Opotrebenie vz.58 exp. u jedn. tried

Plynové pištole, expanzné pištole, plynové náboje
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Opotrebenie vz.58 exp. u jedn. tried

Príspevok od používateľa Cibula »

Zdravím páni,
pred nejakým časom som si zakúpil v obchdode AFG expanzný vz58 za cenu 200€, z kúpy som mal obrovské nadšenie, flintu som takmer okamžite rozobral na najdrobnejšie súčiastky a vypucoval do vzorového stavu (hrdzavé škvrny na pár miestach o.i.).
Neskôr však na niekoľkých KVH akciách som si všimol že ďalší účastníci majú expanzné vz58 v omnoho lepšom stave ako ja a tak som začal pátrať, objavil som výrobcu KolArms ktorý rozdeľuje ich produkty na kvalitatívne kategórie, tak som zbraň reklamoval. Totiž bola celá značne ošúchaná, lak aj černenie preč na takmer všetkých hranách, plynový kanál bol zídený skoro celý, dvojica záchytov úderníku tiež ohobľovaná, vyštrbené hrýzance po búchaní nosičom závorníku v púzdre záveru samozrejmosť. Rok výroby 1964.
Zbraň som teda "reklamoval" (upozornil na triedy a pýtal sa či mi to vymenia, diplomaticky som načrtol otázku o poplatku) a predajca obratom odpísal že mi to v pohode vymenia.
Keďže sa na SR zdržujem len pár dní v roku, bol mi to vymeniť otec, neznalý problematiky mi dal vedieť že je zbraň v bezchybnom stave, po mojej návšteve domoviny som sa tešil na nový kvér a prišlo ďalšie veľké sklamanie, rok výroby 1959, vyštrbené púzdro záveru, ošúchaný, pravda je, že menej ako predchádzajúci kus. Na ďalších stretnutiach KVH som videl úplne bezchybné kusy, so značkami KolArms.

Máte niekto podobnú skúsenosť ? Ako medzi sebou obchodujú jednotliví obchodníci s týmito expanzmi ? Napadá mi, že si možno poviete, že riešim hlúposti, ale ja nemám a ani neplánujem ZP, pädesiat-osminu som chcel mať vo vzorovom, pôvodnom výstavnom stave a to nemám.
Ďakujem a pekný deň.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Časť expanzov na trhu pochadza z KolArmsu, a cast je prerabana puskarmi z toho, co sa im dostane do ruk. Zvacsa prerabaju na expanz zbrane, ktore vykazuju vyssie opotrebenie hlavne alebo celkovo horsi vizualny stav. Fungl zbrane ma k dispozicii pre civilny trh dnes iba KolArms. Na rocniku vyroby nezalezi, stav je kus od kusu.
eloquent_galileo

Príspevok od používateľa eloquent_galileo »

Zdravim, za 200 EUR by mala byť 1. kategória, čiže fungel nový, používané by mali byť 2.kategória a stoja menej, ja mam 2. kategoriu, dal som za neho 150 EUR, rok výroby 1961 a nemôžem sa sťažovať, jediný problém bol, že dva zo štyroch zásobníkov boli poškodené, resp. nefunkčné.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

specnaz123 napísal:Zdravim, za 200 EUR by mala byť 1. kategória, čiže fungel nový....
a toto si sa prosím ťa kde dozvedel ???

To, že Kolarms inzeruje na svojich stránkach expanzy kat.I NEZNAMENÁ že ide o nepoužívané fungl nové zbrane.
Veľká väčšina 58-mičiek bola vyrobená v rokoch 1959-1975. Čakať že po 40 rokoch niekto prerobí nepoužívanú úloženku na expanz je mierne povedané... úsmevne naivné.

Tých skutočne nepoužitých NZ-tov je dnes už dosť málo, a priamo od chlapcov z Kolarmsu viem, že tie sa na expanzy nerobia , pokiaľ nejde o výslovnú objednávku.

Jedna otázka na expanzkárov všeobecne : keď vám to strieľa (ergo robí ratatata) , koho zaujíma koľko mala tá flinta nastrieľané ?? Presnosť akosi z princípu riešiť nemusíte
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Súhlas s Romanom. Na predajni som mal plno vz.58 aj pumpičiek a iných expanzov a 99% ich malo na sebe značku po repase. Vyzerali jak nové, zásobníky prišli ešte zabalené v mastnom papiery. Išlo ma však od jedu rozpučiť, ked mi prišla ČZ 50 alebo Pi. vz. 52 upravená na expanz, ktorá možno nikdy nebola strelená. Chlapci v Kolarmse určite dobre pozerajú ktorú 58-ičku upravia na expanz a ktorú na jednotlivé rany.
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Citujem sám seba:
Na ďalších stretnutiach KVH som videl úplne bezchybné kusy, so značkami KolArms.
Keby som nevidel že sa také dajú zohnať tak po tom nepátram. Takto mám dojem že si zo mňa AFG robí srandu. Či ja som menej vážený a menej dôležitý zákazník ? :D
roman napísal:Jedna otázka na expanzkárov všeobecne : keď vám to strieľa (ergo robí ratatata) , koho zaujíma koľko mala tá flinta nastrieľané ?? Presnosť akosi z princípu riešiť nemusíte
Ja som s tým dokonca bol strieľať len jeden jediný raz, to čo má štve je to ošúchanie, zotrená čerň/lak a vyštrbené púzdro záveru. Nevadí mi že z nej bolo strieľané alebo inak použitá.
Ako potom prišli ďalší zákazníci k bezchybným kusom, na ktorom nie je ani žiadna značka VOZ ?
http://sport.bazos.sk/inzerat/26056147/ ... a-vz61.php Tento pánko ich údajne osobne vyberal v KolArmse a už z fotiek vidno perfektný stav.

No a samozrejme sa tu nechcem sťažovať, topic som založil na to aby som zistil ako to s tými expanzmi vlastne je. :) Vďaka zatiaľ za pripomienky.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

original 58 nie je ciernena ale striekana farbou
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Aj vnútorné ústrojenstvo ? :D

Videl som tiež kúsky ktoré mali bezchybný lak a vnútornosti viac ošúchané a tiež naopak, kúsky s otrieskaným lakom a napr. záchyty údernika veľmi málo zotrené, no proste som sa poučil, keď kupovať čo najlepší vizuálny stav, tak jedine osobnou návštevou a keď nemajú, tak nekúpiť vôbec a ísť inde. :?
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

no neviem, jedine co mi pride ciernene je spustak, udernik a koliky, ostatne veci su bud striekane alebo fosfatovane
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

v podstate si si odpovedal sám.
Zájdi priamo do Kolarmsu a pozri si na vlastné oči ako to prebieha.

Chalani zájdu do skladu, vyberú za plný fúrik (doslovne , nesrandujem) 58-čiek. Rozhodia na ponk, podľa toho aké majú objednávky sa rozhodnú, ktoré z nich pôjdu na semiauto, ktoré na samiauto-kompakt, ktoré na expanz, malorážku, flobert alebo do šrotu.
Neexistuje žiadne exaktné pravidlo, podľa ktorého by to rozdeľovali. Pri množstve roboty ktoré majú a pri fakte, že u 50 ročných zbraní je čo kus- to originál by bol zázrak, ak by expanzy zaradené ako kat I či kat II boli všetky úplne rovnaké.
Ďalšia chuťovka prichádza potom, zbrane sa odstroja až na kosť, pažbenie a vyberateľné súčiastky sa nahádžu na jednu kopu. Samotné úpravy sa robia na tele a hlavni zbrane , a po úprave na semi/expanz sa zasa skladajú tak ako diely prídu pod ruku. Takže keď si spočítaš koľko je na 58me dielov, tak pri skladaní sa ti môže stretnúť na zbrani 10 rôznych pôvodných kusov.

A to neplatí len v Kolarmse, vo VOP to bývalo presne tak isto
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Ďakujem pekne za vysvetlenie, totiž ma zarazilo že na tele je vyrazený rok 1959 a je osadený novší typ mušky, podpažbia a závorníku, teraz mi je už jasné ako to chodí. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Plynové pištole"