Ako sa dotat s 58mičkou na súťaž do zahraničia ???

duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Ako sa dotat s 58mičkou na súťaž do zahraničia ???

Príspevok od používateľa duros »

Do EU zbrojneho preukazu to zapísať podľa platnej legislatívy nie je možné nakoľko je 58mička len upravená vojenská zbraň so vzhľadom samočinnej vojenskej (to isté platí aj o civilnej verzii CZ858), je zaujímavé, že GSG5 som do EU zbrojaku dostal a tiež má vzhľad vojenskej samočinnej :)

To znamená že ak chcem ísť do čiech , kde je viac puškových IPSC súťaží , tak si musím kúpiť niečo maximálne nepodobné vojenskej zbrani ? A to mám v pláne AR15, to si možem tiež tým padom trhnúť nohou nie ?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

§ 4
Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané
strelivo a zakázané doplnky zbrane.
(2) Zakázanou zbraňou je
a) vojenská zbraň,

ako ti potom zapisali 58 na E? ked je len upravena a stale vojenska zbran, je to zbran kat. A a teda zakazana zbran.


§ 8
(1) Zbraň kategórie A je zakázané nadobudnúť do
vlastníctva, držať alebo nosiť, ak tento zákon neustanovuje
inak.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

Ja teda neviem, ale ja mám 58 zapísanú v EU zbrojáku ...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

luke ; 58ma ktoru kupis v obchode NIE je vojenska zbran, ma zbrusene vojenske preberacie znacky a vyrazene civilne = ergo je to civilna samonabijacia zbran, len ma vzhlad vojenskej samocinnej
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

luke: zákon poznám na spamäť, ano mám SA58 zapísanú na E jedine tak ju bežný človek môže mať zapísanú, jasné, že je upravený tak aby nestrielal dávkou nakoniec to skúša tá skúšobňa čo na to vystavý papier a ty ju kupuješ ako športovú samonabíjaciu zbraň, to ale asi každy vie aj o pol noci, problém je ten , že má vzhlad vojensjkej zbrane....

pena: ano môžeš ho mať zapísaný v EU zbrojáku to majú niektorí ale to bolo v čase , keď sa na to nešlo tak ako teraz, aj kolegovia z klubu hu mali keď si išli obnoviť EU zbrojak už aj im ju vyhodili, takže si to ešte užívaj !
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

roman: no ved to presne som vo svojom prispevku naznacil, ze keby to skutocne bola vojenska zbran, tak by mu ju sotva zapisali na E a durch by nemal problem ako ju zapisat na europskeho zbrojneho.
to ze ma vzhlad samocinnej z nej v ociach zakona stale nerobi nic ine ako zbran kat. B.

otazkou zostava, ci mu to skutocne nejaky policajt odmietol zapisat s tymto odovodnenim, alebo to vyhutal sam.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

duros napísal:že má vzhlad vojensjkej zbrane....
ked teda poznas zakon naspamat, tak mi povedz, kde konkretne v zakone existuje pojem "vzhlad vojenskej zbrane".
a kludne si ten zakon aj otvor.

ani z dalsieho tvojho prispevku som nedokazal extrahovat ziaden validny dovod, preco by mi mal niekto odmietnut semi 58 zapisat inak, nez ako samonabijaciu dlhu gulu kat. B.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

§ 46
Európsky zbrojný pas

(1) Európsky zbrojný pas je verejná listina, ktorá jeho držiteľa oprávňuje pri cestách do iných členských štátov Európskej únie mať so sebou zbraň, ktorá je v ňom zapísaná a strelivo do tejto zbrane v množstve zodpovedajúcom účelu použitia, ak členský štát Európskej únie, do ktorého alebo cez ktorý cestuje, udelil súhlas na dovoz alebo prevoz tejto zbrane. Vzor a náležitosti európskeho zbrojného pasu ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo .

(2) Držiteľ európskeho zbrojného pasu môže vyviezť bez predchádzajúceho súhlasu členského štátu Európskej únie pri ceste cez dva alebo viac členských štátov Európskej únie zbraň uvedenú v § 5 ods.1 písm. d) až f) a v § 6 ods. 1 písm. a) alebo b) a strelivo do tejto zbrane za účelom výkonu práva poľovníctva alebo zbraň uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) až f) a v § 6 a strelivo do tejto zbrane za účelom účasti na podujatí, ktorého súčasťou je športová streľba, ak je táto zbraň zapísaná v európskom zbrojnom pase a ak preukáže účel svojej cesty; to neplatí pri ceste do členského štátu Európskej únie, ktorý zakázal nadobudnúť do vlastníctva a držať takúto zbraň, alebo ktorý jej nadobudnutie do vlastníctva alebo držanie podmieňuje povolením. V tomto prípade musí byť vykonaný záznam v európskom zbrojnom pase.



§ 5
Zbraň kategórie B

(1) Zbraňou kategórie B je
a) krátka opakovacia palná zbraň alebo krátka samonabíjacia palná zbraň,
b) krátka jednovýstrelová palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom,
c) jednovýstrelová palná zbraň na strelivo s okrajovým zápalom, ktorej celková dĺžka je menšia ako 280 mm,
d) dlhá samonabíjacia zbraň, ktorej zásobníkové zariadenie a nábojová komora môžu spolu pojať viac ako tri náboje,
e) dlhá samonabíjacia palná zbraň, ktorej zásobníkové zariadenie a nábojová komora nemôžu spolu pojať viac ako tri náboje a ktorej podávacie zariadenie je odnímateľné, alebo pri ktorej nie je zaručené, že nemôže byť zmenená bežne dostupnými nástrojmi na zbraň, ktorej zásobník alebo nábojová schránka a nábojová komora môžu spolu pojať viac ako tri náboje,
f) dlhá opakovacia alebo samonabíjacia palná zbraň s hladkým vývrtom hlavne, ktorej dĺžka hlavne je menšia alebo je rovná 600 mm,
g) samonabíjacia zbraň, ktorá má vzhľad samočinnej zbrane.

(2) Zbraň kategórie B podlieha povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti.

§ 6
Zbraň kategórie C

(1) Zbraňou kategórie C je
a) jednovýstrelová palná zbraň na strelivo s okrajovým zápalom, ktorej celková dĺžka je najmenej 280 mm,
b) jednovýstrelová palná zbraň, opakovacia palná zbraň alebo samonabíjacia palná zbraň, ktorá nie je uvedená v § 5 ods. písm. d) až f),


nie je tam
g) samonabíjacia zbraň, ktorá má vzhľad samočinnej zbrane.
Naposledy upravil/-a duros v 18 Jún 2009, 11:24, upravené celkom 1 krát.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

zle som to napísal nie vzhlad vojenskej ale len samočinej ! moja chyba !
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

nie ze by som sa chcel skriepit, ale stale tam vidim 2 odlisne momenty a sice:

"vyviezť bez predchádzajúceho súhlasu členského štátu"

a

"ak je táto zbraň zapísaná v európskom zbrojnom pase"


v mojej interpretacii to je tak, ze zbran so vzhladom samocinnej moze byt bez provlemu zapisana v europskom zbrojnom pase a len na ucel vyvozu a opetovneho dovozu, ked ides strielat sportovu strelbu do ineho clenskeho statu potrebujes extra povolenie kedze sa nejedna o zbran spadajucu do § 5 ods. 1 písm. a) až f)


samotna veta "vyviezť bez predchádzajúceho súhlasu členského štátu" je celkom zaujimava, pretoze pokial viem, tak na akykolvek vyvoz a potom dovoz zbrane ked ides napr. strielat potrebujes povolenie, co ja teda povazujem za formu suhlasu.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

chcelo by to jasne stanovisko asi z ministerstva ako tu uz raz niekto praktiozoval... a bolo by jasne .. je nam všetkým nad slnko jasne , že inernýmií nariadeniami o ktorých nemaáme ani šancu proste maria všetko čo sa 58mičky týka.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

akurat som mal velmi zaujimavu polemiku s milou slecnou zo zbrani v ba 3. dospeli sme k tomu, ze to zrejme bude medzera v zakone. sice sme vela nevyhutali, ale bola tak ochotna, ze navrhla ze hned teraz zavola na prezidium a zisti vsetko ako je to s 58, europskym zbrojakom a cestovanim na sportove sutaze do zahranicia, teda ci ano alebo nie a ze sa jej mam zajtra ozvat.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ides si kupit 58-mu ??

tiez nad tym spekulujem... (a tiez som v BAIII)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

nie, 58 uz mam asi 2 roky, a ba3 boli prve zbrane kde ma prepojili a zdvihli mi tam telefon.

a za 190€ s prislusenstvom, je podla mna 58 nobrainer.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

DUROS: 58 som kupoval a zapisoval do zbrojáku tento rok v januari a neviem, že by sa odvtedy dačo menilo ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"