Pušný prach

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
neosk
prispievateľ
Príspevky: 345
Registered for: 11 years 8 months

Pušný prach

Príspevok od používateľa neosk »

Zdar,

dnes som len tak zo zabavy pozrel vyrobu pusneho prachu a vyroba vyzera nie az tak zlozito (akurat to trva dlho).
KNO3 + Sira + Uhlik v pomere 75:15:10 (A dlho mliet v suchu a chlade)
Skusal to niekto uz? Ak hej, davali ste to do nabojov? Funguje to?

Ak naozaj pride SHTF, myslim ze problem nebudu zbrane, ale "co do nich". Preto by asi nebolo odveci vediet svojpomocne si vyrobit vlastnu napln.

edit: este video http://www.youtube.com/watch?v=kIM8BgRM6gA
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

WTSHTF nebude tolko trvat, aby som vystrielal svoje prachove zasoby :-)
Nevymyslaj blbosti a radsej si kup prach do zasoby, lebo ja napr nemam ten vytvor ani z coho vystrelit.
Povedz mi odkial by si zohnal KNO3 + Sira + Uhlik ked vypukne WTSHTF?
To si skor najdi videa ako ich prirodne ziskat a step by step sa dopracuj ksamotnej vyrobe prachu.
Používateľov profilový obrázok
neosk
prispievateľ
Príspevky: 345
Registered for: 11 years 8 months

Príspevok od používateľa neosk »

no to je dalsi step - ze ako to vytvorit z prirodne dostupnych matrosov. Ved ti stari cinania tiez nesli do DMky nakupovat :D Je to zaujimave minimalne z chemickeho hladiska.
Ale myslim, ze cim viac krokov k vyslednemu produktu vedie, tym viac necistot/chyb moze nastat - a tu ma zaujima prave ta spolahlivost, ci to uz niekto skusal prebit tym strelivo a ci to naozaj aj islo.
slimaaak
prispievateľ
Príspevky: 122
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa slimaaak »

Neosk, priklanam sa k Rastovmu rieseniu. Ten tvoj je skor riesenie ako urychlit prerod od strelca k pacifistovi (paci-fik) :)
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Ferri719 »

Ked pride kriza kladkovy luk vyriesi vela problemov... Tichy rychly a strelis z toho aj zastruhanu haluzku (vetvičku :lol: )
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Mlieť všetko naraz je originálny spôsob samovraždy, odporúčam naštudovať Urbanského, dozvieš sa ako vyrobiť naozaj fungujúci čierny prach (nič jednoduché) , pretože ten z youtube sa dá použiť akurát tak na výrobu stopín alebo čajových IED, strieľať sa ním dať nebude. Žiaden výkon, konzistencia a ako bonus to bude silne hygroskopické.
Používateľov profilový obrázok
neosk
prispievateľ
Príspevky: 345
Registered for: 11 years 8 months

Príspevok od používateľa neosk »

R: nemas nejaky link na knihu/clanok?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

slimaaak napísal:Neosk, priklanam sa k Rastovmu rieseniu. Ten tvoj je skor riesenie ako urychlit prerod od strelca k pacifistovi (paci-fik) :)
vieš ako volajú na súťažiach ostatný strelci šípy do kladkových lukov? ... ihly na pletenie. Z obyčajného luku vystrelíš vystrúhanú vetvičku, ale kladkový luk striela cez "okno" a pomocou spúšte a nie vypustením tetiva takže hocičo nezožerie. Navyše streľba lukom nie je ako so streľnou zbraňou... skôr by som porovnal s hádzaním alebo "strielaním" prakov. Chce viac tréningu :-)


to neosk :
Čierny prach aj varili, takže je to zložitejšie ako sa zdá, ....
bonus : a ako by si vyrobil zápalku?
Používateľov profilový obrázok
neosk
prispievateľ
Príspevky: 345
Registered for: 11 years 8 months

Príspevok od používateľa neosk »

chemomix na zapalku som uz na youtube niekde videl a aj zafungovala z realnej zbrane. Dokonca sa da pouzit "pouzita" zapalka, len ju treba vyrovnat - je to piplacka.
Teraz to narychlo neviem najst, lebo kamoska kukala cez moj yt account nejake licenia a pod "Homemade Primer" mi najde gebuziny na xicht :/
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Myslím že v prípade dhotrvajúceho shtf bude pre väčšinu jednoduchšie prejsť na kresadlo alebo dútnak ako uhňácať naozaj funkčnú zápalkovú zlož.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

mame dostupne nejake infosky z poslednych lokalnych konfliktov, kolko streliva minie taky obycajny clovek, ktory sa len snazi prezit, na sebaobranu?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Laci napísal:pomocou spúšte a nie vypustením tetivy
A veď Rambo ho naťahoval a vypúšťal len prstami, či nie? :twisted:


matus69:
IMHO úplné minimum, aspoň v priemere.
Pri väčšej spotrebe (=väčšom počte konfliktov) by asi značne rástla pravdepodobnosť, že sa ten civil konca krízy nedožije.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

som si myslel.
Preto by som neriesil nejaky prach, ale zasobu 5tis z kazdeho kalibru co mam a hotovo.
Používateľov profilový obrázok
pinoccio
prispievateľ
Príspevky: 197
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa pinoccio »

Btw. tieto uvahy v praxi nikam nepovedu a zabijate cas...
Kedze (cierny) pusny prach nie je zdaleka to iste ako strelny prach:
- nastuduj si najprv nieco o tom viac nez yt video
- zarataj vsetky zjavne nevyhody - hygroskopicky, nizka energia, nerovnomerne horenie, atd.
- zhananie ingrediencii, porusenie legislativy, pracnost vyroby a bezpecnostne rizika v pomere k vysledku... ehm
- takyto prach je pouzitelny iba na IED
- fugoval by ako-tak v predovke/perkusii, ale charakteristika na prd
- aj v prebitej nabojnici by asi "zhorel", ale charakteristika tiez nepredvidatelna, energia a presnost miziva, silne spinenie a dost mozne poskodenie zbrane
- vsetky dalsie nasledky vyplyvajuce z vyssieuvedeneho

Strelbu z historickych/perkusnych zbrani za podmienok shtf asi neuvazujes, to uz radsej ta mechanika - luk a pod. A aj keby si chcel pouzit perkusiu napr. na lov, radsej si vopred nakup prach. Na obranu by bolo pouzitie zbrani na (cierny) pusny prach tiez problematicke, i ked mozne -s danymi obmedzeniami.

Ked uz uvazujes nad prebijanim "regulerneho streliva" za podmienok shtf:
- neni v tom prakticky rozdiel oproti ne-shtf, okrem dostupnosti zdrojov
- aj tak potrebujes vybavenie pre prebijanie a aspon zakladny know-how
- potrebujes vsetky dalsie komponenty streliva
Tak preco si proste nespravis adekvatne zasoby vratane spravneho prachu?

Ak neprebijas, ostava ti spravit si zasoby hotoveho streliva.
Naposledy upravil/-a pinoccio v 04 Júl 2013, 14:56, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

videl som strelný prach doma robený. Chalan si ho vyrába pre svoju potrebu. má malé delo - historické ukážky - keďže sa tam spotrebuje veľa prachu začal si ho vyrábať sám. Doviedol to do dokonalosti ( spoľahlivo funguje aj v perkusných zbraniach, a ešte si ho aj grafituje kvôli nižšej hygroskopicite). a nieje to nijak zložité :wink: a nič sa nevarí. len to chce pár grifov. Správne podrviť, správne zmiešať...
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"