Ekonomika

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa rado74 »

Nemyslim, ze zlato je dobra investicia skor poznam kopu ludi co sa ho chcu zbavit kym sa da a je dobra cena za gram na trhu a ma kto kupovat.
Mozno zle prirovnanie, ale aj ista komunita ludi mala cez vojnu kopu zlata a vacsine to bolo prd platne.
Ak to beries ako ochranu uspor, tak si pozri ceny investicneho zlata predaj a opatovny nakup keby si chcel predat Ty a vychadza z toho cista strata.
Jedine ak ho odlozis pre svoje deti, tie mozno zarobia alebo aspon dostanu naspat peniaze pri stasti zhodnotene aspon o inflaciu ale inak :?
friendly_shirley

Príspevok od používateľa friendly_shirley »

asi som sa mal lepsie vyjadrit, zlato beriem ako v podstate jednu z mala moznosti ako uchovat majetok /nie taky velky :-(/ pri pripadnom krachu eura alebo celkovo financnych trhov.
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

mas lepsi napad ako zlato?

-nehnutelnosti? platis za to dane, je to nelikvidne, n spanielsku klesli o 40% lebo ludia sa ich zbavuju ked nemaju z coho zit
-diamanty? trh kontorluje zopar rodin, mnozia sa synteticke diamanty kvalitou na nerozoznanie od priridnych, rozdiel je len v punce co tam vypaluju, aby sme neskoncili ako indiani so sklenenymi koralkami
-eura? po minulotyzdnovom vyhlaseni neobmedzeneho tlacenia
-USD? su zase na dlhovom strope a hned po volbach alebo na novy rok bude zvyseny aj QE3
-umelecke diela?
-nejaky iny navrh?

takze ja ostavam pri zlate a nabojoch(tych cena tiez ako pri diamantoch stale rasrie :) ) a viem, ze ich v buducnosti spotrebujem

zlato sa da kupit anonymne aj v vpredajni v auparku v BA, alebo cez burzu minci na nete, pripadne zlatatehla, saturitas
vsade tam sa da aj predat
rozdiel nakup/predaj okolo 5%
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Rudo »

Najhorsie na tejto situacii je to, ze pravdu, co bolo najlepsie sa dozvedia az nasi vnukovia, ak vobec nejaki budu ...
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Vaquero »

Problémy so zlatom môžu mať iba krátkodobí špekulanti, ktorí chcú za pár dní alebo týždňov vyboxovať majland. Ale v téme o WTSHTF sa na takých borcov môžeme vybodnúť (skapú od hladu v luxusných kanceláriách), nám ide o trvalé hodnoty v horizonte niekoľko rokov (desaťročí) a použiteľné v situácii, keď napr. papierové peniaze budú iba odpad. V tomto smere je zlato bezkonkurenčné vývojom hodnoty v horizonte desaťročí a dôležité funkciou zmeniteľnosti v krízových situáciách, kde ho po praktickej stránke predčí iba striebro.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa rado74 »

HlavaXX, lepsi navrh tazko povedat, vzdy az urcita situacia ukaze co je vtedy najlepsie. Na niektore situacie sa prosto neda vopred pripravit . Aj ta zamenitelnost zlata je diskutabilna, hlavne z hladiska urcitej hodnoty, preto to nevidim ako nejaku stastnu investiciu v pripade nejakeho SHIT-u.
Vezmi priklad mas zlato ja mam zradlo a chlast. Ty si hladny a chces sa najest tak dojdes a ja poviem, ze to tvoje zlato co si kupil za 1000,- ecok v dobe prosperity ma pre mna momentalne hodnotu tak kila masa , dvoch chlebov a flase vodky a to neviem ci som neponukol moc . :lol: Ak teda nechces zdechnut od hladu, tak to zlato zamenis za vyslovene kusok zradla.
Aku ma teda zlato realnu hodnotu ? Je to sice extremna situacia mozno v case vojny, ale nie nemozna. Vzdy vsak prezili ludia na dedine, lebo mali pôdu kde sa dalo dopestovat a to co hovoris zbrane, naboje. Ked budes mat zbran, naboje a kus stastia tak si to zradlo ku mne dojdes zobrat a ostane Ti aj zlato. Teoretizujem, ale je to situacia ktora moze realne nastat.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 10 months

Príspevok od používateľa AKI »

To Rado 74:
Je jasne, ze situacia sa moze zvrtnut rozne. Kazdopadne zlato je sicher. Nemyslim vsak zlate tehly. Podla mna je skor lepsie mat mnozstvo drobnych zlatych minci ako 250g tehlicky. Rovnako je treba vsetko rozdelit. Cast do zlata ako zmenitelne investicia. Cast do potravin, aby v case najvaecsieho pruseru nebolo treba plytvat zamenitelnymi prostriedkami. Cast do zbrani aby bolo cim branit vlastny zivot a majetok.
Ak by som mal velky financny obnos radsej by som kupil stary dom na dedine s velkou zahradou aj neobyvatelny. Cena je primerana a da sa tam aj v case normalnej situacie dopestovat a dochovat nieco pod zub.
Na Slovensku sme uz mali vselico ak sa pozrieme do minulosti. Pocnuc vojnami (WW1, WW2), epidemiami (spanielska chripka), menami penazi a politickymi prevratmi konciac. Staci sa pozriet co prezili nasi stary otcovia a poucit sa z toho.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa matus69 »

chlapi co sa tyka nabojov, ako mate vymyslene ich prenasanie v pripade wtshtf?
lebo krabicka s tisickou nie je prave to, co by som chcel nosit kilometre na chrbte.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

AKI napísal:Nemyslim vsak zlate tehly. Podla mna je skor lepsie mat mnozstvo drobnych zlatych minci ako 250g tehlicky.
FerFAL na základe osobných skúseností z krízy v Argentíne jednoznačne odporúča zlatý a strieborný "junk" - prstienky, náušnice, retiazky, zlomkové Au/Ag atď. Nič vysoko karátové (záložňa to skúmať nebude), len nech to má preukázateľný punc. Menšia hodnota jednotlivých kúskov kovu poskytuje majiteľovi dostatočnú pružnosť pri výmennom obchode a aj určitú pasívnu bezpečnosť (neprenášam naraz vysokú hodnotu v podobe mince/tehličky).


Nehovoríme samozrejme o uložení desať- či stotisícov eur, tam už tie tehličky majú svoj praktický význam.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 10 months

Príspevok od používateľa AKI »

Zlomkove zlato moc riesit nechcem. Ak nieco kupovat tak mince Au/Ag s hodnotou od 20 do max. 100 €. Dovod - ak nenastane ziadny pruser tak budu mat v mierovych casoch hodnotu a mozem ich na stare kolena predat. To je ale moj osobny nazor, taka stredna cesta.

@Matus69
Vlacit kopec municie nema zmysel a je to len zataz. Ak by som to mal riesit tak zoberiem len nutne mnozstvo a zvysok zakopem na neutralnom mieste kam sa mozem v pripade nudze vratit.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa aris »

Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Zaoberal sa, resp. ma niekto skusenost s Bitcoin ?

http://www.youtube.com/watch?v=Um63OQz3bjo
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

po minulotyzdnovom ohlaseni ECB o neobmedzenom tlaceni dnes Bernanke oznamil:
"Fed nestanovil žiadny limit, do ktorého bude nakupovať dlhopisy, šéf centrálnej banky Ben Bernanke naopak povedal, že nákupy dlhopisov budú pokračovať tak dlho, kým nebude ekonomika v poriadku."


mesacne to bude 40 mld usd, v reakcii na to zlato poskocilo o 35 usd/unca

takze bude sa tlacit kym sa to neposerie uplne
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

hlavaXX: Tou poslednou vetou si to dokonale vystihol... :evil:


Kurz EUR/USD nam sice teraz pekne vyskocil, ale to je asi tak vsetko (inak, EUR/USD sa v podstate len vracia na podobnu uroven ako bola cca pred rokom, ale zlato medzitym poskocilo voci obom cca +13%...).

Kazdopadne aj ked nas teraz caka dalsie zdrazovanie uplne vsetkeho, pozitivom je (aspon pre mna osobne) ze sa opat kupilo trochu casu...


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

pred casom som bol nasrdeny, ze sa staty spravaju nezodpovedne a tlacia nekryte peniaze.
Teraz rozmyslam, ze FEDu a ECB asi nic ine nezostava.
Ak by nic nenatlacili, krachlo by Grecko, Spanielsko, Taliansko, Portugalsko, Slovensko, USA a nasledne domino efektom vsetci.
Takyto krach by priniesol bordel, chaos, kolaps systemov, rabovanie vojny....
Takze tlacenim sa vlastne tento bordel oddaluje a nenapadnou riadenou inflacoiu sa tieto nesplatitelne dlhy vlastne rozpustaju.

Tych co su najchudobnejsi a su v ritkarovciach tak ci tak to moc nepostihne. Bohati spekulanti si pridu na svoje, lebo z tych natlacenych penazi si utrhnu najviac.
Najhorsie dopadne stredna trieda, ktora si mysli ma ake take uspory- tie sa jej inflaciou pekne zredukuju. Tym padom sa z nej stanu ti najchudobnejsi proletari a ti uz nemaju co stratit. A potom znova pride podla Mraxa a Lenina cas na revoluciu.
A my (momentalni paranojici) budeme pripraveni. 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"