.45acp vs .40s&w

friendly_stonebraker

Príspevok od používateľa friendly_stonebraker »

C08R4: rozdil je v podstate jen v pruraznosti, 9mmL doleti v zelatine nejdal, .40 o neco malo min a .45 nejmin. Vsechny 3 raze maji dost hybnosti na to, aby prostrelily hrudnik chlapa durch (pokud netrefi pater), rozdil ve skutecne ranivosti v mekke tkani nijak moc zasadne rozdilny neni (porad se bavime o FMJ). U raze .45 je pri prustrelu nejmensi zbytkova energie (diky vetsimu prumeru strely ji lepe predava cili) a nejmin ohrozuje prostor za cilem (teda pokud jsi ten cil vubec trefil). 9mmL a .40 jsou diky vyssi pruraznosti zase vhodnejsi pro strelbu na cil za krytem.

EFMJ: .45 ma velky problem prostrelit i blby dvere u auta. Ten mekky plast ve spicce tam totiz funguje tak nejak jako airbag. Pri narazu na tvrdou prekazku to dobre pohlcuje energii strely a moc se to pak neodrazi. Pro strelbu na nekryty mekky cil je to ale fajnove strelivo.

Ja nosim 9mm Luger Subsonic 9,0g ale to jen kvuli tomu, ze Kuro neudelal kacenku ve vetsi razi :twisted:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Na nechraneneho utocnika ma .45ACP v EFMJ najlepsi zastavovaci a ranivy ucinok, aj ked ma o malinko vacsiu prieraznost ako .40 Staci mrknut tie testy. A podla toho testu mi do zbrane ogival 7,5g FMJ zrejme nepojde. To je ukrutna prieraznost.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

EFMJ je jedna z najlespich technologii aku pre klasicke obranne pistolove kalibre doposial vymysleli. Samozrejme co sa tyka "potesenia" pre nekryteho utocnika, co je asi pre civilistu najpravdepodobnejsi mozny pripad obrany.
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 19 Máj 2010, 15:09, upravené celkom 1 krát.
thrash
prispievateľ
Príspevky: 116
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa thrash »

ja mam podobny probelm.. a ako sa to tu uz pisalo vela krat, je lahko riesitelny ale pre niekoho tazko realizovatelny (napr. premna) - chcem tym povedat ze o dileme ci 9mm, cal .357, cal. 40, 10mm, cal. 45 - rozmysla kazdy zacinajuci "strelec" aj ja :) a riesenie je take lahke - poznat niekoho kte spominane kalibre zbrani ma, ist na strelnicu (na taku kde si mozes donies vlastne "terce" - drevene hlanoli/dosky, melony :D dvere od starej 120ciny a pod.) a jednoducho strielat skusat a dopracujes a k tomu co sa ti paci a co ti vyhovuje.
-rad by som si to aj ja tak pretestoval no zatial nieje moznost a tak ostavam v teoreetickej rovine
-ja som bol velky fanda .45 a aj som, no teraz ma oslovil cal .40 alebo aj 10 mm

-kazdy vie ze .45 (11,43x23) ma vynikajuci STOP efekt na cloveka a podla toho co som cital tak najefektivnejsi naboj urceny na boj - no fakt je aj ten ze nema nejaku zvlastnu prieraznost, co je vyhoda(znizuje sa riziko prestrelenia, a tym zranenia/usmrtenia osoby nachadzajucej v linii streli) aj nevihodu ze pokial na teba bude strielat s auta a budes musiet opetovat strelbu mozno bude mat .45 preoblem prestrelit tie dvere.

-10mm (10x25) na stranke glock sa pise toto:Maximum ballistic performance and maximum penetrative power. The ultimate force. Jeto relativne rychle letiaci naboj s vysokou prieraznostou - tym ze ma vacsiu nabojnicu a nizsi priemer - vyhoda prestreli v pohode dvere auta a dvoje :) na relativne dobry STOP efekt na cloveka no nevyhoda - ked trafis utocnika tak gulka pravdepodobne preleti a pojde dalej a druha vec "kope" ale co som si poreral tak iba o malicko viac ako cal .45
-a niekde som cital oznacenie pre 10mm aj ako cal .40 magnum - co v postate skoro sedi, cize 10mm je vykom ako keby som mal .40 magnum

-cal .40 (10x22) je to to iste ako 10 mm naboj akurat ze ma mansiu nabojnicu teda mensia energia pri vystrele - vyvinul sa pre FBI koly tomu ze 10mm pistole vlemi kopali a zeny ale aj niektori muzi mali problemi pri strelbe - je 2 x ucinnejsi ako 9 mm luger (podla statistyk) dobry STOP efekt - priraznost je nieco mezi 10mm a .45 cal cize tak akurat :) by som povedal a hlavne kope menej ako 10mm a menej ako .45 - co sa moze odzrkadlit pri presnej a rychej strelbe

Moj zaver je ze cal .40 my vychadza najlepsie :) aj ked .45 musim mat tiez :D a asi aj 10 mm keby nieco :D ale na nosenie je lepsia .40 (ked si clovek spocita + a - tak to ma jasne )
friendly_stonebraker

Príspevok od používateľa friendly_stonebraker »

thrash: zapomínáš na jednu velmi podstatnou věc - ty statistiky ranivosti (stop efekt) sou dělaný pro expanzivní střely a ty sou v našich zeměpisných šířkách zakázaný. Srovnej si výhody/nevýhody legálního střeliva dostupného u nás a vyjde ti výsledek přesně opačný.
thrash
prispievateľ
Príspevky: 116
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa thrash »

no hej to je jasne ze ked dam do rychlej pistole 10 mm a trosku pomalesej .40 expanznu strelu ranivost sa zvisuje a teiz je jasne ze do .45 expanz (moze) ale nedava sa lebo je to pomaly letiaci projektil
-len som chcel to ze ked si prejdem jednotlive raze tak na taky optymal co sa tyka ranivosti a nie priliz velkej ale dostatocnej priraznosti (ked ratam s tym ze zbran budem nosti po meste a nechcem zranit niekoho dalsieho) my vychadza cal .40
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa kriznik »

Este jedna vec, na ktoru si zabudol (mozno som to prehliadol), je aj kapacita zasobnika, ktora sa pri spravnom vybere zbrane blizi k lugeru. U mna aj toto zavazilo v prospech .40. Ale zacinal som s lugerom a stale ho mam rad. Statistiky o rieseni konfliktu 2-3 vystrelmi su sice pekne, ale preco sa na ne spoliehat. Statistika v sebe zahrna aj 10 vystrelove riesenia :twisted:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

thrash:
Ja zastavam nazor, ze ovela dolezitejsie nez pochybne testy s doskami a dverami od 120-ciny je to, nakolko dokazes jednotlive raze zvladat pri strelbe, co sa presnosti aj rychlosti tyka. Oboj- aj jednorucne, samozrejme.
Plus zamyslenie sa, kolko planujes trenovat a kolko penazi si ochotny do treningu investovat, rozdiely v cene patronov su znacne.

Vykon raze (od 9L vyssie) je podla mna ovela menej dolezity nez ovladanie zbrane a dostatocny trening.

Mam Glocky v 9L aj 40SW (SubC a FullSize) a ak by som z nejakeho neznameho dovodu musel prejst na jednotnu raz, zvolil by som 9L. Subkompakt v .40SW nie je pre mna, bol by som s nim urcite menej 'efektivny' (=pomalsi a/alebo menej presny).
thrash
prispievateľ
Príspevky: 116
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa thrash »

to KRIZNIK

-jasne aj to je dolezity fakt, no pokial by som siel do .45 tak jedine CZ 97 tam a kapacitu 10 nabojov (napr. glock 21 ma 13 nabojov-to nieje na zahodenie)

-jasne ze .40 ma o nieco vyssiu kapacitu a okrem toho celkovo je lahsia


to YARCO

-ano beriem aj tvoj nazor, ale ten moj test ako som pisal nezahrna len testy s doskami a pod vecami co som pisal (aj ked je dolezity - ja by som rad vedel ako sa mi bude chovat projektil pri roznych prekazkach -len tak pre orienataciu), ale aj to ako sa ti strila s tej pistole ako sa s nou citis - na nete som videl tipka co strila s 10 mm glocku velmi presne a relativne rychle a na rozne vzdialene terce pred sebou (a hovorim bavime sa o 10 mm "kopacke" a nebol to 130 trucker:D) - ako pises dostatocny trening - no tu si treba rozmysliet aj cenu nabojou to je tiez pravda, no pokial neriesim tuto otazku tak potom mi tato starost odpada
-ale zase pisem TEORIAAA.. najlepsie pre tych co sa rozhoduju je PRAX - aj mne.. tu vsade citam ako sa chova ta pistol ako ta co a ako.. a pridem na strelnicu a budem s toho uplne mimo lebo zistim ze mi (aj ked sa mi po teoretickej casti pacila a vyhovovala mi) nesedi.. a sme doma :) ale v neposlednej rade je dolezite aj to co som pisal o ranivosti a prieraznosti - napr ja osoben by som .357 ,alebo nieco podobne rychel a prierazne do mesta nebral
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Ked chces hlavne lacne strielanie tak 9Luger.
Ked chces hlavne obranu s bezne dostupnymi FMJ tak .40SW.
Ked chces este efektivnejsiu obranu tak pouzi EFMJ v .45 ACP.

Cena streliva stupa kvadraticky s jednotlivymi moznostami :-)
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 19 Máj 2010, 15:21, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa boris »

v tejto suvislosti si dovolim citovat jedneho ceskeho klasika - "je cas prestat robit picoviny a naucit se strilet!". sam si tento citat pre seba opakujem pomerne casto aj po rokoch strielania :)

treba pocuvat yarca. ako zaciatocnik by som prestal hladat vselikvidujuci carovny kaliber. kup nieco v lugri a zacni strielat. casom zistis ci chces pridat na kalibri, ubrat na velkosti zbrane, vymenit pistol za revolver a pod. velkokapacitna hracka v lugri je viac ako dostatocna v nasich podmienkach. treba sa vediet rychlo a presne triafat.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

boris napísal: treba pocuvat yarca. ako zaciatocnik by som prestal hladat vselikvidujuci carovny kaliber.
QFT
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Toto je tusim dalsia z tych nikdy nekonciach debat na vsetkych streleckych forach, moj nazor som tu uz parkrat vyjadril a nechce sa mi to opat rozpisovat, ale zareagujem aspon v skratke:

Podla mna zvazovat moznost 'nadmernej penetracie' ako kriterium je uplne to posledne na co by sa mal clovek pri vybere kratkej obrannej zbrane pozerat (nehovoriac o tom ze predstava ako utocnik na cloveka vytiahne zbran ked ma za chrbtom nejakych nevinnych ludi sa mi zda trochu uletena, a aj ak by zrovna k takej situacii doslo, moznost priestrelu alebo odrazenia strely je pri rovnakom type streliva podobna pre 9mm rovnako ako .40 alebo .45...).
thrash napísal:... v neposlednej rade je dolezite aj to co som pisal o ranivosti a prieraznosti - napr ja osoben by som .357 ,alebo nieco podobne rychel a prierazne do mesta nebral
http://www.loukatactical.com/articles/F ... ssue40.pdf
Pozri tabulku na strane 22 (prebera sa tam terminalna balistika kratkych zbrani), kde prave .357 vychadza daleko najlepsia (a rozdiel medzi 9mm a .45 je minimalny). Tym nevravim ze .357 je idealny kaliber na sebaobranu, len ze by sa takym javil keby clovek bral taketo statistiky za bernu mincu.

X studii a x statistik pride ku x zaverom, treba si ale uvedomit ze 'zazracny kaliber' naozaj neexistuje, a skutocny 'one shot stop' je z kratkej zbrane ci uz 9mm, .40 alebo .45 z hladiska fyziky a fyziologie takmer nemozny (pokial nemieris z par centimetrov zozadu hlavy na predlzenu miechu)...

Terminalna balistika a fyziologia je hodne komplexna zalezitost a ak hovorime o snahe 'okamzitej alebo co najrychlejsej inkapacitacie' utocnika, tak expanzne strely maju svoje vyhody aj nevyhody. Z laickeho pohladu sa javia ako dobra alternativa na 'nosenie' (aj uplnemu laikovi je jasne ze v ludskom tele spravi napr. EFMJ 'vacsiu sarapatu' nez FMJ, lenze zjednodusene povedane rozdiel ci pachos vykrvaca za 2min 32sekund, alebo 2min 48sekund nie je pre obrancu v sebaobrannej situacii az tak velmi dolezity). Dva priklady - 1. zasah do makkych tkaniv - EFMJ spravi 'vacsiu skodu' a pachatel vykrvaca o cosi rychlejsie, 2. zasah na hlavu - povedzme pod nos - EFMJ moze sklznut bokom po maxille ale FMJ ju prestreli a pokracuje dalej do medully oblongata, kde utocnika 'vypne' (trva to cca polmiliontinu sekundy).

Kazdopadne naprosta vacsina tych tzv. 'one shot stopov' ktore najdes v statistikach su psychologickeho a ineho razu, cize v reale je daleko dolezitejsie nez kaliber x inych veci (schopnost ucinne zareagovat, umiestnenie zasahu/ov, spolahlivost zbrane, kapacita zasobnika, atd. atd. atd.).


Gunslinger


Edit: Tusim patrim medzi suterenov co pouzivaju odborne termity... :roll: :lol:
Naposledy upravil/-a Gunslinger v 20 Máj 2010, 11:29, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Fakt pekná a zaujímavá téma. :wink:

Ale myslím, že pre väčšinu tu prítomných je kaliber, strelivo a zbraň viac o pocitoch a pôžitkoch, ako o potrebe strielania do ludí.

A ak by k tomu malo už prísť, tak vám to bude už jedno, z čím vás zastrelia. :lol:
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Kapo nekaz nam iluzie, ze mozeme nieco urobit pre zachranu svojho zivota.
Hola pravda tu na fore nikoho nezaujima :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"