Úprava vody

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

v Dunaji/Morave bežne plávame v rámci akcií s ľadovými medveďmi v zime. A clovek aj keď nechce tak si chlipne. Zatial nik neumrel, takže to až taká dráma nebude. Jasné že v tom je rozpustené svinstvo, ale pár deci ma nezabije. Je lepšie to skúsiť teraz a prípadne sa pozvracať/posrať ako v krízovej situácii kde ma to môže stáť krk.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Jak je vidět, tělo si zvyklo..... :)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Snoopee napísal:Je lepšie to skúsiť teraz a prípadne sa pozvracať/posrať ako v krízovej situácii kde ma to môže stáť krk.
Zaujímavý test :wink:
Problém vidím trocha v tom, že medzi tým čo si teraz skúšal piť a tým, čo by si pil počas krízovej situácie, môže byť značný až zásadný rozdiel. V situácii, keď bude treba piť vodu z Dunaja, už vo vzduchu i vode môže byť ozaj všeličo (čo tam dovtedy nebolo). Od spaľovaných plastov a pneu cez úniky z rôznych narýchlo oživených lodí, áut a mechanizmov až po staré dobré žumpy jednoducho vypustené do rieky (či už z dôvodu 'nemá ju kto vycucať' až po obligátne ľudské 'ušetríme euro, kto by to už teraz pokutoval').

Nezaoberám sa touto oblasťou, ale nečudoval by som sa, keby aj počas jednotlivých sezón bežného (nekrízového) roka obsah bordelu vo vode značne kolísal a menil sa.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Skus sa napit za ukrainskou ci rakuskou lodou.
Medzi mostom Lafranconi a Hainburgom ako je mezistatie, nebehaju kontroly,
tak to tie svicky vyuzivaju na vycerpavanie šifonou.
A mozes sa aj pototo a aj tak SPSka bude sulozit teba, ale ich sa ani nedotkne.
A ak by som ja neodovzdal pravidelne dostatocne mnozstvo bordelu, tak mam pruser.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Yarco: ohladne kolisania kvality vody v riekach mas pravdu. Takmer pravidelne po kazdej vetsej burke je niekde od rybarov hlasena potencionalna mimoriadna udalost, hlavne na mensich tokoch. Ci uz ide o nejaku splachnutu kalovu jamu, nejaku tu mocovinu (zrejme) z fariem kde maju kone, kravy a spol, uniky z priemyselnych cisticiek a odkalisk, alebo ide len (zrejme) o situaciu: " Prsi, kto ma uz len teraz skontroluje a hlavne dokaze mi to, tak vypustim do potoka zumpu. To posledne je take Slovenske. Staci sa prejst okolo mensich tokov v (hlavne mensich a izolovanejsich) obciach, kolko kadejakych rurok usti kusok od toku.

A to nehovorim o maskrtach, ktore viac-menej pravidelno-nepravidelne vypustaju z Bohunic.

... zhrnute: po zriedeni vo vetsom toku to normu splna, ale ja by som to neupravene nepil ani teraz, nehovoriac uz o pripadnom WTSHTF.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kvalitu vody v Dunaji by som príliš neriešil. Jeho veľkosť a prietok prispievajú k tomu, že nie je zďaleka taký zasvinený ako niektoré menšie toky. Pamätám si, že keď som sa pred časom kúpal v zátoke kus po prúde pod Vyšehradom, voda krásne voňala (tak ako má sladká voda voňať), bola pomerne čistá a aj keď som si párkrát logol, nejaké hnačky nehrozili. Takisto v hlavnom toku je to celkom OK, pokiaľ človeka práve nezachytí vypustený sajrajt z lodí, o ktorom hovorí aj Škemro.
:wink:
Naproti tomu, za posledné roky som bol viackrát pri mimoriadkach, keď prišlo k znečisteniu malých tokov. Objem látok, ktoré spôsobili znečistenie, bol spravidla srandovný a keby sa v takých množstvách dostali do Dunaja, boli by sotva detekovateľné. Pritom keby skolabovala verejná vodovodná a kanalizačná sieť, veľká časť populácie by čerpala vodu z takýchto zdrojov háklivejších na znečistenie.
:roll:
Inak, zaznelo tu viacero možných zdrojov znečistenia, ale jeden z najhlavnejších tu tuším ešte nezaznel. Ono, keby už prišlo k nejakému WTSHTF, je pravdepodobné, že ČOV-ky ako technologicky pomerne komplikované zariadenia by kľakli medzi prvými. Aspoň pri viacerých scenároch treba počítať s takouto možnosťou. Čo by to znamenalo pre kvalitu vôd, netreba zvlášť rozoberať.
:?
Mimochodom, keď v blízkom okolí niet regulárnych vodárenských zdrojov a ani studne nie sú voľne prístupné, ľuďom sa na prvý pohľad ako najlepšie javia rôzne lesné potoky a studničky. Vzhľadom na zloženie niektorých prameňov mi však ako lepšia alternatíva príde aj tá voda z Dunaja, hoci len núdzovo upravená.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Ked si asi pred 5-6 rokmi roztrhol ukrajinec naftovy tank vo Viedni, tak nasu lod pouzili hasici ako ponton. Hadzali neake bakterie a saponaty do vody. Potom nam volali vodny policajti, ze to bolo okolo 25 000 L nafty.
Hasic chvilku stukal do kalkulacky , potom dal rozkaz jeho ludom ze staci a nas poprosil o vysadenie na breh. Na otazku co teraz povedal ze samocistiaca schopnost Dunaja si stym poradi. A to cela Vieden smrdela ako rafinerka a dunaj mal vsetky farby duhy ;o)
Pre info najviac bordelu v dunaji je v jeho delte a tam ho normalne piju.
Sice mavaju potom v rumunsku epidemie cholery, ale vodu z neho beru dalej.
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

V prípade dlhodobého veľkého prúseru nebude čas na zaoberanie sa prkotinami-bude sa denne riešiť holé prežitie rodiny(komunity).Dezinfekčné prostriedky na úpravu vody sa pomíňajú,alebo znehodnotia(o následkoch ich dlhodobého používania ani nehovorím),filtre(aj najkvalitnejšie) sa pokazia-väčšinou náhle(to zistíte,keď sa pose.ie celá komunita),preto je potrebné úpravu vody na pitie riešiť dlhodobo spoľahlivým,nenáročným a blbuvzdorným spôsobom.
Som chemik,a v našej preperskej komunite mám na starosti hlavne chémiu a energetiku.Aj keď komunita má vlastný samospádový vodovod s kvalitnou vodou,môže dôjsť ku kontaminácii alebo poruche,a budeme nútení na pitie upravovať špinavú povrchovú vodu.Nemám problém vybudovať(a naštartovať!) pieskový filter,a na dezinfekciu vyrábať Savo(chlórnan sodný),alebo priamo chlór-chcelo to úplne jednoduchý a mobilný systém.
Doporučujem úpravu vody na pitie v dvoch stupňoch-filtrácia a prevarenie.
Na filtráciu je dlhodobo najvhodnejšie vrecko z hustej bavlnenej látky(napríklad sýpkovina),zošité(dvojmo) silnou bavlnenou niťou(bavlna kvôli možnosti vyvarenia!) do tvaru ako textilná nákupná taška so šikmým dnom-obrátiť zošitým dovnútra,zavesiť rúčky(uši) na palicu,podložiť hrniec,naliať do vrecka špinavú vodu,a už to ide...Ak vám na začiatku vyteká z filtra kalná voda-nevadí-za chvíľu sa póry v látke zanesú kalom,a už potečie len čistá voda.Aspoň raz týždenne(podľa znečistenia) filter obrátime naruby,ručne vyperieme a vyvaríme(kvôli plesniam).
Takto prefiltrovanú vodu uvedieme do varu,a necháme prevrieť 5 minút,a po ochladnutí nalievame do horúcou vodou vypláchnutých nádob(kanistrov).Zo skladovacích nádob vodu len vylievame na použitie-nikdy nepiť priamo z nádoby!Do skladovacích nádob je vhodné vložiť kúsok striebra(šperk?).Na zdravie!
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

chcem sa spytať na to striebro. Mám za sebou 3 semestre na CHTF-STU, moc som sa tam nenaučil, to je pravda, ale dezinfekcia vody ma zaujímala už vtedy. Nehovoril som síce že ma to zaujíma pre prípad SHTF, ale pre stanovanie :). No a s našimi docentami som otvoril diskusiu na vlyv striebra na dezinfekciu vody.
Spravil sa aj menší pokus - a nedopadlo to nijak dobre. Vysledkom bolo že prítomnosť striebra ovplyvňuje kvalitu vody len minimálne.
Tvoj názor ?
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

Odpoviem zjednodušene-striebro v neškodnej koncentrácii pre človeka vodu nedezinfikuje,ale pomerne dlhodobo bráni bežnej kontaminácii už dezinfikovanej! vody,čiže predlžuje skladovateľnosť.
Ak chcete dať do vody strieborný predmet,tak ho treba riadne vyčistiť a odmastiť!-inak si urobíte medvediu službu :cry:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ja este prispejem k tej vode z Dunaja. Myslim, ze riesit to v nasich podmienkach je zbytocne nakolko je k dispozicii dostatok alternativnych zdrojov vody a ako bolo spomenute vyssie v pripade pruseru by bol Dunaj kontaminovany prvy...
Pokial uz tu vodu z Dunaja potrebujete tak sa to da vyriesit tak, ze cca 2 m od hranice toku vykopete jamu do ktorej Vam bude presakovat voda z rieky. Bude sice kalna, ale cista. Osobne by som ju este prevaril, ale vraj sa filtraciou vycisti dostatocne aj na konzumaciu.
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

Nechcem tu robiť najmúdrejšieho,ale bavíme sa tu o vode na pitie.Keď sa jednorázovo(alebo celý týždeň!)napijem vody s ťažkými kovmi,pesticídmi,tak sa nič nedeje-maximálne bude ta voda nechutná.Ale keď sa napijem vody kontaminovanej baktériami(z fekálii,zdochlín...),tak sa prinajlepšom pser.em,dehydratujem,a som týždeň odrovnaný! O týfuse,hepatitíde...ani nehovorím.
Bolo by dobré,keby sa tu(v záujme všetkých)písali fakt seriózne veci,a nie "múdrosti" z indiánok,alebo JPP.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Erebos, nič v zlom, ale tie 2 m od hlavného toku si kde nabral? Ak to bolo myslené obrazne, tak OK, ale ak to malo byť kvázi exaktné číslo, nemusí to stačiť. Tu treba brať do úvahy aj kontamináciu pôdy všetkým možným. K tomuto by som ti vedel porozprávať pár veľmi konkrétnych príbehov. Ale iné som chcel a nie beletriu: nie každý WTSHTF scenár počíta s tým, že Dunaj bude vážne kontaminovaný ako prvý. Nerobme z domnienky pravidlo :wink: Celá táto debata sa začala otázkou, či sa dá pri istej - povedzme nie celkom dôslednej - úprave piť voda z hlavného toku Dunaja. A bárs nie som práve chemik alebo aspoň hydrológ, dovolím si tvrdiť, že za istých okolností je to lepšie než nič. Hoci áno, za iných okolností to môže byť nápad takmer samovražedný. Kým však tie okolnosti nie sú už v otázke konkretizované, ani odpoveď asi nemôže/nemala by byť iná než všeobecná.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Jack: 2 metrovy pieskovo hlinity filter povazujem aj ja za dostatocny, gro znecistenia by malo byt odfiltrovane.

Kedze prenikanie vody cez hlinu do spodnej vody je zhruba na urovni 1 az 2 metre za rok (v strkoch a tesne pri koryte rieky je to podstatne rychlejsie), moja rada znie - vykopat studnu tak 20 metrov od toku do hlby aspon 3 metre. Voda ktoru tak ziskas by mohla byt aspon par mesiacov stara a dostatocne prefiltrovana.

Vseobecne je ale idealna studna s hlbkou aspon 5-6 metrov a co najdalej od toku. Tam mas istotu, ze spodna voda ktoru naberas je stara minimalne 5-6 rokov a tych 5-6 rokov sa filtrovala, kym nenarazila na ily.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Cubitko, jasne, ale reč nebola o "2m pieskovo-hlinitom filtri" ale o "jame 2 m od hlavného toku", a to je ein bischen rozdiel. :wink: Nejde mi o slovíčkárenie, ale niektorým zovšeobecneniam je lepšie sa vyhýbať.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"