Ako sa k Vám správa okolie keď zistia ...

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

smutne je ze pripravovat sa na cokolvek, ci uz je predstava kolapsu taka alebo onaka, sa mozu iba ludia ktori splnaju nasledovne predpoklady:
-maju dost IQ na analyzu situacie, vedia rozmyslat a predpokladat dopredu.
- maju vytvorene alebo ziskane zazemie - utocisko (nie len budovu, pozemok ale aj ludi a komunitu)
- maju dostatok financnych prostriedkov.
a to je najhlavnejsie asi mat dost prostriedkov na nakupy materialov a prostriedkov a vybavenia.
ked ma niekto 400 v hrubom a hypoteku na krku tak je rad, ked do vyplaty za posledny tyzden neumre...
ked ma niekto dlhy uvery kde ruci majetkom moze budovat pevnost niekde na svojej chate... s velkou pravdepodobnostou o nu pride ak sa dostane do platobnej neschopnosti. a vsetka snaha je v riti...
a taki studenti, rozni zacinajuci sraci a ini holotrti aj ked vedia co sa bude diat nemaju velke moznosti na pripravy...
bohuzial :(
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Rudo: S tými cestami je to trochu ošemetné. Ak bude nástup WTSHTF náhly, tie hlavné budú zrejme okamžite plné. Lenže stále sú tu rôzne lesné a polné cestičky a tie budú využiteľné. Pravda, na nejaké stákilometrové presuny to nebude, ale na presuny v rámci okolia by to mohlo stačiť. Na to by som nezabúdal.
:wink:
Ivo_PN: Ty máš názorovo tuším dosť blízko k americkým prepperom: zásobiť sa, zakopať sa, brániť sa. V poriadku, len by som nezabúdal na x scenárov WTSHTF, pri ktorých človek musí náhle opustiť obydlie len s tým, čo je schopný odniesť/odviesť. Tým sa dostávame k poznaniu, že dobre zásobený a dobre vyzbrojený, nie je to isté, čo dobre pripravený. Dobre pripravení môžu byť práveže aj tí synci, ktorí nemajú v podstate nič, okrem nejakej základnej výbavičky, vedomostí a nejakej "dynamickej" inteligencie. Nehovoriac o tom, že skoro každý má nejakú babku, dedka, uja, tetu, bratranca, atď. bývajúcich v rodinnom baráku niekde na vidieku, u ktorých sa dá zašiť. Preto naozaj nejde primárne o vec financií, ale mentálneho nastavenia a určenia si priorít.
:arrow:
Všetko je to závislé od scenára, ktorý sa naplní. Na tom sme sa zhodli na webfore, na tom sa zhoduje na zahraničných fórach aj väčšina maníkov, ktorí uvažujú o WTSHTF v nejakých širších súvislostiach. Opakovať to v tomto vlákne mi príde máličko redundantné. Aj preto som upozorňoval, že tieto debaty lepšie viesť tam, kde sme ich už načali a nie načínať ich znova v tomto vlákne, lebo to bude na dlho...
8)
EDIT: Tak a teraz som si všimol, že sám som v tomto vlákne zareagoval na Rudov príspevok publikovaný v inom vlákne (B.O.B). Tomu hovorím irónia!
:lol:
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 5 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

hm, ono fakt záleží na tom s kým sa o tom rozprávaš. Súčasťou spoločnosti bola jedna slečna, asistentka. V prvom príspevku som ju ani nespomínal, ale chvílu som si ju všímal. Jej jedinou starosťou bolo kukať na namaľované nechty, napísala 8 sms a tvárila sa otrávene. Keby jej zavreli jej bio+ vegánsku reštauráciu kde podávajú len jedlo z produktov, ktoré nehádžu tieň, tak do týždna umrie, bez ohladu na to či sa nejaký rozvrat koná alebo ne. Títo by šli prví.
Súhlasím s ostatními, mnoho ludí sú light preppers bez toho aby vedeli čo to je. Staršia generácia, vidiek. Cez weekend som bol u švagra, práve si robí zbroják. Zaviedol ma do komory svojho otca. Žrádla na dva roky. 75 ročný pán. Od vypuknutia krízy 2008 strojnásobil počet kuriat, kačiek a husí, pribral prasce. Hovorí že má zlé tušenie a veľkú rodinu.

Bývam v BA, podobné zásoby neplánujem. Skor niečo v zmysle ... jedlo a voda na tri mesiace, ak sa situácia nestabilizuje presun na vidiek k rodine.
Dostatok železa a olova. Je to síce k rodine 100 km, ale za pár dní by som to dal aj pešo s batohom (s BP-5 a katadynom pocket) na pleciach.
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

Jack,
co sa tyka mojich nazorov, vobec nemas pravdu.
Podla mna sposob a prostredie zivota v USA je uplne ine. (faktory ako osidlenost, miera sebestacnosti, miera energetickej nezavislosti a ine)
Myslim si ze ak by napriklad vypadla eletrina na 1 mesiac, scenar diania v USA by bol uplne iny ako na Slovensku. Skusame porovnavat neporovnatelne. ( vies u nas by kazdy asi nadaval a stazoval sa a keby uz bolo najhorsie tak by isiel niekde po rodine sa prichilit... vo finale 0 mrtvych a zopar nezvestnych... V usa predpokladam plne ulice "zombies" a nasilnosti, vykradacky a vo finale niekolko stoviek mrtvych a nezvestnych...)
Vobec netvrdim, ze treba sa zakopavat so zasobami, prave naopak hovorim ze je to v nasich podmienkach zbytocne!
Nic to neriesi z dlhodobeho hladiska. Takisto si nemyslim, ze by nastal nejaky kolaps v blizkej dobe. (tomu predchaza zopar faktorov ako napr. vseobecna nespokojnost, rebelizmus, radikalizmus, demonstracie a podobne - nic z toho sa nedeje)
My sa nachadzame v uplne inej situacii.
Ako som uz naznacil v predoslych prispevkoch, u nas funguje postupne odumieranie a prehnivanie systemu a co horsie aj spolocnosti.

Predstav si to takto: V ludskom tele vsetko so vsetkym suvisi (tak ako v ekonomike) a nasledkom zlej zivotospravy dostane clevek chorobu- chripku, (v ekonomike dojde k inflacii alebo poklesu HDP... nic vazne) clovek chorobu prechodi a nalieci...(V ekon. sa tiez nic neriesi)
BUM a clovek dostane mrtvicu! Konec vypinacka...
(V ekonomike tiez dojde k prehriatiu a bum kocec kolaps- USA 1929)
Alebo iny pripad s rovnkymi nasledkami:
Clovek dostane chorobu - svalovu dystrofiu neda sa nic robit, geneticky dane ochorenie s nasledkom oslabnutia a ubytku svalstva vedie az k totalnemu ochrnutiu. (v ekonomike je toto "ochorenie" dane v zlom nastavenie systemu a legislativy, respektive je system nainfikovany vyrusom ktoremu sa hovori liberalizacia, globalizacia alebo intagracia)
Clovek zo zaciatku nepozoruje ziadne symptomy okrem znizovania fyzickej vykkonosti ( ekonomicka stagnacia) da si pirule a redbull a ide dalej (ekonomicka expanzia) Ale samozrejme pirule a redbul ochorenie neliecia... Choroba sa postupne rozsiruje a potom prichadza postupne a nezastavitelne odumieranie svaloveho tkaniva ( v ekonomike dochdza k poklesu tempa rastu, poklesu terms of trades, poklesu salda obchodnej bilancie. Za predpokladu systemovej chyby to moze mat fatalne nasledky)
Konecna faza je ochrnutie. (v ekonomike je konecna faza spojena s prevratom, vojnou, nastupom noveho systemu)
Myslim ze nasa krajina je postihnuta tou druhou chorobou. Sorry za morbidny priklad ale nic ine ma nenapada :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ivo_PN: Ja som tvoje názory a postoje prirovnával k názorom a postojom amerických prepperov preto, že máš vo všetkom viac-menej jasno, predpokladáš určité scenáre a na ne sa aktívne pripravuješ. Čo, samozrejme, rešpektujem. Lenže iné ako keby si príliš nepripúšťal. Viď tvoje jednoznačné súdy o tom, že napríklad nejaký študentík alebo trebárs policajt žijúci v paneláku by v prípade WTSHTF prakticky nemal šancu, kým chlap, ktorý si niekde na samote alebo aspoň na dedine všetko dochová a dopestuje a má pár ozbrojených druhov, je vopred winner. To je zhruba ako keby som videl ujov a tetule, ktoré sú hviezdami toho zábavného programu, čo chodí o prepperoch na Discovery alebo National Geographic.
:wink:
Pozor, ja sa ti nechcem posmievať ani nič podobné. Ale začali sme diskusiu, v ktorej si myslím - a prakticky všetko relevantné, čo som k tejto problematike za tých pár rokov naštudoval ma v tvom utvrdzuje - je väčšina jednoznačných tvrdení príliš ľahko spochybniteľná a relativizovateľná, napr. v závislosti od každej nuansy scenáru, ktorý si práve vymyslíme a rozvíjame.
inspiring_ishizaka

Príspevok od používateľa inspiring_ishizaka »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ishizaka v 20 Apr 2013, 10:34, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
sirdo
prispievateľ
Príspevky: 461
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa sirdo »

pani ja sa do tej vasej problematiky syslenia na horsie casy velmi nerozumiem, tak sorry ak vas moje nasledujuce vety nahodou urazia, to nebude ich cielom. takze vsetci mate doma nasyslene/dopestovane, ze prezijete lavou zadnou 2 roky bez potreby nakupovat zakladne potraviny a vodu, vyrobite si vlastnu elektriku a ubranite sa potecialnym zlodejom vasich zasob pomocou zeleza a olova. jedine co mi nejde do hlavy je vasa predstava, ze v pripade ked nastane taka situacia, ze v state to pojde do takych sraciek, ze budete musiet siahnut po plane B je, ze Vam tie vase zasoby nepride niekto (konkretne armada) zrekvirovat. alebo si myslite, ze ked tu bude vyhlasenen stanne pravo a ludia budu kapat od hladu, tak vy si budete uzivat na chalupach plody svojej prepperskej prace a statna moc sa na to bude pozerat zo zhovievavym usmevom? alebo tu niekto zije v predstave ako rozprasi a zazenie na ustup armadne jednotky co si pridu zrekvirovat vase zasoby? tak ako teda?...
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

tak hadam dovtedy bude v platnosti zakon,ktory ma ochrani pred zrekvirovanim ...
inspiring_davinci

Príspevok od používateľa inspiring_davinci »

sirdo napísal: rozprasi a zazenie na ustup armadne jednotky co si pridu zrekvirovat vase zasoby? tak ako teda?...
zalezi na okolnostiach. Aka bude velka ta jednotka? budu aj neake OT, BVP...??
Používateľov profilový obrázok
sirdo
prispievateľ
Príspevky: 461
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa sirdo »

4Martin8953: to je snad jedno. keby aj na prvy pokus boli vojaci taki sprosti, ze na rekvirovanie poslu nechranenu T815 s piatimi vojacikmi, ktorych rozprasite lavou zadnou (co nebudu), tak na pokus cislo dva uz poslu dostatocne sily, ktore budu navyse nasrate, ze ste im odkraglovali kamosov...
inspiring_davinci

Príspevok od používateľa inspiring_davinci »

sirdo...samozrejme som zartoval, precitaj si na tejto strane vyssie odpoved Jacka ivovi...su rozne SHTF, ja to beriem s rezervou a verim, ze urcity nadhlad nechyba asi ziadnemu prepperovi tuna...
Používateľov profilový obrázok
sirdo
prispievateľ
Príspevky: 461
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa sirdo »

no ved OK. ja sa len pytam. nemienim tu nikoho poucat ani inak odhovarat od vasho prepperstva. predsa je to kazdeho osobna vec a kym pri tom nepachate trestnu cinnost alebo nejak inak neobmedzujete ostatnych ludi, tak do toho nikoho nic nie je co robite. len som chcel poznat vas pohlad aj na tento aspekt prepperstva. uz vas dalej nebudem zatazovat svojimi otazkami :wink: ...
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

sirdo napísal:pani ja sa do tej vasej problematiky syslenia na horsie casy velmi nerozumiem, tak sorry ak vas moje nasledujuce vety nahodou urazia, to nebude ich cielom.
... alebo tu niekto zije v predstave ako rozprasi a zazenie na ustup armadne jednotky co si pridu zrekvirovat vase zasoby? tak ako teda?...
Sorry ...ale možno fakt nerozumieš ...

Ono sa rekvirovalo za oných čias ( 1914 - 1918 ) , neskôr skôr rabovalo ( 1968 - 1969 ) ...

Myslíš si , že len tak by sa siahlo na zásoby civilistov , akože naša armáda ???
Nuž neverím ( nie žeby som bol až taký optimista ) , ale nejaké tie smiešne zásoby by nejak to vojsko nezachránili od toho hladu ...

Neboj nič ...NZ sklady sú naplnené dostatkom potravín pre vojsko ...KD - čiek do aleluja ...

...a len tak mimochodom , radšej mať niečo v tej komore ( prípadne niekde inde zašité ) ako nemať absolútne nič ...
Zažil som ten vpád vojsk VZ v 1968 roku ...
Kúúúúa , že jak sme s bratom točili čáru smer barák - sámoška a nazad ...a neboli sme , samozrejme , sami ...
Po tom ukludnení mama dosť často na obed fazuľu servírovala...
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Pocas druhej svetovej nejaky cas spali u mojho deda nemecki vojaci. Ked prisli z niekolkodnoveho boja, boli tak hladni, ze bez opytania sa zabili dedovi nejaku hydinu, zajace a najedli sa. Ked to zistil ich velitel, museli sa ospravedlnit a dali dedovi nejake peniaze. Ked potom prisli Rusi, dedovi vzali takmer vsetko. Bez ospravedlnenia, bez zaplatenia. Zostava len dufat, ze tento rusky typ WTSHTF nezazijeme. Totiz ak nabehne armada plna magorov ruskeho typu { 100 gram vodky pred akciou a nejaky ten joint }, vtedy nam nepomoze ziadna zbran, co mame doma. Uz to tu odznelo viackrat, zbytocne na seba neupozornovat { grilovanie klobasy na dvore, klepanie reznov a pod. :lol:}. Osobne si ale myslim, ze tretia svetova nam nehrozi, ani ziadne armadne rekvirovanie. Skor nejake rabovacky, nepokoje, docasna neschopnost statu nastolit poriadok. Za predpokladu, ze bude elektrina, mam potravinove zasoby tak na 3 mesiace, pri jedle 3x denne, vlastna studna. Zbrani a nabojov mam dost, zasoby municie priebezne doplnam. A ak elektrina nebude, les so zverou mam 300m za domom. Ved ak praclovek vedel zabit mamuta, co som ja sprostejsi ?
Používateľov profilový obrázok
sirdo
prispievateľ
Príspevky: 461
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa sirdo »

4arminus: ale ja som nemyslel, ze vojsko bude rekvirovat(dopln si tam vyraz podla svojich predstav ked sa ti tento vyraz spaja iba s WWI) pre seba, ale aby bolo co dat aj ostatnym. jasne, existuje nieco take ako statne hmotne rezervy, ale tie nie su nekonecne a z nich budu "krmeni" prednostne ludia zabezpecujuci aky-taky chod statu. a co ti uz bude potom platne ked armada pride, zoberie a zaplati, ked si za tie peniaze aj tak nic nekupis lebo nebude co?...
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"