Zakazane doplnky zbrane

Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

luke napísal:...as prislusenstvo su podla mna repliky a nespadaju do zakazanych doplnkov podla par. 4
Cize ak si kupim AS laserovy zameriavac mozem si ho namontovat na zbran? Myslim ze nie. To, ze je medzi nimi rozdiel v kvalite pouzitych materialov neznamena nic, kedze obe maju zdroj laseroveho svetla a obe maju montaz na zbran. To je ako keby bolo zakazane nosit noz a ty by si nosil kuchynsky s odovodnenim, ze bol vyrobeny na pouzitie v kuchyni a nie na sposobenie reznych ran cloveku.

A co s tym ma zakon? Na www.municak.sk si mozes kupit viacero druhov laserov, ktore sa daju upevnit na zbran a su teda podla zakona zakazanym doplnkom zbrane a tym je potrebna na ich nakup vynimka. Su jednoznacne nizkej kvality, ale ciel ich konstrukcie je jasny. Takze teraz ked pride cinska firma, co bude vyrabat full auto zbrane, ale budu nizkej kvality a preziju len jeden vystreleny zasobnik a moze si ich kupit kazdy, je to OK ???
Kedze aj laserovy zameriavac aj full auto zbran patria do tej istej kategorie v zakone o zbraniach a strelive, mal by byt na nich asi rovnaky meter (aj ked je jasne aky je rozdiel v spolocenskej nebezpecnosti full auto zbrane a svetielka).

Podla mna je laserovy zameriavac zakazany len kvoli ucinkom na zrak cloveka pri jeho pouziti.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Je jedno ci je laser predavany ako doplnok ostrej zbrane, airsoftovej, alebo hrackarskej, akonahle ma montaz (weaver, picatinny, atd.) zakon ho bohuzial povazuje za zakazany doplnok zbrane.

Vynimkou su len tie ozaj hrackarske 'lasery' predavane na jarmokoch za par korun - kedze to v skutocnosti nie je 'laser' - pouzivaju len obycajnu cervenu diodu (na 10m robia kruh 10cm a viac...). Ale vsetky ostatne vratane airsoftovych 'replik' a pod. spadaju medzi zakazane prislusenstvo a to ze sa predaj (airsoftove a ine predajne) a drzanie/vlastnictvo a niekedy aj pouzivanie (airsoft/paintball) toleruje, je druha vec.

Z osobnej skusenosti viem ze na colnici je problem uz s Eotechom, co je vlastne len holograficky 'kolimator' ktory vyuziva formu laserovej diody na projekciu kriza, na druhej strane to mnozstvo zasielok zvonka len tazko prefiltrovat.

A dovod zakazu nie je ohrozenie seba alebo niekoho ineho zasvietenim do oka, jednako bezne (5mw a pod.) maju len minimalny/docasny fyziologicky ucinok, a jednako laserove 'ukazovatka' nie su obmedzene zakonom nijako... Cize ten zakaz sa vztahuje len na laserove 'zameriavace' ktore su namontovane alebo sa namontovat na zbran daju (pretoze potom by s nimi bezny majitel kratkej ci dlhej strelnej zbrane mohol na milimeter presne trafit cokolvek na vzdialenost niekolko kilometrov... tak ako je to vidiet v hollywoodskych filmoch :wink: :lol:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Blade napísal:Podla mna je laserovy zameriavac zakazany len kvoli ucinkom na zrak cloveka pri jeho pouziti.
Laser je najskor zakazany kvoli znacnej neinformovanosti (ne)kompetentnych a skreslenym predstavam o jeho moznostiach a schopnostiach. Vplyv filmov a medii tiez asi robi svoje.
Ak by to bolo kvoli ochrane zraku, neboli by najskor volne dostupne ani laserove ukazovatka, merace vzdialenosti a pod.
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Gunslinger napísal:... mohol na milimeter presne trafit cokolvek na vzdialenost niekolko kilometrov... tak ako je to vidiet v hollywoodskych filmoch :wink: :lol: Gunslinger
Dufam, ze si to myslel ironicky :lol:

Mozno by niektora firma vyrabajuca podvesne svetla mohla upravit sosovku tak, aby v strede bola cervena bodka, sice na par metroch by z toho bola velka cervena gula, ale mozno by aj to pomohlo pri miereni a keby to neochudobnilo mnozstvo svetla na osvetlenia ciela mohlo by to byt uzitocne. Ja mam Streamlight TLR-1 a v strede je vidiet urcity kruh ostrejsieho svetla, ktory sa da pouzit pri miereni, ale to len na par metrov. Len ci by sa im to aj oplatilo pre tych par krajin co este stale zakazuju laser :?
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Dostal som odpoved z ww.firepro.sk ohladom Streamlight TLR-2:

"Nie je potrebné povolenie ak máte záujem tovar dostaneme do 4 týždňov na sklad, bud si ho možete vyzdvihnúť u nas na firme alebo posleme Vám ho na dobierku. :?

Cize je to zakazany doplnok zbrane ale kupit si ho moze kazdy :!:

BTW: Cena je 395 eur co je teda pekne prehnane :shock:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Blade: Jedna vec je co povie predajca ktory ho chce predat, a druha co hovori zakon. Ak by doslo na lamanie chleba, predajca by argumentoval ze nevedel (a ani nie je povinny to zistovat) ze mas zbran ktora umoznuje jeho upevnenie (ma weaver listu) a pouzitie ako zameriavac, cize pravne si zodpovedny ty a nie on. Na druhej strane ak ti ho preda, aj on ako predajca aj ak ma zbrojnu licenciu a vynimku na A by mal byt postihnutelny za nadobudnutie do vlastnictva a naslednom predaji osobe ktora Acko nema. Lenze, pokial nie je vyslovene v manuale uvedene nieco o pouzivani laseru na mierenie dalo by sa teoreticky argumentovat ze TLR-2ka ma ten laser na odradenie alebo oslepenie utocnika a nie na 'zameriavanie', cize nie je to 'laserovy zameriavac' ako taky. Proste, nie je to cierne vs. biele.

V Cechach (nepamatam si ci aj u nas) isty cas (90te roky) dokonca laserove zameriavace povolene boli, potom to opat zrusili, ale neviem ako by sa pravne dal riesit takyto pripad - majitel ktory si ho legalne kupil, ale potom sa stal nelegalnym doplnkom zbrane - predat ho uz samozrejme nemoze cize ho ma znicit ?!?

Tak ci tak, neviem o ziadnom pripade u nas kde by pachosi laser pouzili (ci uz k svojej vyhode alebo nevyhode), a policia/sudnictvo ma dolezitejsie veci na praci nez ist po airsoftovych 'zlocincoch' :roll: :lol: cize myslim ze namiesto tichej tolerancie by pri najblizsej novelizacii mohlo byt zaradenie laserov do A kludne zrusene.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Inak, moj nazor je ze zakazane doplnky zbrane a odsek 1.f)g) by mohli byt eliminovane uplne, pripadne by podliehali registracii (ale nie Ackovej vynimke), je ironicke ak napriklad polovnik nemoze pouzivat nocne videnie namontovane na zbrani, ale moze na mierenie pouzivat nocne videnie upevnene na hlave (headset)... alebo ze su zakazane noktovizory, ale termalne kamery nie (pricom termalne kamery su daleko ucinnejsie)... atd.


Gunslinger
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Je to teda pekny bordel. Zakon zakazuje laserovy zameriavac, ale ani nedefinuje co to presne je. Zakon hovori ze "zbraň s pevne zabudovaným laserovým zameriavačom" je zbran kat. A a ze laserovy zameriavac je zakazanym doplnkom zbrane. Staci aby vyrobca uviedol, ze laserovy zdroj svetla tam nie je na zameriavanie a sme zahojeny :lol: Uz len ako presvedcit Streamlight aby to poslali pisomne... :D

Na druhej strane, co ak by sa vyrobil laser, ktory by nemal listu, ale ta by bola odnimatelna a teda samotny laser nie je zakazany ako aj samostatna lista. Laser sa teda neda priamo upevnit na zbran. Tu by sa ale asi bral do uvahy ucel pouzitia tohto lasera. :?

Nejdem to uz rozpitvavat, myslim ze keby doslo na lamanie chleba KEU PZ by povedal svoje: ked to je na zbrani a robi to bodku aj na 100 metrov je to laserovy zameriavac. :lol:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Pekna tema len skoda ze v tych zakonoch plati to co je napisane medzi riadkami.
Municak to veselo predava ako dekoracne cize pre zberatelov :-)
Podla mojho nazoru (precital som si cely topic) je zakazane prislusenstvo zbrane to co sa nachadza na zbrani a nie suflikove co je doma v sufliku.
Tak isto si kupite expanzne strelivo do kratkych gulovych zbrani ,ved mame na zbrojakoch i Fko :!:
Len je zakazane ho ladovat do gunu a vtedy sa z toho stava zakazane strelivo.

PS AS laser podla konstrukcie vydri i real zbran a nemusim to i skusat, proste nie je cina ako cina :-)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

Rasto napísal:Podla mojho nazoru (precital som si cely topic) je zakazane prislusenstvo zbrane to co sa nachadza na zbrani a nie suflikove co je doma v sufliku.
skratene, nie.

§ 4
Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané
strelivo a zakázané doplnky zbrane.

§ 8
(1) Zbraň kategórie A je zakázané nadobudnúť do
vlastníctva, držať alebo nosiť
, ak tento zákon neustanovuje
inak.
Používateľov profilový obrázok
spotter
prispievateľ
Príspevky: 190
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa spotter »

Veru, veru.Ani na F-ko nesmieš držať expanzné strelivo do krátkych guľových zbraní.Dokonca ani strelivo presahujúce energiu alebo rýchlosť strely aj keď by si ho mal na poličke v zbierke.Je tiež zakázané. Treba naň výnimku z Prezídia policajného zboru aj ku sk. F
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Pani ako pise gunslinger,,,,vela veci sa toleruje, je to bezne pri kazdom zakone vsade vo svete , tak do toho nerypte 8)
napr. ak nechate otvorene okno na aute ( staci trochu ) a vzdialite sa od neho , porusujete tym zakon lebo ste auto nezabezpecili voci odcudzeniu,,, mozte dostat pokutu € 100
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa add »

spotter napísal:Veru, veru.Ani na F-ko nesmieš držať expanzné strelivo do krátkych guľových zbraní.Dokonca ani strelivo presahujúce energiu alebo rýchlosť strely aj keď by si ho mal na poličke v zbierke.Je tiež zakázané. Treba naň výnimku z Prezídia policajného zboru aj ku sk. F
To co vravis je sice pravda, ale takmer na kazdu raz existuju nielen kratke, ale aj dlhe zbrane. Takze napr. 9Luger s expanznou strelou si na F kupim uplne s cistym svedomim, pretoze zakazanym sa stava az vtedy ak ho dam do kratkej zbrane. Ja sa budem tvarit, ze 9L je strelivo do dlhej zbrane a vsetci budu happy :)
Používateľov profilový obrázok
spotter
prispievateľ
Príspevky: 190
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa spotter »

Máš pravdu.Malo by to tak byť.Na mnoho pištoľových nábojov existujú karabíny. No poriadny výklad zákona, prípadne vykonávacia vyhláška by veci vyjasnila.
inspiring_heyrovsky

Príspevok od používateľa inspiring_heyrovsky »

Tu som našiel (a nie len jednu) zbraň s tlmičom http://www.colosus.sk/vzduchova-pistole ... orm-recon/
kľudne to predávajú, videl som podobné aj s laserom, je to zbraň kategórie D a na tie sa vzťahuje výnimka, alebo ako si to vysvetliť ? Ak mám doma pár airsoft zbraní a pár tých skutočných, ako mám potom dokázať, že to je only na airsoft, ak nedajbože závit tlmiča, alebo lišta lasera bude pasovať aj na skutočnú zbraň čo mám vo vlastníctve ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"