Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi

Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

§ 26
Oprávnené použitie zbrane

(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.

(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.

Meditujem nad tým či tomu rozumiem dobre ak budem tvrdiť, že ak načapám v noci vo svojom dome kmína, kľudne do neho môžem napáliť gulku len ho nesmiem zabiť. Podľa bodu 2 nemusí ísť o NO aj tak môžem vo svojom obydlí použiť zbraň ak sa tam niekto zdržiava proti mojej vôli.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

uz to tu bolo rozoberane.

Ak ho "das dole" a pri tom zomrie, si chraneny zakonom. Ak vsak ho zranis a potom, napr. leziaceho na zemi ho "dorazis", tak ides do "basy".

v skratke povedane. ospravedlnujem sa za pripadne nepresnosti.


edit: uvodzovky
Naposledy upravil/-a aris v 11 Okt 2009, 01:13, upravené celkom 2 krát.
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

Ak zomrie tak bude asi dôležité odkial budú projektil z neho vyťahovať. Ak z hlavy asi na teba našijú úmyselné zabytie. Ak mu odstrelíš tepnu v nohe a vykrváca, potom súhlasím s tým čo si písal.
Vďaka za reakciu, ale mne skôr išlo o to že nebude chcieť zalahnúť na výzvu a začne utekať, či ho vtedy môžeš pokropiť , pod hlavičkou neoprávneného pobytu v mojom obydlí?

PS.už dobrý mesiac denne čítam fórum, ale ešte som nestihol všetko prečítať
takže ak opakujem otázky tak sorry
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

k poslednym trom prispevkom predomnou - kurna pani, uvedomte sa, to je debata na urovni hadky v nejakom ghette a nie vlastnikov zbrani s patricnym pravnym povedomim :roll:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tibor, aj keď na tvoje posledné dva príspevky mám podobný názor ako Gewehr :D a myslím si, že tu netreba maľovať scény z akčákov, ale radšej naštudovať príslušné predpisy, tak ti odpoviem.

Ak je v tvojom obydlí, no na výzvu sa nevzdá, ale otočí sa chrbtom a zdrhá, s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote to znamená, že chce opustiť tvoje obydlie, čiže sa nemôžeš spoliehať na paragraf 26 TZ. A určite to nie je NO, čiže ani na 25. Aby si sa mohol spoľahnúť aspoň na parafraf 24 TZ, smerom kde uteká by napríklad museli spať tvoje deti, či stáť tvoja manželka/družka a ty by si musel presvedčivo argumentovať, že si konal v obave o ich život/zdravie/bezpečnosť. Takže tak nejak. Samozrejme, že tvoj príklad by mohol obsahovať ďalšie "ale", či "čo ak", no odpovedal som zhruba podľa toho, ako som si ho predstavil.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Pod to čo odpovedal Jack sa podpisujem, pretože aj keď v skratke ale presne vystihuje myšlienku tohto ustanovenia.

A ako moderátor poprosím - ak už používate mafiánske výrazy "dať niekoho dole" alebo "pokropiť niekoho", dajte tam aspoň úvodzovky alebo smajla na odľahčenie. Nech tu nevyzeráme ako živani.
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

Prepáčte ak bola forma moje konverzácie nevhodná. :oops: Nemal som ani pojem že tieto výrazy sú mafianské a teda nevhodné do tohto fóra.
Slubujem že budem používať "spisovnejšie" slovné spojenia.
Na vysvetlenie len toľko, nemám ZP, som v štádiu kedy "študujem" príslušnú legislatívu a prave pri čítaní Trestného zákona som narazil na tento paragraf a dosť ma udivil bod 2 podľa ktorého je možné použitie zbrane vo svojom obydlí aj keď sa nejedná o NO, teda som to chápal tak že aj keď páchatel neútočí na môj život,majetok môžem použiť zbraň.
Otázku som položil lebo mi to nešlo do hlavy. Inak ani vo sne by ma nenapadlo proti niekomu kto neohrozuje život použiť zbraň.
Ale tento paragraf ako by to umožňoval. :?:
Naposledy upravil/-a Tibor_sk v 11 Okt 2009, 00:21, upravené celkom 1 krát.
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

Jack, myslím že my to došlo,
2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá

teda ak vyzvem aby odišiel a on odíde, alebo sa dá na útek, teda nezotrvá : tak použitie zbrane bude TC.

Musím pozornejšie čítať :oops:
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

gewehr napísal:k poslednym trom prispevkom predomnou - kurna pani, uvedomte sa, to je debata na urovni hadky v nejakom ghette a nie vlastnikov zbrani s patricnym pravnym povedomim :roll:
v ziadnom pripade som nereagoval v nejakom podrazdeni. o ziadnej hadke nemoze byt rec.

a nemam dojem, ze toto tu je nejaky pravnicky panel, kde su povolene len iste vyrazy. a kedze sa nepohybujem v zlocineckych kruhoch, tak ani neviem aky slang sa tam pouziva.

rovnako ako Tibor budem respektovat ziadost moderatora.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

aris napísal:a nemam dojem, ze toto tu je nejaky pravnicky panel, kde su povolene len iste vyrazy
pokial si sa rozhodol drzat legalne zbran a chces ju vyuzivat na svoju obranu, tak by si si mal zvyknut, ze by si mal byt rovnako dobry "pravnik" ako strelec a mal by si sa vediet vyjadrovat v intenciach zakona, na zaklade ktoreho "fungujes". Dobru musku potrebujes mozna par sekund pri strelbe, spravne pravne povedomie tie minuty pre nou a mozna dni, tyzdne a mesiace po nej.

Takze vyrazy typu "das dole" "dorazis" a pod. by si mal zo svojho slovnika vyhodit co najskor. Ono totiz to, ako sa clovek vyjadruje, je zvacsa priamoumerne tomu, ako danu oblast zvlada. Ak prestudujes viacero literatury okolo toho, zmeni sa aj tvoj slovnik.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

gewehr,uz by si mal prestat s tym neustalym poucovanim :co kedy ,kto moze ,nemoze povedat.Kazdy je zodpovedny za seba,kazdy ma svoje vyjadrovanie.Ak uz niekto vlastni ZP,urcite to "nema v hlave pomotane".Sudit podla vyjadrovania,kto aky je .... :roll:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

electron napísal:gewehr,uz by si mal prestat s tym neustalym poucovanim :co kedy ,kto moze ,nemoze povedat...
Prepac, ale neda mi to. Ked citam, ako tu niektori ludia bezne "davaju dole" a "pachosovi double alfa za pol sekundy v banke" a podobne "extravagantne" vyjadrenia, tak ma zdviha zo stolicky. Drzanie a nosenie zbrane je zavisle od konretnych zakonov a vyhlasok. Cokolvek clovek robi, musi byt v sulade s nimi. A hovoria o NO a KN okren ineho. A dost jasne. Ak to porusis, mas problem. A tu sa clovek odrazu docita, ako je rozdiel ked vytahuju projektil z hlavy, alebo stehna a podobne pikacoviny. Dokonca sa tu docita aj to, ze zakon v ramci realneho zivota nemusi respektovat (ze pani izraelski strelci, vy viete ktori). Takze ano, dokial sa budu drzitelia zbrani vyjadrovat jak gangraniggas niekde z ghetta co debatia pred vymenou davky fetu tak budem pripomienkovat. Aj napriek tomu, ze to niektorych irituje. Robia tym reklamu nam vsetkym. A nie zrovna pozitivnu. Vsetci si urcite uvedomujeme, ze negativnu reklamu si ako "pistonici" zhanat nemusime, tej mame dost. Mozme byt len radi, ze toto forum necita nejaky zazraty antizbranovy novinar, zgustol by si.
electron napísal:...Kazdy je zodpovedny za seba,kazdy ma svoje vyjadrovanie...
v konecnom dosledku ano, ale co sa tyka nasich prav, vystupujeme ako urcita "komunita". A za akekolvek pravo mozeme bojovat iba ako komunita, ked sa rozhadzeme na jednotlivcov, stanu sa z nas ovcania. Tot vse. Takze ak niekto vytvara obraz pistolnika ktory "dava niekoho do hlavy" ticho nebudem a upozornim ho. Zatial sme vsetci na jednej lodi...
electron napísal:Ak uz niekto vlastni ZP,urcite to "nema v hlave pomotane".Sudit podla vyjadrovania,kto aky je ....
sam vies ze to nie je pravda, a s legalnou zbranou sa pohybuju aj rozne individua, ktore maju problemy samy so sebou a svojimi komplexami o praktickej stranke strelby ani nehovorim. Staci chodit pravidelne na strelnice. A k tomu sudeniu podla slovneho vyjadrovania. Pracujem casto s ludmi. S vela ludmi rozneho vzdelania, veku... Podla toho, co komu vylezie z huby alebo klavesnice si vies velmi dobre urobit predstavu o danej osobnosti, ktora ti s vysokou pravdepodobnoutou sadne s realitou, pretoze ako sa kto vyjadruje a formuluje svoje myslienky je velmi uzko prepojene s tym, co mu beha po "myslivni".

A povedzme si narovinu, riesenie konretnych situacii je dane schopnostou usudku co, ako, kedy a ci vobec. Az potom prichadza na radu nadrillovane. Velmi casto sa tu vyskytuju vyjadrenia, ktore by ludom, co aspon citali spominane zakony nemali ani preletiet myslou, nieto este ich napisat na verejne forum.

Ak to povazujes za mudrovanie a upozornovanie na to za rypanie, je to tvoj problem vnimatia toho celeho. Ja to s tymto cielom nerobim. Neni ucelne sa tlapkat po ramenach, aki sme dobri a prespekulovani, ked realita je omnoho smutnejsia.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

posledne OT: vyhlasky atd,platia,ale v REALNEJ situacii /to sa ti pacit nebude/ ser..m na ne,prvoradym mojim cielom je PREZIT,za KAZDU cenu.
Zacinas sa pasovat do ulohy psycholog.Ak ti je pri citani mojej/ako vzydy kratkej reakcie nevolno/,porus pravidlo ,ktore mas v podpise.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

hmm, škoda, evidentne si nepochopil co som tym chcel povedat
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

gewehr napísal: A tu sa clovek odrazu docita, ako je rozdiel ked vytahuju projektil z hlavy, alebo stehna a podobne pikacoviny.
Som v tejto oblasti začiatočník a preto sa pýtam - možno aj hlúposti ale kde inde sa mám radiť ako na takomto fóre?. Určite kým dospejem na úroveň tvojho právneho vedomia v tejto oblasti bude to chvíľu trvať. A myslím to úprimne :wink:

S tým vyťahovaním projektilu z rôzných častí tela som chcel poukázať na to že pri strelnej rane hlavy by sa to mohlo klasifikovať ako úmyselne spôsobená smrť - v súvislosti s § 26. Preto nechápem prečo si to ohodnotil známkou "pikacovina" ?

§ 26
Oprávnené použitie zbrane
To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"