Test 3 druhov streliva 9mm Luger

Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1139
Registered for: 13 years 7 months

Test 3 druhov streliva 9mm Luger

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Práve som sa vrátil so strelnice, kde som spravil malý test. Strieľal som do mokrých časopisov z Glocku 19 z cca 1-neho metra.
Použil som 3 strely:
1. SB 9mm Luger SUBSONIC 9,7g 150 grs
2. SB 9mm Luger SP 8,0g 124 grs
3. SB 9mm Luger FMJ 8,0g 124 grs
Výsledok ma prekvapil, nakoľko SUBSONIC mal väčšiu prieraznosť ako FMJ (cca o 2 cm).
Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5263
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa lovec »

Az tak prekvapujuce to nie je.....Pre strely s rovnakym kalibrom plati, ze cim vyssia hmotnost, tym vacssie prierezove zatazenie - a pri rovnakej konstrukcii, v tomto pripade celoplast - hlbsia penetracia.
Používateľov profilový obrázok
mazzi
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa mazzi »

Bol by to nejaky relevantny rozdiel, keby sa namiesto mokrych pouzili suche casopisy?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ano, strely by prenikli hlbšie, ale aký by to malo zmysel ?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

fotky vypovedajú o rozsahu deformácie. Ak máme byť v obraze o prieraznosti- uveď údaje o hrúbke prekážky a dlžke zástrelu.
Tak ako to bolo uvedené v téme Luger vs.Ytong
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1139
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

To som aj mal v pláne, no keď som prerezal motúzok, ktorý držal časopisy pokope rozpadli sa :oops: takže to môžem napísať len cca.
Balík mal 35 cm.
Hlbky prienikov cca:
SUBSONIC 12 cm
FMJ 10-11 cm
SP 6 cm
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

si nepozeral kriminálky? :D Hlbka a smer zástrelu sa meria kovovými tyčkami - v tvojom prípade by postačovala špajdla
Používateľov profilový obrázok
mazzi
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa mazzi »

Ja som sa pýtal len preto, lebo minulý víkend som tiež robil menší test a prekvapil ma Janyho záver, že subsonic mal väčšiu prieraznosť ako klasický FMJ.
Mal som za sebou zopnutých nejakých 22 identických časopisov a strieľal som do nich nábojmi...
8g FMJ
9,7 Subsonic
8g SP
6,5g SP

8g SP prerazilo 12 časopisov, 6,5g SP 16 časopisov, Subsonic 11 časopisov a 8g FMJ prešlo skrz všetky a letelo ďalej.
Strieľal som so vzdialenosti 5 metrov
Používateľov profilový obrázok
mazzi
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa mazzi »

Tu sú fotky prijektilov. Spomínaný celoplášť nemám, lebo šiel skrz až do piesku.

Obrázok

Obrázok
inspiring_wozniak

Príspevok od používateľa inspiring_wozniak »

To 71Jany71: kolko si dal pokusov? Nemohol fmj zrotovat co by ovplyvnilo vysledky?
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1139
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Pokus som dal len jeden. SUBSONIC som musel vystreliť 2x. Prvý zrotoval a opustil časopisy bokom. FMJ mierne zrotoval.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa erebos »

Pokusim sa vysvetlit hlbsiu penetraciu u streliva SUBSONIC :

Pokial sa jednalo o strelivo SB tak sa kludne mohlo stat, ze v Subsonicu bolo vela prachu resp. v klasickom FMJ ho bolo malo..
Vychadzam z niekolkych testov co som cital na nete - fora v USA. Testovali tam cca 30 svetovych vyrobcov. Strelivo SB bolo hodnotene ako dobre spracovane, ale vytykali mu velky rozptyl vo vykone. Pametam si, ze naboje z jednej krabicky sa lisili rychlostou az o 25%.
Link na tie clanky neviem ale neni to JPP. Osobne som to cital a rozoberali tam siroke spektrum pistolovych kalibrov..Podobny test bol cca. 5 rokov dozadu v SR - nie som si isty kalibrom, ale tusim to bolo 9Luger alebo 38 Special - tiez sa pozastavovali nad velkym rozptylom v rychlosti.

Nemam v umysle tvrdit ze SB je zle strelivo len pripajam postreh.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Vaquero »

Ja si dávam už dlhšie robiť strelivo puškárom. Robí mi to v silnejších laboráciách a môžem povedať, že hoci sú to dobré pecky, zmestím sa do čierneho. Ak máte po ruke odborníka, ktorý pozná Vašu zbraň a je schopný Vám pripraviť na objednávku strelivo, vrele odporúčam.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1447
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Kapo »

A čo tak si vyrobiť vlastné? :wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Neviem ako to Vaquerove (keďže pochádza od držiteľa zbrojnej licencie) ale Kapo ty svoje strelivo nemôžeš nosiť a to je trocha problém aby si zbytočne necvičil s jedným a nenosil druhé.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"