Ako sa k Vám správa okolie keď zistia ...

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

a koľký z tvojej rodiny myslia takto na tetu a babku?... aby ich nebolo v prípade problémov priveľa...
podľa mňa je vlastná chalupa so záhradou istejšia a skúsenosti s hospodárením získané vlastnou prácou sú nadovšetko.
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

Podla ma,
vyhrate maju ti, ktori sa nevzdali dedinskeho sposobu zivota- a to za kazdych okolnosti.
A to nielen z hladiska prezitia nejakej chvilkovej nestability alebo kolapsu, ale uz aj teraz vo forme dlhodobeho prezitia, konzumovani zdravych potravin a vo forme uspory fin. prostriedkov.
Namiesto travnika nasadena zeleninka a ovocne stromceky... Vykopana alebo narazena studna a zopar kverov v skrini.
A mozno nejake to prasa v chlieviku, slepky na dvore a husi ako alarm :)
Ked mi niekto povie ze neni problem poorat travnik a nasadit tam mrkvu tak ma pravdu, len zabudol na to, ze sa mu minimalne prvy rok nic neurodi. To moze byt problem, ak bude na tu urodu odkazany... Nehovorim o tom, ze nema ziadne technicke vybavenie, chemikalie ktore su dnes nevyhnutne, osivo a ani know how... A tiez ovocny strom nevyrastie za 1 rok...
Preto si myslim, ze ked sa chce niekto zabezpecit z dlhodobejsieho hladiska, nech si radsej kupi poriadnu motyku a ryl. Nech pokope travnicek pokolo domu, zasadi si zeleninku a nech sa pomaly uci zahradkarcit. A okrem toho je to aj zabava + tie benefity zdravych potravina apodobne. Totizto zacat ked uz nebude nicoho je trosku neskoro :)
Vazeni, vsetci ktori skreckujete vo velkom, zvlekate domov vsetko mozne aj nemozne, robite dobre. Ale oplati sa to len v pripade, ze nastane to co cakate, teda nejaky blackout, totalny vypadok, popripade voja...
V takom pripade maju cenu zlata a cenu zivota...
V pripade ze sa nic take konat nebude (co je podla mna pravdepodobnejsie- vysvetlim potom) maju cenu bezneho nakupu v potravinach + nejaka uspora z rozdielu ceny po zdrazeni...
Samozrejme vzdy je lepsie mat a nepotrebovat ako naopak... o tom nemusime diskutovat.
Pre ludi, ktori nemaju ziadne dedinske zazemie je zvlekanie zasob bohuzial jedina moznost, ako sa zabezpecit aspon na urcity cas.

Moje predstavy o neudrzatelnom systeme a jeho kolase su dve. Jedna je zhruba takato: http://www.youtube.com/watch?v=ulPWpH7FmgM
Je to sice spojene s ropou, ale berme ju ako premennu, zamenitelnu za hocico ine. Ten scenar vyvoja by zhruba sedel. (myslim najprv chaos panika, rabovacky, ukludnenie, hladanie moznosti, budovanie novych principov...)
To je ta ktoru vsetci cakate (sudiac podla prispevkov) a suvisi so skreckovanim a zvekanim zasob...

Druha predstava je ta ktoru vsetci pozname na vlastnej kozi. Neustale zvysovanie zivotnych nakladov ruka v ruke s inflaciou a k tomu nejake to zadlzenei sa, nejaka kriza a podobne... Proste realne klesajuca zivotna uroven populacie a s tym spojene symptomy. Jednoducho ludia si nebudu moc uspokojit svoje potreby do tej miery ako pred 2,3,5,10 rokmi...
A teda moze stat ze za par rokov ten kto nebude mat vlastny zdroj potravin z vlastnej produkcie bude mat velke existencne problemy. Bude muklovat niekde v zamestnani za to aby zaplatil najomne a stravu. Koniec koncov ved uz teraz to tak funguje, len este stale sa nejako najde na zaplatenie hypoteky... suvisi to trocha s teoriami novodobeho otroctva a kapitalistickeho vykorystovania a celozivotneho zneuzivania...
V tejto situacii vam ziadne zasoby nejak vyrazne nepomozu, pretoze proces zmeny je az moc pomaly...

A mam este jeden argument, preco pokladam tu druhu alternativu za pravdepodobnejsiu!
A to preto ze ludia su neskutocne sprosti! Vidite sami tie reakcie, ked sa priznate ze mate nejaku poistnu zasobu... Vidite ako sa k vam spravaju kvoli odlisnosti nazorov a zivotnych priorit, vidite reakcie ak sa dozvedia ze mate zbran, vidite ako sa nechaju manipulovat, vymyvat si mozgy, zeru keci zo sprav ze vsetko je dobre a vsetko je v poriadku... iba ze od decembra 2012 do februara 2013 stupla nezamestnanost o 1%. (napriklad) Myslim ze to su presne ti spravni a potrebni otroci :) preto ma moznost dlhodobeho zneuzivania taky velky potencial uspechu.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Pod to co pise Ivo sa mozem podpisat.
Laci: u mna je to OK, Svagor a sestra maju dom vo vedlajsej dedine, v pripade kolapsu sa nejaka striekacka najde aj pre nich a zbytok rodiny zije daleko a tiez su to prepery aj ked o tom nevedia.
A zle si cital, v tej dedine mame pozemok s ovocnymi stromami, zahradou, zemiakmi, domcekom, dalo by sa byvat aj tam, ale ja by som dal prednost radsej tomu velkemu murovanemu viacposchodovemu domu s plotom kolom dokola, hlavne na noc.
Ty co ziju vo velkom meste to maju naozaj ovela tazise. Podla mna v pripade vetsieho kolapsu je to asi neriesitelna situacia.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

s ropou by to malo byt tak, ako tvoja druha predstava, t.j. postupna premena, resp postupne drazenie ropy a produktov z nich az nastane to, ako pises - ze bezni ludia nebudu mat prostriedky na zivobitie.
Ziadne zmiznutie ropy zo dna na den nebude. Sme od nej prilis zavisli. (teraz nemyslim ropu vylucne ako primarne palivo a phm, ale ako sucast zdrojov na vyrobu).

Cubitko - kazda situacia je riesitelna, ale ti co su pripraveni to budu mat lahsie.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

Zmiznutie ropy zo dňa na deň celkom reálne popisuje A. Eschbach vo svojom románe Vyhorení.

Pomôcka: údaje o skutočnom stave ložísk ropy sú prísne stráženým štátnym tajomstvom
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

ivo_PN napísal: A mam este jeden argument, preco pokladam tu druhu alternativu za pravdepodobnejsiu!
A to preto ze ludia su neskutocne sprosti! Vidite sami tie reakcie, ked sa priznate ze mate nejaku poistnu zasobu... Vidite ako sa k vam spravaju kvoli odlisnosti nazorov a zivotnych priorit, vidite reakcie ak sa dozvedia ze mate zbran, vidite ako sa nechaju manipulovat, vymyvat si mozgy, zeru keci zo sprav ze vsetko je dobre a vsetko je v poriadku...
Ano presne tak.
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

prepacte, ale toto presne je to co som nechcel.
Ten dokument s ropou som pouzil len ako priklad. Este aj pod tym linkom som uviedol, ze ropa je len premenna, teda x alebo y v rovnici, ktore si mozete zamenit lubovolnou hodnotou. Vobec som ekonomicko-spolocneske problemy nespajal v tomto prispevku s problematiou miery vycerpania neobnovitelnych zdrojov. Aj ked nepopieratelne tieto problemy spolu suvisia. Pointa bola niekde inde. Bola o pristupe k predpokladanemu problemu v buducnosti a taktiez o moznostiach pripravy.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

No s ropou je to ovela zlozitejsie, ako si vetsina ludi priznava. Ropy v roponosnych pieskoch a tazkosirnatych loziskach je viac ako dvojnasobok oproti zasobam ktore sa teraz tazia. realny scenar v najblizsich 50 rokoch je skor takyto: ropa postupne skor ci neskor stupne na 150-200 dolarov za barel (a mozno sa ta hladina dosiahne skokovo), pri takejto cene sa zacne vo velkom tazit prave z tychto "spinavych" lozisk, lebo sa to uz oplati. S najvetsou pravdepodobnostou ale pri tejto cene zacne s postupnym nahradzovanim ropy v spalovacich motoroch inymi latkami, lebo pri tej cene sa to uz tiez oplati. Takze s ropou si zase az taku tazku hlavu robit netreba.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

ivo_PN napísal:Podla ma,
vyhrate maju ti, ktori sa nevzdali dedinskeho sposobu zivota- a to za kazdych okolnosti.
A to nielen z hladiska prezitia nejakej chvilkovej nestability alebo kolapsu, ale uz aj teraz vo forme dlhodobeho prezitia, konzumovani zdravych potravin a vo forme uspory fin. prostriedkov.
Namiesto travnika nasadena zeleninka a ovocne stromceky... Vykopana alebo narazena studna a zopar kverov v skrini.

Práve preto a nie ( síce ) iba preto som si chalupu pred časom kúpil ...
Dočkať sa neviem teplejších dní ...

Pre mňa raj na zemi ...
Pár šracov z fóra už bolo u mňa , kochali sa prostredím ... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

arminius napísal: Pár šracov z fóra už bolo u mňa , kochali sa prostredím ... :wink:

Šrac z fóra potvrdzuje - parádne miesto pre WTSHTF. 8)
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

k tym "problemovym premennym"..

Obrázok

odporucam prestudovat analyzu Svetoveho ekonomickeho fora na rok 2013 - http://www3.weforum.org/docs/WEF_Global ... t_2013.pdf

v poslednej dobe som coraz castejsie konfrontovany s nazorom, ze prave voda a potraviny budu nedostatkove. O to smutnejsie je pocuvat, ako sa vodne zdroje predavaju francuzom (myslim, ze Veolia).

.. inak co sa tyka vymyvania mozgov mediami, tak asi po pol roku som nahodou pozrel TV noviny na Markize a dost som nechapal. Cely cas nieco nieco negativne, vrazdy, nehody, nieco so smrtou, nepravosti atd.. nasledne na to, ze zamestnavatelia sa zaujimaju o nasu identitu na Facebooku a blogoch a potom pitcha moderatorka skonstatovala, ze so sukromim sa mozme v tejto dobe rozlucit. Po skonceni novin som mal rovnaku naladu asi ako ked ma clovek blby den, takze ked su tomuto ovce vystavene den co den, tak sa ani nedivim, ze v ich uvazovaninastanu nejake patologicke poruchy, popripade, ze nerozmyslaju vobec.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ivo_PN, nie si sám, kto tu prezentuje podobné názory. V tejto sekcii nájdeš viacero podobných a možno i zopár odlišných. Chcem však vyzvať teba aj ostatných, aby ste sa vrátili k pôvodnej téme, ktorou sú reakcie bližšieho i širšieho okolia, keď sa začne pertraktovať téma WTSHTF. Ostatné príspevky prosím vkladajte do príslušných vlákien, nech si túto sekciu i toto vlákno zbytočne nezaondíme.
:wink:
Vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

To Cubitko : prepáč, z textu som to tak pochopil že pozemok a domček je tetin a babkyn, takže upsss :-)

ja sa už ohľadom pripravovania na zlé časy nikomu nevyjadrujem vo svojom okolí, lebo v poslednom čase všetci iba mávnu že už koľkokrát vyhlásili koniec času a nič sa nedialo. Nechápu že na koniec sveta sa pripravuje iba v kostole a o čom hovorím a na čom ja pracujem to je o ťažkých časoch.
Beriem to tak že je to skupina čo sa najprv vrhne na bankomaty, potom na supermarkety, potom sa zamkne na týždeň a potom začne premýšlať keď zistí že zaňho to nikto nevyrieši. Ale kým mobilný operátory funguje a FB frčí tak stačí ak sa posťažuje v krčme alebo pri pive ostatný že ako napi.u sa žije v tejto dobe.
To že takmer všetko si vypestujem v záhrade si väčšinou ludia prehltnú tým že v lidl a kauflande je lacnejšie a nemusia sa stým celé leto srať. Vtedy stačí povedať že mám doma nielen zavaraniny na dva roky ale dokážem bez cudzej pomoci ju každý rok obnoviť. Nech si spočítajú koľko stojí v kauflande 500 fliaš zavaranim v kvalite bio+. Ak k tomu nepridám že sa niečo môže stať, ale iba že sa veci zrejme budú zdražovať tak reakcia je celkom dobrá a nekukajú na mňa ako na mimozemšťana. Samozrejme luk a kušu mám iba podľa nich ako hoby :-) nieč iné sa nepripúšťa
:roll:

PS. domácu pečenú hus na nedeľnom stole čo celé leto a jeseň pásla na vlastnom dvore a "kosila" trávnik mi závidí mnoho ztých čo majú tiptop trávnik a strihané tuje :twisted:
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Ja tiez okoliu vobec nevesiam na nos, co vsetko mame, ale skor v tichosti sme s tatkom pripravili utociste na dedine. On v tom vidi skor svoje hobby a zveladovanie majetku, ale to je fuk. Ja som si dal na starost zbrane, municiu, lieky a spol a on s mamou zahradu, naradie a tak. Ani oni netusia, ze su vlastne prepery :) Pre to aj tento rok pribudne do zbierky nieco v 7,62x25 (asi Vz.26) a bedna municie v danom kalibry, treba diverzifikovat. A v zahradnom domceku zase plynova rozbocka vedla domu, pre moznost napojit sporak aj na plynovu bombu a generator. No a chalani uz maju vyhliadnuteho dalsieho kamarata z dediny ako buduceho clena SKP... zbrani a ludi co s nimi vedia narabat v pripade nudze nieje nikdy dost. :twisted:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Naco komukolvek hovorit ze si pripraveny??? Mam dva dovody preco o tom s nikym nehovorit :

1.) Ludia su sprosti a 90% populacie sa neni schopne o seba postarat lebo veria ze to urobi stat. Tito ludia nejsu schopni prijat fakt, ze hypoteticky moze nastat stav, ked statna moc zlyha a preziju len ti ktori budu pripraveni. Ked sa pozreme do historie tak vidime, ze podobne kolapsy spol. zriadenia nastavaju pravidelne a neni dovod aby nenastali znovu. Akonahle tuto temu otvoris v beznej vzorke spolocnosti tak si povazovany za psychopata, militaristu a to aj ludmi na ktorych ti zalezi, resp. konflikt s nimi je neziaduci.
2.) Akonahle sa budes prezentovat ako si pripraveny /zasoby potravin, liekov, zbrani.../ v pripade problemu sa stavas prvym tercom, lebo vsetci budu chcet prezit a vsetci budu vedet ze ty mas a oni ne!!!! Vzdy si do svojho ukrytu mozes pozvat ludi ktori budu napomocni skupine.
Z uvedenych dovodov svoje okolie touto temou nijako nezatazujem.

IVO-PN mal zaujimavy prispevok pod ktory sa podpisujem ale dodavam k tomu jednu zasadnu vec. Ak chcem byt naozaj pripraveny tak zhromazdovanie zasob a prerabanie domov na pevnost ma vyznam len vtedy pokial by sa riesil DOCASNY problem ako krach ekonomiky a docasny nedostatok potravy a energii /aby som mal co jest a bol v teple/, alebo krach statu v oblasti bezpecnosti kedy by sa po uliciach pohybovali "indoslovaci" s vykrikmi "my mame hlad". Pokial dojde ku kolapsu ako v Juhoslavii tak nepomoze nic z toho co tu pisete len vcasne zbalenie rodiny a nasledny odchod mimo kontinent aj za cenu straty majetku. Krasnym priklaom su ti nemecki zidia, ktory koncom 30 rokov vyhodnotili spravne situaciu, predali nehnutelnosti a podniky totalne pod cenu a prezili len vdaka tomu, ze usli este v case kedy sa to dalo...
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"