CZ 83

Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ak si to vyskúšaš (samozrejme by som náboj do komory nedával), tak bicí kohút je na odskoku, a dopredu ho dotlačíš len po samočinnú poistku, ktorá sa odsunie (sklopí) až po stlačení spúšte. IBAŽE pri páde vertikálne nadol záver spoločne s nábojom v komore, držaným ozubom vyťahovača, zotrvačnosťou putuje nadol DOSTATOČNE ĎALEKO na to, aby dotlačil zápalník v ústrety (blokovanému) kohútu a došlo k nárazu zápalníka jedným koncom na kohút a druhým na zápalku - a BÚÚÚM! :evil:
Ide o to, že toto je práve iba ten najhorší a najnepravdepodobnejší scenár - ale JE! A úrad ho našiel. A tak vypustením blokácie zápalníka, ktorá bola na ČZ 50, spravili konštruktéri medvediu službu tejto zbrani, a tá zarazila definitívny klinec do rakvy, čo pochovala posledné policajné nádeje ČZ 82/83 (v Čechách). :?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...ten nechcený výstrel je presne podľa "...keď nejde Mohamed k hore, ide hora k Mohamedovi!" - ibaže tu sa polovicou práce podieľa záver, ktorý náboj vďaka zotrvačnej hmotnosti záveru posunie v ústrety biciemu kohútu a narazí zápalku na zápalník, a druhou polovicou práce kohút, ktorý kúsok ide dopredu, tam sa zarazí, ale súčet hybností dotlačí zápalník dostatočne na zápalku...
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ja este doplnim Igrlika:
Problem s nechcenym vystrelom CZ 82 neodhalil urad ale sam zivot. Po 1989 zacali policajti nosit naboj v komore. Konkretne v CR doslo priblizne k 5 zadokumentovanym pripadom ked zbran pri pade vystrelila. Myslim, ze bolo aj jedno smrtelne zranenie. Povodne nikto z nadriadenych neveril vysvetleniu policajtov, ze zbran strelila sama. Nasledne boli vykonane testy ktore odhalili problem tak ako ho opisuje Igrlik.

Podrobnejsie je zbran opisana jednom z poslednych cisel SR.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ono sa to da skusit nasucho staci rukou trosku posunut zaver vzad pri spustenom kohute a je to hned zrejme.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Erebos - nepísal som odhalil, ale našiel - predpísané pádové testy túto špecifickú nebezpečnosť neodhalili a skúšky prebehli úspešne. Až po spomínanej smrteľnej nehode sa hľadal dôvod - až sa našiel... :(
vanto - samotný pohyb záveru vzad nestačí, musí tam byť aj súčasný pohyb kohútu vpred až po samočinnú poistku...
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

Igrlik: jasne chapem islo o to, ze pritomnost padovej poistky sa da lahko zistit u kazdej pistole, ktora ma kohut takymto sposobom. Prosto pri pohybe zavera vzad nesmie vzniknut kontakt zapalnika a kohuta. Ja som si toto vsimol na strelnici (ked sme si omakavali zeleza ) a bolo mi hned jasne ze naboj v komore nie je dobry napad. Inac neviem aky pohyb kohuta vpred myslis, kedze ten sa moze pohnut dopredu iba pri stlacenej spusti, kedy nie je blokovanie udernika, co pri pade nenastane. Ci myslis len ten polmilimetrovy tuk, ktory vyzera iba ako nejaka vola? ja by som povedal ze to napichne dostatocne uz posunutim zaveru, pruzina kohuta vyzera dost tuha nato aby to cvaklo.
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

Ďakujem za info. Toto ma skutočne nenapadlo. Idem to hneď vyskúšať :wink:
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

No takto terminologicky som to asi trosku poplietol, ze co je vlastne padova poistka a co je blokovanie udernika, chcel som vsak tymto povedat, ako sa da jednoducho zistit, ze zbran pri pade moze/nemoze vystrelit napichnutim zapalky. pretoze 82 ma padovu postku aj blokovanie udernika, avsak padova poistka v totmo u mna nie je padova poistka, pretoze nefunguje na 100%. Pretoze napriklad na kacene som to skusal a tam pohybom zaveru vzad nedochadza ku kontaktu kohuta so zapalnikom. Takze 82 ma padovu poistku, ktora nie je padova poistka, tak mi to nejako vychadza.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Igrlik napísal:Vanto v tom okamihu nepísal, že ho chce ako raritku a ja som mu naznačoval, že za tú cenu môže mať ďalšiu zbraň - ak chce vážne strieľať lacno, nech si kúpi ďalšiu zbraň v dvadsaťdvojke. Nesedí mi taká predstava - na tréning s adaptérom .22, a nosiť s devinou! :roll:
To je výhoda aj nevýhoda, samozrejme tréning spätného rázu treba aj s devinou, ale prečo by na lacnú streľbu, či tréning mierenky bolo treba nutne inú zbraň? Rovnaký úchop, rovnaká spúšť, rovnaké ovládacie prvky... to všetko hovorí v prospech adaptéru miesto inej zbrane. Možno výnimkou je K100/K22 ktoré ak tam človek nemá na raili nejakú somarinu a nemá na každej iné mieridlá, tak sú fakt podobné.
Igrlik napísal:
Zoidberg37 napísal:...
Inak ale túto konkrétnu zbraň by som radšej v 9 Browning, ten makarov je zrejme pre dynamický záver už prisilný náboj a podľa všetkého tie vzor 82 až tak moc nevydržia.
ČZ 82 nie je "poškoditeľná" výkonom náboja makarov ani vz. 82, maximálne tak sa "vystrieľa" hlaveň vplyvom projektilu 82 zo spekaných oceľových pilín.
Aj to je možné, no na fóre je kopa ľudí, ktorý tvrdia ako je to zbraň na 5 000 nábojov a teraz kto má pravdu? :) Ale aj kvôli spätnému rázu by som radšej 9 Browning, výber streliva je takisto väčší a k policajným nábojom vzor 82 sa už tak často nedostať, čiže nevidím dôvod pre makarov. :)

Inak pre ujasnenie (Igrlík to myslím chápe, ale mnohí v tom majú hokej), pádová poistka nie je nejaké jednotné konštrukčné riešenie na všetkých pištoliach! V tomto vidím nepresnosti často aj v odbornej literatúre, pádová poistka je akýkoľvek konštrukčný prvok, ktorý zabraňuje zbrani vystreliť po páde na zem. Aj blokácia úderníku je pádová poistka, aj bezpečnostný ozub na pištoli je pádová poistka (väčšina moderných SA/DA pištolí má teda dve pádové poistky), prenosová páka u revolveru je pádová poistka... zväčša platí, že pádová poistka sa deaktivuje stlačením spúšte, preto pri páde zbrane na zem (keďže spúšť nie je stlačená) nemôže dôjsť k výstrelu.
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

Práve som si to pri čistení overil. Skutočne, ak zbraň padne ústim hlavne hore, priamo na bicí kohút tak môže vystreliť. Kohút sa posunie asi 2 mm dopredu na poistku a záver sa posunie dozadu. Napriek tomuto zisteniu pokračujem v nosení s nábojom v komore. Dúfam, že taký špecifický pád je len málo pravdepodobný.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Je samozrejmé, že z hľadiska Teba ako jednotlivca, zapáleného pre zbrane, znalého manipulácie so zbraňou, dodržiavajúceho všetky bezpečnostné zásady a udržiavajúceho zbraň v bezvadnom stave predstavuje nebezpečenstvo takéhoto výstrelu mizivé zlomky promile. Ale keď vezmeš do úvahy nejakých 200 000 pištolí vz. 82 nasadených v armáde a bezpečnosti, rozličným spôsobom udržiavaných a kým všelikým a za akých okolností používaných, toto mizivé minipromile vyústilo do niekoľkých mimoriadnych udalostí a minimálne jedného smrťáka.
Najlepšia poistka každej zbrane je medzi ušami strelca! :wink:
Používateľov profilový obrázok
zandar
prispievateľ
Príspevky: 111
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa zandar »

Zoidberg37 : dam ti do ruky cz82 s poctom vystrelenych 15katronovych krabic vz.82 no jedina vec co som zatal menil je udernik, bo som ho dolamal susenim ;) a to sa mi stalo az na tretej pistoli :D teda na cz82, vzdy je vacsinou chyba medzi pistolou a palcom, co bolo aj umna :D
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tak sa mi včera ráno pri balení na strelnicu objavila závada na 83-ke! :shock: Záverom náhle nešlo ani hnúť - ako primrznutý... :( čumel som na to ako puk a trvalo mi pár minút, než som zistil príčinu - uvoľnil a povysunul sa čap vyhadzovača/samočinnej poistky a na ľavej strane sa zapasoval presne do výrezu v závere pre manuálnu poistku. :idea: A držal ako hluchý dvere :!:
Stačilo trochu ho potlačiť späť a záver opäť šiel ako mal. Doklepol som ho len narýchlo klincom späť a pištoľka v pohode odstrieľala deň bez závad (ak nepočítam medzikus od podrážok po rukoväť, tam je čo ladiť!). Dodatočne som si uvedomil, že kedysi tam bola načapkaná z oboch strán červená farba, ale kde už tie lanské snehy sú... :? Asi to budem príležitostne musieť odmastiť a nejakú tú gebuzinu lepiacu tam čvachtnúť. :wink:
friendly_hodgkin

Príspevok od používateľa friendly_hodgkin »

Chlapi prosím ak viete poradte.Mám problém z mojou ČZ 83.-9mm Browning dostal som knej dva zasobníky na jednom sú vyrazené dva prekrížené meče s čoho som úsudil že sa jedná o vojenský zásobník.Ked som strielal s týmto zásobníkom tak mi vždy seklo zbraň,náboj zostal skrížený mimo nabjovej komory záveru sa ho nepodarilo vložiť dnu,no pri druhom zasobníku ide zbraň v pohode.Može to byť tým vojenským zásobníkom?dakujem za odpoveďe...
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

Nie je to nahodou zasobnik do 82-jky makarova? Ak su tam tie mece tak mi vychadza len tato moznost.
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"