Viditeľné nosenie zbrane SBS

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3702
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ano, je zakon o SBS. Samozrejme nosit viditelne sa nemoze zbran., kt. ma SBSkar napisanu na svoj zbrojak na sk. A.

Este dodam, ze takuto povinnost z. 190 neuklada, §28 hovori len:
  • (4) Držiteľ zbrojného preukazu nesmie
    • e) viditeľne nosiť zbraň, ak mu bol vydaný zbrojný preukaz s vyznačenou skupinou A,
Je to dost nestastna formulacia, lebo co ked mas sk. A a C? :)
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Dátum registrácie: 11 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Viditeľne môžu nosiť služobnú, alebo svoju zapísanú na C. Ak má svoju zapísanú na A, musí ju mať skrytú.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Ja v tom paragrafe ale nevidím nič o tom na akú skupinu má bať zbraň zapísaná. Ten paragraf hovorí o skupine A zbrojného preukazu. Takže keď má držiteľ príkladom skup. A,C tak nikdy nesmie nikdy žiadnu zbraň nosiť videteľne aj keď mu zamestnavateľ pridelí zbraň podľa zbrojnej licencie a bude evidovaná na zbrojnú licenciu ako služobná a podľa zákona o SBS má na to právo nosiť ju viditeľne počas výkonu služby.

A ešte len môj dojem, opravte ma keď to vidím zle ale:

Ale ja ako držiteľ skup. A ZP:

Keď nosím doma v obyvačke zbraň viditeľne a sused nakúka cez okno a vidí moju zbraň, tiež porušujem zákon.

Keď nosím zbraň viditeľne na boku na strelnici tak tiež porušujem zákon, lebo mi zbraň vidia iný strelci.

Preto tu už dlhšie lobujem, aby sa do slovenského zákona dala formuláciu, čo majú bratia Češi: zákaz nosiť viditeľne zbraň na VEREJNE PRÍSTUPNÝCH miestach. Strelnica ani moja obývačka nie je verejne prístupné miesto.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2883
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa telra »

strelnica je tiez verejne pristupne miesto
Používateľov profilový obrázok
sirdo
prispievateľ
Príspevky: 461
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa sirdo »

electron tu daval svojho casu vyjadrenie MV SR k skrytemu noseniu sluzobnej zbrane SBS, na zaklade debaty na mujglock.com. v Cechach musia nosit skryte, u nas nie. neviem dohladat ten konkretny prispevok, ale ked sa tu objavi electron predpokladam, ze to tu repostne...
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Vážený pán xx

na základe stanoviska odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru k Vášmu listu vo veci týkajúcej sa viditeľného nosenia zbrane pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby (ďalej len „pracovník SBS“) podľa zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o zbraniach a strelive“) Vám oznamujeme nasledovné:

podľa § 2 písm. e) zákona o zbraniach a strelive sa držaním zbrane a streliva rozumie oprávnenie prechovávať a mať pri sebe zbraň a strelivo na miestach určených v preukaze zbrane, ak zákon o zbraniach a strelive neustanovuje inak.


Pracovník SBS, ako držiteľ skupiny C zbrojného preukazu je oprávnený pri výkone zamestnania držať zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. b) zákona o zbraniach a strelive, na ktorú bola držiteľovi zbrojnej licencie udelená výnimka a zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) zákona o zbraniach a strelive na ktoré má jeho zamestnávateľ vydaný preukaz zbrane a to pre účel zbrojnej licencie skupiny C.


Povinnosť nosiť skryte zbraň sa vzťahuje na držiteľa zbrojného preukazu s vyznačenou skupinou A, pričom táto povinnosť mu je daná v zmysle § 28 ods. 4 písm. e) zákona o zbraniach a strelive.


Z uvedeného vyplýva, že ak pracovník SBS je držiteľom skupiny C zbrojného preukazu nie je povinný pri výkone zamestnania držať skryte zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. b) a zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) zákona o zbraniach a strelive.


S prianím príjemného dňa Ing. Pšenáková

odd. prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

telra napísal:strelnica je tiez verejne pristupne miesto
Strelnica, myslel som skôr priamo strelište, tam sa predsa na palebnú čiaru púšťa až po zaevidovaní ZP na povolenie prevádzkovateľa strelnice. Neprechádza sa tam hocikto.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 5 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Bauer napísal:Ale ja ako držiteľ skup. A ZP:

Keď nosím doma v obyvačke zbraň viditeľne a sused nakúka cez okno a vidí moju zbraň, tiež porušujem zákon.

Keď nosím zbraň viditeľne na boku na strelnici tak tiež porušujem zákon, lebo mi zbraň vidia iný strelci.
preboha Bauer, prosim ta zdrz sa vysvetlovania zakona :roll:
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Cituješ len odtiaľ, odkiaľ sa ti to hodí. Ja sa vo svojom príspevku nepokúšam vysvetľovať zákon.
Bauer napísal:A ešte len môj dojem, opravte ma keď to vidím zle ale:

Ale ja ako držiteľ skup. A ZP:

Keď nosím doma v obyvačke zbraň viditeľne a sused nakúka cez okno a vidí moju zbraň, tiež porušujem zákon.

Keď nosím zbraň viditeľne na boku na strelnici tak tiež porušujem zákon, lebo mi zbraň vidia iný strelci.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 5 months

Príspevok od používateľa gewehr »

necitujem len to co sa mi hodi, vsetky tvoje prispevky vyssie su viditelne. Vyberiem teda viac:
Bauer napísal:...A ešte len môj dojem... Preto tu už dlhšie lobujem, aby sa do slovenského zákona dala formuláciu, čo majú bratia Češi...
takych, co na zaklade svojich dojmov, bez znalosti vykladu chcu menit zakon je v jednej betonovej budove plny hradny kopec. Prosim ta este raz. Ked nemas o veciach ani paru, spytaj sa pravnikov ktori to mozu vysvetlit. Az potom k tomu debat, nedajboze sa snaz ovplyvnovat znenie zakona.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Myslel, som, že tu medzi fóristami je kopec právnikov a práve od nich som očakával ich profesionálny názor, ktorý mňa amatéra poučí.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Bauer, načo chceš názor od právnika? Aby ti povedal, že výklad zákona je nezriedka dôležitejší než jeho znenie?
:D
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Vaquero »

Bauer napísal:Ja v tom paragrafe ale nevidím nič o tom na akú skupinu má bať zbraň zapísaná. Ten paragraf hovorí o skupine A zbrojného preukazu. Takže keď má držiteľ príkladom skup. A,C tak nikdy nesmie nikdy žiadnu zbraň nosiť videteľne aj keď mu zamestnavateľ pridelí zbraň podľa zbrojnej licencie a bude evidovaná na zbrojnú licenciu ako služobná a podľa zákona o SBS má na to právo nosiť ju viditeľne počas výkonu služby.

A ešte len môj dojem, opravte ma keď to vidím zle ale:

Ale ja ako držiteľ skup. A ZP:

Keď nosím doma v obyvačke zbraň viditeľne a sused nakúka cez okno a vidí moju zbraň, tiež porušujem zákon.

Keď nosím zbraň viditeľne na boku na strelnici tak tiež porušujem zákon, lebo mi zbraň vidia iný strelci.

Preto tu už dlhšie lobujem, aby sa do slovenského zákona dala formuláciu, čo majú bratia Češi: zákaz nosiť viditeľne zbraň na VEREJNE PRÍSTUPNÝCH miestach. Strelnica ani moja obývačka nie je verejne prístupné miesto.
Bauer, nechcem sa Ťa dotknúť, ale odpoveď na tvoje pochybnosti treba hľadať v tom, čo už zákon obsahuje a nie v tom, čo Ti v ňom zdanlivo chýba.
Z ust. § 27 ods. 1 písm. a) Zákona vyplýva, že ZP sk. A v sebe zahŕňa aj oprávnenia držiteľa sk. B. Vo svojej obývačke zbraň nenosíš, ale držíš, t.j. si v postavení sk. B.
Na strelnici zbraň nenosíš v zmysle oprávnení držiteľa sk. A, ale využívaš možnosť na streľbu zo zbrane, ktorú Ti dáva § 28 ods. 1 písm. n) Zákona, v intenciách prevádzkového poriadku strelnice, ktorý je súčasťou povoľovacieho rozhodovania podľa § 49 Zákona, čiže tak konáš de facto so súhlasom polície.
Aj napriek uvedenému by bola Tebou navrhovaná vsuvka do zákona dobrá, aby nad ním ľudia zbytočne nemeditovali. Bohužiaľ, v Tvojom príspevku sa prejavuje tendencia, ktorú už dlhšie pozorujem u držiteľov ZP, totiž že hľadajú v zákone vo svoj neprospech povinnosti a zádrhely, ktoré tam nie sú, je to taký masochizmus.
Používateľov profilový obrázok
neosk
prispievateľ
Príspevky: 345
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa neosk »

nieje to masochizmus, skor taka zdrava paranoia vychadzajuca z praxe, ze castokrat je bezny clovek buzerovany "velkomoznymi panmi" za uplne hovadiny. Ale to je konieckoncov tak v rozvojovych krajinach ... :(
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

hehe, Bauer a ZDRAVA paranoja ???
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"