Ožran s nožom V MHD

inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

71Jany71,
Trochu miešaš jablká s hruškami.
71Jany71 napísal:Niektorí tu odsudzujete ľudi, čo by sa zastali napadnutého a zasiahli by. ...
A teraz z 1. príspevku tejto témy:
Butrus napísal:... Klasické porobotné odpoludnie, nabitý autobus MHD s podguráženým žoviálnym chlapom s výzorom houmlesáka, ktorý vytasí cca 20 centimetrovú dýku, alebo nôž "za 200 €ur"a začne sa oháňať - predvádza sa pred mladými babami s tým, že im vysvetľuje, aký je ostrý a ako ľahko s tým rozpára brucho komukoľvek. Všetci stŕpnutý hrôzou, vedľa stojaci muž ho upozorní a povie mu, nech to schová. Ožran ho častuje, že nemá zavadzať a nech je rád, že na ňom neukáže, aký je naozaj ostrý ...
Nikto napadnutý nebol, chlapík "len" machroval, nešiel tam s úmyslom niekoho zabiť.

edit: Kým som napísal príspevok stihli to aj dvaja rýchlejší prispievatelia. ;)
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Ano s tym suhlasim, no poniektorí napísali, že v prípade napadnutia (ak by napadnuty nebol niekto z blízkych, alebo on sám), tak by nezasahoval, len privolal políciu......to bolo k tomu. Nie priamo k prvému príspevku :wink:
Nevyjadril som sa celkom presne :oops:
A berte to všeobecne k vlaknu NO, nielen k danemu prispevku.
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

tazko povedat.ak by ohrozoval prave mna,alebo nejakych znamych,tak by som mu dal cez drzku :wink: v pripade cudzich ludi sa neoplati moc velka intervencia,aspon taka priama nie,lebo to proste zato nestoji.v dnesnej dobe nie.spomenme si pripad dobodaneho chlapca v petrzalskom autobuse,upozornil ludi,ze im kradnu penazenky a dvaja romski mladici ho zato zabili (rok 2001).a ako tu uz niekto spomenul,ludia by mohli reagovat vselijako,od nevdacnosti,az cez paradoxne zastavanie sa nasilnika a nadavky Tebe.kaslat na takych ludi 8)

Jack: tusim stockholmsky syndrom sa to vola,kedy sa ludia stotoznia nie s tymi,ktori im pomoze,ale s tym,ktory ich ohrozuje.to,co si popisal Ty,sa stalo niekedy v 90tych rokoch?
Naposledy upravil/-a Akira v 28 Nov 2011, 03:32, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Akira, veru tak. Reakcia cestujúcich je jedna z premenných, ktoré nemožno predvídať. Ale tých neznámych premenných je podstatne viac.
:evil:
Spomínaš prípad chalana dobodaného na smrť v MHD. Jo, takých bolo viac, ale keďže sa skončili "iba" viac či menej závažnými zraneniami, často neboli ani medializované. Z medializovaných si pamätám hneď niekoľko. Zväčša s blbým koncom a dobitým hrdinom.
:roll:
Jednej takej situácie som bol dokonca kedysi dávno - ešte ako 14, možno 15-ročný chalan, svedkom. Plný autobus ľudí posratých z vyčínania troch neplnoletých grázlikov. Ubránil som síce svoj majetok a neprišiel som k žiadnej ujme, asi preto, lebo som napriek nízkemu veku vyzeral, že nemienim ustupovať a ak chcú moju športovú tašku a bundu, po "dobrom" to nepôjde, ale pri predstave, že by som sa fakt musel brániť fyzickému útoku toho zohratého tria v autobuse, kde by sa každý tváril, že nič nevidí a nič nepočuje, mi ešte hodne dlho behali zimomriavky po chrbte. Nakoniec tam čmajzli nejakú čapicu, možno ešte nejaké drobnosti a pri vystupovaní sa ešte - nevedno, či z frustrácie alebo len tak z plezíru - pokúsili ukopnúť hlavu môjmu známemu. A stalo sa čo? Kým som vstal z miesta a išiel ho ratovať ešte s nejakými ďalšími, väčšina ľudí v buse sa tvárila, že nič nevidí a vôbec nič sa nedeje.
:!:
Preto mi fakt príde najoptimálnejšie nerobiť rozruch, ak to nie je vyslovene žiaduce. Radšej informovať vodiča, privolať políciu a možno poskytnúť súčinnosť, keby grázla/grázlov nevedela spacifikovať ani privolaná hliadka. Pritom v MHD vo veľkých mestách ako BA alebo KE mám istotu, že hliadka, či hliadky budú na mieste ASAP. Aj napriek tomu, že si verím, mám niečo natrénované a zvyknem chodiť ozbrojený, by som sa angažoval skutočne len v krajnom prípade, keby konanie grázla začalo nebezpečne eskalovať. Lebo z hore popísanej skúsenosti som si vzal ponaučenie, že v prípade, že by sa pacifikácia grázla nevyvíjala podľa mojich predstáv, nemohol by som čakať žiadny support od ľudí, ktorých som sa zastal. Dosť blbá predstava.
:x
Huh, ale to sa už opakujem, všakže?
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

jack: len fakticka poznamka, slovo "najoptimálnejšie" je logickym nezmyslom. ;)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Keďže som fanúšikom logiky jazyka, tak ti musím dať za pravdu. Hoci v bežnom jazyku sa podobných nezmyslov používajú azda stovky. 8)
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

a taká možnosť nahrať ho na mobil, aspoň pár sekúnd z uhlu mimo jeho zorné pole, následne volať PZ a v prípade, že by vystúpil, vystúpiť s ním a z primeranej vzdialenosti sledovať kam smeruje? resp. prípade, že by bol príliš blízko, pripadá do úvahy aj zvuková nahrávka jeho chválenkárstva a výpoveď, ktorá popisuje tak situáciu ako obsahuje aj detailný popis noža?
čo je lepšie, podať výpoveď alebo ho nechať ísť s tou možnosťou, že možno niekedy niekde pod vplyvom čúča niekoho pichne?
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

to je dobra myslienka,ale ked Ta nahodou zbada,ze ho nahravas s mobilom,tak agresiu obrati proti Tebe
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

no rozhodne lepšia ako ťahať kvér v autobuse alebo sa s ním biť... po prvé, máš dôkaz a po druhé, dá sa to spraviť nenápadne, hlavne ak máš phone bez zvukového signálu začiatku nahrávania...stačí ti dať ho do záberu na pár sekúnd, čo si vôbec nemusí všimnúť, ak sa (ako bolo písané) predvádza pred mladými babami...
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

a tym ze sa nejak predvadza, teda ze ho drzi v ruke napriklad, ale sam o sebe nevykazuje ziadne znaky agresivity sa dopusta coho?
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

ešte raz si prečítaj úvodný príspevok, btw.. minimálne prepravný poriadok,
Zákon o priestupkoch §47 písmeno h)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

tak si este raz precitaj ty moj prispevok.
"nejavi znamky agresivity, okrem faktu ze drzi v ruke noz, ktorym sa chvali pred dievcatami"

to podla mna nie je naplnenie znakov priestupku proti verejnemu poriadku.
co sa tyka prepravneho poriadku, pokial viem sankcia moze byt vylucenie z dopravy.

takze to robis cele za ucelom coho? ze bud dostane pokutu do 165€, alebo odniekadial pribehne revizor/vodic co ho vyluci z dopravy?
tym padom povazujem cele tvoje pocinanie za uplne zbytocne a maximalne to moze eskalovat situaciu voci tebe.
ale kludne mozes zacat cachrovat s mobilom a zistovat ci je telefon mocnejsi ako mec.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

predvádza sa pred mladými babami s tým, že im vysvetľuje, aký je ostrý a ako ľahko s tým rozpára brucho komukoľvek. Všetci stŕpnutý hrôzou, vedľa stojaci muž ho upozorní a povie mu, nech to schová. Ožran ho častuje, že nemá zavadzať a nech je rád, že na ňom neukáže, aký je naozaj ostrý
ani toto podľa teba nie je naplnenie znakov priestupku proti verejnému poriadku?
to častovanie máš aj priestupkom proti občianskemu spolunažívaniu podľa písmena d)
samozrejme, čachrovať s mobilom by som nezačal bez toho, aby som nemal v rukáve nejaké eso. a prečo by som to riskol? pre tú pokutu, pre zhabanie noža (prepadnutie veci) a pre to, že IMHO spoločnosť by nemala byť ľahostajná voči takýmto grázlom. Tým, že im dovolíme skúšať, čo všetko vieme prehltnúť a prehliadnuť ich iba posmeľujeme.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

ja s tebou mozem na istej urovni suhlasit a zelat si, aby bolo mozne ozrana s nozom z autobusu vybprevadit v tomto style http://www.youtube.com/watch?v=CxJg-n_xxiM

ale skratka nevies ako sa zachovaju okoliti ludia a to nehovorim o spravani sa tam na mieste, ale skor co povedia, ze kto zacal a kto bol na vine. kym by nebol v ohrozeni ludsky zivot, tak by som to nehrotil.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"