Vysvetlenie niektorych casti ZoZ

Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 3 months

Vysvetlenie niektorych casti ZoZ

Príspevok od používateľa Olap »

Keď tak teraz študujem zákon, napadli ma nasledujúce otázky:

1. Držiteľ ZP F môže vlastniť a držať aj zbraň kat. A (samozrejme na zaklade povolenia) ale nemôže do nej vlastniť strelivo?
2. Držiteľ ZP E môže vlastniť a držať ľubovoľnú zbraň B a C na športové účely. Kto stanoví či tá ktorá zbraň je na športové účely?
3. SBS alebo Obecná polícia môže držať samočinnú zbraň? Predpokladam že v pripade obecnej policie o tom ešte musi rozhodnúť obec, ale zákon im to umožňuje - ak to teda chapem spravne.

A pár technických otázok:

4. Prečo – aký má význam, rozlišovať zbrane podľa toho či sú na strelivo so stredovým alebo okrajovým zápalom
5. § 5 ods. 1 e)
“dlhá opakovacia palná zbraň s HLADKÝM VÝVRTOM hlavne, L_HLAVNE ≤ 600 mm “
VS
§ 6 ods. 1 b) “dlhá opakovacia palná zbraň, ktorá nie je uvedená v § 5 ods. 1 písm. e)“
Takže tu stačí ak napríklad zbraň z § 5 ods. 1 e) bude mať namiesto hladkého vývrtu normálny vývrt z drážkami a už bude patriť do § 6 ods. 1 b) ?
6. má tam ta podmienka hladkého vývrtu hlavne nejaké zmysluplné opodstatnenie?
7. Laserový zameriavač je teraz dovolené príslušenstvo?
Naposledy upravil/-a Olap v 10 Feb 2012, 19:21, upravené celkom 1 krát.
sego13
prispievateľ
Príspevky: 416
Registered for: 12 years 8 months

Príspevok od používateľa sego13 »

2. To, ci je zbran na sportove ucely, by si mal mat zapisane v preukaze zbrane. Ale viedli sa tu siahodlhe debaty, z ktorych plus/minus vyplynulo, ze ak mas A (B) a E, tak kazdu svoju zbran mozes pouzivat na sportove ucely

7. Ano
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

1. Držiteľ ZP sk. F môže vlastniť dve najmenšie spotrebiteľské balenia streliva. Pokiaľ ide o zakázané strelivo, samozrejme na základe výnimky. Strelivo má zapísané v záznamovej knihe. Žiadna zo zbraní držaných na ZP sk. F nesmie byť v stave pripravenosti na okamžité použitie - teda nesmú byť nabité.
2. ...ak oficiálne existuje športová strelecká disciplína, ktorá sa strieľa takouto zbraňou.
...
4. Zbrane na strelivo s okrajovým zápalom sú obvykle športové malorážky, pričom terčové pištole "prerástli" obvyklé veľkosti krátkych zbraní. Preto sa s prihliadnutím k pravidlám, stanovil limitný rozmer 280mm, oddeľujúci krátke a dlhé zbrane na strelivo s okrajovým zápalom.
5. § 5 ods. 1 e)
“dlhá opakovacia palná zbraň s HLADKÝM VÝVRTOM hlavne, L_HLAVNE ≤ 600 mm “
- ide o BROKOVNICU
VS
§ 6 ods. 1 b) “dlhá opakovacia palná zbraň, ktorá nie je uvedená v § 5 ods. 1 písm. e)“
Takže tu stačí ak napríklad zbraň z § 5 ods. 1 e) bude mať namiesto hladkého vývrtu normálny vývrt z drážkami a už bude patriť do § 6 ods. 1 b) ?
- áno, alebo ak bude mať HLADKÚ HLAVEŇ DLHšIU AKO 600mm
6. má tam ta podmienka hladkého vývrtu hlavne nejaké zmysluplné opodstatnenie? BROKOVNICA - viď vyššie
v1911
prispievateľ
Príspevky: 141
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa v1911 »

je to už dáky rok ale mňa učili že zbraň kat.E je zbraň ktorá splna národné alebo medzinárodné technické pravidla športovej streľby.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Olap »

Igrlik:
No ale prave ze v §27 sa pise pre preukaz F len zbran a strelivo pre kat B,C a len zbran kat. A (strelivo tam nie je spomenute)

Brokovnica fakt nema vyvrt - vidis to som si nepredstavil, skor som mal pred ocami stale nejaku staru pusku s valcom co nam vyvrt v hlavni ako zo starych westernoviek - super :D

v1911
no to by bol mozne. Ke d ziadam o ZP E tak musim byt clenom nejakej šport. streleckej organizacie a ta mi potom aj povie v akej kategorii budem zavodiť/trenovať. Ale potom by musela existovať nejaka vyhláška definujuca presne športove zbrane, alebo potom treba isť s oficial. pravidlami na Policajny utvar a podla nich napriklad ziadat povolenie na nakup??? (ak je to zbranB)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Olap - zákon hovorí: § 4
Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané strelivo a zakázané doplnky zbrane.

...takže tak!
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

V1911 - Zbraň kategórie E? To ťa asi zle učili ...
Čo sa týka posúdenia, ktorá zbraň je na športové účely, tak to je komplikované. Predsa z každej zbrane sa dajú usporiadať preteky a vyhlásiť pre ňu samostatnú disciplínu...

Čo sa týka možnosti strielať zo zberateľských zbraní, tak pripravené k streľbe nesmú byť mimo strelnice. O tom sa tu už viedli diskusie...
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Pena - "...mimo strelnice" - to je kde v zákone?
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Olap »

Igrlik:
Igrlik
Pena - "...mimo strelnice" - to je kde v zákone?
Ups teda neviem ci som pochopil tvoju otazku, ale je to v §28 ods.4 c)
"Drzitel ZP nesmie.... ...c) mat zbran urcenu na zberat. ucely v stave umoznujucom okamzite pouzitie tejto zbrane"
Olap - zákon hovorí: § 4
Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané strelivo a zakázané doplnky zbrane.

...takže tak!
No veď práve, tu je to zakázané - zakázane strelivo
Pozri:
§8 a) Vynimka na nadobudnutie zbrane kat.A pre osobu so zbrojnym preukazom F ... (ale nie streliva - to sa tam nepise)
§27 ods.5 - tu sa pise len o zbrani B,C a strelive do zbrane B, C ale len o zbrani kat. A nie o strelive...

Takze mi z toho vychadza ze strelivo do zbrane kat. A nemoze drzitel zbroj. preukazu F vlastnit a ani drzat aj ked ma vynimku na zbran kat.A.

Ale samozrejme je to len moja interpretacia, ako som to z toho celeho pochopil.
Naposledy upravil/-a Olap v 10 Feb 2012, 23:21, upravené celkom 1 krát.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Olap »

Pena:
Predsa z každej zbrane sa dajú usporiadať preteky a vyhlásiť pre ňu
samostatnú disciplínu
ale ako ty ako sukromna osoba, ktora neni oficialne registrovanou "športovou organizaciou" cheš vypísať nejaké pravidlá. Urobiť to možeš ale nemáš na to oficialny mandát....
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

OLAP, to ti kto povedal? Ja predsa vytvorím ako usporiadateľ preteku propozície, prenajmem si na uskutočnenie preteku strelnicu a preteky sú tým pádom oficiálne ...
Poznáš nejakú zbraň, s ktorou by sa nedalo súťažiť? Veď tu máme okrem ISSF disciplín aj takzvané národné disciplíny, potom tu máme IPSC streľbu, súťaže Klubu vojakov v zálohe, westernovú streľbu, historickú streľbu a ešte všelijaké iné streľby.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Olap »

No nikto. To si len dedukujem. Ved preto sa na to vsetko pytam.
Ked si teda napriklad zaziadam o ZP E. Musim byt clenom nejakeho sportoveho klubu/organizacie. Povedzme ze oni sutazia v strelbe zo vzduchovej pistole (mozno aj taka disciplina existuje-neviem) a ja si potom podam ziadost na nakupne povolenie na dlhu samonabijaciu zbran kat. B. dostanem ho ak do dovodu uvediem "uskutocnovanie sport. cinnosti..." ?
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Palino si vyrívač z KD....aH?

alebo iba nevedobí dotazovateľ.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Olap »

Mirko len sa pytam :wink: . Stele ten zakon citam dokola (a nie len ten) a stale kopu veciam nerozumiem.
Takze iba nevinný dotazovateľ. Aspoň tak nevinný ako len záujemca o ZP môže byť :D
Mimochodom keby som bol z KD..aH, tak sa nemusím predsa zákon učiť, ale znovelizujem si ho podľa seba..... :lol:
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3294
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Olap-ako ti uz Pena aj iny napisali ty mozes sutazit s kazdou zbranou,to ze klub je zamerany na vzduchove disciplini prečo ked mas skupinu E si nemozeš kupit priklad SA-58?Ked vstupis do klubu ak mas zaujem o rozsírenie ZP,klub ti vyda potvrdenie že si ich členom.Na zaklade toho do troch mesiacov ak mas chut znasat psychotesty a poplatky si mozes kupit rozne zbrane na skupinu E.Priklad my sme klub pod strel.zvazom,nestrielame mierenky len obcas s nudy,ale venujeme sa IPSC.SSZ predsa podporuje sportovu situacnu strelbu,čo je prakticka strelba zo svojimi pravidlami na uzemi SR.Urcuju sa tam vyknostne triedy a pod.Len niektore oddelenia zbrani vyzaduju take veci s rozpore zo zakonom,priklad uz to bolo spominane,my sme museli zaujemcovi o kupu SA-58,CZ-858 vystavit potvrdenie ze nas klub sa zaobera strelbou IPSC disciplin.Niekde dokonca ziadali vysledkovu listinu som počul :roll: Na zaver,najdi si strel.klub co ma širší zaber strel.disciplin.Potom nezabudni platit členske lebo o všetko prides a my niektory funkcionari sme u ludi potom pekny ko.... ze mame ohlasovaciu povinnost oznamit vyradenych členov!!!
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"