Urob si sám

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
inspiring_lichterman

Urob si sám

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Pri čítaní zahraničných fór som si uvedomil, že tato téma tu chýba. Istotne je tu veľa šikovných a vynaliezavých ľudí s dobrými nápadmi, ktorý by sa, ako dúfam, radi podeli so svojimi "zlepšovákmi".

Ako príklad ma napadá, ako mate riešené rotovanie vašich zásob? Pracné, ručné zoraďovanie na poličke? Alebo nejaký doma spravený "zásobnik" typu FIFO? alebo čo tak projekt na nejakú sušičku, udiareň?

Prípadne rôzne projekty pre domácnosti? fotovoltaika resp. iné metódy výroby el. energie? alternatívne kúrenie alebo naopak chladenie, domáce kryty, zaujímavé a netradičné spôsoby dopestovania plodín, atd.

Mate prebytočný materiál, ktorý nechcete vyhodiť, ale je vám ľúto ho vyhodiť? Sem s tým, veľa hláv - veľa nápadov:) niečo sa iste nájde.

Proste čokoľvek zaujímavé, svojpomocne spravené o čo by ste sa radi podelili a najlepšie s veľa veľa fotkami :)
Pre niekoho možno zbytočná a triviálna téma, ale som si istý že mnohý, ktorý nemajú s podobnými vecami skúsenosti (z akýchkoľvek dôvodov) ocenia možnosť inšpirovať sa, poradiť sa, čí sa len pochváliť :)

PS: Ocenil by som keby ste pridávali hlavne vlastné nápady a projekty (čím alebo kým ste boli inšpirované je pravdaže už jedno :) a to sa týka aj fotiek alebo videí.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Chystám sa robiť udiareň, potom dám report ak to bude v rozumnom čase. Teraz suším mäso klasickým spôsobom, najprv pár týždňov nasoliť a potom na vzduchu. Potom príde na rad udiareň :)
Naposledy upravil/-a 3500korun v 19 Jan 2012, 22:56, upravené celkom 1 krát.
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Paráda, potom nezabudni hlavne na fotodokumentáciu :) Na margo udenia a sušenia, skúšal niekto už aj "outdoor" alternatívu tejto úpravy jedla? Mám na mysli, sušenie/údenie nad/pri ohni za použitia drevenej konštrukcie a lístia či iného materialu? Niekde som to už videl, ale zaujímalo by ma porovnanie chuti/kvality/trvanlivosti medzi takto a doma údeným masom.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Hmm, dnes už sa dá najsť všetko na nete.

Skúste pozrieť napr. sem:

http://postapo.cz/

http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... file=index

http://www.kovodel.cz/destilacni-kolona/
http://www.knihycz.cz/domaci-vyroba-lihovin--P155

Inak údiareň je to najmenej. Stačí starý sud, alebo plechová skrinka. Švagor, keď chodí na dlhšie na rybačku, tak si s kamošmi nosí malú plechovú skrinku, na dno nasype trocha uhlíkov, na to piliny, a nad tým na mriežke naukladajú nasolené ryby. A ešte v ten deň zožerú.... :wink:
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Na temu alternativne kurenie:
Momentalne testujem vykurovanie domu (240m2) krbovou vlozkou. Vykurovanie je podlahove + vzduchom vykon 19kW.
Rozsirenie:
TUV
Nezavisle napajanie obeznych cerpadiel v pripade vypadku prudu z baterie + fotovoltaika - dva male panely

V pripade zaujmu poslem popis zapojenia, pripadne fotografie.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

My máme podobnú výmeru, krbovú vložku cca 9kW s teplovzdušnými rozvodmi na prízemí aj poschodí, a tento rok sme ešte kotol na kúrenie asi ani nemali pustený. Pekne to vykúri celý dom, a to tam prihadzujeme po jednom polienku aj to len od obeda. Trocha nevýhoda je, že treba mať pootvárané dvere kvôli cirkulácií teplého vzduchu. Na poschodí v izbách je cca 19stupňov, čo nám tepelne vyhovuje. Teplovodný výmenník a podlahové kúrenie sme kvôli financiám neriešili, ale postavené je to tak, že sa dá v budúcnosti ľahko nadpojiť.... keď me už pri tom, práve sedím a čakám kedy nám donesú 10 kubíkov dreva...to je ďalšia nevýhoda, hlavne pokiaľ bývam na kopci :evil:

praktická otázka - cítiť u Vás vnútri, že sa kúri krbom? (jemný nádych dymu na oblečení a podobne)
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

:D
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 10 Feb 2012, 18:31, upravené celkom 1 krát.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Dátum registrácie: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Inak celkom sranda, veľa známych, ktorí si do obývačky dorobili krby, sa sťažovalo na dymenie dovnútra pri prikladaní... A pritom dôvod je úplne prostý - nevyrovnaný tlak int/ext... V prípade že si krb berie vzduch z interiéru, musí byť maličko pootvorené nejaké okno, aby malo z čoho ťahať. Pri starých drevených oknách toto nehrozilo, lebo tam boli medzery a aj cez zatvorené okná ťahalo, ale pri nových plasťákoch je to problém... a dvierka na krbe neotvoriť naraz, ale najprv jemne pootvoriť, počkať pár sekúnd aby to chytilo švung, a až potom otvoriť úplne a priložiť. To aj v prípade, že má krb prívod vzduchu zvonku.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

:D
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 10 Feb 2012, 18:30, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
-Tommasino-
prispievateľ
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa -Tommasino- »

Páni všetko od krytu, kúrenia, alt. zdrojov energie, potraviny, systémov na zásobovanie vodou cez zbrane, dopravné prostriedky, vysielačky až po farmárčenie a pestovateľstvo nájdete na týchto dvoch kanáloch na YouTube. ;)

Doma majú napr. vlastnú vodnú elektráreň, či auto prerobené na drevoplyn. :twisted:


SouthernPrepper1: Zameraný skôr na bezpečnostnú stránku SHTF.
http://www.youtube.com/user/southernprepper1


Engineer775: Zameraný predovšetkým na tech. vychytávky.
http://www.youtube.com/user/engineer775/



Môžte sa inšpirovať, je čím!
Tommasino
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Ja mam krbovu vlozku s externym privodom vzduchu. Ziadne dymenie ak sa spravne otvara, teda zatvorit klapku externeho privodu otvorit klapku do komina pootvorit dvere tak na sekundu a je to uplne bez dymenia.
Drevo robi sice trochu neporiadku, ale manzelka si zvykla. Drevo nosim 1 max. dvakrat za den.
Je jasne, ze kotol je cistejsia zalezitost, ale pre nas pyromanov je to nedostatocne.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Pri výstavbe našeho domu sa vopred rátalo s krbom, avšak bez rozvodov teplého vzduchu...-inak žiadne technické problémy. Sused dorábal krb a vždy keď zakúri, v ulici je ako v pekle alebo udiarni, proste blbý ťah. Druhý sused má zase kotol na pevné palivo, ale okrem dreva v ňom páli všetky odpady, tak len čakáme, kedy sa mu sadze z toho sajrajtu vznietia a vyhorí mu komínová vložka/resp. dom.
//teda aby som nebol OT, je potrebné si uvedomiť, čo všetko je vhodné na spaľovanie. v knihách priložím niečo k biomase
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

:D
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 10 Feb 2012, 18:29, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Panely nemam, pisal som, ze planujem rozsirit. Chcem kupit tak 60-100W. Potrbujem dobijat baterie, pre obehove cerpadla. Doma mam natahane aj zvlast rozvody ak by som chcel napr. telku, pocitac pohanat alternativne.
Momentalne mam niekolko starych akumulatorov, ktore som ciastocne zregeneroval tak ich chcem napajat.
Na internete som nasiel jeden panel s 20W za 60Eciek. Momentalne mam ale ine priority a na poskakovanie po streche je trochu zima. 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"