10mm auto

bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Roman, to by si sa divil, všetko ma svoju cenu a kvalitu a v zberni ti možno daju za všetko rovnakú cenu, ale potom sa to už veľmi pozorne triedi. Minulý týždeň som bol u bývaleho kolegu čo ostal robiť vo fachu a plný bigbag vačšinou 5,56 nábojníc akurát preberali, sa mi ušli dve Lapui 308W a za hrsť niklovaných .45 tiek :D
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Bujny: toto som chcel vediet-ze ako to v tych zberniach chodi - dik za info (kludne este dopln ak je co). Zaujimalo by ma najma ako je to s kontaminaciou tej "nabojnicovej mosadze" zapalkami...

Inak keby som chcel nabojnice (nebodaj triedene), kde je lepsie nechat vizitku-v zberni ci v zlievarni?

Dilemu pistol v 10A vs 357sig mam uz sebou - ak chces napis PM, mozem Ti povedat ako som sa rozhodoval ja..(mam g29)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

SperkyB, pekne si to rozpísal a je v poriadku, keď tomu veríš. Aby bolo jasné, ja tu nespochybňujem 10 mm Auto od SB, len sucho konštatujem, že moju dôveru SB ako výrobca nemá. Chápem, že pri nedostatku iného streliva na trhu niekto siahne aj po SB. Ja nie. S výnimkou 9 mm Luger. Mne sa do krátkej ani dlhej naozaj nechce spoliehať sa na to, že blesk nikdy neudiera dvakrát a teda snáď bude všetko OK, keď spoľahlivo viem, že pri strelive od iného výrobcu, ktorého preferujem, isto bude.
8)
Týmto ale nechcem zahltiť vlákno, ktoré je predsa len o čomsi inom. A moja negatívna skúsenosť? Išlo o strelivo vytiahnuté z krabičky, takže takto na draka ho niekto vyrobil a zabalil. V horšom prípade aj "skontroloval". Možné príčiny som videl dve, no od začiatku som za pravdepodobnejšie považoval presypanie prachovej náplne, aj vzhľadom na atypicky intenzívny výšľah.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Točím stále dokola nábojnice v 357 mag. od s&b a u nemôžem sa na nich sťažovať .Prebíjam na max povolene navážky z krátkej skoro 1000J. Vydržia toľko čo ine kvalitne. Nove náboje nemám skúsenosť nepamätám že by som za posledné roky nejaké kúpil .
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

theplaky napísal:Tu mensiu nachylnost na vykyvy prevadzkovych tlakov by som 10A pripisoval najma v dosledku vacsieho objemu spalovacieho priestoru .. cim mensi (pociatocny) priestor tym rychlejsie rastu tlaky ak je nieco "inak" .. vacsim objemom spalovacieho priestoru dokaze lepsie "absorbovat" ten nadbytocny tlak (vid napriklad rozpatie navazok (min/max) pri 45ke a 40tke/357sig). Hlbka zapustenia strely ma vyznamny vplyv na tlaky ako pises, ale ziadnemu vyrobcovi myslim OAL nelieta v rozmedzi 1mm.
Theplaky, vyjadril si sa správne, aj keď na mňa veľmi popisne. "Objem spaľovacieho priestoru, absorbcia tlakov", ok, ale zbytočne obrazne.
Napätie (v tomto prípade tlakové) je len podielom sily a plochy. Sigma = F/A. Tlak narastá buď zväčšovaním sily F (zväčšovanie množstva strelného prachu, resp. použitie kvalitnejšieho prachu, resp. aj aj), zmenšovaním plochy A (môj ilustračný príklad v predchádzajúcom príspevku), resp. zvyšovaním sily F a zmenšovaním plochy A súčasne. Problém .40 S&W oproti 10 Auto je ten, že skrátením pôvodnej nábojnice z 10 Auto došlo k významnému zmenšeniu plochy A, čím sa doslova "zaviedol" nepriaznivý pomer F/A pre tento náboj a čím sa de facto zadefinovala aj vyššia citlivosť tohto náboja na výrobné odchýlky.
Samozrejme si veľmi presne napísal, že odchýlky v rámci OAL sa isto nepohybujú v číslach, ktoré som uviedol. Ale išlo len o ilustráciu, ako narastajú tlaky napr. so zmenšovaním plochy A, ktorá je samozrejme daná súčtom dielčich plôch - vnútorná plocha plášťa valca, ktorého steny definuje nábojnica samotná + vnútorná plocha spodnej podstavy nábojnice + plocha jeho hornej podstavy, ktorú vlastne tvorí spodok strely zasunutej do nábojnice. Posúvaním strely vo vzťahu k nábojnici smerom "dnu - von", sa zmenšuje/zväčšuje vnútorná plocha plášťa valca a tým sa mení (zmenšuje/zväčšuje) aj celková plocha A.

Tlaková sila spôsobená explóziou (správne horením*) strelného prachu vo vnútri nábojnice je pri 10 Auto oveľa väčšia, ako pri .40 S&W, avšak táto sila sa rozkladá aj na oveľa väčšiu plochu, takže výsledný tlak je pri 10 Auto len o čosi väčší, ako pri .40 S&W (259 MPa versus 241.32 MPa; max. povolené tlaky podľa SAAMI), avšak rozdiel vo výkone 10 Auto oproti .40 S&W je pri plných navážkach doslova priepastný - 180 grainová strela letí pri 10 AUto až o cca 300 fps (cez 90 m/s) rýchlejšie, ako rovnako ťažká strela .40 S&W.

10 Auto je teda jednoznačne "bezpečnejší" patrón, než .40 S&W a keď je ešte navyše podlaborovaný, ako to už v podaní S&B býva zvykom, myslím, že niet sa absolútne čoho obávať.

* ďakujem Theplakymu za pripomienku k terminológii.
Naposledy upravil/-a inspiring_wiles v 03 Feb 2016, 13:49, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
pitlo
prispievateľ
Príspevky: 311
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa pitlo »

Musim zajtra kupit a vyskušať. :)
jurokraken
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa jurokraken »

zdravim, nevie niekto kde sa daju zohnat 10 mm auto- s&b? v b.b. zatial nie, a v akej su cene? dik.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nabehni do predajne a nechaj si objednat
Neverim ze to od frana nejaky predajca nestiahne.

Cena od 52c / PPU az po 1€ / XTP....
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Tak Vážení, Hornady konečne "pustil" nový katalóg k strelivu Critical Duty. Pozrite si 10 mm Auto z G20. "Smrť so zárukou". http://www.hornadyle.com/catalog/view-catalog
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nad 1250fps pri 175gr... nieco nad 800-900J?
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Mesi, podľa mňa je tam chyba, osobne tomu neverím. Hornady ale všeobecne udáva veľmi konzervatívne hodnoty. Reálne je to podľa mojich zdrojov tak o cca 100 fps menej. A tomu odpovedá aj penetrácia.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Som myslel ze konzervativne je skor take zdrzanlive. No ividime ci sa dostanu na SK trh. Urcite vyskusam ak sa bude dat.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Áno, ako som napísal, Hornadyho balistické dáta sú veľmi konzervatívne a keď dôjde na merania z reálnych zbraní, ako v uvedenom dokumente, výsledky sú potom často dosť odlišné, v pozitívnom zmysle slova. V prípade 10 Auto ide ale o chybu, jednoznačne, pretože objemy strelných kanálov pri udávaných rýchlostiach v jednotlivých testoch by boli o dosť odlišné v porovnaní s tými, ktoré sú v dokumente prezentované...
outdoorman
občasný prispievateľ
Príspevky: 40
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa outdoorman »

Dnes som vyskúšal náboje 10mm auto Sellier Bellot 180 grainsové a Double Tap Hunter HardCast 200 grainsové. Test streliva z G29, +9 stupňov, 470m/nm, hradlá od ústia zbrane vzdialené 5 metrov (takže energia nie je úsťová, ale na 5 metroch od ústia hlavne).

10mm Double Tap 2 rany: 795J, 790J. Zaujímavé na strele DT HardCast je, že dno strely je pomosadzené (asi, že nontox) a tiež, že pri prenikaní papierovými katalógmi sa netvaruje do "hríbika" ale do tvaru klina.

10mm Sellier Bellot 20 rán: najslabšia 543J, najsilnejšia 601J, ostatné energeticky medzi tým, prevažná väčšina zhodne 557J. Náboje som vybral náhodným výberom po dvoch ks z 10 krabíc.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Nazdar. Kde si zohnal DT?
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje - kde a za koľko"