som bol ale vtom, že mu tie paličky dolámem. :wink: Ale som sa sklamal no . :twisted: Až keď som začal behávať a trénovať s niekym kto o tom má kus väčší prehľad, dostavili sa zreteľnejšie výsledky.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

poviem len tolko, ze pred cca. mesiacom som bol na skoleni trenera III. triedy v muay thai v rezii pravdepodobne najlepsieho slovenskeho trenera martina belaka a nijako som tam nepocul vyzdvihovat behanie. on sam dokonca povedal, ze behanie nenavidi a radsej by skakal na svihadle, alebo plaval a v tomto duchu to aj odkomunikoval, ze tieto cinnosti je mozne zamenit. preto som aj pochopil, ze sa jedna o cvicenia, ktore sluzia hlavne na kondicku.

urcite, ked som necvicil a potom zacal, tak nohy mi istym sposobom posilneli, ale naozaj som nepocul o tom, ze by beh ako sposob otuzovania noh sa niekde praktikoval, neviem o tom ani ako o vedlajsom ucinku behania pre kondicku.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

luke: ja ti názor neberiem. Keď to vidíš tak ako vidíš je to len tebe na škodu. Ja som sa venoval thai boxu 6 rokou a zistil som hlavne na sebe čo malo pri tréningu efekt. Mimochodom tiež som beh neznášal. :D

čisto hypoteticky príklad. Sme dvaja rovnaký ľudia . Začneme trénovať thai box . Ty budeš trénovať to isté ako ja. Ja si dám denne také 4-5km behu na vyše. Otázka.. okrem toho, že budem mať lepšiu kondíciu, kto bude mať kvalitnejší kop a pevnejšie a odolnejšie nohy ? (nezabúdaj, že aj kolo holennej kosti máš šľachy ktoré dobre bolia keď si kus ďalej zabehneš a niesi na to zvyknutý a máš ich lemravé) (už jednoduchšie to neviem vyjadriť čo chcem povedať sorry) :roll:
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"