Južné Osetsko - ozbrojený konflikt Rusko vs. Gruzínsko

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 3 months

Južné Osetsko - ozbrojený konflikt Rusko vs. Gruzínsko

Príspevok od používateľa spherixis »

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Panzer, v podstate si to vystihol. Jediné, čo chcem zdôrazniť, je pretrvávajúca snaha Gruzínska vymaniť sa zo sféry vplyvu Ruska, pretože Rusko nemožno považovať za spoľahlivého partnera. Už tým, ako Gruzínci volili, dali najavo, že Rusku a jeho vládnucej klike neveria. Príkorí si užili dosť v čase fungovania ZSSR, preto sa ich zahraničná politika orientuje najmä na EÚ a bezpečnostná na USA a získanie členstva v NATO a z neho vyplývajúcich garancií. O to viac sa musia hnevať súdruhovia v Kremli, ktorým nevychádza hra na mierotvorcov v Južnom Osetsku a nevychádza im ani destabilizácia politických pomerov v samotnom Gruzínsku, na ktorú využívajú najrôznejšie prostriedky, najmä ekonomické.
:P
Prípadný vojenský konflikt by oveľa viac vyhovoval Rusku, lebo je vojensky neporovnateľne silnejšie a má v súčastnosti dostatočnú ekonomickú základňu, aby mohlo ísť do vojny. Zatiaľčo Gruzínsko, aj keď by sa mu dostalo otvorenej zahraničnej podpory (to je otázne, lebo málokto má chuť poštvať si Rusko), dosiahlo by pravdepodobne len personálne, materiálne a územné straty a výsledok neúspešnej vojny by mohol viesť k destabilizácii pomerov v Tbilisi. Čo by opäť hralo do karát pánom v Kremli.
:roll:
V každom prípade, ideálny čas na vojnu. Ešte aj počasie je dobré. A svet aj tak viacej zaujímajú začínajúce sa OH ako nejaké Južné Osetsko.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Jack

Vidím, že máš prehľad :wink: . Ja som zameraný skôr na Čečensko ale sledujem aj tento susediaci región. Je fajn vedieť, že táto problematika ešte niekoho zaujíma, pretože keď pred známymi začnem vykladať o republike Ičkeria pozerajú sa na mňa dosť čudne :D.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Panzer, závidím ti známych, s ktorými sa dá baviť o medzinárodnej politike. Odkedy sa moje pokusy končili márnym vyvracaním neotrasiteľných istôt protistrany, že Bush je vrah, Rusko je zlé, Amerika možno ešte horšia a za všetkým zlým (vrátane povodní a zemetrasení) stojí Izrael, tak som radšej prešiel na menej závadné témy ako je fotbal, baby a počasie.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Jack: Za vsetkým zlým strojí Izrael? Si si istý?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Spherixis, myslel som, že z kontextu je jasné, že to bolo myslené sarkasticky. Ale možno som to trochu viac zašmodrchal. A možno si mal tak skoro ráno ešte kukadlá zalepené. Tak či onak, netrpím žiadnymi animozitami k štátu Izrael.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa arminius »

Jack
tak som radšej prešiel na menej závadné témy ako je fotbal, baby a počasie.
a si si istý,že sú to menej závažné témy ? Veď sa pozrime na také globálne otepľovanie. :!:
Na tému ohľadom žien moje krédo : ,, ukáž mi krásnu ženu a ja Ti ukážem muža,ktorý je nebude chcieť pomilovať ! " :lol: :P
No a o fotbale radšej pomlčím, keď občas pustia šoty z rôznych štadiónov, je to hotový grc !!!!:shock:

Tým chcem len poukázať na to,že s niektorými sa nedá baviť už ani o počasí, lebo takíto magorkovia sú schopní tvrdiť protiargumentami niekedy len preto,aby boli v kolektívnej debate-povedzme napríklad- že zaujímaví ?
Týmto ľudom je dobré vyhýbať sa,prípadne nepúšťať sa do širokej debaty, čo pravdepodobne už zistil nie jeden z cteného fóra.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa spherixis »

Jack: Prepac, kukadla som mal fakt poriadne zalepene. Vsetko ok, beriem spat. Moja chyba!!
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Arminius, s druhou časťou tvojho príspevku úplny súhlas. Ale v prvej... si prekukol, že som nenapísal "menej závažné" ale "menej závadné".
:wink:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa arminius »

JACK : sorry !

Ale v podstate je to niekedy aj jedno,lebo pre niekoho je určitá téma
/futbal,počasie,baby..../ tak závažná,až je pre toho druhého na závadu. Prípadne aj naopak.

Jedna z mojich myšlienok :

Skús myslieť ako ľudia okolo Teba. Potom si uvedomíš, že čo a všetko je možné !
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Pod to tvoje múdro, ktoré si pripojil na záver, by som bol schopný sa podpísať. Trefné.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Vrátim sa, s dovolením, k téme tohto topicu :D.

Pre všetkých záujemcov o tento konflikt dávam do pozornosti projekt na mojej domovskej válke. Tento vysvetľuje základné fakty o Južnom Osetsku (moja práca :D) a súčasne ponúka prehľad udalostí hodinu po hodine (práca kolegu). Stojí za prezretie.

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/tit ... 926#275926
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3137
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa R »

Panzer napísal:Svoj pohľad som vysvetlil tu: http://forum.valka.cz/viewtopic.php/tit ... 722#275722
Pred pár minútami admin z nejakého neznámeho dôvodu obmedzil prístup k tejto diskusii.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

"Chybička se vloudila" :D. V dôsledku prečistenia fóra od balastu bude téma prístupná až od zajtrajšieho dňa.
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"