Používate ranu istoty?

Používate ranu istoty?

Vždy
62
43%
Nikdy
32
22%
Záleží od okolnosti
51
35%
 
Celkom hlasov: 145

inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Sparkus: ak máš pocit, že informácie ktoré si získal v knihe "Príprava žiadateľa o vydanie zbrojného preukazu" sú všetky ktoré doživotne v súvislosti s manipuláciou so zbraňami potrebuješ, že už sa nedajú nijako vylepšiť alebo že sa o nich nesmie polemizovať v tom prípade nechápem prečo si registrovaný na tomto fóre. :roll:
inspiring_noyce

Príspevok od používateľa inspiring_noyce »

ale no nepajeď sa hneď... chcel som iba naznačiť, že to káže zákon a je na Tebe ako si to zariadiš. osobne stále kontrolujem kvér pred uložením a na ranu istoty som si našiel na túto činnosť vhodné miesto. snažím sa aby táto činnosť neprebiehala mechanicky, ale stále skontrolujem nábojovú komoru a tu ranu istoty dávam. samozrejme žiadna osoba v miestnosti!!!

nemyslím, že je tu miesto na špekulovanie. či na skúške na ZP na polícií by si odpovedal ináč? :roll: osvojenie toho postupu nemôže byť zlé.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Sparkus: zákon to nekáže, to sú iba otázky na skúšku s vypracovanými otázkami, neviem na koho tam narazím, takže na skúške im kľudne poviem práve toto, pretože viem že políciu to tak učia a že je veľká pravdepodobnosť, že skúšajúci môže byť zakomplexovaný a tým pádom presvedčený o tomto jedinom správnom postupe. Ak ranu istoty chceš dávať a naozaj to nerobíš mechanicky a mieriš do skutočne bezpečného priestoru tak ju kľudne dávaj, len preboha neargumentuj tým, že tento postup je uvedený ako správna odpoveď v knihe. O informáciach je nutné premýšlať, len zato že je niečo napísané to nemusí byť dobré alebo jediné dobré. :wink:
inspiring_noyce

Príspevok od používateľa inspiring_noyce »

nemyslím si, že si to len tak dakto vycucal. všetko má svoje zdôvodnenie. napríklad Smernica č. 6/SZVvZ/2004

po uchopení zbrane do ruky (okrem obrannej situácie) sa presvedčiť, či nie je nabitá (napr. pištoľ po vybratí zásobníka, stiahnutí záveru do zadnej polohy a pohľadom do nábojovej komory cez vyhadzovacie okienko záveru; revolver pohľadom do každej komory valca)

a aj toto

ani nenabitú zbraň nenechávať bez dozoru na voľne prístupnom mieste;
do puzdra nezasúvať zbraň s natiahnutým kohútom;
pri vyťahovaní zbrane z puzdra neklásť prst na spúšť;

teda musíš ju skontrolovať natiahnutím záveru do zadnej polohy (natiahneš kladivo) a nemal by si ju odkladať takto.

ako by si to riešil? resp. naznač mi ideálny postup. (možno sa inšpirujem ) :wink:
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Ja som to mal nahodou na skuske a prebehlo to s CZ82(3) takto:

- namierenie do bezpecneho smeru (plechove skrine pri stene)
- vypustenie zasobnika
- obtiahnutie zaveru, policajt doporucil viac krat, tak som to aj viac krat pred nim urobil, konkretne o pozreti do komory sa mi zda nepadla ziadna poznamka, len nieco v style skontrolovania zbrane pocas obtahovania (mozno tym myslel tu komoru ? ). Medzitym mi tiaž tahala ruku s pistolou do zeme, tak ma na to upozornil.
- rana istoty

Prakticka cast urobena :-).
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Ambor »

Ja nie som zastancom rany istoty. Pokial mi to niekto neprikaze na sutazi, ranu istoty nedavam. Ani v sportovej zbrani, ani v tej na bezne nosenie.

Nosim zasadne nabitu s nabojom v komore a tak ju aj stale drzim. Ci uz doma, ked idem spat, ked rano vstavam, ked idem do obchodu, ked sa vratim domov. Stale nabita a stale v komore. Pomaha mi to uvedomit si, ze vzdy je zbran nabita a tak aj s nou narabam. Vybijam zasadne iba pred cistenim a susenim. Spust stlacam iba ked susim alebo strielam. Jednoduche.

Suhlasim, ze pomaha obtahovat viac krat, a je to dobry zvyk, ktory ked zautomatizujete, tak je vyrazne plus, ak by ste spravili chybu a najskor obtiahli az potom vyberali zasobnik (ako sa nedavno stalo v TaT).

Ale pokial nemam na to zbran, ze to inak ani nejde (Glock), tak naco rana istoty? Nie su dostatocne "istoty" ako napisal Zoid, ked clovek okrem vizualnej kontroly urobi aj hmatovu? To fakt treba potiahnut tu spust?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

Kua , to som dobre , nezablúdil som náhodou ???....na stránke webfóra ???....alebo na nejakom erotickom chate ???.... :roll: :lol: :lol: :lol:
tycho28 napísal:mas pravdu...
a priznavam, ja radsej strkam prst, lebo ked mam viac vypite tak nechcem byt nezodpovedny a spoliehat sa na oci :D
ted vazne, neviem ci a preco ostatni, ale ja radsej hmatom ako zrakom, kvoli univerzalnosti..
Ste normálni ???

...šak najprv pozriem , ohmatám ...aj prst strčím , alebo aj jazykom by sa ešte dalo ...no a nakoniec ..... :wink:
inspiring_montalcini

Príspevok od používateľa inspiring_montalcini »

Trocha to odlahcim:
Este v mojich uplnych streleckych zaciatkoch mi jeden starsi pan na strelnici nazorne ukazoval ranu istoty po dostrielani (zaver v zadu). Robil to az prilis automaticky a ani nepozeral do komory (ved zaver v zadu, tzn ze musi byt prazdna, no ni ?) a ake bolo jeho infarktove prekvapenie, ked po spusteni zaveru a "rane istoty" prestrelil odkladaci stolik na stave :twisted: . V ten den uz nestrielal, zbalil sa a velmi rychlo opustal srelnicu. Verim vsak, ze po tomto incidente urcite tu komoru kontroloval na 3x :D
Zrejme palcom lavej ruky pocas strelby nechtiac zdvihol zachyt zaveru...
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Ruskyj pises to komplikovane, som sa musel zamysliet.

Dotycny si myslel ze dostrielal vsetky naboje v zasobniku lebo mu zostal zaver vzadu. Ale v skutocnosti nevedome zachytil zachytom zaveru zaver este pred vystrelenim vsetkych nabojov a v skutocnosti pred ranou istoty este natiahol naboj do komory. Tak si to myslel ?
inspiring_montalcini

Príspevok od používateľa inspiring_montalcini »

Pre istotu prikladam pracovny postup :D

1. Pan striela
2. Pan nevedomky posunie zachyt zaveru
3. Pan dostrielal, mysliac si ze uz ma prazdnu (nekontroluje komoru ani zasobnik)
4. Pan spusti zaver zachytom zaveru (a vtom naladuje do komory dalsiu gulu)
5. Pan da ranu istoty do stolika pred sebou a chyta infarkt

:twisted:
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1139
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Nebolo to náhodou na strelnici v PO?? Tam je prestrelený stolik... :D
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BTV »

Ja ranu istoty pouzivam len ak som na pretekoch.

Inac sa spravam tak, akoby bola zbran vzdy nabita.

...a hlavne dorzujem 3 zakladne pravidla spravania sa so zbranou, ktore tu uz vsetci urcite vieme naspamat.... :wink:
inspiring_faraday

Príspevok od používateľa inspiring_faraday »

Ja ako bonus pred ranou istoty (ked doma odkladam zbran, alebo niekde inde bez toho,aby s konktretnym zasobnikom strielal) este pozeram pocet nabojov v zasobniku (glockovy zasobnik). Jak sa vravi, istota je gulomet.
Snypo
prispievateľ
Príspevky: 339
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Snypo »

pracovný postup je OK :-) Ano aj niektoré stolíky v PO ( strelnica pod Bikošom že) sú prevetrané,obvykle z 9x18... :roll:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

no neviem co robim zle,ale mne vzdy pri rane istoty urobi BUM a doost dlho mi piska v usiach
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"