Používate ranu istoty?

Používate ranu istoty?

Vždy
62
43%
Nikdy
32
22%
Záleží od okolnosti
51
35%
 
Celkom hlasov: 145

Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

ranu istoty vzdy pred manipulaciou mimo strelnice, co znamena napr. doma pred cistenim....
postup:
1) vyberiem zasobnik
2) obtiahnem
3) opticky skontrolujem komoru a zasobnik
4) rana istoty do cca 7 mtrov vzdialenej skrine (ktora je plna siat a za ktorou je panel

Poviete si paranoia...od kedy som mal cca 2s od nechceneho vystrelu tak vravim radsej paranoja nez nechceny vystrel. A nie nerobim to mechanicky, trva mi to tak 30s kym tieto 4 kroky POMALY spravim......

len pre porovnanie: Ked idem niekam autom tak tiez mi trva cca 30 sekund kym nastartujem (bezpecnostny pas, kontrola spatnych zrkadiel, kontrola ci je/nie je zaradena rychlost, kontrola co je okolo auta)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

telra: neberiem to ako paranoiu, ale keby si zbraň vybíjal/kontroloval tak ako som ti to kedysi písal ja, tak tvoj prípad "skoro nechcený výstrel" by sa stať nemohol. Respektíve tebe sa stalo to, že si najprv skontroloval komoru a až potom vybral zásobník, čiže si nabil omylom do komory. Potom si si to všimol a vďaka tomu si začal dávať ranu istoty aby ti nabudúce zbraň vystrelila?

Môj skromný postup kontroly zbrane som už písal, ale rád sa opakujem:

1) začnem sa sústrediť. Rutina a zautomatizovanie postupov tejto činnosti nesvedčia, prst mimo spúšte je samozrejmosť, ústie hlavne smeruje väčšinou do matraca pod ktorým je posteľ, pod ktorou je podlaha, ak je to čo len trocha možné, tak túto činnosť vykonávam v miestnosti kde nie je nikto ďalší
2) vyberiem zásobník
3) potiahnem záverom vzad, čím vyhodí náboj z komory
4) znova trikrát potiahnem záverom aby ma v prípade že som zabudol na bod 1 vypadávajúce náboje upozornili, že niečo je v neporiadku
5) zachytím záver vzadu
6) prst zospodu do zásobníkovej šachty, optická kontrola nábojovej komory, následne vyberiem prst zo zásobníkovej šachty a kontrolujem ním komoru.

Od uchopenia zbrane to trvá asi 5 sekúnd. Ranu istoty nedávam, pokiaľ to nie je vyžadované na nejakej súťaži alebo pokiaľ nejdem sušiť so strunkovým nábojom (tam ide prvá skutočne rana istoty do vankúša alebo tak). Snažím sa nebyť dogmatik, tak uznávam, že niekto môže mať lepší pocit keď si naprázdno cvakne, ale potom nech si je taký človek 100% istý bezpečným priestorom - či strela nie je schopná daný "bezpečný" priestor prestreliť (viď supertenké priečky v moderných bytoch) a či sa strela nemôže od daného "bezpečného" priestoru odraziť (viď liatinové kachle v T&T).
inspiring_hoover

Príspevok od používateľa inspiring_hoover »

to fakt kontrolujes prstom komoru a sachtu ?
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

to čo si tu popísal je do bodky izraelský spôsob vybíjania zbrane,
tu mnohými tak zosmiešňovaný !!!!
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 29 Okt 2013, 18:58, upravené celkom 1 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

SigPositive napísal:to fakt kontrolujes prstom komoru a sachtu ?
Áno, keď si zvykneš na ten trocha divný pocit že pištoli robíš kolonoskopiu a občas udivené pohľady ľudí tak ti to nezaberie viac ako sekundu. Problémom je to jedine u prťavej CZ45, kam prst nevopchám, takže iba "hmatám po okraji".

Polucias: to ma prekvapuje, pretože si písal Tangovi, že ty ranu istoty dávaš, tak som myslel, že súčasťou izraelskej bojovej streľby je aj rana istoty. Popravde o ICS zatiaľ iba viem, že existuje, v týchto veciach mám veľké medzery. Ten svoj spôsob vybíjania zbrane som si dal dokopy sám (tým samozrejme nechcem tvrdiť, že to už tak nevynašiel niekto predomnou), konkrétne časť s hmatovou kontrolou komory som odkukal z jedného staršieho Gewehrovho príspevku a pridal k nemu vlastnú hmatovú kontrolu šachty a časť s viacnásobným potiahnutím záveru som ešte kedysi dávno čítal na nejakom českom streleckom fóre. Mám zbraň pomerne krátko, takže nechcem hovoriť nejaké zaručené vety, že takto to budem robiť navždy (že takto je to dokonalé), ale zatiaľ som nenašiel slabinu tohto spôsobu takže ho nemám čím vylepšovať.
inspiring_hoover

Príspevok od používateľa inspiring_hoover »

zoid , ak sa mozem spytat, v com vidis vyhodu "kolonoskopie" ? :lol:
dava ti to lepsi pocit , alebo nepovazujes vizualnu kontrolu komory + sachty za potacujucu ?
pride mi to, ze to ma zmysel povedzme ked je zle svetlo alebo podobne ... inak tam nevidim nejaky podstatny vyznam
dik za odpoved
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 29 Okt 2013, 18:58, upravené celkom 1 krát.
inspiring_hoover

Príspevok od používateľa inspiring_hoover »

no vidis , podla mna sa takato vec moze stat len ked ma clovek zautomatizovane vybijanie a ma to ako proces za 2 sekundy... pokial clovek rozmysla nad tym co robi tak neexistuje nieco ze nevsimnes si :D ono tam predsa len nieco nesedi ked nevidis cez sachtu parkety alebo v komore na teba svieti farebna zapalka... ale tak to uz tocime zas o tom istom :)
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 29 Okt 2013, 18:58, upravené celkom 1 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

SigPositive napísal:zoid , ak sa mozem spytat, v com vidis vyhodu "kolonoskopie" ? :lol:
dava ti to lepsi pocit , alebo nepovazujes vizualnu kontrolu komory + sachty za potacujucu ?
pride mi to, ze to ma zmysel povedzme ked je zle svetlo alebo podobne ... inak tam nevidim nejaky podstatny vyznam
dik za odpoved
To je pre mňa taká otázka ako prečo mieriť do bezpečného priestoru keď mám aj tak prst mimo spúšte. Jednoducho je to viacnásobne istenie, aj keby som pokazil dva kroky tak ma zachráni tretí... výstrel sa nedá vziať spať a narozdiel od rôznych iných činností ako tasenie, mierenie spúšťanie kde sa dá polemizovať o časoch, tak si neviem predstaviť kam sa ponáhľať pri kontrole či vybíjaní zbrane.
inspiring_roentgen

Príspevok od používateľa inspiring_roentgen »

Skupinove strelby su dobrym zakladom na automatizaciu "rany istoty".
Skupina dostriela, zaver vzadu, zasobniky v ruke, tlapnutie po ramene alebo slovko vidim, zaver dopredu a prask smerom na terc.
Ak to clovek robi pravidelne, nie je daleko k nechcenemu vystelu, ak to robi sam, bez odobrenia potlapkanim po pleci ;)

paci sa mi kolonoskopicka metoda :D
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

hlavne je to univerzalne a pouzitelne aj v uplnej tme. robim to tak isto.
inak toto tu popisal tango tak rok a pol dozadu.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Najdolezitejsi je bezpecny smer, ten isti vsetko okrem akustickej rany.
inspiring_noyce

Príspevok od používateľa inspiring_noyce »

chlapi, neviem prečo sa tu o tom debatuje. otázka E-5...
Prakticky predveďte, aký postup dodržíte pri vybíjaní zbrane:

- podľa typu zbrane sa najskôr vyberie zásobník, potom sa vyberie náboj z nábojovej komory (pokiaľ tam je), skontroluje sa nábojová komora, hlaveň, prípadne nábojové lôžko, vykoná sa mierená rana istoty v smere terčov...

zásadne si zvoliť vhodné miesto pre mierenú ranu istoty..
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"