Maskovanie - typy a skusenosti

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Rudo v takom prostredí je bezkonkurenčný nem . M 43 dub .
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Stari dobri skopcaci - ti vedeli co robia :wink: . Nakoniec, takmer vsetky povojnove ba i niektore moderne vzory vychadzaju z tych nemeckych. Dneska to uz nestiham, ale zajtra poslem fotky z rovnakeho prostredia s britskym DPM. Tie vysledky su celkom zaujimave i na javorovom podlozi. V dialke totizto DPM dostava taky neurcity zelenohnedy nadych. Ako vsetko v lese...
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Navsteva lesa v nedelu. Tieto snimky su ponate trocha inak oproti minulym. Namiesto toho, aby som ukazoval, ako ma bolo vidiet som sa snazil tu ukazat, ako ma nevidiet. To britske DPMko je ozaj na nase podmienky vyborne. Skvele to vidiet na druhej snimke, kedy mam farbu podobnu okolitym stromom.

Fotky bez zbytocneho komentara:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Rudo: za tvoj výkon by si na vojne dostal pochvalu pred "rozvinutou" zástavou :)

-dobre urobené
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Hergot este ma caka minimalne jeden vylet do lesa nad mestom, len neviem ci pocasie a okolnosti dovolia. To bude trocha ina kava. Nechajte sa prekvapit. Berte to skor ako recesiu, nez test. Vsak uvidite ...

Pred rozvinutou ci spalenou :wink: ??

PS: napada ma, ci by bol niekto ochotny so mnou spravit test s infrakom alebo nocakom.
Používateľov profilový obrázok
Peterko
prispievateľ
Príspevky: 259
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Peterko »

Kým Rudo prinesie svoje nové fotky, chcel by som sa vás opýtať na názor - považujete "Multicam" za vhodný maskovací vzor pre pomery Slovesnka, resp. strednej Európy? Prípadne aký vzor považujete za najuniverzálnejší v týchto zemepisných šírkach? Tým "univerzálny" myslím:
1) použiťeľný počas čo najdlhšej doby v roku
2) použiteľný v čo najširšom spektre prostredí (od Podunajskej nížiny až po Tatry, prípadne dokonca v zastavanej oblasti)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Peterko, ešte dodaj účel.
:wink:
Inak, ja tvrdím, že najlepšie camo je black. Hodí sa do každého prostredia od mesta, cez polia, bažiny, les, hory... Pravda, len v noci.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tango, irónia to bola.
:D
Samo, že čierna ti v noci krásne vykreslí postavičku.
:wink:
Čierna je síce cool, ale inak... čisto teoreticky: v našich podmienkach jedine pár nocí v roku v tej najčiernočernejšej tme, alebo v absolútnej tme v uzavretom priestore.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Chalani co hraju Airsoft hovoria, ze multicam je vsade priemerny/miestami podpriemerny okrem skalisteho terenu, tam je vyborny.
Do lesa je vraj vyborny Flektran/DMP/americky Woodland. Slovensky a Cesky woodland je vraj prilis svetly.

kazdopadne odpoved na tuto otazku hladaj na nejakom Airsofotovom fore :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

predmet či osoba bude zanikať iba v takom prípade, ak farba odevu či obalu bude čo najbližšie spektru farieb vo svojej blízkosti. (odtiene chodníkov, budov, terénu)

I snajper musí robiť zmeny svojho maskovania podľa prostredia, v ktorom sa nachádza, alebo bude pôsobiť. To znamená, že univerzálny odev asi neexistuje.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

V zastavbe je, pokial sa nemylim, asi najmenej napadna seda.
Aky mate nazor na OD green - olivovo zelenu (nieco na styl maskacov vz.85) v nasich lesnych podmienkach ?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

staré 85ky v lese- o ničom.
Ich jediná výhoda bola pevnosť látky.
Používateľov profilový obrázok
Peterko
prispievateľ
Príspevky: 259
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Peterko »

Jack napísal:Peterko, ešte dodaj účel.
Nie som ani vojak, ani policajný sniper, ani poľovník.

Zaujíma ma to ale najskôr z "military" hľadiska, resp. pre prípadné SHTF (určité scenáre - uvedomujem si zvyšovanie nápadnosti pri väčšine scenárov). Tiež určite outdoorové aktivity a možno príležitostne airsoft.

Skrátka chcem si postupne kúpiť nejakú výbavu (gate, sumky, bunda, ruksak......) a rád by som to ladil do jedného vzoru cca. Ideálne takého, ktorý sa hodí do prostredia kde sa pohybujem. Čiže najmä SVK prípadne Stredná Európa.

Čo sa týka maskovania proti IR zariadeniam a termovíziám a pod., nevidím v tom úplne zmysel, keď si predstavím, na čo to môžem reálne použiť (navyše, pokial sa nemylim tieto vlastnosti ani nie su tak vecou maskovacieho vzoru ako skor materialu...). Na druhej strane ak by pridanie týchto parametrov nezvyšovalo príliš cenu, dostupnosť takejto výbavy a pod., určite sa tomu nebránim.
cubitko napísal:multicam je vsade priemerny/miestami podpriemerny okrem skalisteho terenu, tam je vyborny.
peterson napísal:I snajper musí robiť zmeny svojho maskovania podľa prostredia, v ktorom sa nachádza, alebo bude pôsobiť. To znamená, že univerzálny odev asi neexistuje.
Uvedomujem si, že univerzálnosť ide na úkor dokonalej kamufláže v konkrétnych, presne určených podmienkach. Ale práve moderné maskovacie vzory (napr. Multicam na ktorý som sa pýtal, ale tiež ACUPAT a pod.) smerujú k tomu, aby boli použiteľné v čo najširšom spektre podmienok. Mňa zaujíma, či sa im to aj reálne darí (na základe vašich skúseností).

Nechystám sa kupovať zvlášť výbavu do každého prostredia a ročného obdobia a tiež nepotrebujem byť skrytý tak dokonale, ako sniper (na to sa dá vždy zabaliť sa do niečoho takéhoto), ale chcem univerzálne maskovanie, pokiaľ možno s čo najlepším "výkonom" v zemepisných šírkach o ktorých som hovoril. A to je asi niečo také ako hovoril cubitko (ak priemerný neznamená "nič moc").
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Na rozpad.cz su typci, ktori sa podla prejavu dost vyznaju vo vystroji. Multicam nazvali airsoft vzorom.
Co kupit ? Mrkni na moje fotky v DPMku. Myslim, ze to dava celkom dobre vysledky.
Ak mozem za seba:
- dal by som prednost armadnym prebytkom (je to overene, lacne a funkcne)
- armadu alebo vzor by som vybral toho, ci som schopny dat si dokopy rovnosatu (vrch, spodok, kabat, batoh, doplnky)

Z toho mi vychadza najlepsie asi nemecky Flecktarn pripadne britske DPM, ktoreho je ozaj na mraky a za zbytkove sumy.

Skor nez farebnost vzoru zavazi silueta postavy. Opat sa mrkni na moje fotky.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja som raz bola na AS akcii v lese a dress code bol aj multicam. osobne som bol prekvapeny jeho funkcnostou v lesnom prostredi. Raz sa mi stalo dokonca, ze som skoro sliapol na jedneho teammate a to len lezal medzi krikmi. Mam osobnu skusenost s MC a turistiky na islande, raz mi jeden okoloiduci povedal, ze zdravim sa mu, ale este stale ma nevidi :) samozrejme s trochou nadsadzky. Moje osobne skusenosti s tymto typom kamuflaze su velmi pozitivne aj v nasom prostredi.

Ked riesim SHF tak moj nazor k tomu:
ihlicaky su asi jedne z najlepsich co za danu cenu mozeme zohnat -> dobre krytie aj pod infra zariadenim aj na volne oko, dobra pevnost materialu

85ky -> pod infrakom to strasne krici, dobra vydrz materialu

vz95 -> zvyknem pouzivat tiez do lesa aj na AS, ak nie stare CSLA veci tak bral by som toto alebo flektarn.

Ak by som chcel byt "neviditelny" riesil by som asi hejkal, v SHF si u odevov skor cennim vydrz a odolnost materialov ako maskovacie schopnosti.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"