9 mm vz 82 "spekance"

Neny
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 14 years 3 months

9 mm vz 82 "spekance"

Príspevok od používateľa Neny »

Ahoj všetkým. Aj keď sa tieto náboje spomínajú vo vlákne 9 mm Makarov, radšej im založím vlastné vlákno, pretože podľa niektorých ich zámena pre zbraň Makarov, môže mať fatálne následky. Podľa druhých to Makarov vlastne ani nie je, kedže sa bežne do Makarova nedávajú. Vraj je to samostatná kategória nábojov. Dosť som o nich počul, ale seriózne info zatiaľ nemám. Prečo sa vlastne takéto spekance vyrábali. Zaujímalo by ma aký účinok má oproti lugru a oproti klasickému makarovu. A taktiež ich legálnosť.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Po novom su uz legalne (Ale nesmia sa myslim predavat v obchode, nemaju civilnu znacku), dôvodom vyrabania tychto nabojov bolo setrenie farebnymi kovmi, ich nedostatku v Csl. pri vyrobe aj v pripade vojnoveho konfliktu. Tiez zbran CZ-82 s polygonalnym vyvrtom nevyzadovala az take naroky na cistenie a mala mat aj dlhsiu zivotnost. Su trocha vykonnejsie ako 9mm Makarov a tato homogenna strela zo spekanych karbidov sa inak dost odraza a iba malo deformuje pri naraze do mäkkych materialov. Na obranu to je uplne nevhodne strelivo, sa dost cudujem, ze za tak dlhu dobu to policajtom este nestiahli.
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Naboj vz 82 +- ma ustovku okolo 410ms,klasika Makarov 310ms,vz.82 ma strela o vahe 4,5g,makarov 6,1.Presne udaje zial neviem.Pri testoch niekde v cechach vychadza silnejsi na priebojnost klasicky celoplastovy makarov.Podla novych informacii rusy urobili makarov ktory je vykonovo rovnaky ako luger a este vraj nevyzaduje uzamknuty zaver.
Naposledy upravil/-a BALISTIK v 25 Sep 2010, 08:04, upravené celkom 1 krát.
inspiring_turing

Príspevok od používateľa inspiring_turing »

Len na upresnenie - strela náboja vz. 82 nie je vyrobená zo spekaných karbidov (je to nezmysel, spekaný karbid je mimoriadne tvrdý mateiál, hlaveň by bola po niekoľkých výstreloch zničená) ale je vyrobená technológiou práškovej metalurgie - lisovaním kovového prachu a jeho následným spečením.
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa volmet »

fuuha celoplastovy makarov je priebojnejsi ako 9-82? takze asi robim zle ked nosim do lesa 9-82 (zelezo) co? je o tom niekde pisane?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3129
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

robíš zle že do lesa vláčiš makaróna :lol: u pištolí sa za lesnú ráž dá považovať .357sig, 10auto, 400corbon atď. makarón je fajn na obranu v civilizácii oproti 9L hrozí menšie riziko priestrelu a je jedno či sa použije spekanec alebo celoplášť. Ale pokial máš v lese v tvojom okolí iba túlavých psov tak ok. V streleckej revue bolo o makaróne pár článkov, jedna štatistika použitia služobnej zbrane vz.82 v ČR proti páchatelom, nepametám presné čísla ale ani jeden pachoš zásah neprežil. V druhom článku bol popísaný reálny prípad NO v JAR. útočník neprežil aj napriek tomu že zásahy od zranenej obete neboli dobre umiestnené.
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa volmet »

mne je jasne ze Pi 82 nie je do lesa idealna (na lepsu nemam) ale rad by som vedel ktory (9 mak/9-82) naboj mi zvysi sance sa ubranit.
Neny
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Neny »

R napísal: jedna štatistika použitia služobnej zbrane vz.82 v ČR proti páchatelom, nepamätám presné čísla ale ani jeden pachoš zásah neprežil. V druhom článku bol popísaný reálny prípad NO v JAR. útočník neprežil aj napriek tomu že zásahy od zranenej obete neboli dobre umiestnené.
Počuj R! To mám brať tak, že 9/82 má dáky vyšší smrtiaci účinok ako ostatné strelivo?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3129
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

Neny: nie nemá, tá štatistika len slúžila na popretie určitých povier o slabej účinnosti tejto ráže, určite si sa už stretol s policajnou latinou, "vz.82 neprestrelí pneumatiku" atď. Makaróna sovieti nezaviedli do výzbroje len tak z dlhej chvíle, alebo z nedostatku znalostí o účinkoch pištolovej munície. Ako rusov poznám dôkladne ho otestovali nielen na zvieratách...
Neny
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Neny »

Práve to, ma prekvapovalo na tvrdeniach o makarónoch, že sú slabé. Čomu som sa dosť divil pri predstave že Rusi by si vyvinuli slabý náboj, keď už mali Tokareva.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3129
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

je pravda že makarón podobne ako 7,65Br pneumatiku neprestrelí, ak ju netrafí :lol: :lol: :lol: ako som už písal, policajná latina. V streleckej revue to pekne v jednom teste dokázali na pneumatike osadenej na vyvažovačke. Strielali zo vz.50 na roztočenú barumku (rozmer jak má felda) kolmo, pod uhlom 60° a tiež so simuláciou velkej vzdialenosti (znížením navážky na rýchlosť projektilu v 50m). Strielali zboku aj na dezén. 7,65 vždy plášťom prešla. Nepopieram že by makarón mohol mať problém s nejakou MT terénnou pneumatikou, to by bolo treba otestovať. Jaro Kuracina skúšal makaróna vz.82 na klasickom hokejovom puku, vraj prestrelil.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Tie kovove M strely na ocelovych poproch sledovatelne iskria.
Netriestia sa tak na jemno ako oloveny Luger. Niektore zostatky striel co som nasiel boli ulomky objemu priblizne 1/3-ny az 1/8-ny strely.

Tak ma napada, ze pre pripad odrazu je to dost nebezpecny typ strely pokial ma strela este dostatocnu rychlost.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Pre upresnenie: Vz. 82 strela 4,5gramu - rychlost asi 385m/sec., energia asi 335 az 360J.

Inak tieto naboje vyrabal nielen S&B (Vlasim), ale aj Povazske strojarne, tusim az do roku 1998, par krabiciek som mal (A vystrielal). Pouzity prach MDN 9 je myslim pomalo horiaci, dost velky fireball vytvara zbran po vystrele (skoro ako .357 Mag :) ). Treba si dat pozor aj na nabojnice, vo vlhkom prostredi rychlo oxiduju oproti beznym.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 11 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

nepliest 9mm Makarov s 9 mm vz. 82, rozdiel v strele znamena rozdiel v rychlosti.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 18 years 11 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

Neny napísal:Práve to, ma prekvapovalo na tvrdeniach o makarónoch, že sú slabé. Čomu som sa dosť divil pri predstave že Rusi by si vyvinuli slabý náboj, keď už mali Tokareva.

Okrem tej pol. latiny spominanej vyssie, to mozno suvisi aj z nazorom pana pol. prez, podla ktoreho je problem trafit terc na 25 m (asi s pol. pistolou). Ja nie som ostrostrelec ani nic podobne a nemal som problem nastrielat min. sedmicku na tu vzdialenost a to bez predch. skusenosti s nou. (nastrel bol mozno aj lepsi, ale uz si nepamatam presne, horsi nebol)

teda, ak netrafis, tak je "naboj slaby"
To sa tvrdilo aj o .30 carbine, ze vraj neprestreli na 100 m zimnu bundu azijca, ale pri pokusoch sa nic take nepotvrdilo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"