Navrh novely #3

inspiring_proskuriakova

Navrh novely #3

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

Prichádza tretie kolo....


BRATISLAVA. Koalícia má predbežnú dohodu na podobe novely zákona o strelných zbraniach a strelive z dielne ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), ktorá má sprísniť podmienky držania zbraní a streliva. Pre TASR to dnes potvrdil poslanec Národnej rady SR Martin Pado (SDKÚ-DS).

"Na rokovaní s ministrom sme sa zhodli na základných momentoch," povedal s tým, že hoci predbežná dohoda je, konečná podoba právnej normy môže byť napokon predsa len iná. Bude závisieť od toho, čo sa vlastne v parlamente schváli. Na rokovaní sa okrem Pada a Lipšica zúčastnil aj poslanec za SaS Jaroslav Suja.

Podľa dohody by polícia nemohla bezdôvodne vstúpiť do obydlia držiteľa zbrane. Pôvodné znenie Lipšicovej novely jej umožňovalo vstup aj bez toho, aby mu predchádzal prehrešok. Minister si za tento návrh v pléne vypočul kritiku nielen z radov opozície, ale aj koalície.

Podporu v pléne nenašli na minulej schôdzi parlamentu ani povinné psychotesty pre držiteľov a žiadateľov zbraní, ktoré Lipšic vtedy označil za kľúčové. V zákone by psychotesty mali zostať aj v prípade schválenia dohody, no v inej podobe, ako chcel minister.

"Psychotesty nemajú byť periodické pre všetkých. Iba pre držiteľov krátkych guľových zbraní s právom nosiť. Malo by to byť pre držiteľov športových zbraní, teda tých automatických a poloautomatických zbraní," priblížil Pado.

Dodal, že okrem toho "od doby nadobudnutia účinnosti zákona všetci noví držitelia zbrojného preukazu budú musieť absolvovať psychotesty". Podstúpiť ich budú musieť podľa neho tiež tí, ktorí ich neabsolvovali pri získaní zbrojného preukazu a v deň nadobudnutia účinnosti zákona budú mať menej rokov, než bude stanovená hranica. "Tí, ktorí budú mať viac rokov ako určená veková hranica, nebudú musieť psychotesty absolvovať," doplnil.

Pado povedal, že veková hranica ešte nie je určená, ale uvažuje sa o 60, 62 alebo 65 rokoch. "Mal by to byť dôchodkový vek," podotkol s tým, že dohodnuté body by mali teraz úradníci ministerstva vnútra "vyprecizovať, aby to bolo prijateľné".

Podľa Pada je zrejme s dohodou spokojný aj poslanec za Most-Híd Gábor Gál, ktorý Lipšicovu novelu podrobil v parlamente ostrej kritike. Okrem iného ju na februárovej schôdzi označil za vágnu a bol presvedčený, že právna norma v pôvodnom znení by nezabránila takým tragédiám, ako bola tá v Devínskej Novej Vsi. Na rokovaní s ministrom Lipšicom, ktorého cieľom bolo novelu vylepšiť, sa Gál podľa Pada nezúčastnil.

"Ale hovoril som s ním predtým. Vravel som mu, že takáto dohoda by sa rysovala a v tom momente, keď som mu to hovoril, vyslovil spokojnosť s takýmto záverom," povedal pre TASR Pado.

Šéf rezortu vnútra novelou reaguje na minuloročnú tragédiu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, pri ktorej Ľubomír Harman zastrelil sedem osôb a ďalších 15 zranil. Masakra sa napokon skončila smrťou útočníka. Lipšic však odmieta tvrdenia, že je to jediný dôvod. Potrebu novely obhajuje aj tým, že takmer každý mesiac sa objaví nejaký strelec ohrozujúci nevinných ľudí. Tých podľa jeho slov treba nejako chrániť.

O novele mal parlament definitívne rozhodnúť už na minuloročnej decembrovej schôdzi. Napokon sa tak nestalo. Zákonodarný zbor právnu normu presunul na februárové zasadnutie. Pre nevôľu v radoch koalície aj opozície však o novele poslanci nerozhodli ani vtedy. Parlament by sa mal právnou normou zaoberať najbližšie na marcovej schôdzi.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5779564/koalicia-ma ... z1EoUs54ip
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa kamov »

"Psychotesty nemajú byť periodické pre všetkých. Iba pre držiteľov krátkych guľových zbraní s právom nosiť. Malo by to byť pre držiteľov športových zbraní, teda tých automatických a poloautomatických zbraní" polovnicka lobby zaucinkovala,
inspiring_shamir

Príspevok od používateľa inspiring_shamir »

dobre som to pochopil? pravidelne psychotesty len pre sk A a E? ,alebo som to nepochopil dobre? :?
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Lord_Summoner_sk napísal:Potrebu novely obhajuje aj tým, že takmer každý mesiac sa objaví nejaký strelec ohrozujúci nevinných ľudí. Tých podľa jeho slov treba nejako chrániť.
A čo policajti? Kto bude chrániť nevinných ľudí pred policajtmi čo si nechávajú full-auto zbrane kade-tade, jazdia v strede vozovky v neprehľadných zákrutách??

O akých automatických zbraniach v rukách športových strelcov to kecá? A prečo nevedia rozlišovať medzi vlastníkom a držiteľom. Ja som držiteľom ZP, ale vlastníkom zbrane.

Kua ma to teraz nasralo!
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Tony_Vicks:
Áno, ale keď si dôchodca, tak už psychotesty netreba.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

tak
som sklamany
to je mierne slovo


este jedna vec:
"Tí, ktorí budú mať viac rokov ako určená veková hranica, nebudú musieť psychotesty absolvovať," doplnil.

Pado povedal, že veková hranica ešte nie je určená, ale uvažuje sa o 60, 62 alebo 65 rokoch. "Mal by to byť dôchodkový vek,"

tomu ako rozumiete? Dava vam to zmysel?
inspiring_shamir

Príspevok od používateľa inspiring_shamir »

dakujem za odpoved......dochodca pri terajsom tempe zvysovania dochodkoveho veku uz asi nebude nikdy :D

neviem ci je to dobre ze prave E bude mat psychotesty, ale viac ztoho uz Danko nepusti.
inspiring_shamir

Príspevok od používateľa inspiring_shamir »

aris napísal:tak
som sklamany
to je mierne slovo


este jedna vec:
"Tí, ktorí budú mať viac rokov ako určená veková hranica, nebudú musieť psychotesty absolvovať," doplnil.

Pado povedal, že veková hranica ešte nie je určená, ale uvažuje sa o 60, 62 alebo 65 rokoch. "Mal by to byť dôchodkový vek,"

tomu ako rozumiete? Dava vam to zmysel?
aby komunistickym paprdom nezobrali ich rodinne flinty, kvoly tomu ze su uz senilny a neprejdu psychotestami
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

..
Naposledy upravil/-a aris v 14 Apr 2011, 21:57, upravené celkom 1 krát.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Toto je zlý sen. Tak na A, E treba psychotest, ale na D nie? Fakt nemám slov. Dúfam, ale, že sa mimo špinavých zradcov postavia na odpor aspoň doktori, ktorí psychotesty ostro kritizovali.
Používateľov profilový obrázok
mazzi
prispievateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa mazzi »

Je to špinavosť...čo k tomu dodať.

Mohli by aspoň používať termíny, ktoré sú definované v zákone.
inspiring_shamir

Príspevok od používateľa inspiring_shamir »

uz viem kde si podavam prihlasku na VS...... filozoficka fakulta...psychologia, poznam jedneho co sa za psychologa uci....evidentne ma o kolecko menej alebo viac...ale vdaka jeho vytrvalosti sa nim stane. Ked toto nas bude testovat.....tak no comment
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa aris »

..
Naposledy upravil/-a aris v 15 Apr 2011, 18:47, upravené celkom 2 krát.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

A to si nikto neuvedomuje, že najsilnejšie zbrane sú medzi poľovníkmi? Čo je taká športová malorážka oproti poľovníckym kalibrom na slonov ...
inspiring_shamir

Príspevok od používateľa inspiring_shamir »

ale uvedomuju si to ,ze ake "kalibre" su clenovia polovnickeho zvazu. Keby si to neuvedomovali, tak D by ztoho nebolo vypustene
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"