Uloženie zbrane

peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 17 years

Uloženie zbrane

Príspevok od používateľa peto543 »

ako mate ulozene vase zbrane(kratke) ?? mate na to tie skrine(trezory) ?? policia robi kontrolu ulozenia na niakej pravidelnej baze, namatkovo ci ako?
inspiring_jang

Príspevok od používateľa inspiring_jang »

Ja mam taku bezpecnostnu skrinku co som kupil za liter v metre. Uplne vyhovuje. Policia by vraj mala robit robit namatkovu kontrolu raz do roka. Skutocnost je taka, ze niektrory maju zbrojak 15 rokov a kontrolu este nezazili. :wink:
Inac zbran by si mal zabezpecenu aj keby si ju zamkol trebars aj do suflika
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

strelivo v malom trezore so zbranami ulozene v jednej skrini
inspiring_jang

Príspevok od používateľa inspiring_jang »

Elektron, tu bezpecnostnu skrinku co mam (ma ju aj spherixis), povazuju coops ako trezor na zbrane? Ide o to ci v nej musim mat zamknute strelivo zvlast.
Totiz zamknute ho mam, ale radsej by som nemal kvoli pohotovosti pri nejakom ohrozeni
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Pokial nemas viac ako 10 zbrani alebo zbran kat. A tak nemusis mat trezor, staci ich mat ulozene a uzamknute. Strelivo a zasobniky musia byt ulozene oddelene od zbrani a tiez pod zamkom. Ak mas trezor (otazka je co presne je trezor a co nie) tak to mozes mat spolu. Ja mam skrinu na zbrane od Mongela a v nej je samostatne uzamykatelna skrinka.
Do takehoto niecoho sa myslim ze oplati investovat, nie je to vec na rok ani na dva a mozem pokojne spavat, lebo mam vsetko ulozene tak ako to ma byt.

Inak podla mojho nazoru staci mat zbrane zamknute v jednom sufliku a v druhom naboje a zasobniky, samozrejme tiez zamknute. Teda ak dobre chapem §55 zakona o zbraniach.
Este som nepocul o tom, ze by mali policajti namatkovo kontrolovat ulozenie zbrani a neviem si ani dost dobre predstavit, ako by to vykonavali.
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 17 years

Príspevok od používateľa peto543 »

JARIK : ta skrinka z metra: neni to nahodou taky minitrezor co ma aj kodovy aj zamok na kluc??? minule som to videl v hornbachu za 999sk a tiez ma to napadlo...ale presne bohvie ci by sa to polisom lubilo, ci to splnuje kriteria akoze trezor vhodny na uschovu zbrani.....
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

trezor nie je zakonom specifikovany
inspiring_jang

Príspevok od používateľa inspiring_jang »

Peto: ano presne myslim to. A ci to splnuje poziadavky ako trezor na ulozenie zbrani by ma tiez zaujimalo. Ja som si pre istotu dokupil v metre aj taku malu uzamykatelnu pokladnicku- na naboje.
Marek: no ver ci never chodia. Ale fakt asi raz za 100 rokov. Pridu k tebe kedy sa im zachce a musis im ukazat ako mas ulozenu zbran. Pojdu s tebou pekne krasne az ku zbrani. Ziadat to mozu len od teba, teda ak doma nebudes musia sa otocit na pate.
Taka poznamocka: moj ucitel na VS robil vysetrovatela a mali podozrenie na jedneho chlapika, ze ma doma kradnute radiatory - totiz niekto vykradol nejaku novostavbu. Chlapik mal smolu v tom, ze vlastnil zbran a tak bez suhlasu sudcu na domovu prehliadku, mohli sa ist akoze pozriet na ulozenie zbrani. Nasli tam co hladali.....
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

electron: asi podla zakona nie, ale bude to podla nejakej normy a to bude suvisiet s triedou bezpecnosti atd. Uvadza sa to na weboch, kde sa predavaju trezory. V CR musi byt trezor na zbrane certifikovany a kto ma tusim viac ako dve zbrane, musi mat takyto trezor. U nas to tak neplati, ale myslim si, ze triedy bezpecnosti budu u nas rovnake.

Jarik: k tomuto by sa mohol vyjadrit Panzer, ja idem pravo studovat len od tohto septembra... :wink: Laicky by som povedal, ze ak maju podozrenie ze sa vnutri pacha nejaky trestny cin alebo vec neznesie odklad, tak mozu vstupit do bytu. Inak len so suhlasom sudcu. Ja by som im kludne skrinu ukazal, aj ked som presvedceny, ze na to nemaju pravo. Druha vec je, kto a ako vykonava dozor nad zakonom o zbraniach, ale to len tak tapem. :oops: Idem sa na to zo zvedavosti pozriet.
inspiring_jang

Príspevok od používateľa inspiring_jang »

Akoze nemaju pravo. Jasne ze maju. Kupou zbrane si kupil policajtom vstupenku do vlastneho domu. :wink:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

MarekZ
pokial nie su v zakone/vyhlaske/,uvedene "parametre" trezoru
za trezor mozme povazovat aj bednicku na naradie
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

electron: ok, fakt netusim ci je niekde trezor definovany, je pravda ze som sa s tym zatial este nikde nestretol.

Jarik: o tom prave vstupu som nasiel dve veci. Prva je opravnenie policajta otvorit byt, kde je jasne napisane za akych okolnosti to moze urobit podla §29 Zakona o Policajnom zbore a druha je domova prehliadka podla Trestneho poriadku §99-106. Nikde som nenasiel nic o prave policajta vstupovat do bytu kvoli kontrole ulozenia zbrani. Nic to vsak ale neznamena, mozno je to niekde inde, dufam, ze sa k tomu vyjadri Panzer.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

zakon 190/2003
DOZOR

§ 67

(1) Dozor nad dodržiavaním tohto zákona a predpisov na jeho vykonávanie v rámci svojej pôsobnosti u držiteľa zbrojného preukazu, zbrojnej licencie, európskeho zbrojného pasu, nákupného povolenia, zbrojného sprievodného listu vykonáva
a) ministerstvo,
b) policajný útvar.

(2) Výkon dozoru sa riadi základnými pravidlami podľa osobitného predpisu. ) Pri výkone dozoru sú orgány dozoru uvedené v odseku 1 oprávnené
a) požadovať predloženie zbrane a streliva a príslušných dokladov na kontrolu,
b) vykonávať kontrolu bezpečného používania a bezpečného uloženia zbrane a streliva.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Pretože ma pred časom cez SZ poprosil peto543 o zistenie, kedy a ako často sa vykonávajú kontroly uloženia zbraní, zisťoval som to dnes na našom OR PZ-tku.

Takže. Kontroly sa vykonávajú námatkovo a podľa interného predpisu by sa mali vykonať min. raz za 10 rokov. Teda počas doby platnosti ZP. Jednoznačne sa kontrola má vždy vykonať pri predlžovaní platnosti ZP. Rovnako sa kontrola vykonáva pri rôznych na to zameraných bezpečnostných akciách alebo aj mimo nich v prípade, ak je podozrenie proti konkrétnemu držiteľovi zbrane, že s ňou nakladá protizákonným spôsobom. Teda že ju nedrží doma ale vláči na opasku, hoci má len B (teda držanie), alebo príde udanie, že poľovník má pušky zavesené v garáži na klinci a pod.

K oprávneniu vykonať kontrolu už podal pregnantné vysvetlenie electron.

Takže netreba sa spoliehať, že k vám neprídu policajti na kontrolu len preto, lebo kamarát má zbroják 100 rokov a za ním ešte neboli ani raz :D. Náhoda je blbec a preto je treba mať zbrane a náboje k nim uložené v intenciách zákona.

Čo sa týka trezoru. Bežnému držiteľovi krátkej zbrane, resp. dvoch troch zbraní úplne stačí uzamykateľná skrinka v nábytkovej stene na oddelené uloženie zbrane a nábojov, resp. zásobníku. Na druhej strane určite nie je príjemná predstava, že hocijaký trotl, ktorý vám vlezie do bytu, sa so skrutkovačom dostane k vašim zbraniam. Pre pokoj duše je preto lepší vstavaný trezor, ktorý so sebou bytár nemôže odniesť, resp. sa poriadne potrápi kým ho v byte otvorí, čím ale vzrastie šanca, že bude prichytený pri čine.
inspiring_tu

Príspevok od používateľa inspiring_tu »

Zákon č.301/2005 z.z. (Trestný poriadok):

§ 103
Vstup do obydlia, iných priestorov
a na pozemok

(1) Policajt môže vstúpiť do obydlia, iných priestorov alebo na pozemok len vtedy, ak vec neznesie odklad a vstup je nevyhnutný na ochranu života alebo zdravia osôb alebo na ochranu štátu, udržanie verejného poriadku, ochranu majetku, alebo ochranu práv a slobôd iných a na vymedzených územiach aj v záujme ochrany prírody, najmä ak ide o obydlie alebo iné priestory, alebo pozemok osoby pristihnutej pri trestnom čine.

(2) Na miesta uvedené v odseku 1 môže vstúpiť policajt, príslušník Policajného zboru, Vojenskej polície, Železničnej polície alebo colného orgánu v prípade, ak bol vydaný príkaz na zatknutie alebo príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody osoby, ktorá sa tam zdržuje, alebo ak treba predviesť obvineného alebo svedka, ktorý sa tam zdržuje.

(3) Po vstupe na miesta uvedené v odseku 1 možno vykonať iba také úkony, ktoré neznesú odklad, alebo úkony na predvedenie osoby vrátane postupu podľa § 99 ods. 4.

Toť vsjo, čo som našiel ku kontrole(okrem príslušného ustanovenia zákona č.190/2003 o právomoci vykonať kontrolu uloženia a bezpečného používania)... Podľa všetkého teda asi stačí,ak im ukážeš zbraň a dve uzamykateľné pokladničky(1 na zbraň a 1 na náboje pred vchodom do bytu,príp.domu a dnu ich vpustiť nemusíš.

Verím že nám to Panzer upresní...

P.S.Podľa mňa stačí,keď im pred dvere vynesieš "trezor" aj so zbraňou... :lol:
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"