CZ 805 Bren

Samopaly, guľomety a iné.
jurokraken
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 11 years

CZ 805 Bren

Príspevok od používateľa jurokraken »

co poviete na tuto novinku?pocul som vela dobreho,ale aj zleho.a cena je neskutocne vysoka.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

novinka pokazila meno "Bren":(
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Dezko preco places? Ale zabili Janosika! Ano pred 300 rokmi. Ale ja som sa to dozvedel vcera :-)

Asi taka to je novinka ;-) Cesi su zatial jediny, ktory to maju z povinnosti zavedene. Ked som bol na predvadzacke, tak vsetky neduhy zbrane pri praktickej skuske riesili nabriefovanym instruktorom, a vsetko prekrucovali na benefity.
Je to tazka (na cumaku), draha krava s mizernymi zasobnikmi a hroznou povestou, ktora je pravdiva, len ministerstvo to ruka v ruke so zbrojovkou zmietli zo stola a ide sa dalej.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Az taka hruza nebeska to zas nie je, mal som moznost zucastnit sa skusok tej zbrane (skor by sa dalo povedat systemu) a vyskusat ju v roznych rezimoch. V kazdom pripade ta modularita hodne potlacila ergonomiu (aj ked CZ tvrdi opak). Z pohladu strelca ktoremu je putna zamenitelnost kalibrov, pretoze vzdy striela len z jednej hlavne je ta zbran velka a tazka. Coz je fajn pri strelbe v samocinnom rezime, ale pri vsetkom ostatnom na draka. Celkovo mam pocit, ze ta zbran bola navrhnuta pre zjednodusenie logistiky, obstaravanie ministerstva a nie strelbu :D Vzdy ked vidim nejaku bombasticku reklamu od CZ na BREN mam uskrn na tvari, lestit prdy to oni vedia dobre.

Mozme sa v tomto ale od bratov cechov naucit jednu vec. Ked niekto nieco u nas vyrobi, tak by ho mala vlastna vlada podporit. Uplne inak sa zbran ponuka na inych trhoch ked je zavedena aj doma, to nehovorim o tom, ze vdaka tomu maju stovky ludi priam a mnoho inych v nadvaznosti na Morave na par rokov o pracu postarane. Peniaze ktore boli statom minute v nom kompletne zostanu. Vzhladom na moznosti nasich armad a ekonomik to povazujem v dnesnej dobe za mozna dolezitejsie ako samotne technicke parametre zbrane. Tie sa totiz daju dobrusit.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Neoverene info: vojaci v Trebišove nafasovali 116 Brenov. Primarne v 7,62*39, sady na 5,56 pribalene, granatomety, kolimatory aj magnifiery. Mam to od kamoša čo tam slúži, mal ho v rukách a hneď pi.oval,že je to ťažká kur.a.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

http://www.aktuality.sk/clanok/306689/c ... gn=HP-new2 Posledná veta je zážitok 4MOA a 20000 rán :(
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Podla mojho zhodnotenia, strelba celkom prijemna, ale zbran je dost tazka a zlozita. Na to ze to striela 5,56-kami, je to hrozne velke a "hranate". Teda v porovnani s Sa vz.58. Ale daju sa s tym robit celkom pekne rozptyly! Samozrejme ze vsetko zalezi od strelca. Pocitovo nieco ako HK416,417-hmotnost,ergonomia,spravanie pri strelbe.Inac tu cenu co za to chcu -to trosku prehnali. No a niektore zavady co "produkuje " tato puska, nejdem ani komentovat. Ale casom sa to mozno upravi. :)
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

nic v zlom, ale Bren ma ergonomiou a spolahlivostou od HK416 fakt dost daleko
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..nic v zlom, ale ..mozno som na to slovicko "ergonomia" trosku precitlively (mam 2m a 120kilo), ale kazdopadne by som ho az takto nesamanizoval.

Jasne ze ak niekomu nieco "sadne" je to pre neho odrazu "lepsejsie" a "fajnovejsie" ale to vsetko je len subjektivny pocit/nazor strelca. Ako pisem vyssie ja osobne som nekonfekcny ale nemozem si dovolit tvrdit ze vsetky tie pusticky a pistolky ktore mi v paprciach vyzeraju ako keby boli z Dracika su jednoducho zle aj pre ostatnych.. Stazujete sa na to ze je ten Bren vacsi (a neohrabanejsi) nez 58ma - mne osobne pride 58ma malinkata :-) .. takze s tou ergonomiou by som bol opatrnejsi - nieje to az take ciernobiele.

Brenu advokata robit nehodlam, tiez som o nom uz pocul kadeco a suhlasim ze v sucasnosti su na trhu aj kvalitnejsie pusky. Co ma mrzi ze uz ho mame v omedzenej miere zavedeny aj my a ze to bolo zdovodnene tym ze "musime byt kompatibilni s Cechmi, aby si vojaci mohli v zakopoch navzajom vymienat zasobniky" - trapne (v zmysle NATO sme "povinni" byt kompatibilni co sa tyka vyberu raze a zasobniky predsa riesi zasobnikova sachta, alebo zasobnik samotny). Co ma vsak mrzi este viac je ze sa domnievam ze varka ktoru nam Cesi predali je rovnaka ako ta ktoru CZte ceska armada odmietla prevziat (alebo vratila?) - z casoveho hladiska aj poctovo by to zhruba sedelo a mna by to ani neprekvapilo (akoby sme na SVK nemohli pockat nez sa na Brene vyladia muchy..ale chapem ze volebne obdobie je len na 4r).

Co vsak chvalim je ze sa ceska armada dokazala dohodnut s ceskym vyrobcom u ktoreho sa kompletne prezbrojila - my sme take nieco nedokazali (teraz pre zmenu nerobim advokata Banskej Bystrici - myslim to vseobecne).
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Definicia a poziadavky na ergonomiu su presne definovane v TPVD 637-81. Takze mozme vynechat dojmologiu na dve strany a mame to vymedzene hned. Rovnako nehodnotim ci mi pri strelbe nieco sadlo alebo nie, konstatujem len ciselne fakty. Bren sa s HK416 v klucovych parametroch moc porovnavat neda. Mozna o par rokov dopilovavania...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Hmm..a vies nam teda povedat ake su tie poziadavky na ergonomiu v zmysle toho metodickeho predpisu?
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Kompletne urcite nie. Je to skoro 1000 stranovy dokument ktory presne definuje okolo 50 skusok pocnuc urcovanim zakladnych rozmerov, meranim hluku a tlaku vystrelu na ucho strelca konciac. Zozen, prestuduj, podebatujeme.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

No toto viem z wikipedie aj ja - ale co je tam o tej ergonomii? Pises ze je to tam "presne definovane".
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Su tam presne definovane podmienky skusok pre vojskove testovanie, porovnavanie zbrani a tabulky odporucanych hodnot. Samotna ergonomia zbrane je definovana desiatkami roznych parametrov. Ak chces pochopit principy porovnavania a posudzovania vhodnosti zbrani odporucam prestudovat. Sorry, ale vypisovat desiatky stran na nejake forum nemam chut a uz vobec cas. Pokial cerpas info z wikipedie, tak mam silnu obavu ze spolocnu rec nenajdeme.

A na margo mojho tvrdenia Bren vs. Hk416. Z Brena podla voj. specifikacie som strielal prave ked prechadzal skuskami podla tohto predpisu, na HK 416 som zaskoloval nasich armadnych zbrojarov. Mam realnu predstavu o com tieti zbrane su.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Hmm..odvolavas sa na 1000 stranovy metodicky predpis no svoje argumenty "nemas cas a chut" blizsie konkretizovat
- prepac ale dozvediet sa skutocnost ze "ty o niecom mas realnu predstavu" nas ostatnych nikam neposuva..
Napísať odpoveď

Návrat na "Samočinné"