Účinnosť pištolových kalibrov proti zvieratám

Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Súhlasím s tebou, ak si presvedčný a máš dôkazy že je strelný kanál 9mm ráže po strele EFMJ s riadenou deformáciou totožný so strelným kanálom strely FMJ.
Ak o tomto nie si presvedčený, tak neviem prečo to píšeš?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

MrBlue, nechcem, aby sa tu táto debata rozbehla naplno. Ak by ste si to chceli s Harrym verejne vydiskutovať, pokojne to presuniem kamsi, kde sa na túto tému už debatovalo. On ale v podstate nikoho nepresviedča (aspoň zatiaľ), len poukazuje na súvislosť, ktorú neradno brať na ľahkú váhu.
:wink:
Rozhodovacia prax našich súdov - aspoň ako ju vnímam ja - je v prípadoch NO trocha "rozumnejšia" a nechcem poukazovať na šialenstvá, ktorých boli schopné niektoré súdy v susednej ČR, aby som nemiešal hrušky s jabkami, ale schválne odporúčam prebehnúť si aspoň niektoré prípady (mnohé sú na webe, niektoré popísané v špeciále Střeleckej revue Braňte se!) a tam sa dá vidieť minimálne to, ako všelijako môžu OČTK a súdy zmýšľať o prípadoch, ktoré by sa veľkej časti laickej verejnosti zdali ako jasná NO. Ale dá sa spoliehať, že to tak bude navždy? Že naše súdy sa vždy postavia na stranu obrancu tak, ako nedávno OS BA I na stranu Inda Nishita, ktorému uznal NO vedenú nožom a ešte pod vplyvom alkoholu?
:roll:
Toť vše. Nejakou kazuistikou v tomto momente argumentovať neviem, na nič relevantné si nespomínam. Ak niekto verí, že u nás by sa to, čo Harry naznačuje, jednoducho udiať nemohlo, potom bude mať o čosi pokojnejší spánok, nech už nosí čokoľvek z toho, čo zákon explicitne nezakazuje. So stopercentnou istotou by som to ale - aspoň ja, osobne - určite netvrdil.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Kedze toto je vlakno o ucinku pistolovych razi na zver, tiez to nemienim dalej rozvadzat. Ved na tuto temu je vela studii. Ako som uz par krat pisal, jediny preukazatelny ucinok expanznych nabojov je ucinok na penazenku strelca. Mimo ine viem aj o konkretnom pripade, kedy obeti zachranilo zivot to, ze vrah maj nabite JHPcka. Ak by strielal FMJ, clovek je mrtvy. Strely neprenikli dostatocne hlboko. U zvierat to je rovnake.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Príbeh pána z Ameriky o tom, ako sa v "Rusku" strieľajú medvede kalibrom "9.3*18 Makarov" ..., :D.

https://www.ammoland.com/2019/03/pistol ... z6IDOi4my5, https://www.youtube.com/watch?v=tM2ifgg ... e=youtu.be.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Koncom 89 roku mi rozprával jeden vedúci lesnej správy zo západného Slovenska, ako bol na " stáži " u súdruhov v Estonsku. Bolo snehu vyše kolien, zopár lovcov pobralo ruské malorážky, naládovali ich Vostokmi a po pár hodinách jeden strielal na losa, rana tesne za lopatku. Všetci sa pobrali na saniach ťahanými koňmi na chatu, tam polili vodku a pojedli , pofajčili, poslali ešte pre posily a za pár hodín išli na nástrel, farba žiadna, tak išli len po snehovej stope, po pár stovkách metroch našli zhasnutého ozrutného losa, naložili na sane a ťahali späť na chatu.
V tých časoch boli v SSSR povolené len brokovnice, guľovnice len na výnimky kdesi na ďalekom východe.
Vraj takto tam lovili losy s .22 LR od nepamäti.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

K tomu medveďovi zo Martina (či z Ruska :wink: ) v 2010-tom: ja som počul že ho skolili Vz.58.. Sa mi nezdá, že by tak rýchlo zhasol po 7 ranách z CZ 82..
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Vydriduch : toto je druhy medved. Tento bol skoseny Vz.58, to bolo kratko po Devinskej kedy ich nafasovali....
Tu je zaujimave, ze nezabili, alebo aspon nepostrelili kameramana, lebo strielal ten policajt za autom a na zemi vidis iskry pred kameramanom ako sa projektily odrazaju od asfaltu... Existuje este jeden ostrejsi zaber kde je to pekne vidno...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Kedze ludska vynaliezavost nema hranic (a hlavne v odlahlych oblastiach), lovci na Sibiri pouzivali na lov brokovnice nabite ocelovymi gulami. Objavili ze vyhovuje gula z loziska, v tej oblasti pomerne dostupneho. Uspesne s tym lovili vsetku zver. Akurat to chcel sa priblizit ovela blizsie, ako sme u nas zvyknuti s modernymi gulovnicami.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

... hodne sa sústružili jednotné strely z farebných kovov. Presnosť z brokovnice na tých pár metrov uchádzajúca. Lesk a bieda Sovietskeho zväzu v plnej nahote. Ani dnes to tam nie je oveľa lepšie v tomto smere. :?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Mr. Blue; Lovec : a tie mosazne brokovnicove hilzne na opakovane pouzitie dedene po generacie... Videl som dokonca s carskymi znackami... :wink:

To lozisko bolo z Gaz 71... Mna viacej zaujala vyroba olovenych brokov liatim olova do vody, primer urcovala diera cez ktoru sa to lialo...

Tie brokovnice su pre niektorych nutnost nakolko su take spitiny, alebo byvali vezni, ze nic ine im stat do ruky neda. V meste by nedostal nic, ale v tajge by bez zbrane proste neprezil tak ma aspon jednorannu bajkalku. Dokonca poniektore pripady ju dostavaju len ked idu do lesa od nejakej formy miestnej alebo statnej spravy... Proste si ju vyzdvihnu a potom pekne vratia...
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Po Martine (sídlisko Košúty) sa už niekoľko dní špacíruje medveď. ŠOP tam poslala tím, čo ho bude "pozorovať".

A vláda k problému s premnoženými medveďmi tradične, ako aj predchádzajúce - vopchala hlavu do piesku.
https://www.tvnoviny.sk/domace/1993675_ ... ej-chranit
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..som si bol vcera merat:
(5r polozky)

Ruger SP-101 3" (.357Mag)
1.) 158gr FMJ SB: 363m/s = 677J / ES 11,1 / STDEV 4,5
2.) 158gr SJFP PP: 358m/s =658J / ES 22,5 /STDEV 8,5
3.) 180gr JHP Geco Hexagon: 326m/s = 623J / ES 7,0 / STDEV 2,9 (v terci velmi presne)

Glock 29 + IGB hlaven 4,5" (10mm Auto):
4.) 180gr FMJ SB: 338m/s = 669J / ES 12,3 / STDEV 4,5
5.) 180gr JHP SB: 339m/s = 672J / ES 6,0 / STDEV 2,4

Ruger GP100 3" (10mm Auto):
6.) 180gr FMJ SB: 326m/s = 623J / ES 7,0 / STDEV 2,9
7.) 180gr JHP SB: 324m/s = 615J / ES 9,2 / STDEV 3,4
8.) 155gr JHP Hornady: 401m/s = 809J / ES 8,4 / STDEV 3,5
9.) 175gr JHP Hornady: 327m/s = 608J / ES 17,2 /STDEV 7,1
10.) 180 gr JHP Hornady: 360m/s = 758J / ES 11,6 / STDEV 4,3
11.) 200gr JHP Hornady: 327m/s = 695J / ES 4,1 / STDEV 1,7 (v terci velmi presne)
Denny
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Denny »

Zdravím, vospolok :)

Na toto fórum som sa opätovne dostal po 5 rokoch (tak mi ukazuje poslednú návštevu :D) a keďže som už takmer 2 týždne čerstvým držiteľom ZP sk. A a aj Glocka 19 gen. 5, prišiel som nasávať nejaké nové, užitočné, zaujímavé info.

Natrafil som aj na túto tému ohľadom obrany voči divej zveri, tiež ma to veľmi zaujíma. Chcel by som sem prispieť aj svojim skromným (snáď aj stručným) názorom a opäť sa dozvedieť niečo nové. Rovno v úvode sa priznávam, že som čítal iba prvých 10 strán, nie všetkých 52.

Som poľovníkom šiesty rok. Mám ulovených cca 130-150 ks rôznych druhov zveri, od škodnej, cez srnčiu, diviačiu, muflóniu, dančiu až po vysokú. Poľujem kalibrom .308w, strelivo Sako Hammerhead 11,7 g. V úvodných stranách som čítal aj príspevky, kde bolo spomenuté, že to-niečo by mohol vedieť len poľovník, ktorý má skúsenosti ohľadom správania sa zveri po zásahu.

Čiže moje poznatky:
-> všetko, naozaj všetko ohľadom správania zveri po zásahu súvisí s umiestnením zásahu. Nebavme sa teraz o ranách na hlavu, "za ucho", či priamo na chrbticu, kde dochádza k poškodeniu miechy a teda okamžitej paralýze. Neriešme ani rany na mäkko (na dutinu brušnú). Bavme sa o čisto poľovníckych ranách na komoru (na hrudný kôš)

ŠKODNÁ - jedná sa čisto o líšky, prípadne pytliačacie túlavé psy. Tie ostávajú v ohni, avšak stalo sa mi už aj to, že po rane na posledné rebro dokázala líška bez akéhokoľvek značenia spraviť ešte asi 40 metrov v plnom šprinte. Je to však výnimočné

SRNČIA zver - vzhľadom na proporcie tela a veľmi nízku celkovú hmotnosť (rozmedzie cca 10-25 kg) je to veľmi vitálna zver. V praxi to nie je nič nepríjemné, nakoľko po dobrej komorovej rane zvykne odbiehať max. nejakých 20-30 metrov, no ako som písal, na takúto malú a ľahkú zver je to po zásahu 308-čkou s 11,7g strelou aj tak dosť

DANIELIA zver - danielia zver mne osobne pripadá na zásah najcitlivejšia. Po rane na komoru ostáva 95% kusov akejkoľvek váhy v ohni. V prípade odbehu, ku ktorému naozaj nedochádza často, je to max. 10-20 metrov

MUFLÓNIA zver - toto potvrdí asi každý poľovník, že muflónia je najtvrdšia zver na ranu. Mám ulovených cca 20ks a ak naozaj nerátam zásahy na krk či chrbticu, každý jeden kus odbehol. Dokonca aj pri rane na lopatky, kde došlo k úplnému rozdrveniu oboch kostí, dokázala cca 30 kilová muflónica odbehnúť vyše 60 metrov

DIVIAČIA zver - s primeraným kalibrom je lov diviačej úplne bezproblémový. Na komorové rany mi väčšinou ostali v ohni. Môj postreh je taký, že vitálnejšie zvyknú byť lanštiaky (ročné jedince), ktoré občas po zásahu dokážu odbehnúť ešte pár metrov, no nie veľa (niekedy to stačí aby odbehli do húšťavy :D). Ulovil som už aj viac vyše 150kg kusov a tie po rane na komoru reagovali iba stiahnutím nôh pod telo a okamžitým pádom

JELENIA zver - z tejto zveri mám ulovených najmenej kusov nakoľko ich je u nás v revíri veľmi málo a skôr len migrujú. Tie kusy, ktoré som ulovil, ostali v ohni. Chcelo by to však "test" na väčšej vzorke

Čiže z hľadiska aktívneho poľovníka je správanie rôznych druhov zveri po zásahu takéto.

Teraz čo sa týka krátkych zbraní. S tými som ja úplný nováčik a začiatočník. Nosím ho však so sebou stále a chodím trénovať na strelnicu, získavam informácie z rôznych webov, videí a najmä od ľudí s praktickými skúsenosťami, čiže učím sa, no praktické skúsenosti mi ešte chýbajú.

Čítal som v tejto téme aj pár príspevkov o poľovníkoch, ktorí "prišli" o zbraň na pleci. Musím potvrdiť, že aj ja mám teraz oveľa lepší pocit, ak mám pod bundou za opaskom ešte nabitú devinu, ako len cez plece prehodenú "nepraktickú" guľovnicu, hoci sa považujem za celkom dobrého a pohotového strelca čo sa týka dlhých zbraní. Veľakrát sme sa aj medzi poľovníkmi, aj medzi obyčajnými ľuďmi bavili o prípade, ak by som ako poľovník natrafil v nečakanej chvíli na diviačicu s mladými, či medveďa / vlka. Moja odpoveď bola a vždy je rovnaká: v takomto zlomku sekundu, lebo naozaj to sú len zlomky, je použitie guľovnice takmer nereálne a reči nezainteresovaných ľudí "veď máš na pleci zbraň" považujem za úplne neadekvátne.

Stalo sa mi už, že som išiel pomedzi koruny stromov, ktoré ostali po ťažbe, a odtiaľ z ničoho nič, absolútne som o nich nevedel, vybehla asi 100kg bachyňa s mladými, našťastie opačným smerom ako ja. V tom momente som len stuhol a nezmohol som sa na nič, nie to na ťahanie guľovnice z pleca, odistenie, zamierenie, a výstrel... Nezainteresovaní si nevedia predstaviť, že tieto zlomky sekúnd sú v takýchto situáciach život rozhodujúce. Čo je v dnešnej dobe oveľa bežnejšie ako stretnutie diviaka / medveďa / vlka (aj keď s tým medveďom je to už tiež úplne bežné) je stret s túlavým psom/psami, ktoré dokážu byť niekedy naozaj ostré a agresívne najmä ak sú v svorke (2 a viac ks). V tomto prípade je naozaj účinnejšia pištoľ ako guľovnica... Predsa len je pištoľ pohotovejšia, a na psa, účinnejšia varianta.

Opäť k tej obrane pištoľou - som človek, ktorý oveľa radšej uprednostní prírodu a les pred morom a plážou. Každý rok som niekde na horách (Orava, Liptov, Tatry,...) a aj tento rok sa chystám do Slovenského raja. Baliť sa budem s "lepším" pocitom, nakoľko oproti minulým rokom si teraz pribalím aj deviatku. Otázkou naozaj je, či je lepšie napáskovať si celoplášte alebo poloplášte s dobrým deformačným účinkom. Čítal som tu aj teóriu, že určite celoplášť, lebo prejde ďalej do tela a zasiahne CNS alebo iné dôležité orgány. Podľa mňa je táto teória - bez urážky - blbosť, lebo keby to bolo tak, tak by sa ani v poľovníctve nepoužívali na 200+kg jelene, medvede, či diviaky obalené aj 10 cm vrstvou tuku, poloplášte, ale celoplášte. Ja osobne som strelu našiel iba 2x za celý ten čas čo poľujem a aj to bola strela na vonkajšej strane v loji, zabrzdila ju až koža.

Čiže takto nejako by som zhrnul svoje postrehy a skúsenosti, ktoré možno pomôžu k utvoreniu si nejakého názoru, aj keď, ako som vravel, s krátkymi zbraňami sa ešte len spoznávam.

Ospravedlňujem sa za rozsiahly príspevok, chcel som stručne, no stručnejšie sa nedalo :oops:

Prajem pekný deň všetkým a budem rád za rozvinutie ďalšej diskusie! :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Denny, aj keď toto je vlákno o účinnosti pištoľových kalibrov a teda tvoj príspevok je trocha off-topic, aj tak je dobrý. Vidno, že máš čosi za sebou a nepíšeš len o tom, čo si kdesi počul a/alebo čítal. A ešte si ho napísal tak, že aspoň mňa to bavilo čítať. Na dĺžku príspevku kašľať, ak máš čo povedať.
:wink:
A k veci: nejdem ti oponovať, ale napríklad môj prvý lanštiak bol taký vitálny, že po trefe, ktorá sa v ňom poodrážala úplne nelogickým spôsobom (išlo pritom o 7x64!) a spôsobila mu také zranenia, že smrť by mala nastať okamžite, odbehol minimálne 60, avšak možno až do 80-90 m, a to v kopcovitom teréne a relatívne hlbokom snehu. Zažil som viac prípadov, keď sa po zásahu prejavila vysoká vitalita diviačej zveri. A tiež som zažil to isté aj pri dančej, teda výnimky (azda potvrdzujúce pravidlo, ktoré popisuješ a s ktorým sa dá súhlasiť), keď sa ani skvele umiestnený zásah okamžite neujal, dančiu zver bolo treba dohľadávať a keď sme ju vyvrhovali, tak sme neveriacky pozerali, ako mohla ubehnúť desiatky metrov. Hold, aj pri love niekedy platí, že náhoda je blbec.
:twisted:
A inak, veľmi blízke stretnutia s vodiacou bachyňou a malými pyžamkami mám už za sebou. A to aj na “kontaktnú” vzdialenosť. A žiadna dráma sa dosiaľ, našťastie, nekonala. Dúfam, že to tak bude vždy.
8)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Denny napísal:Zdravím, vospolok :)

Na toto fórum som sa opätovne dostal po 5 rokoch (tak mi ukazuje poslednú návštevu :D) a keďže som už takmer 2 týždne čerstvým držiteľom ZP sk. A a aj Glocka 19 gen. 5, prišiel som nasávať nejaké nové, užitočné, zaujímavé info.

......................

Prajem pekný deň všetkým a budem rád za rozvinutie ďalšej diskusie! :)
Nazdar!
Konečne k veci príspevky! Vďaka!

Podľa môjho úsudku by som do tej deviny nosil strelivo, ktoré je bezproblémové a primerane výkonné. V našich podmienkach to je napr. SB, 8g štandardné. Moje doterajšie (skromne zamerané)pozorovanie je, že k 50 000 výstrelom z Glock 17, 5gen. bola len jedna zlyhaná zápalka.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"