Revolver .357 magnum a pouzivanie streliva .38 special

vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Revolver .357 magnum a pouzivanie streliva .38 special

Príspevok od používateľa vanto »

Zdravim, mam jednu otazku ohladne pouzivania/nakupu .38 speical na kartu zbrane .357 magnum. teda, technicky to ide pouzivat .38 special v revolveri .357, chcem sa opytat ako to je s nakupom resp. pouzivanim .38 special. Teda, mozem nadobudnut a pouzivat .38 special na kartu zbrane .357 magnum. Pytam sa, lebo mam protichodne informacie jeden predajca tvrdi, ze sa to neda a je to porusenie zakona, druhy tvrdi, ze s tym nie je problem. Viete mi v tomto poradit? Dakujem.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

190/2003
§27
odsek 1
b) nadobudnúť do vlastníctva, držať a nosiť strelivo do zbrane, na ktorú má vydaný preukaz zbrane (§ 37
ods. 2).

Pokiaľ nemáš v karte zbrane napísané 357 magnum / 38 special, tak by ti 38čky predať nemali, výnimku zrejme tvoria tie brokové náboje, ktoré majú dĺžku nábojnice 38 special, ale sú označené ako 38/357.
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Pochybujem ze pri hocijakej 357magnum z ktorej je mozne strielat 38 je v karte zbrane uvedene aj 38 special. Ja mam v karte tiez iba 357 a dalsi kamos deto. Obaja mame revolvery s moznostou strielat aj 38 special.

Tajtiez si nemyslim ze paragraf 27 hovori presne o tomto atypickom pripade.
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

no je tu niekto, kto ma v karte zapisane obidva kalibre? ak ano, pri akom revolveri a na zaklade coho?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Jean: čo je revolver s možnosťou strieľať .38 special? Ono v podstate s každou .357čkou to možné je. Problémy sú dva, jednak vypaľovanie komôr kvôli kratšej nábojnici, jednak neprirodzený tlak na nábehový kužeľ, keďže strela s kratšej nábojnice sa viac rozbehne a následne spomalí. Niektoré revolvery majú toto riešené úpravou nábehového kužeľu, tuším nejaké Rugre, neviem presne ktoré. Taký revolver považujem za vhodný na oba kalibre. Riešiť sa to mohlo už pri zápise, keby si to ľudia dali rovno zapísať, možno by mu to tam príslušník dal vytlačiť do karty zbrane.

Samotná idea mi príde zbytočná, pretože keď chcem strieľať slabšie náboje, tak si dám prebiť slabšie, alebo kúpim MFSka alebo S&B ktoré moc nekopú, konkrétne MFS .357 stoja 25 centov kus, lacnejšie žiadnu továrenskú .38čku nekúpim.

PS: zrejme aj z 9 lugru by sa dal strieľať 9 makarov alebo 9 browning, prípadne z 10mm auto by sa dal strieľať 40S&W (všetko iba tipy, neviem naisto). Hľadať nejakú zákonnú výnimku zrovna pre .357/.38 special z dôvodu, že niektorí ľudia to bežne strieľajú je zbytočné.

PS2: celý svoj post nemyslím tak, že s tým súhlasím, podľa mňa občan so ZP by si mal mať možnosť kúpiť akýkoľvek kaliber a štát by do toho nemal čo kecať a zaujímať sa či má k tomu zbraň, prípadne nútiť ľudí viesť si nejakú knihu na F a mať "najviac dve najmenšie spotrebiteľské balenia". Pochybujem že pre človeka s pištoľou 9 luger predstavuje vlastnenie náboja 50AE nejaké zvláštne riziko. :roll:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Ja si robím 38mičkove laboracie do 357 nábojnice je to aj jednoduchšie len zmenim prach a návažku prachu , než prestavovať matrice na 38mičku dĺžku náboja si robím podla komory valca.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Len doplním. Na úseku ZaS mi neboli ochotní zapísať do karty zbrane ktorá je 7,62*51mm NATO, že strieľa aj 308 win. Pritom rozdiel je ďaleko menší než 38/357.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

No kua to sa tyka toho FN FAL ? A to teraz cim strielas ?
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Predsa 7,62*51mm ;)
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa fijet »

Zoidberg37 napísal: kúpim MFSka alebo S&B ktoré moc nekopú, konkrétne MFS .357 stoja 25 centov kus, :roll:
to kde kupujes S&B za tie prachy?
v1911
prispievateľ
Príspevky: 141
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa v1911 »

Mam v preukaze zbrane uvedene 38sp/357mag. Len je to páková opakovačka a nie revolver. Pri predaji mi to napísal do papierov predajca (bolo to uvedene v návode a je to vyrazené aj na hlavni) a policajti z toho nerobili žiadnu vedu a zapísali oba kalibre do preukazu zbrane.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

fijet napísal:
Zoidberg37 napísal: kúpim MFSka alebo S&B ktoré moc nekopú, konkrétne MFS .357 stoja 25 centov kus, :roll:
to kde kupujes S&B za tie prachy?
Fijet: sranda, že ešte aj odcituješ ten text a aj tak sa spýtaš sa na informáciu, ktorá je v ňom napísaná. :) Za 25 centov kupujem MFS. S&B nekupujem, pretože sú čajové ako MFS ale stoja toľko čo plnotučné strelivo.

Inak toho smajlíka si zabudol z citátu vymazať, toho som mal až na konci príspevku k inej veci, takto to vyzerá ako by som to písal nejako arogantne. :)
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Zoid: Revolver 357 mag. z ktoreho je mozne strielat aj 38 spec. je pre mna taky revolver u ktoreho to je jednoznacne udane vyrobcom. Su to rugre, S&W ... . Aby bolo jasne o com hovorim tu je priklad ako to udava vyrobca napriklad na mojej R8:
Obrázok

Inak osobne 38 nestrielam viac menej kvoli veciam ktore si uviedol vyssie.
Naposledy upravil/-a Jean v 27 Apr 2012, 22:14, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

fijet: hermes, ba
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Jean: áno, ono ideálne si to skúsiť zapísať u hocijakého revolveru pokiaľ má niekto túžbu strieľať .38čky.

dirty.harry: čo kúpi v Hermese? Sellier&Bellot za 25 centov určite nie a na tie sa pýtal. MFSka áno, ale teraz ich aj tak nemajú.
Napísať odpoveď

Návrat na "Revolvery - všetky značky"