Maskovanie - typy a skusenosti

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Uz si zmokol v ihlicakoch ? Bol si nuteny ich premocene nosit aspon par minut ? Ak ano, tak sa podel o skusenosti.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Taketo stastie som veru este nemal, ale verim, ze to nie je nic prijemne a preto so sebou nosim aspon celtu :)
Používateľov profilový obrázok
sundance.kid
prispievateľ
Príspevky: 216
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa sundance.kid »

Chlapi a má niekto skúsenosti s A Tacs FG do našeho prostredia. Pokukujem po nich.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

S Peterkom som si vymenil niekoľko PM. Písal som čosi o tom, že kedysi - nie tak dávno - som riešil podobnú voľbu a dosť som slintal nad realtree apg, ktoré v listnatých lesoch mierneho pásma plní svoj účel solídne a čo je pre mňa dôležité, môžem s tým liezť do revíru bez toho, aby som sa cítil ako blbec. Skúšal som, konzultoval som, študoval som dostupné info.
:arrow:
Pokojne znesiem aj váš nesúhlas, nehrám sa na žiadneho odborníka, ale dovolím si tvrdiť, že ani ten multicam by som celkom nezavrhoval, lebo som ho videl naživo na chlapíkoch, ktorí berú airsoft až moc vážne, jednak v ruinách budov a tiež na okraji listnatého lesa a v lese. Niajko nadšený som nebol, ale určite by som ho vopred nediskvalifikoval, rovnako ako niektoré digitálne vzory. Mne sa na obrázkoch páčil napríklad aj CADPAT, ale do rúk sa mi nedostal. Ide o to, čo presne človek očakáva. Ja som hľadal kompromis, ktorý sa čo najviac priblíži k naplneniu viacerých mojich očakávaní naraz. A to bol trocha problém. Tiež je asi fajn prechovávať nedôveru k lacným klonom, pri ktorých sú maskovanie vzory "naprskané" na látku bez ľadu a skladu a/alebo sa nedbá na ich kombináciu pri spájaní jednotlivých dielov švami.
:wink:
Ale tiež som napísal aj niečo o mojom presvedčení, že existuje x rôznych scenárov WTSHTF, kde by bolo krajne riskantné pobehovať nahodený vo vojenských maskovacích vzoroch. Zvlášť po meste. Viac sa mi to rozpisovať nechce, veď mnohí isto viete, o čom hovorím, ale aj z tohto dôvodu som nakoniec prestal vymýšľať a zvolil som nohavice, ktoré sa tvária, že sú coyote tan (hoci mne prídu na pohľad tmavšie) a vrchné diely, ktoré sú ešte o kúsok tmavšie. V revíri vyzerám OK a v meste nevyvolávam nežiaducu pozornosť. V lese, na poli a vo vinohradoch som solídne maskovaný. Vo výbave mi, samozrejme, nechýba viacero shemagov, tie si neviem vynachváliť. Nočný variant sú čierne nohavice, tmavé (nie však čierne) splývajúce vrchné diely. Nechýbajú maskovacie doplnky a aj nejaké farby.
:D
Sú to rozhodnutia, ktoré môže spochybňovať hocikto, ale fakt je, že ja som spokojný. A až sa budem raz naozaj chcieť schovávať v našom lese, pribudne mi do výbavy solídny hejkal. Všetky tie kecy sem píšem preto, že to azda niekomu môže pomôcť, aby sa inšpiroval alebo, naopak, vyhranil.
8)
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Nakoniec tiger stripes. Nie je to povodny maskac z Vietnamu. Je to True-spec lahky ripstop z bavlny. Kupeny ako rozmar. V opadanom lese so ziadnym alebo minimalnym porastom veru zla volba. Cierna farba ma znacny demaskujuci efekt. Je sko skor ukazka nez ozajstny test - minuly tyzden bolo pekne suche pocasie a mal som viac casu. Toto je len tak narychlo a za zhorsenych svetelnych podmienok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

maskáč za to nemůže, v přírodě černá barva přes den není.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Ja viem, na ake prostredie to je urcene. Take tu nemame. Len som si chcel porovnat ucinnost toho, co mam k dispozicii.

Nepridava sa cierna do maskacov aj kvoli IR prisvitom a noktovizorom ? Nieco take som cital o starych svajciarskych maskacoch. Cierna sa tam udajne pridavala kvoli starym nocnym videniam.
Je vidiet, ze cierna je zla farba na maskovanie a aj tak sa pouziva vo vsetkych znamych vzoroch do vegetacie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Rudo, tvoje "testy" sa mi páčia, no do úvahy treba brať aj to, že fotíš za dobrého svetla a na pomerne malú vzdialenosť... Tým som len chcel formulovať domnienku, že na väčšiu vzdialenosť by sa možno aj ten tigrík stratil. :wink: Či nie? Neviem, pýtam sa z čírej zvedavosti, lebo s týmto vzorom mám nulové skúsenosti. :?:
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Presne. Ten posledny test je najmenej objektivny vzhladom na dva predosle - mal som malo casu a svetelne podmienky boli horsie. Samozrejme, ze kazdy z tychto vzorov je lepsi ako oranzova kosela.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Rudo, az raz prehodnotim svoje rozhodnutie zo dna 23.9.1999 ked som naposledy vyzliekol erarne vz.95 a vratil ich vykonakovi s tym, ze maskace uz v zivote neobleciem... pridem najprv pred nakupom k tebe na konzultaciu.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Ja som zase pred tri a pol rokmi odpromoval (FEI STU - 6 rokov) a povedal som si, ze sa uz v zivote nechcem nic ucit. A hadaj co. Az na par mesiacov som v jednom dusevnom kolotoci samostudia. O maskacoch viem prd. Toto su len fotky, ktore som si spravil pre radost a povedal som si, ze sa na ne nebudem divat sam, ked by mohli posluzit aj inym.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

No, maskovanie vždy neznamená byť neviditelný.
Ale niekedy stačí splynúť s okolím- byť nenápadný.
Napríklad chlapík príde na stavbu, kde rozoberajú chlapi lešenie, pristaví náklaďák, a zakričí na chlapov, aby si pohli z nakladaním, že nemá čas. Za 20 minút odchádza s lešením za 15000 eur, a viac jeho a lešenie nik z firmy neuvidí.
Ak by tam došiel oblečený miesto montérok v maskáčoch, tak by bol nápadný, a nič nevybaví.

Tým chcem len povedať, že maskáč ako taký, je na maskovanie najmenej vhodný. 8)
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Kapo:

vyslovil si tu myslienku za mna.

Rudo:

nie je to az tak davno, co som na vlastnej kozi okusil ako "velmi" nenapadny je 5.11 push pack. Kedze to bolo na akcii, kde mal byt velvyslanec cudzieho statu, skoncilo to kontrolou od prislusnika jednej casto spominanej zahranicnej institucie. Od vtedy uz akosi nepocitujem to nutkanie behat po vonku v tacticool veciach a dam prednost obycajnemu obleceniu.


edit: IMHO maskac moze byt fajn ked si vojak, ale nie civil. V maskaci skorej kupis gulu, ako ked budes obleceny za nezucastnenu osobu.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Neviem, ci ma zmysel sa o tom rozpisovat. Poviem to takto: nefotil som sa v maskacoch v meste, ale lese 8). Do mesta su najlepsie monterky od oleja. Aspon sa vam kazdy bude vyhybat.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tož synci, tu sme v sekcii "WTSHTF" a až ten WTSHTF príde - aj keď možno vôbec nepríde - nevieme, či to nebude taký kvalitný WTSHTF alebo rovno TEOTWAWKI, že sa budeme musieť schovávať v lese. Preto sa poďakujme Rudovi, že za nás skúša, čo nám najväčšmi pristane. Jeho garderóba si zaslúži rešpekt každého poriadneho prepera, ktorého ešte nestihli zavrieť do špecializovaného zariadenia.
:wink:
A ten, kto nevie, čo je TEOTWAWKI, nech si naštuduje dejiny amerických indiánov. Obzvlášť menoslov význačných náčelníkov.
8)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"