Optika

friendly_archimedes

Optika

Príspevok od používateľa friendly_archimedes »

Nazdar polovníci a športoví strelci-potreboval by som nejaké info o základnych pojmoch a rozdelení ohladom zbraní a optiky-konkretne k akej zbrani aká optika by bola najidealnejšia-čo sa tyka zvačšenia-niečo všeobecného-základ aby som sa vedel zorientovať a tak ma napadlo,že kto mi stym može najviac pomoct,ked nie tí,čo s tym majú priame skúsenosti.Čítal som pár vašich postrehov ohladom optiky.Nehladme na ceny puškohladov,či uz to je Schmidt Bender,Swarovsky,Kahles alebo lacnejšia Delta.Bushnell a pod.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5250
Dátum registrácie: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

To je namet na knihu....ak nikto nenapise,tak ja neskor nieco prihodim.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

intruder: Doplnim lovca - to by bolo aj na niekolko knih :-)

Ak chces info o zbraniach a optike vseobecne - od rucnych, cez brokovnice, malorazky, gulovnice, kozlice, atd. tak zosumarizovat to by bol extremne dlhy prispevok. Skus to teda aspon trochu zlimitovat - aspon typ zbrani a pouzitie - napr. zaujimaju Ta malorazky a sportova strelba, brokovnice a polovna strelba, alebo gulovnice a tercova strelba, atd. a potom sa uz da napisat nieco k veci.

Inak, mozno najdes odpoved aj tu:

http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=690

alebo

http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=7
friendly_archimedes

Príspevok od používateľa friendly_archimedes »

malo by to byt všeobecnejsie-nie do podrobna-napr na gulové zbrane,ktore maju dostrel tolko a tolko sa hodí taky a taky puskohlad,alebo na brokove s dostrelom tolko a tolko sa hodi taky a taky puskohlad a podla coho sa urcuje na aku zbran aky puskohlad-napr. podla Joulov tak.Upresním svoju situaciu-sefko mi dal na starosti predaj puskohladov a mna sakra nebaví byt sprosty pred zakaznikmi.Teraz asi budem vypadat vo vasich ociach ako somar,ale nechcem zapadnut do bandy predajcov,ktory stoja za pultom a vedia akurát tak aku farbu má ten a ten puškohlad a nejake to zvacsenie ktore je napisane na obale.Ak je to obsirna tema a neda sa to nejako zjednodusit,tak by som poprosil,či mi neviete dat nejaky link na stranky,kde je o tom popisane a ja sa vas potom uz len budem pytat,ak niecomu nerozumiem,samozrejme ak vas to nebude obtazovat-ale ved potom neodpisete.To je tak,ze co pre vas je samozrejmost pre mna to je spanielska dedina a chcem to zmenit.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

intruder napísal:... asi budem vypadat vo vasich ociach ako somar,ale nechcem zapadnut do bandy predajcov,ktory stoja za pultom a vedia akurát tak ...
No, s takymto pristupom sotva budes v ociach rozumnych ludi vyzerat ako somar.
Len tak dalej!
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

intruder: V pohode, nikto mudry z neba nespadol, a nikto nevie vsetko. Co sa tyka puskohladov predavanych v beznych polovnictvach u nas, z prevaznej casti ide o zakaznikov o puskohlady urcene na gulovnice ci uz na polovnu strelbu, alebo tercovu/sportovu/zabavnu strelbu. Hovorime teda hlavne o klasickych puskohladoch, kde medzi odlisnosti patri hlavne zvacsenie (pevne alebo variabilne, najcastejsie asi prides do styku s 3-9x), velkost objektivu (40mm, 50mm, 56mm, atd.), priemer tubusu (najcastejsie 1''=26mm, menej casto 30mm, vynimocne aj 34mm alebo 36mm, atd.), osnova a podsvietenie (rozne typy osnov, u nasich polovnikov je oblubeny duplex, u sportovych strelcov MilDot). Pri puskohladoch je este samozrejme x dalsich odlisnosti (osnova v prvej/druhej fokalnej rovine, nastavovanie paralaxy spredu/zboku, optimalna vzdialenost od oka/fokalna vzdialenost, rozsahy naklikavania, atd. atd.), ale pre bezneho uzivatela/polovnika nie su zvycajne nejak extremne dolezite, a ak su, zvycajne vie sam presne co hlada.

Neexistuje nejaky "najlepsi" puskohlad, kazdy puskohlad je nejakym kompromisom, a zalezi od toho ktoreho cloveka ake su jeho ocakavania a poziadavky. Polovnik ktory ma 3kilovu gulovnicku asi nebude chciet na nej vlacit 1,5kilovy puskohlad, ak bezne nestriela na viac nez 200m a casto aj len na 50m nepotrebuje 6-24x zvacsenie (ktoreho 6x minimum moze byt dokonca obmedzujuce pri strelbe na kratsie vzdialenosti), a kedze potme asi nebude chciet strielat na tiene, podsvietenie osnovy tiez nevyuzije. Naprosta vacsina zakaznikov s ktorou asi prides do styku sa bude pozerat po variabli, najcastejsie nejaky 3-9x40mm ak chcu nejaky sikovny mensi/lahsi puskohlad s ktorym sa da bez problemov strielat od 50m do 300m, alebo vacsi ako napr. 4-12x56mm, zvycajne na 1''/26mm montazi. Taketo modely ponuka skoro kazdy vyrobca puskohladov, a odlisnosti vo vzhlade/ovladani su minimalne, cenovy rozdiel je zvycajne sposobeny kvalitou vyrobku a skla, cize ostrostou, kontrastom, a svetelnostou puskohladu (svetelnost tu neznamena osvetlenie, ale schopnost prenasat co najviac svetla - ked si porovnas lacacky puskohlad s drahym s rovnakymi parametrami, zistis ze ten drahsi je zvycajne aj pri najvacsom priblizeni krasne jasny a s ostrym obrazom, zatial co ten lacny znacne stmavne a obraz zdaleka nie je taky ostry).

Dalo by sa o tom pisat velmi dlho, ale v skratke - ak k Tebe pride zakaznik o puskohlad, podstatne je zistit na aku zbran pojde (pri beznej polovnej strelbe je jedno ci ma .223 Rem alebo .338 Lapuu, ide skor o to ze silny kaliber so znacnym spatnym razom lacna/slaba optika nemusi prezit), aku tam ma montaz (zvycajne to byvaju 1''/26mm kruzky na weaver liste alebo uchyte, to znamena ze pokial nechce vymenit aj montaz, vybera si z puskohladov s tubusom 26mm), novym standardom uz sice da sa povedat su 30mm kruzky/montaze/puskohlady, ale k nam to zatial az tak velmi nepreniklo. Vyhoda 30mm puskohladov je vacsi priemer tubusu = lepsia svetelnost a vacsi mozny rozsah naklikavania, ale na naprostu vacsinu bezneho strielania 'stacia' aj 1'' puskohlady. Ak ma zaujem aj o montaz/kruzky/zakladnu, tak tam je len na zakaznikovi ci si vyberie 26mm alebo 30mm, dolezite ale je nepodcenovat kvalitu montaze - davat si 20 tisicovu optiku na zbran s 200korunovymi kruzkami nie je moc rozumne a je setrenim na nespravnom mieste, ci uz z hladiska presnosti alebo bezpecia/vydrze.

Vo vseobecnosti su teda bezne moznosti - 26mm alebo 30mm tubus/montaz, pevne zvacsenie (napr. 7x) alebo variabilne (cize menitelne = napr. 3 az 12x), velkost objektivu (zvycajne od 20mm do 70mm, najcastejsie su 40mm, 50mm, a 56mm, upozornenie - pri vacsich priemeroch ako napr. 56mm je dobre skontrolovat ci je vyska montaznych kruzkov dostatocna a netreba ich vymenit za vyssie - totizto moze sa stat ze dalekohlad s velkym objektivom 'nevojde' nad hlaven), typ osnovy (je ich velmi vela, u polovnika zalezi hlavne na osobnych preferenciach ale zvycajne sa vedia prisposobit akejkolvek, kedze zvycajne pouzivaju len centralny zamerny bod, neprenasaju, ani cez osnovu nemeraju vzdialnosti a pod.). Podsvietenie osnovy je vo vseobecnosti povazovane za zbytocnost pre polovnika - pokial je taka tma ze nevidis na osnovu zvycajne plati ze by si nemal strielat (pricom kvalitnemu puskohladu staci na videnie osnovy aj dobry mesacny svit), vynimkou su ale puskohlady s osvetlenym cervenym bodom v strede, ktory sa da vyuzit aj pocas dna. S razou/spatnym razom zbrane ale suvisi este jedna vec - vzdialenost oka od okularu - niektore lacne puskohlady maju velmi malu vzdialenost medzi okom strelca a okularom, a vysledkom byva natrhnute obocie alebo monokel, idealne preto je aby sa dalo cez puskohlad pohodlne pozerat (vidiet celu osnovu a pozorovat ciel jasne a ostro) pri vzdialenosti oka aspon cca 8-9cm od okularu.

V skratke toto su asi take najhlavnejsie veci, neviem ci vies anglicky, ale niektore detaily ktorych vysvetlovanie by bolo velmi siahodlhe su celkom dobre zhrnute tu:
http://demigodllc.com/articles/practica ... ng-optics/

a kazdopadne ak by si mal akekolvek otazky, kludne sa tu spytaj, vacsina strelcov ma doma nie jeden, ale aspon niekolko (pripadne niekolko desiatok) :lol: puskohladov a radi prispeju radami a nazormi.


Gunslinger
inspiring_kilby

Príspevok od používateľa inspiring_kilby »

zakladne pojmy a vobec funkcnost, vhodnost a vyber dalekohladu/puskohladu je celkom dobre popisana na nasledujucej stranke: http://www.topgun.szm.sk/
friendly_archimedes

Príspevok od používateľa friendly_archimedes »

Chlapci vďaka vám za rady-ani neviete ako ste mi pomohli-idem studovat dalej a potom sa snazit radit zákaznikom-dufam, ze dobre-este raz dik
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Gunslinger-ove prispevky - no comment jedna basen, radost citat.

To intruder - na internete je toho strasne vela, len treba vediet anglicky.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5250
Dátum registrácie: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Optika pre polovnikov:
30mm tubus puskohladu je v Europe standart (zamorie vynechajme,nemozu polovat v noci,len cez den).
Pre polovacku nadhankou-zver obvykle v pohybe,na kratke,na takmer kontaktne a na stredne vzdialenosti-vhodny je kolimator,puskohlad s malym zvacsnim a velkym zornym polom,napr. 1-4x22.Tiez je vhodny stredne vykonny puskohlad zo spektra ako 1,5-6x42 ; 1,7-10x42 ; 2-12x50 ; 2,5-10x50.
Pre lov zveri napr. z posedu - predpoklada sa zver v pokoji, na stredne a dlhsie vzdialenosti,aj v neskorsich hodinach so zlymi svetelnymi podmienkami - su vhodne bud puskohlady s pevnym zvacsenim ako napr. 7x50 ; 7x56 ; 8x56.Alebo variabilne s velkostou objektivu 50 alebo 56mm s najroznejsimi rozsahmi zvacsenia.Podla konkretnych potrieb - kto striela bezne na vzdialenost okolo tych 100m postaci mu zvacsenie okolo 7 az 8x,kto ma moznosti a hlavne schopnosti pre strelbu na dlhsiu vzdialenost,tomu sa bude hodit puskohlad s max.zvacsenim 12x ; 16x a pod.
Podsvietenie osnovy-myslene svietaci bod,alebo krizik,je prakticky nevyhnutnostou pri love vecer,za zhorsenych svetelnych podmienok.
Dnes sa predavaju puskohlady pre nase podmienky v drvivej vacsine s podsvietenim.
Su to vseobecne doporucenia,konkretna potreba a velkost penazenky urcia ramec,v ktorom sa bude zaujemca pohybovat.
Jedna mudrost hovori,ze cena optiky sa ma +- rovnat cene pusky.Je nezmysel dat za polovnicku gulovnicu strednej triedy (povedzme do 30tis.) puskohlad nie renomovanej firmy za 5-7 tisic a ocakavat stabilne a opakovatelne vykony.To iste plati pre montaz-nejaka z lahkych zliatin nestoji za usetrenu tisicku oproti ocelovej-v konecnom dosledku to moze stat majitela viac.
friendly_archimedes

Príspevok od používateľa friendly_archimedes »

chlapci chlapci-keby som vás poznal,tak vás za tieto rady pozvem na pivo.Ani neviete ako ste mi pomohli-aspon mám už aky taky obraz o puškohladoch a viem v základe o čo sa jedná-učit sa ešte budem dost ,ale už teraz viem,akym smerom sa mám uberat zhruba.

Ešte raz VĎAKA VÁM VŠETKÝM za rady
inspiring_sammet

Príspevok od používateľa inspiring_sammet »

Co si myslite mozem dat toto na 223 rem? ide samozrejme o docasne provizorne riešenie.http://www.hermes.sk/e-shop/tactical+22 ... 40-rf4x40/ alebo http://www.zbrane-frano.sk/main.php?pag ... k=produkty
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Len na upresnenie predchadzajuich informacii 1 Zoll = 25,400 mm a nie 26mm
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

negev: Ten druhy link mi ukazuje Sauer 202ku, skus ho poopravit, kazdopadne na akukolvek .223ku mozes pouzit akukolvek optiku, skus ale polozit tu otazku trochu presnejsie - co je to za zbran a co od nej ocakavas ? (ake vzdialenosti chces strielat za akych podmienok, aku presnost a spolahlivost ocakavas, atd.)


Gunslinger
inspiring_sammet

Príspevok od používateľa inspiring_sammet »

Neviem co je stym ked sem ten link dam funguje a po chvili uz nie je to Gamo 4x32 AO WR compact no je to na CZ 527 varmint laminat abolo by strielane na 100 max do300 m no a presnost tak hadam do 1 moa by som sa mohol zmestiť a strielalo by sa za dna ked je dobre svetlo
Naposledy upravil/-a inspiring_sammet v 29 Jan 2009, 14:15, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"