Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi

Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

otazka (nielen) pre panzera:

som v situacii, kedy dojde ku konfrontacii. Najskor len slovnej, neskor dochadza aj ku pohybu so zjavnym umyslom utocit. Ja ako pbranca tasim zbran a vyzyvam utocnika, aby upustil od svojho konania s tym, ze ked bude pokracovat v agresivnom spravani smerom ku mne nebudem vahat zbran pouzit. Nasledne na to utocnik prestane vo svojom konani a opusta miesto konfrontacie.

Teraz ta otazka: treba volat policiu a nahlasit pouzitie zbrane v NO? Doslo k jej pouzitiu v zmysle zakona?
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

zalezi aky je vyklad terminu pouzitie zbrane, ja som za extenzivny vyklad a teda doslo k jej pouzitu... mohlo by sa to velmi lahko obratit proti tebe a mohli by ta stihat za priestupok, alebo nebodaj aj za TC... preto netreba riskovat a urobit prvy krok
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

no ale prave toto ma zaujima,

pretoze, prisne vzate, doslo k jej pouzitiu, avsak nie k vystrelu z nej.

ide mi o to, co sa povazuje za pouzitie v zmysle zakona.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

aris napísal:otazka (nielen) pre panzera:

som v situacii, kedy dojde ku konfrontacii. Najskor len slovnej, neskor dochadza aj ku pohybu so zjavnym umyslom utocit. Ja ako pbranca tasim zbran a vyzyvam utocnika, aby upustil od svojho konania s tym, ze ked bude pokracovat v agresivnom spravani smerom ku mne nebudem vahat zbran pouzit. Nasledne na to utocnik prestane vo svojom konani a opusta miesto konfrontacie.

Teraz ta otazka: treba volat policiu a nahlasit pouzitie zbrane v NO? Doslo k jej pouzitiu v zmysle zakona?
Jednoznacne doslo k pouzitiu zbrane, treba volat policiu, to by si uz mal vediet :). Ved tam bola hrozba zbranou, ak ju na niekoho vytiahnes, tam uz neni o com.
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Urcite hlasit. Este moze smrad nakecat policajtom ze siel kludne po ulici a ty si ho ohrozoval zbranou, co moze urobit zbytocny pruser.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

tiez som to tak myslel

tuto modelovu situaciu som tu hodil, lebo som bol zvedavy na nazory kolegov.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to aris

Dva dni som sa nevedel prihlásiť na stránku, takže odpovedám až teraz.
190/2003 napísal:§ 28
Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu

(1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný...
...
j) bezodkladne oznámiť najbližšiemu policajnému útvaru každé použitie zbrane v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi alebo streľbu zo zbrane mimo na to určených priestorov,
Zákon teda priamo nehovorí o tom, čo všetko treba rozumieť pod použitím zbrane. Preto si musíme pomôcť tzv. analógiou legis, teda použitím normy, ktorá upravuje analogický prípad. Takouto normou je napr. aj zákon o policajnom zbore (171/1993 Z.z.), ktorý v § 61 hovorí:
§ 61
Použitie zbrane

(1) Policajt je oprávnený použiť zbraň iba
a) v nutnej obrane25) a krajnej núdzi, 26)
b) ak sa nebezpečný páchateľ, proti ktorému zakročuje, na jeho výzvu nevzdá alebo sa zdráha opustiť úkryt,
c) ak nemožno inak prekonať odpor smerujúci k zmareniu jeho služobného zákroku,
d) aby zamedzil útek nebezpečného páchateľa, ktorého nemôže iným spôsobom zadržať,
e) ak osoba, proti ktorej sa použila hrozba zbraňou alebo varovný výstrel do vzduchu, neuposlúchne výzvu policajta smerujúcu na zaistenie bezpečnosti inej alebo jeho vlastnej osoby,
f) ak nemožno inak zadržať dopravný prostriedok, ktorého vodič bezohľadnou jazdou vážne ohrozuje život a zdravie osôb a na opakovanú výzvu alebo znamenie dané podľa osobitných predpisov24) nezastaví,
g) aby odvrátil nebezpečný útok, ktorý ohrozuje strážený objekt alebo miesto, kde je vstup zakázaný, po márnej výzve, aby sa upustilo od útoku,
h) aby zneškodnil zviera ohrozujúce život alebo zdravie osôb,
i) aby v bezprostrednom priestore štátnej hranice prinútil zastaviť dopravný prostriedok, ktorého vodič na opakovanú výzvu alebo znamenie dané podľa osobitných predpisov24) nezastaví.

(2) Zbraňou podľa odseku 1 a § 50 ods. 1 písm. r) sa rozumie strelná a bodná zbraň a zbraň hromadnej účinnosti.

(3) Pred použitím zbrane je policajt povinný vyzvať osobu, proti ktorej zakročuje, aby upustila od protiprávneho konania, s výstrahou, že bude použitá zbraň. Pred použitím strelnej zbrane je policajt povinný použiť tiež varovný výstrel. Od výstrahy a varovného výstrelu do vzduchu môže policajt upustiť len v prípade, keď je sám napadnutý alebo ak je ohrozený život alebo zdravie inej osoby alebo vec neznesie odklad.

(4) Pri použití zbrane je policajt povinný dbať na potrebnú opatrnosť, najmä aby nebol ohrozený život iných osôb a aby čo najviac šetril život osoby, proti ktorej zákrok smeruje.
Súčasne § 60 cit. zákona hovorí:
60
Použitie hrozby zbraňou a varovného výstrelu do vzduchu

Policajt je oprávnený použiť hrozbu zbraňou a varovný výstrel do vzduchu, aby

a) zaistil bezpečnosť inej alebo vlastnej osoby, ak vyzvaná osoba neupustí od útoku, útok bezprostredne hrozí, trvá alebo podľa všetkých známok bude nasledovať,
b) predviedol, zaistil, zatkol, zadržal, dodal do väzby alebo do výkonu trestu odňatia slobody osobu, ktorá kladie aktívny odpor,
c) zabránil výtržnosti, ruvačke alebo inému hrubému správaniu, ktorým sa porušuje verejný poriadok,
d) zabránil násilnému vstupu nepovolaných osôb do strážených objektov alebo na miesta, kde je vstup zakázaný,
e) zabránil úteku prenasledovanej alebo stráženej osoby, ak má byť zaistená, zadržaná, zatknutá alebo dodaná do väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody,
f) zabránil násilnému prekročeniu štátnej hranice.

Z uvedeného je, podľa mňa, zrejmé, že samotnú hrozbu zbraňou nemožno považovať za jej použitie, keďže v uvedenom zákone sú oba spôsoby zreteľne oddelené.

Teda, opäť podľa mňa :D, nemáš povinnosť oznámiť takúto hrozbu zbraňou najbližšiemu policajnému útvaru, ako ti to na prvý pohľad ukladá hore uvedené ustanovenie zákona o zbraniach a strelive.

Na druhej strane je však v tvojom záujme podať bezodkladne na polícii trestné oznámenie o napadnutí, aby ťa nepredbehol útočník a z teba sa nestal páchateľ trestného činu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 Tr. zákona.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

panzer:
vyborne, vdaka. Nesklamal si moje ocakavanie. Tak nejak intuitivne som vedel, ze je rozdiel medzi zamavanim zbranou a strelbou z nej a ze to nemusi v oboch pripadoch znamenat "pouzitie zbrane". Zaroven som citil, ze je lepsie aj taketo zamavanie oznamit policii, aby ma utocnik nepredbehol. Vdaka tvojej odpovedi teraz viem tieto svoje tusaky pomenovat a zaradit do kontextu zakona.

p.s.: ani ja som sa nevedel dva dni pripojit. obaja sme z KE, mozno nejake problemy s pripojenim KE smerom von.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

ee, forum bolo dole.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

... bezodkladne oznámiť najbližšiemu policajnému útvaru každé použitie zbrane v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi alebo streľbu zo zbrane mimo na to určených priestorov ...

Panzer podla mna prave tu je to povedane, ze ako nahle zamamavam zbranou, namierim ju, udriem nou - pouzijem ju, ide o pouzitie zbrane t.j. prva moznost.
Alebo druha moznost ze z nej priamo vystrelim a ide o strelbu zo zbrane.

Si myslim ze tymto je to jasne definovane, ze to musim okamzite hlasit na policii. Potom by stracalo zmysel aj povinne skryte nosenie zbrane.
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa igoros »

Pod pojmom "pouzitie zbrane" sa rozumie aj hrozba zbranou, takze hlasit.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to BKSL

Ako som uviedol, ide o môj názor. Navyše som napísal, že určite treba hlásiť samotné napadnutie. Nahlásením napadnutia predsa súčasne oznamujem aj to, že som hrozil zbraňou. Je to navyše omnoho praktickejšie. Nebudeš predsa v sobotu ohlasovať napadnutie a podávať trestné oznámenie a potom v pondelok na odd. zbraní nahlasovať použitie zbrane. Alebo prídeš v sobotu oznámiť len použitie zbrane a nenahlásiš aj napadnutie?
BKSL napísal:...Potom by stracalo zmysel aj povinne skryte nosenie zbrane.
Tomuto nerozumiem. Aký to má súvis?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to BKSL

Ako som uviedol, ide o môj názor. Navyše som napísal, že určite treba hlásiť samotné napadnutie. Nahlásením napadnutia predsa súčasne oznamujem aj to, že som hrozil zbraňou. Je to navyše omnoho praktickejšie. Nebudeš predsa v sobotu ohlasovať napadnutie a podávať trestné oznámenie a potom v pondelok na odd. zbraní nahlasovať použitie zbrane. Alebo prídeš v sobotu oznámiť len použitie zbrane a nenahlásiš aj napadnutie?
BKSL napísal:...Potom by stracalo zmysel aj povinne skryte nosenie zbrane.
Tomuto nerozumiem. Aký to má súvis?
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Pouzitie zbrane nahlasujem na najdostupnejsom okrsku PZ.
A tym skrytym nosenim myslim to, ze aj zamerne povytiahnutie odevu s dorazom na ukazanie zbrane je uz pouzitie zbrane - tkzv. hrozba zbranou.
Tym myslim ten dotazovany suvis s povinnym skrytym nosenim.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"