K100 a 3dni PaCa 2011

DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Dátum registrácie: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Je to sice trochu OT ale nie az tak. Zaujima ma ako sa udrzba zbrane vykonavala napr. v bojoch na Pijave alebo v zakopoch pri Verdune. To sa na fronte kazdy vecer vyhlasila prestavka na cistenie zbrani a vsetky vojska, na oboch stranach zeme nikoho, cistili ? Neviem si predstavit, ze na to mali kazdy vecer cas a aj prostriedky. Nemate niekto stareho otca co by sa podelil o skusenosti z WWII ?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

podľa môjho názoru ku korózii došlo z jednoduchého dôvodu, záver kačeny je podľa vzhľadu pieskovaný ostrým korundom ( na rozdiel od géčka kde je pravdepodobne povrch otryskaný ocelovými guličkami a výsledne lesklejší ), vyzerá to dobre, odlesky to nehádže ale povrch je ostrý a má ostré výbežky ktoré vidno iba pod silným zväčšením. A tam je kameň úrazu, v takejto povrchovke môže dôjsť k zaneseniu kráterov organickým bordelom ktorý dokonale prilne a konzervačný olej ho von nedostane, potom stačí trocha vlhkosti a liška ožije aj pod olejovým filmom. Na campe pred rokom som mal na géčku ghostringa, pieskovaný 150m korundom, potom brunigal, po troch dňoch bol červený. Urobil som novú povrchovku a po čase nosenia sa líška objavila znova, prekvapivo nie na ošúchaných plochách ale v mieste kde k oteru nedochádzalo:

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Kuro
expert
Príspevky: 421
Dátum registrácie: 20 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kuro »

ano, v začiatkoch sa používal korund, ale Korund nepoužívame 3tí rok. teraz sa guličkuje aj u nás
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

DUSO napísal:Neviem si predstavit, ze na to mali kazdy vecer cas a aj prostriedky.
nie necistili kazdy den ale tak isto nebojovali 24h denne ... takze cas na cistenie sa najde vzdy ..... ale na to asi lepsie odpovie Panzer alebo chalani z armady co sluzili na misiach .....
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tak tak, jeden z popisov:
http://www.bbc.co.uk/dna/h2g2/A21605979
a par fotiek:
http://www.flickr.com/photos/nlscotland ... l/?page=18

V skratke, vojak a jeho zbran stravili v zakopoch zvycajne len par tyzdnov, pricom boj samotny z toho casu predstavoval len ozaj malu cast, zvysok bolo staranie sa o zakopy (opravy, upravy, rozsirovanie, ...), o seba (hygiena v ramci moznosti) a o zbran.


A ked uz spominame tendre, len pre zaujimavost pridam par z tendrovych poziadaviek USAF na kratku zbran:

- Surface finish must be non-reflective, resistant to peeling, flaking, and chipping and require minimum of operator preventive maintenance. Internal coatings should be lubricious/low friction mitigating use of lubricants. Non-metallic components must be fungus and battlefield chemical resistant. Materials and coatings must protect pistol from degradation in all climates and geographical areas including maritime, coastal, desert, tropical jungle, arctic, urban areas and mountain environments. Materials and coatings must minimize attraction of dust and contamination. Pistol and its component parts and accessories must be corrosion resistant and should be corrosion proof.
- Must not create any new lubrication requirements over existing systems
- Weapon system, to include ancillary accessories provided by the manufacturer, must operate effectively in all climates and geographical areas, including, swamp, tundra, grasslands, forest, jungle, urban areas, maritime, riverine and alpine/mountainous environments. Pistol must operate at high and low temperature extremes, as well as other hostile (ice/rain/sand/dust/dirt/mud/surf/salt fog) environmental conditions
... (pre tych co nevedia, USAF dodnes pouziva Berettu 92F, Sig P226 a 228)

Samozrejme ale taketo poziadavky by boli pre policiu trochu extremne :wink: :twisted:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

dovolim si do ctenej pozornosti foristov odporucit tento velmi zaujimavy clanok. Okrem cistenia a konzervacie je najma pekne zhrnute posobenie korozivnych elementov na zbran:

Čištění a konzervace zbraní
http://www.strelecky-portal.cz/zbrane-a ... brani.html
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

pekné, akurát keď som do Googla zadal Gun Remedy a vyhodilo mi, že je to výrobok CZUB, tak ma to nepotešilo ... má s ním niekto reálnu skúsenosť??
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

používam dlhé roky balistol, od plasťákov po 70ročné dámy a všetko ako má byť. Zbrane čisté a po korózii ani zmienky. Ono starostlivosť o zbrane je skôr o spôsobe a početnosti činností čistenia a konzervovania ako o použitom druhu čistidla a konzervantu.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Ad skúsenosti: napr. na strelectvi http://www.strelectvi.cz/forum/post2755 ... fa#p275512
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

gewehr: tiež používam Balistol , - len mám problém s odstraňovaním nánosov olova po EPRX strelách na začiatku vývrtu - nezdá sa mi že by nejak extra rozpúšťal olovo. Vždy ho musím vydrieť mosadzou - a spotrebu kefiek mám vysokú :evil:

Používa niekto nejakú špeci chémiu, čisto na odstránenie olova z vývrtu?
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Po EPRX strelach mas nanosy olova ? Aku mas hlaven, polygon alebo drazka ?
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

drážky
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Miro389: Ballistol vyraba rozpustac olova ?? videl som od ballistolu iba obycajny olej na hrubu necistotu , rozpustac medi a rozpustac na spaliny cierneho prachu .. pripravky na rozpustanie olova najdes tu , hladaj Lead Remover http://www.midwayusa.com/browse/BrowseP ... 78***19868*** a vec ze univerzalne cistice su vzdy nahovno, lebo jeden pripravok nemoze cistit aj med aj olovo aj spaliny a nedaj boze este aj mazat a konzervovat, to je technicky nemozne, vzdy je to iba marketing, k tym bronzovym kefam tolko ze oplati sa kupit kvalitnejsie Deway, Tipton ,proste vydrzia ovela viac ako rozne lacne
edit : na EPRX skus pouzit aceton :wink:
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Kup polygon a budes to mat bez olova.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

BKSL : len tu prosimta nepis ze glock je bezudrzbovy :lol: :lol: vies, napriklad nove auto ti pojde bez udrzby aj 100 000 km+ ale...
Napísať odpoveď

Návrat na "Grand Power"