Kúpa veci z USA a clo

inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

asterix
nevies ake vysoke bolo clo na tvoju muchu a moje batohy?
Chcem nieco dotiahnut z US.
blissful_hamilton

Príspevok od používateľa blissful_hamilton »

Ahojte.

Ja objednavam dost veci bud z Ciny alebo aj z Hongkongu. A tu su moje skusenosti:

Pokial som tovar posielal cez renomovanu kuriersku sluzbu - TNT - tak mi presiel balik s hmotnostou 9 kg v cene 360 USD uplne bez cla.

Na druhej strane balik s rovnakym obsahom, s oznacenim GIFT s vahou 4,3 kg mi zadrzali colnici a musel som priniest faktury. Z nich mi vyratali CLO a DPH.

Pokial som si objednaval mensie veci dajme tomu vzdy do 0,5 kg tak mi to vzdy priniesol postar az domov. Mam skusenost s cca 20 zasielkami.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 11 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

http://www.strelectvi.cz/forum/post149032.html#p149032

podstata:
S tím, že při osobním dovozu je nově limit celkové hodnoty 300 EUR (resp. 430 EUR, pokud cestuji letecky či po vodě).
Zatímco u zásilek zasílaných přímo ze třetích zemí (jež nejsou členy EU) je nově bezcelní limit 150 EUR. (s výjimkou alkoholických výrobků, parfémů a toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků.)
infallible_hellman

Príspevok od používateľa infallible_hellman »

Dobry vecer,
neviete ake vysoke bolo clo na gitaru z amazon.com ktorá má cenu 440 USD ?
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 906
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa djuri »

DPH 19% + clo podla sazdobnika, niekde na stranke colnej spravy by mal byt
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

clo bude podla kalibru gitary :)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

To bendžo, čo mal W. Matuška vo "Fantómovi Morriswillu" mohlo byť na 7,65 Browning alebo 7,62x25... už sa robia aj gitary také? :shock: :roll:
Používateľov profilový obrázok
Speedy
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa Speedy »

tak to som zvedavy ako dopadnem ja heheeh som naobjednaval veci tak uz sa tesim na tie xichty colnicke...dam vediet ako som dopadol
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

no oni sa nachvilu zacuduju a ty potom horko zaplaces :-)
Používateľov profilový obrázok
Speedy
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa Speedy »

Takze pani veci dnes dorazili vsetko ok ako som si predstavoval...doslo to postov colnici su mimo hry...parada :D
Používateľov profilový obrázok
Speedy
prispievateľ
Príspevky: 155
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa Speedy »

ako hovorim nastastie som si len doma nasiel obalocku s mieridlami a par strunkami co som si objednal..inak na obalke bola aj cena a aj to ze to pochadza z webshopu
eager_leavitt

Príspevok od používateľa eager_leavitt »

Kedze v obore logistiky a spedicie uz zopar rokov pracujem, skusim to zhrnut v par riadkoch.

Dovoz tovaru z tretich krajin (krajin mimo EU)

1. pravnicka osoba:

a/ dovoz tovaru obchodneho charakteru je vzdy zatazeny clom na zaklade tzv.HS kodu (harmonizovany system colneho zaradenia tovaru) podla platneho colneho sadzobnika SK/EU a danou z pridanej hodnoty

b/ dovoz tovaru neobchodneho charakteru moze byt oslobodeny od cla v pripade:
- komercnych vzoriek alebo darov (musi byt uvedene na fakture)
sucasne s hodnotou tovarovej faktury pre colne ucely do 22 EUR alebo ekvivalentu v inej mene
- hodnoty tovarovej faktury pre colne ucely do 22 EUR alebo ekvivalentu v inej mene
- dolozenia originalu "Certificate of origin" alebo "FORM-A" (toto plati len pre niektore druhy tovarov z urcitych krajin - specifikuje colny sadzobnik TARIC)

V pripade dodacej podmienky DDU/DDP (prepravne naklady hradi odosielatel) moze byt tovar oslobodeny aj od DPH

2. fyzicka osoba:

a/ dovoz tovaru spedicne (letecky, namorne, cestne, zeleznicne)
- platia rovanke pravidla ako pre pravnicke osoby
- colne prejedanie zabezpecuje spediter, externa colna deklaracia alebo fyzicka osoba samostatne

b/ dovoz tovaru vo vlastnej rezii (napr.posta, US post; US postal services a ostatne postove sluzby)
- zasielka (balik) pride na colnu postu (pre BA je to posta Tomasikova, ostatne kraje neviem), kde sa zrontgenuje, zkontroluje a podla uvazenia colnika otvori)
- podla potreby Vas posta vyzve na zaplatenie colneho dlhu a nasledne vyzdvihnutie zasielky alebo nie (ak sa k uvedenemu clo alebo DPH nevztahuje)
- bezcolny dovoz je akplikovatelny na postove zasielky do 150 EUR, v pripade odosielatela/prijmatela - fyzicka osoba/fyzicka osoba do 45 EUR
(nevztahuje sa na alkohol, parfemy, tabakove vyrobky; toaletne vody)
- v ostatnych pripadoch platia pravidla ako pre pravnicke osoby
- colne prejednanie zabezpecuje colna posta

c/ dovoz tovaru v ramci pasazierskej batoziny
- do hodnoty 430 EUR na osobu pre pasazierov leteckej a namornej prepravy
- do hodnoty 300 EUR na osobu pre pasazierov pozemnej prepravy

Colny dlh:
= clo + DPH

clo = (hodnota tovaru + prepravne naklady na useku mimo EU) x ...% colneho zatazenia (podla druhu tovaru a krajiny odoslania)

DPH = (hodnota tovaru + prepravne naklady na celom useku prepravy) x 19%

Nieco z praxe:
- colnik je pan, aj ked pracuje on pre nas :wink:
- niektore druhy tovarov vyzaduju specificke dovozne alebo vyvozne doklady (upravuje colny sadzobnik)
- ak je sprievodna dokumentacia nekompletna, alebo je naznak uvadzania nespravnych udajov (prilis vysoka alebo prilis nizka hodnota tovaru, prilis vysoka alebo prilis nizka hodnota prepravnych nakladov, nespravne vystavene faktury atd.), moze colny organ zasielku zadrzat az do doby preukazania spravnosti, pravosti, opravnenosti atd.
- pri podozreni na neumernu hodnotu tovaru moze colnica vymerat colny dlh na zaklade tabulkovej hodnoty tovaru (vyuzivane pri dovoze automobilov, moto atd.)
- colny dlh musi byt uhradeny ihned pred vydanim tovaru v pripade fyzickej osoby a do 10 dni od vymerania na ucet statnej pokladnice v pripade fyz.os alebo prav.os. v zastupeni colnou deklaraciou
- pred dovozom akehokolvek tovaru by som doporucil preverit, ci dany tovar nevyzaduje dovozne licencie, nepodlieha spotrebnej dani a podobne.

Link na colny sadzobnik TARIC: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_sk.htm

priamy link na kapitolu 93 - ZBRANE A STRELIVO; ICH ČASTI, SÚČASTI A PRÍSLUŠENSTVO
http://ec.europa.eu/taxation_customs/dd ... 1&Action=1

Samozrejme colna problematika je daleko obsirnejsia, toto je len taky zaklad co sa tyka dovozu, snad som na nic nezabudol :D
Naposledy upravil/-a eager_leavitt v 07 Jan 2010, 20:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Benny dakujem velmi pekne i v mene ostatnych, ze si do danej, pre teba znamej problematiky vniesol svetlo.
Objednavam priam denne a preto by ma zaujimalo ci neexistuje daky zakonom stanoveny limit na napr mesiac/fyzicka osoba?
Vopred dakujem
eager_leavitt

Príspevok od používateľa eager_leavitt »

za malo :wink:

Ak dovazas ako pravnicka osoba, urcity limit dovozu existuje (vysku zial z hlavy neviem). po prekroceni tohto limitu ta colnica vyzve na pravidelne zasielanie hlasenia o dovoze tzv. INTRASTAT

Pre fyzicke osoby (pokial siahaju moje vedmosti) :wink: neviem o ziadnom stanovenom limite. Treba vsak mat na pamati, ze aj ked colnikom nieco zakon prikazuje/zakazuje, v ziadnom pripade to nie su hlupaci, cize citacia zakona:
Od dovozného cla sú oslobodené poštové zásielky nepatrnej hodnoty do 150 EUR (platí od. 1.12.2008 podľa: NARIADENIA RADY (EHS) č. 274/2008 zo 17.marca 2008, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (EHS) č. 918/83 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla) a zásielky zasielané fyzickou osobou fyzickej osobe do hodnoty do 45 EUR . Pri zásielkach nepatrnej hodnoty sa oslobodenie nevzťahuje na alkoholické výrobky, parfumy a toaletné vody, tabak a tabakové výrobky. Pri zásielkach zasielaných fyzickou osobou fyzickej osobe, ktoré nemajú obchodný charakter, sú príležitostnej povahy, sú určené výlučne na osobné použitie príjemcom alebo jeho rodinou a boli odosielateľom príjemcovi poslané bezplatne, za predpokladu, že hodnota zasielaného tovaru nepresiahne bezcolný limit 45 EUR možno oslobodiť od cla :
vsimni si zvyraznene

V praxi to znamena asi tolko, ze:

- ak denne objednavas tovar z roznych e-shopov pre svoje vlastne potreby alebo ine, a splnas vyssie uvedene podmienky, nie je sa coho obavat

- ak denne objednavas STRIEKACIE PISTOLE z Ciny od vyrobcu STRIEKACIE PISTOLE KONG LTD. a kazdu zasielku mas deklarovanu ako bezcolnu do 150 EUR, tak skor ci neskor niekomu z colnice dojde, ze s tym kseftujes. Nasledne mas okamzite na krku colnu kontrolu, dostanes pokutu, ktora nebude zrovna mala, kedze kratis stat na DPH a na to su oni citlivi, a dovymeraju ti colny dlh na vsetky zasielky spatne. a ked to bude slusna sumicka, mozno sa ti ujde aj garzonka v Leopoldove :D

Takze vsetko z mierou :wink:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Vies ono je vacsi problem v tom, ze rodina, znami ci kolegovia si uz zvykli, ze mam platobnu kartu a vyznam sa v nakupovani cez internet a kazdi si povie co chce a ja dobrak im to objednam a potom to vyzera, ze som kseftar.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"