Ako je to s harpunami?

Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 8 months

Ako je to s harpunami?

Príspevok od používateľa hlavaXX »

su 2 druhy: gumove a pneumaticke
gumova je asi mechanicka zbran kategorie D, takze netreba hlasit

ale ta na stlaceny vzduch funguje tak, ze sa tam specialnou pumpou natlaci vzduch asi 300 ATM. Ten sa pred kazdym vystrelom este stlaci nabijanim sipu do rury(hlavne). Kovovy sip ma asi 250g a leti 33m/s co je 136 J
Pekna supa, aj by som tomu veril, ked to vo vode s velkym odporom prestreli rybu na par metrov,
trosku silnejsia vzduchovka

patri takato "hracka" pod kategoriu C a podlieha ohlasovacej povinnosti? Pytam sa, lebo sa veselo predavaju bezne aj na internete od 60eur vyssie a nemaju asi ani ziadne vyrobne cisla
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa erebos »

Uz si si odpovedal.. Pozri si zakon. Tu harpunu mozme povazovat za zbran plynovu a kedze tam vzduch tlakujes je to "Vetrovka". V zakone si najdi kolko je max. pripustna energia strely, teda kedy zbran nepodlieha povoleniu a mas odpoved...

Ta harpuna je rozhodne nad...
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

cital som zakon a podla definicie a mojho chapania by to malo patrit pod C,
pytal som sa, lebo mi nesedelo preco sa to volne predava. Ci som to zle pochopil alebo to este niekomu nedoslo.

ak je to ten druhy pripad, zelam prijemnu pracu nasim zakonodarcom
a zaroven sa ospravedlnujem vsetkym predajcom a drzitelom takychto harpun za mozne peripetie v buducnosti
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Registered for: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa miro1 »

Ale základnym predpokladom je, aby strela bola hnaná práve tým plynom. Pochopil som to tak, že do piestu sa natlakuje 300 atmosfer...následne sa tychto 300 atmosfér stlači a v momente vystrelu pohyb piestu vystrelí šíp...ale k uvolneniu tych 300 atmosfér z piestu nedochadza...( sudiac podla toho, že po vystrele nevyletí k hladine oblak bublin) Takže je to podla mna iná zbran neuvedena v A-C prípadne mechanická zbran ... Pretože strela nie je vystrelená pomocou expanzie plynov posobiacich na strelu....ale posobiacih na piest....
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa erebos »

V tom pripade by sa jednalo o mechanicku zbran a potom by sa na nu pozeralo ako napr. na kusu. Ja som predpokladal, ze plyn posoby priamo na dno strely....
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

tych 300 ATM je tam asi kvoli tomu aby neklesal vykon harpuny s hlbkou kedy narasta tlak vody okolo, a mas pravdu, neunikne z neho ani bublina.

energia potrebna na vystrel sa dodava dodatocnym stlacenim toho natlakovaneho vzduchu. Pri vystrele prichadza k jeho okamzitemu uvolneniu do povodneho objemu ako pred nabitim, tiez nic neunika

definicia hovori o okamzitom uvolneni stlaceneho vzduchu a nezmienuje sa ci unika z laufu alebo nie:
"2. plynová zbraň - zbraň, ktorej funkcia je založená na okamžitom uvoľnení stlačeného vzduchu alebo iného plynu,"
a v tomto pripade, pracu naozaj kona stlaceny vzduch, takze "C"


mne sa to javi tak, ze primarna definicia plynoviek a ich vykonove obmedzenie 15J bolo koncipovane kvoli vzduchovkam a vetrovkam,
harpuny pod to tiez nestastne spadaju ako specialny pripad na ktory sa vtedy nemyslelo
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"