Otvárací bojový nôž

friendly_kapitsa

Príspevok od používateľa friendly_kapitsa »

Vsetko je to o cviku a zautomatizovanych pohyboch. Netvrdim, ze som v tom dobry, ale dostat otvoreny noz do ruky zvladam relativne rychlo. Nerad nosim noze po vackoch, lebo dost tlacia pri sedenia tak podobne. Spolieham sa na to, ze ho nebudemmusiet nikdy pouzit, ale ak... nebudem vahat.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

zvlastne, ze ta noz tlaci pri sedeni. skus si ho prehodit zo zadneho vrecka do bocneho. a namontovat klip, aby sa v tom vrecku nepovaloval len tak volne.
len zo zaujmu, kolko je relativne rychlo? 4s, 3s, 2s, 1s, 0,5s? vies to urobit vsetko jednou rukou?
nie ze by som chcel rypat, ale ked uz ma tema nazov "bojovy" noz, tak mi to neda.
friendly_kapitsa

Príspevok od používateľa friendly_kapitsa »

Popravde, nikdy som to nemeral, ale uz ked ho taham z puzdra mam palec na poistke otvarania a kym ho dostanm plne do dlane je otvoreny. Nie som profik, je to skor hobby, preto nechcm nic tvrdit.
Naposledy upravil/-a friendly_kapitsa v 27 Dec 2012, 20:01, upravené celkom 1 krát.
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Nechcel som zakladať novú tému tak to dám sem. Môj kamarát si chce kúpiť nejaký nôž LEN na obranu. Chce aby mal pevnú čepel,material nerezová ocel,a aby jej dlžka bola minimalne 15cm. A chcel by vedieť aké nože sú na tento účel vhodné či by mali mať tanto čepel alebo nie, či má zmysel do toho noža vela investovať aťd. Uvažuje medzi týmto
http://supernoze.sk/takticke-armadne-no ... uzdro.html

http://supernoze.sk/noze-s-pevnou-cepel ... 65-mm.html

http://supernoze.sk/noze-s-pevnou-cepel ... kobun.html
ktorý by ste mu odporučili,alebo prípadne nejaké iné?Jediné čo ho znepokojuje je príliš nízka cena tak sa bojí aby si nekúpil nejaký shit.Ale nechce ho použivať na survital,nič nim rezať aťd tak si myslí že na obranu sú vhodné aj nože takejto nízkej cenovej kategorie.Co si o tom myslíte vy?A prosím vyhnete sa debatám o tom aby si radšej kúpil teleskop,alebo ostrý gun. On je svojprávny,velmi dobre si uvedomuje aká je nož nebezpečná zbran,vie že s tým treba trénovať,aj to aké právne dôsledky pre neho použitie nože môže mať.Dakujem
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Ahoj, "nože" z tých linkov pusti z hlavy... Neviem či existuje niečo ako "nôž na obranu", myslím že ani nie. Na to sú určené skôr kerambity. Je to menšie, skladnejšie, a mnohokrát účinnejšie. Okrem toho ak nevie s nožom fakt dobre zaobchádzať, tak nech to rovno pustí z hlavy. Použitie noža v sebeobrane je komplikovanejšie ako použitie strelnej zbrane a mohol by si s touto formou obrany viac ublížiť ako pomôcť. Pri "obrane" nožom je to dosť na tesný kontakt, a ak mu nedajbože nôž spadne a útočník ho zdvihne, má megaprúser. A preto nie nôž, ale kerambit, ten mu z ruky nevypadne. Ovšem kerambit spôsobuje dosť nechutné zranenia a pri jeho použití už musí ísť fakt o hubu. Takže jednoznačne ak má papiere, tak pištoľ, alebo teleskop, paralyzér, sprej... Teoreticky: ak v sebeobrane vytiahneš kvér, útočník zaradí spiatočku a si v cajku. Ak vytiahneš kudlu, útočníka to nemusí odradiť, a ak dôjde ku kontaktu, jeden z vás ostane minimálne dorezaný, ak nie podrezaný. Toľko môj skromný názor. Ale možno sa mýlim a je to inak, no ja to vidím zhruba takto :wink:

PS: Tá cena je na nich nechutne nízka, u ako-tak kvalitného noža rátaj kilo a viac.

Mrkni tu a nájdeš odpovede:
http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=151
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

budem asi suhrnne reagovat na vsetko predo mnou..

na porezanie chlapa ti staci aj rozbita flasa za 50centov. noz za 40e je podla mna uplne dostatocny, jeden od cold steelu mam, bol sice drahsi, ale nemyslim si ze vsetko pod 100€ nebude rezat a na chlapovi sa zlomi alebo otupi.

neviem z coho prameni ta posadnutost tanto cepelou, pokial viem, zle sa to brusi a nie som si isty ze by to na nozi malo akukolvek pozitivnu funkciu.

taktiez si nie som isty ako je pouzitie noza komplikovanejsie ako pouzitie strelnej zbrane. tou musis najprv trafit, s nozom je to o nieco intuitivnejsie povedal by som.
skor si myslim ze obrana proti nozu je neporovnatelne tazsia ako proti inej zbrani, ktora nema rezne hrany a hroty.
myslim si, ze argument "ked ti vypadne z ruky/protivnik ti zoberie" sa da aplikovat na uplne kazdu zbran.

ak by sa islo do extremu, dalo by sa tvrdit, ze noz je uplne optimalna zbran na obranu, pretoze moze ist do minimalnych rozmerov, je teda maly, skladny, moze byt sustavne v pohotovosti a s dispozicii, je velmi dostupny, na slovensku bez akychkolvek obmedzeni, je cenovo dostupny, v pripade nudze sa da rychlo zahodit a cloveku to nebude luto, alebo to nebude taky problem ako pri pistoli a nozom ta dokaze vybavit aj male dieta, ktore bude divoko machat zo strany na stranu a ty sa tomu neubranis.

na druhej strane treba byt pripraveny na to, ze so zretelom na povahu zbrane a jej velky ranivy ucinok pri kontakte s telom, sa moze kazda sebaobranna situacia koncit mrtvym chlapom, propadne viacerymi.
zatial co pri napr. teleskope mas na vyber udierat na velke svalove partie ruk a noh a nesposobovat nicive poranenia na krku a hlave, pri nozi co rez alebo bodnutie, to moze byt par minut od smrti.

neviem ci je karambit special noz na obranu, uz z dovodu, ze pokial viem, tak vo filipinskych umeniach kde sa vyuziva, nieco ako pasivna obrana ani velmi nie je a obrana spociva v tom, ze protivnik zomrie skor ako ja.
takou analogiou by potom bol najlepsi obranny noz tak ktory ma rovno vstavany boxer, ktory ma tie kruhy rovno 4 a tym padom je sanca ze ti padne z ruky este mensia.
inspiring_shirley

Príspevok od používateľa inspiring_shirley »

tento noz je tak akurat na nosenie . malicky a s dobre tvarovanou cepelou, sice neni spicata na bodnutie ale dobre sa snou musi ohanat :) http://www.gpknives.com/bokerplusrhinog10.html
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

DOBERMAN: V zasade suhlasim s Luke.

Rad by som doplnil, ze tanto cepele sa z dovodu specifickeho spôsobu prieniku do tela povazuju za ranivejsie ako bezne "zapadne" cepele typu clip point alebo drop point. Neviem co je na tom pravdy, ale spravne bodnuty noz lubovolneho tvaru cepele je podla mna z hladiska nasledku rovnako ucinny. Okrem toho je tanto oblubene z toho dovodu, ze v pripade ak ide o kvalitnu konstrukciu, je spica tanto noza odolnejsia voci zlomeniu, nakolko tanto spic umoznuje, aby bol aj uplne na spici dostatok materialu (kovu) ktory odolnost zaisti. V pripade inych konstrukcii prechadza spica hlavne u lacnejsich nozov skoro do ihloveho hrotu, ktory je sice velmi ostry ale lahko zlomitelny (to plati aj o lacnych tantach). Takze na smrtelnu ranu sice staci, ale v pripade treningu s figurinou (alebo s nozom vseobecne, ktory je pre boj s nozom potrebny) nemusi stacit.

V pripade renomovanych vyrobcov a pouzitia kvalitnych cepeli sa vsak niecoho takeho netreba vobec obavat ani v pripade ne - tanto cepeli. Navyse, ako uviedol Luke, tanto sa pomerne zle brusi kvoli tej kratkej casti hned pod hrotom. Ak by bol noz len na boj, kamosa by to nemuselo trapit, ved bojovych situacii je minimum, ale treba si uvedomit, noz je treba odskusat, aby mu veril a hlavne s nim trenovat, a tam sa noz moze stupit.

Z tych troch nozov, ktore si nalinkoval moze byt smrtelnou zbranou hociktory al ja by om bral cold steel kobun. Cold steel ma celkom dobru reputaciu a na Kobun pouziva oceli AUS 6 alebo AUS 8, co su kvalitne nerezove oceli. Pri ostatnych dvoch ma odradza udaj o oceli ako "440", co moze byt 440 A, B alebo C, v com je dost velky rozdiel. Nejde o zle oceli, ale musia byt vyborne spracovane (ocel 440C pouziva napr. Entrek na vysoko kvalitne noze, ale tie su cenovo dost nad 100E a s vysokym podielom rucnej prace). Navyse neprehliadni puzdro -kozenne puzdra musia byt pri takych jedovatych hrotoch velmi kvalitne spravene, inak hrozi, ze si kamos pri nejakom pade/ kotule pichne alebo zareze do stehna vlastnym nozom.Ak sa na noz navazi, noz bez problemov prebodne pudro. Poctivejsi vyrobcovia davaju aj pri lacnych nozoch do puzdier plastovu / ocelovu vlozku. Pri bojovom nozi ma plastove puzdro aj tu vyhodu, ze je spravidla samosvorne, teda drzi noz aj v pripade, ak si kamos zavesi dole rukovetou, treba ale overit ci to plati aj pri kobune.

Z hladiska informacii by som odporucil stranku noze-nuz.com. Je to sice e- shop, ale tam kopa recenzii, udajov o oceliach, z ktorych sa robia cepele, druhoch hrotov, vybrusov, charakteristiky materialov ruciek, puzdier, videa a pod. Kupit nemusis nic, ale na citanie je tam vela. Admini - nechcem nikomu robit reklamu a snad som neporusil tymto nejake pravidla fora - ak ano, ospravedlnujem sa a kludne to zmazte.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Este k tym karambitom - nie som trenovany v ich pouziti, takze toto berte ako moje osobne poznatky. prvy krat sa mi dostal do ruky karambit toto leto na treningu samba (treningova aj ostra verzia). Je to dost nebezpecna zbran, ale treba ju mat zvladnutu treningom ovela viac sko bezny noz - je na to cele bojove umenie. Zakial co hocijaky opilec zoberie kuchynak a nieho s nim prebodne, s karambitom to nie je take jednoduche.

Zda sa mi, ze klasicke bodnutie skoro neprichadza do uvahy, lebo cepel ma tvar pazura, cize sa s nim da sice skaredo ale nie smrtelne skriabat. Viac energie do zahnuteho spicu asi nedas.

Karambit ale na bodanie ani nie je prilis urceny. Rany sa zasadzuju cepelou tak, ze dovnutra zakrivena cepel utoci na obdobne zakrivene casti tela (ruky, nohy, krk). Brucho by si mozno vedel velkou silou rozparat, ale musel by si druhou rukou tlacit asi na spic, co je dost nerealne.

Zaludnost karambitu je podla mna v netypickom sposobe akym sa pouziva. Pouziva sa na blokovanie uderov aj kopov v spolupraci s druhou rukou a spôsobuje vazne zranenia tym, ze prereze slachy, svaly, zily a tepny - toto su eliminujuce az smrtelne zranenia. Pri utoku sa napr. prilozina krk a jednoducho podrezava. Fajnsmekri vsak pokojne rezu vnutorne strany stehien, achilovky,slabiny podpazie a pod.

Nestaval by som karambit autoaticky nad bezne noze, vsetko je to o sposobe akym vie kto prislusny typ pouzit. Mne ako v nozoch nie prilis trenovanemu clovekuvi vyhovuje bezny noz s moznostou bodat. Umoznuje mi to drzat protivnika viac na distanc, v priapde potreby prebodnut napr. utociaceho psa a bezny noz je ovela pouzitelnejsi aj na nebojove cinnosti.

Rad by som, aby sa nasiel niekto, kto sa v karambitoh vyzna a lepsie popise ich vyuzitie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dantes, bodať sa dá aj karambitom. Možno by si bol prekvapený, čím všetkým sa dá bodať. Chce to len trocha cviku a dostatočnú energiu.
:wink:
Neviem, či som kompetentný vyjadrovať sa k tejto téme, keďže s karambitom vlastne neviem poriadne narábať a momentálne nemám v zbierke ani jeden jediný. Viac ma totiž zaujímajú iné druhy nožov. Mám však voči karambitu veľký rešpekt. Účinok je skutočne zaujímavý, no problém je, že okrem naozajstných expertov, málokto, kto si zvolí karambit na sebaobranu, s ním vie skutočne dobre zaobchádzať a teda je v kritickej situácii schopný regulovať intenzitu, akou odvracia útok.
:!:
Ja viem, že hocikto môže teraz argumentovať, že lepšie byť súdený jedným ako nesený šiestimi, ale hovorím o tom, že nie som žiadny killer a preto, keď som si vyberal nôž, ktorý som potom plánoval nosiť, bral som do úvahy nielen to, akú škodu s ním dokážem narobiť útočníkovi v prípade, že budem nútený sa brániť, ale tiež to, ako budem schopný vedome ovplyvniť rozsah škôd, ktoré narobím na útočníkovom tele. V neposlednom rade som zvykol brať do úvahy, koľko budem musieť natrénovať a čo nové sa budem musieť naučiť, aby som mal istotu, že ten knife nebudem mať iba na ozdobu.
:roll:
A potom som dospel a prestal som nosiť nôž na sebaobranu...
:lol:
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

:roll:
A potom som dospel a prestal som nosiť nôž na sebaobranu...
:lol:[/quote]

A preto ja šaškujem s Devítkou či teleskopom, hoci s nožmi ako-tak viem...
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Mototechna: to si nejako rýchlo zmenil štýl :)
mototechna napísal:Mám zbroják "áčko", ale flusbrok pri sebe moc nenosím, ja som skôr cez tie kudly. A pri prepade ide o veľmi krátku vzdialenosť medzi obeťou a útočníkom, tak než stihneš vytiahnuť a obtiahnuť, máš pekných pár po tlame, no a na väščiu vzdialenosť to už nieje sebaobrana, ale vražda... Zato však vhodne nosená kudla je otázka milisekundy, aby bola "poruke".
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Zoid: Myslel som to inak, a napísal som to úplne inak :) Sorry za nedorozumenie.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Veď v pohode, ale teraz neviem čo si myslel inak a čo je teda ten skutočný stav, nosíš teda pištoľ a teleskop alebo nôž? Alebo si parodoval Jacka, že aj keď vie s nožom, tak nosí pištoľ a teleskop (tú pištoľ nemá deviatku :twisted: ). :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ja som to pochopil ako paródiu. A celkom vydarenú. Presne v duchu mojej ironickej poznámky.
8)
Keby to bolo inak a Mototechna by to myslel smrteľne vážne, asi by som zodvihol obočie a... a chvíľu ho nechal zodvihnuté.
:D
Napísať odpoveď

Návrat na "Chladné zbrane"