Walther p22q

friendly_hermann

Príspevok od používateľa friendly_hermann »

O zbrane sa starám až puntičkársky. Zo zbrane bolo vystrelených do 2000 kusov nábojov. Čistím a mažem ich pravidelne po každej streľbe. Problém je, že už po vložení náboja do komory má veľkú vôľu. Došlo mi vyjadrenie, že pištoľ je nová a treba ju zabehnúť. Zo zabehnutím sa ale vôľa nestratí.
Meral som nábojovú komoru a tá ma 6mm. Niektoré nábojnice sú zadymené až po zápalku. Škoda ale teraz nemám ako priložiť fotky resp. video. Vadné nábojnice sa mi z reklamácie nevrátili a pištoľ teraz nemám. Tolerancia komory by mala byť do 0.02mm a u mňa je to 0.3mm. Nábojnica sa naduje po celej dĺžke. Skúsim nejaké staré nábojnice pohľadať a nafotiť.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Ktorá norma píše o tolerancii komory? Skadiaľ máš že 2stotiny sú ok a 3destatiny je už veľa? Neber to že do teba chcem rýpať ,len ma to zaujíma . Stretol som sa z dosť širokými komorami a zbrane problém nemali ,Úzke komory sa robia hlavne pre presne zbrane a tam je potom problémov až až. 2stotiny vola je pri kruhu vlastne 1 stotina na každej strane to je defakto úplne na tesno. Stačí zrnko pušného prachu a už tam náboj nevlezie.

edit Pomeral som par nabojnic z pištole majú predný rozmer okolo 5,7-5,8 a rozmer pri zápalke okolo 5.9-6,0 Merane bežnou šublerov .
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tolerancia 0,02mm je konkrétne podľa C.I.P., ale vzťahuje sa na MAXIMÁLNY vonkajší priemer nábojnice NEVYSTRELENÉHO náboja verzus MINIMÁLNY vnútorný priemer komory. V praxi je komora temer vždy väčšia, o koľko, je vecou konštruktéra a výrobných tolerancií...

Ozaj sandwwich, ešte si nevysvetlil to "vybíjanie" nábojnice z komory :?:
friendly_hermann

Príspevok od používateľa friendly_hermann »

K tomu vyťahovaniu nábojnice asi toľko, že zostala v komore, vyťahovák sa nemal ako zachytiť o zápalku lebo je cela nadutá a vyťahovák skĺzol. Cez ústie som ju musel vytlačiť plastovým vyterákom.
Tu su rozmery (rozměry komor jsou následující: 22 LR - D od 5,70+0,02 do d 5,76+0,03, 22 WMR - D od 6,17+0,02 do 6,20+0,03, průměr střely náboje LR je 5,72mm).
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ako sa dostala nábojnica do komory? Lebo pri výstrele nevyťahuje nábojnicu vyťahovač, ale nábojnica svojím pohybom vplyvom tlaku plynu tlačí záver dozadu a vyťahovač vtedy nemá žiadnu funkciu. Až keď narazí okraj nábojnice na vyhadzovač, zúbok vyťahovača zachytí okraj a usmerní nábojnicu cez vyhadzovacie okienko.
Jediná možnosť, ako by sa to pri streľbe stalo je, že náboj nemal dosť energie na prebitie, takže záver nedošiel až po vyhadzovač a nabitie nového náboja, ale z polcesty sa vrátil a natlačil zdutú vystrelenú nábojnicu späť do komory. Takže tak!
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Až keď narazí okraj nábojnice na vyhadzovač, zúbok vyťahovača zachytí okra
To neplatí u každej zbrane , Pri niektorých keď založíš ručne náboj do komory a pomaly priložíš zaver tak aby vyťahovač nezaskočil do drážky-okraj ale ostal pred nábojnicou tak udernik na zápalku nedotiahne alebo sa ani nedá stlačiť spúšť. Je pravda že náboj tlači na zaver ale vyťahovač je potrebný keď som ho dal z margolinky dole tak nábojnice vyhodila len sem tam z vyťahovačom vždy.

sandwwich skadiaľ máš tie údaje čo je zdroj údajov?

Edit A ked tak uvažujem tak keby nebola nábojnica zachytená vyťahovačom a narazí na vyhadzovač nemá prečo zaskočiť za vyťahovač lebo zaver pokračuje ďalej do zadu ale nábojnica sa už záčina otáčať v smere vyťahovača. Nábojnica musí byť zachytená ešte v komore a pridržiavana v správnej polohe po vytiahnutí z komory až po naraz vyhadzovača .
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zle si ma pochopil :!: - okraj nábojnice za tým zúbkom vyťahovača samozrejme je od začiatku pohybu - ale vyťahovač ho NEŤAHÁ!!! Zúbok vyťahovača sa uplatní až v tom okamihu vyhadzovania ako klopný bod páky a natočí nábojnicu von.
Vyťahovač doslova vyťahuje iba v prípade, ak vyhadzuješ nevystrelený náboj z komory pri vybíjaní... :)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

O "nepotrebnosti" vyťahovača NA TEJTO ZBRANI svedčí experiment, ktorý kedysi spravilo známy a po vybratí vyťahovača z P22 vystrieľal x stoviek nábojov bez problémov. Vtedy skúšal experimentálne vplyv uhla kontaktnej hrany vyhadzovača s nábojnicou na smer vyhadzovaných nábojníc. :lol:

Štandardné vyťahovače na P22 mali obvykle takú vôľu, že okraj nábojnice ležiacej v lôžku v čele záveru vôbec nezachytili - aj 2-3 desatiny milimetra v predozadnom smere - extrém až skoro milimeter na obrázku:

Obrázok[/url]
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Igrlik napísal:Zle si ma pochopil :!: - okraj nábojnice za tým zúbkom vyťahovača samozrejme je od začiatku pohybu - ale vyťahovač ho NEŤAHÁ!!! Zúbok vyťahovača sa uplatní až v tom okamihu vyhadzovania ako klopný bod páky a natočí nábojnicu von.
Vyťahovač doslova vyťahuje iba v prípade, ak vyhadzuješ nevystrelený náboj z komory pri vybíjaní... :)
Tak to hej takto ako si to teraz napísal musím súhlasiť :D

A keď pozerám tu fotku tak ta medzera je tam fakt extrémna :D
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Tak už som si to asi našiel skadiaľ si čerpal údaje , ale to sú pre revolver kde vkladáš náboje ručne pekne rovno do komory.A nie je to žiadna norma. Mňa by zaujímala norma podla ktorej je daná komora.
(rozměry komor jsou následující: 22 LR - D od 5,70+0,02 do d 5,76+0,03, 22 WMR - D od 6,17+0,02 do 6,20+0,03, průměr střely náboje LR je 5,72mm)
http://www.buchtik.eu/Revo/Revo_ostat.htm
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 05 Jan 2013, 16:03, upravené celkom 1 krát.
friendly_hermann

Príspevok od používateľa friendly_hermann »

Len pre ilustráciu som načrtol obrázok nábojnice pred a po výstrele. Mne vyhadzovač asi nerobí problém len sa nemá ako zachytiť o zápalku.

Obrázok
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

To nebude komorov ,tam bude iný problém
friendly_hermann

Príspevok od používateľa friendly_hermann »

Nábojnica sa môže roztiahnuť len toľko koľko jej dovolí komora
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

To hej ale keď ju vytiahneš z hlavne nemôže mať brucho. Môže byť valec ,môže byť kužeľ . Brucho pred koncom ma len späť vrazená nábojnica alebo komora ktorá ma otvor do ktorého sa brucho vytvori.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

sandwwich napísal:Nábojnica sa môže roztiahnuť len toľko koľko jej dovolí komora
Nábojnica malorážkovej samonabíjacej pištole sa nerozťahuje "len toľko koľko jej dovolí komora". Ako som už raz napísal ráno o 8:30

... tlak je vďaka kinematike plynov v priestore nábojnice a hlavne dosť veľký na to, aby tenkostennú nábojnicu nafúkol v čase, keď už je vytláčaná z komory a nie je ňou zovretá (v komore je už iba ústie nábojnice). Preto napríklad už vystrelená nábojnica nejde ľahko strčiť do komory.

Presne takto vyzerajú aj nábojnice z mojej pištole, samozrejme to nafúknutie na Tvojej kresbe je proporcionálne prehnané, lebo ide iba o vonkajší priemer možno niečo málo cez 6mm voči pôvodnému 5,7mm.
Keď som si chcel z vystrelených nábojníc spraviť "sušilky" musel som pozbierať nábojnice z kamošovej opakovačky, lebo tie moje by som musel do komory natĺkať a von vyrážať cez hlaveň (viď Tvoj prípad).
Takže môj názor: Komora je v poriadku, vystrelené nábojnice tiež. Veľkosť deformácie nábojnice sa môže podľa značky nábojov líšiť, keďže sa líšia aj tlaky (Standard, High Velocity, Hyper Velocity) a líši sa aj materiál nábojnice - nie je mosadz ako mosadz, rôzna hrúbka steny (Rasto by mohol hovoriť...) :lol:

P.S. meral som priemer komory, mám 5,85mm :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Walther"