Potraviny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Moj dedko bol tiez vcelar, neviem aku kvalitu medu mal. Umrel na uraz. babka este stale zije, v 70-ke dokazala vyniest 50kg vrece zemiakov na povalu jednorucnym prehodenim si ho na chrbat... takze med bol asi zdravy.
Informaciu o kvalite nasho bezne predavaneho medu (nemyslim tym vyrobu pre vlastnu spotrebu) mam z materialov pre statnu skusku z predmetov hygiena potravin, kvalita a honotenie potravin na spu v nitre rok 2003..

http://www.sme.sk/c/3514418/slovensky-m ... otika.html
http://www.crp.gov.sk/cistenie-slovensk ... ch-lieciv/
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

tie linky potvrdzujú , že kritika slovenského medu neni nasmerovaná voči správnym subjektom. Treba povedať, že obchodné reťazce zvyknú spolupracovať so špekulantmi, ktorí vedia dostať na trh zahraničné medy, prebalené ako slovenský. Totiž naši ľudia nemali záujem kupovať sračku zo zahraničia, ak sa na obale dočítali, že je zahraničný.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Med konzumuje moja rodina pravidelne (1kg za týždeň) ale ešte som nekúpil v obchode, zásadne od včelára. Podľa mňa takmer v každej dedine je včelár a ak si dá niekto námahu a povypytuje známych, zistí že aj on môže kúpiť mimo obchodu 8) takže nemusí mať obavy o to čo bude vo fľaši.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 3 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Stahovnie slovenskeho medu z ceskych obchodov... to by aom chcel vediet co to bolo za med a odkal pochadzal. Brat je vcelar, posobi aj v nejakych tych ich zdruzeniach, nejake informacie mam. V principe je u nas dorobeneho medu malo, mnohokrat su vcelari neni ochotni ho predavat a nejaka "priemyslelna" vyroba medu neexistuje v SR. To co je castokrat v retazcoch je miesane, typicky na etikete "med povodom z EU a mimo EU", cize pancovane zvacsa cinskym medom. Ideal na kvalitny med je najst si vo svojo okoli vcelara a spytat sa ho ako, cim a kolko zaliecuje vcely. V kazdom pripade antibiotika sa aspon co viem u nas pouzivat nesmu.

V kazdom pripade ale drtiva vacsina vcelarov predava napriamo a takyto med v obchodoch nie je a vo velkych retazcoch uz vobec nie. Ja som vlastne skrystalizovany/scukornateny med v obchode este ani nevidel. To tiez o niecom hovori.
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Dorobeneho medu je naozaj malo, problemy boli s velkym uhynom vcelstiev. Preto tie antibiotika.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Hej, dochádza k úhynom viac ako v minulosti, aj včelár od ktorého kupujem med ja, je z toho na prášky. Vraj nejaké choroby a bordel z postrekov.
Fatto
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa Fatto »

Nazdar pani, mate niekto skusenost ako najlepsie dotesnit PET flasu? Zavoskovat stopel sa mi moc nepaci. Skusal som to tou americkou hrubou lepiacou paskou ale po par dnoch sa to odliepa....
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Dôvod? Ešte som sa nestretol s tým, že by PET-ka tiekla popri uzávere.
Fatto
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa Fatto »

Potrebujem to na long term food storage a chcem vrchnak poistit dodatocnym utesnenim.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Možno by pomohlo pevne obtiahnutie potravinárskou fóliou okolo uzáveru a hrdla fľaše a následne prichytenie gumičkou alebo obtočením niťou.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

A čo dajaké teplom zmrštiteľné hadice? Prevlečieš kus cez uzáver a hrdlo, ofúkneš teplovzdušnou pištoľou... viď napr. http://www.ies.sk/sk/images/stories/dow ... ura_sk.pdf 8)
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pripadne pouzit vodaresnku tesniacu pasku na plastove zavity sa to hodi, tak snad aj na PET flasu...
Používateľov profilový obrázok
autogen
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa autogen »

petka je dobry napad.mam takto ryzu, fazulu,sosovicu a hrach.Urcite lepsie ako v original balenia.ale zatial iba par rokov a sem-tam nieco aj zozerem takze neviem ako dlho to vydrzi...
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

Kefalíne a čo si predstavujete pod tým oným - long term food storage?
Lebo dlhodobé uloženie jedla je krajšie a aj ľúbozvučnejšie ako tie po*ebané poangličťovanie všetkého. Lebo už nemáme predavačov ale managerov odbytu a keď som počul it-čkarov na akých postoch robia, tak mi z toho bolo blivno. Jasné sem tam sa objaví slovíčko alebo zaužívaná skratka (viď Wtshtf) ale chcelo by to trošku s mierou....
PS. sorry za OT :wink:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

OT:
Venet
rovnako mi to zerie nervy
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"